| Maxim96 a întrebat:

Daca ar veni acum Hristos pe norii cerului, sunteti gata sa iesiti in intampinarea Lui?
Sunteti imbracati in haine de nunta ca sa intrati la nunta Mielului?
Nu va este teama ca nu cumva sa ramaneti afara?

56 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

''Sunteti imbracati in haine de nunta ca sa intrati la nunta Mielului?''
laughing Ai tras o liniuta de dimineata?! Asta-i cea mai amuzanta intrebare pe care am citit-o pana acum pe acest site, deci e prea tare, nici nu credeam ca cuiva ii poate trece asa ceva prin cap.

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

De ce ti se pare asa de amuzanta?
Iisus va veni dupa cum a fagaduit ca sa ne ia pe noi la viata!
Se va incepe alt veac, veacul pacii si al vietii vesnice in Imparatia Lui.

| robby212 a răspuns:

Normal ca e este teama.Dar, dupa voia Imparatului, daca ar fi sa ma intrebe ce am facut bine si ce am facut rau....as spune ce am facut bine si ce am facut rau, iar El ar socotii daca ma duce sau nu cu El inauntru.Dar, pana cand ziua aceea va veni, sa ne inchinam Domnului Iisus, sa ne rugam cu lacrimi Lui si ne va mantui, daca asta doreste Preabunul Domn.
Numai bine, Doamne ajuta!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Vine dracu si-ti ia gatul cu coasa, daca mai postezi prostii.

| Lizzu a răspuns:

Te exprimi prea pompos ..si de obicei in acea carte exista o exprimare pompoasa...

Iisus, daca exista, nu cred ca vrea o intrare asa ca un rege in arena si preamarire.
Nici pe departe...

Nu va mai exprimati in felul asta.
Religia si iubirea implica modestie si nu cuvinte prea grele, prea mari si prea fatarnice.

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Iisus a spus ca va vom vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului cu marire si slava multa, va veni in toata slava Sa ca sa faca dreapta judecata.

| Zenicide a răspuns (pentru Maxim96):

Se pare ca il cam confunzi pe Isus cu Guta.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Asa esti si in realitate?
Nu vreau sa cred ca esti atat de bagat in toata treaba asta cu nori si cu slava.

Pare un cosmar. Pentru mine cel putin. Pentru tine stiu ca nu e.

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Ce cosmar? Sa-L vezi pe El pare un cosmar? Nu inteleg cee va ganditi voi.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

"Iisus a spus ca va vom vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului cu marire si slava multa"
--Imagineaza-ti scena asta in realitatea cea de toate zilele.
Dar nu te gandi ca e vreun film SF. Gandeste ca e real.

Tu chiar crezi?
Nu vreau sa fiu rea, te inteleg ca asta crezi, dar pune si-n alta lumina totul.

Cum ai ramane daca ai vedea asa ceva in real?

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Asta va fi cea mai infricosatoare zi.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

laughing laughing ai vazut?

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Nu am vazut, dar cred in cuvintele lui Hristos.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Nu... era o intrebare retorica.

"Sa stii ca vei raspunde la Judecata pentru asta! "
--De ce credeti voi ca daca va fi o judecata aceasta va consta in faptul ca o persoana e credincioasa sau e atee?
O judecata nu consta in asta.Nu te judeca nimeni pentru faptul ca crezi sau nu.

Ci pentru faptele si felul de persoana care ai fost in timpul vietii fizice. Ceea ce ai facut bine, pe cine ai ajutat, ce ganduri ai avut si cum ai evoluat si nu faptul ca ai crezut sau nu.

Nu mai separa oamenii in categorii religioase!

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

''Asta va fi cea mai infricosatoare zi. ''
O nunta horror?! laughing Bai, esti bestial! Tu chiar ai tras ceva pe nas.

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

Ti-am adresat si eu cateva intrebari privitoare la o discutie de-a noