| Esperança a întrebat:

Daca ar fi sa fiti condamnati pentru credinta pe care o aveti, ce ati alege sa muriti prin credinta sau sa traiti fara credinta?

Răspuns Câştigător
| Bia_8599 a răspuns:

„Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi sufletul şi trupul în gheenă" (Matei. 10:28)
Decat sa traiesc fara credinta, mai bine mor pentru credinta, ce folos o viata fara credinta, fara Dumnezeu?

"Eu socotesc că suferinţele de acum nu sunt vrednice să fie puse alături de slava viitoare, care are să fie descoperită faţă de noi" (Romani 8:18)

| Esperança explică (pentru Bia_8599):

Dumnezeu sa ne ajute ca versetele acestea sa le punem si in aplicare. Be Bless!

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

As alege sa platesc pretul pentru credinta mea. Dumnezeu m-a iubit,m-a rascumparat mi-a purtat de grija in fiecare zi a vietii mele,m-a binecuvantat cu o familie minunata, mi-a facut mult bine, si atunci cand trebuie sa aleg eu, sa Ii intorc spatele?

| Esperança explică (pentru EmaS):

Asa e.Ce rost ar avea viata fara EL, cand Viata cu Hristos este o nadejde fara de sfarsit, dar viata fara EL e un sfarsit fara de nadejde?

| EmaS a răspuns (pentru Esperança):

De multe ori ii spun lui Dumnezeu in rugaciunile mele, ca decat sa traiesc fara de El, mai bine sa ma ia din viata.Nu vreau sa traiesc fara El.El este sensul vietii mele, El este nadejdea si ajutorul meu.Un ajutor care nu lipseste niciodata in nevoi! http://www.youtube.com/watch?v=sEMDMmgYwzs

| Esperança explică (pentru EmaS):

Merci pentru cantare. Foarte frumoasa si patrunzatoare! Dumnezeu sa ne ajute sa nu treaca nici o zi fara El.

| FucktheSystem a răspuns:

Numai un prost bătut în cap ar alege să moară, un om suficient de distrus în cât să nu-și dea seama că poți să ai credință și fără să o arăți public.
Oricum n-am nicio credință și nici nu sunt cretină deci logic că aș alege să trăiesc.

| Esperança explică (pentru FucktheSystem):

Si de ce te agiti ca un pepsi? oricum intrebarea nu era pusa pentru ateiwinking

| FucktheSystem a răspuns (pentru Esperança):

Dar nu-mi pasă pentru cine era pusă întrebarea, pot să răspund la orice întrebare vreau, cum vreau.
Știu că adevărul doare, dar totuși...

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Problema se pune cam asa :
-"Cind omul renunta de buna voie la bunul cel mai de pret =viata" - Re Pentru convingerile lui
-Acum difera cit de puternica este convingerea din sufletul nostru, Avem si un ex in Dumnezeiestile Scripturi :
Pe cand Petru sedea afara in curte, „a venit la el o slujnica, zicand: Si tu erai cu Iisus Galileianul. Dar el s-a lepadat inaintea tuturor, zicand: Nu stiu ce zici. Si iesind el la poarta, l-a vazut aici si a zis celor de acolo: Si acesta era cu Iisus Nazarineanul. Si iarasi s-a lepadat el cu juramant: Nu cunosc pe Omul Acesta. Iar dupa putin, apropiindu-se cei ce stateau in preajma, au zis lui Petru: Cu adevarat si tu esti dintre ei, caci si graiul tau te vadeste. Atunci el a inceput sa se blesteama si sa se jure: Nu cunosc pe Omul Acesta. Si indata a cantat cocosul si si-a adus aminte Petru de cuvantul lui Iisus, Care-i zisese: Mai inainte de a canta cocosul, de trei ori te vei lepada de Mine. Si iesind afara, a plans cu amar".

Daca Sf Ap Petru se leapada de Mintuitor de tri ori apoi au cintat cocosii Noi care suntem mai slabi din fire ne vom lepada de 100 de ori apoi vom plinge si noi cu amar si o sa intram in rindul celor condamnati.

-Crestinii mai au ca exemplu Sfintii, care au primit Cununa de Martiri pentru credinta, in acest caz le urmam si noi exemplul.

| Allrc24 a răspuns:

Moarteeeeeeee!

| Rapunzell a răspuns:

Ce usor va este sa spuenti ca veti muri pentru credinta happy Acum ne este bine, nu ne constrange nimeni, nu ne tortureza nimeni (jnca), dar oare la fel veti gandi si cand veti fi amenintati cu torturi groaznice? O sa rezistati la jupuirea pielii sau la scoaterea unghiilor? Femeilor, veti rezista cand vi se vor taia sanii? Sa ne ajute pe toti si sa ne intareasca Dumnezeu sa rezistam daca vom fi vreodata in postura mucenicilor, dar mai bine ne rugam Lui sa ne ia inainte de a veni aceste vremuri. Caci vor veni happy

| lifeForJesus a răspuns:

Cu siguranță as alege sa mor pentru credința în Isus Hristos!
Si știi ceva:nici măcar nu mi-e frica de păcăliciul ala! happy

| sandra2012 a răspuns:

Cu siguranta as alege sa mor pentru credinta. Stii cum se spune: mai bine sa mori pentru ceva ( si Dumnezeu chiar e cineva important), decat sa traiesti degeaba.

Răspuns utilizator avertizat
| Vizitiul a răspuns:

Cred in mine! Ma poate condamna cineva? Sunt sigur ca Ema o sa moara prin credinta pentru a avea viata vesnica-n rai, de-a dreapta celui stangaci.

| IMC90 a răspuns:

''Eppur si muove''

| AstralConfessor a răspuns:

Apartenenta la o religie sociala nu are nimic de a face cu adevarata credinta ce salasluieste in inima omului.

| Esperança explică (pentru AstralConfessor):

De acord cu tine. Religiile le-a inventat omul,nu Dumnezeu. Dar nu stiu ce legatura are raspunsul tau, cu intrebarea mea, dar in fine.

| AstralConfessor a răspuns (pentru Esperança):

Hmmm, curios, pentru. ca ti-am raspuns la intrebare, atat timp cat credinta este in inima ta cine o poate vedea sau mai mult decat atat sa te poata ucide pentru. asta. Daca religia este facuta de om, de ce trebuie sa ma gandesc ca daca nu fac parte din nici una, asta ar insemna ca sunt fara credinta? Pot nega 'credinta' umana si raman in credinta interioara de adorare.

| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Eu as alege sa mor prin credinta adica daca eram in locul lui Constantin Brancoveanu care si-a sacrificat familia numai pentru credinta in Iisus Hristos acelasi lucru il faceam si eu si multi Sfinti au murit pentru credinta care o purtau in Iisus Hristos de aceea se numesc martiri!

| Cezar a răspuns:

Din astea două slouţii. aş murii prin credinţă.
Î.H şi D.H au murit mulţi din cauza asta.

| Marinush123456789 a răspuns:

Putem spune daca nu ne gandim inainte: DA EU MOR PT CREDINTA MEA! dar nu e chiar asa de usor deoarece depinde si de ce moarte si multe altele poti spune asa acum dar nu e asa usor sa mori mai ales chinuit.Pana si IISUS HRISTOS a spus sa ii fie inlaturat acest pahar de suferinta dar a spus imediat dupa catre Dumnezeu: "dar faca-se voia Ta nu a Mea"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Sa traiesc fara credinta fiindca eu am credinta si D-zeu sigur vede asta.

| Esperança explică (pentru anonim_4396):

"Cine isi va pastra viata, o va pierde si cine o va pierde pentru Mine o va castiga" Cum crezi ca il vei mai avea pe Dumnezeu de partea ta, daca tu te lepezi in fata oamenilor de El? El zice"Eu sunt un Dumnezeu gelos si va vreau cu gelozie pentru Mine"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Asta as face eu si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi doresc sa pot ramane langa D-ZEU, indiferent de circumstante si de consecinte. Ma stiu foarte slab, in concluzie ma bizui pe puterea lui D-ZEU care sa ma tina si sa ma intareasca pentru EL in momentul unei alegeri facute in conditii dure! De ex. introducerea cip-ului. Chiar daca nu va fi facuta sub presiune, faptul ca unii vom decide sa nu-l purtam va fi o condamnare in sine, facuta de noi, cu mana noastra. De fapt asta se si vrea in lumea perversa in care traim. Autorii morali sa lase sa se inteleaga ca tu te expui suicidului.

| Esperança explică (pentru anonim_4396):

Fiecare avem slabiciunile noastre,dar Dumnezeu e plin de mila,indurare, dragoste etc. si ne sprijina cand avem nevoie de El, dar stiu ca este si o sabie cu doua taisuri, un Judecator Drept si plin de Adevar. Domnul sa ne ajute sa ramanem credinciosi pana la moarte! Fii binecuvantat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Daca D-ZEU n-ar fi plin de indurare si de dragoste, n-am putea sa facem a 2-a greseala. La prima am fi spulberati. Insa unii ne cam jucam cu toleranta Lui. Sa ne ajute D-ZEU sa ramanem credinciosi pana la moarte. Fii binecuvantat/a si tu!

| Iuliana08 a răspuns:

Da cred ca dumnezeu imi va da ajutorul sa aleg credinta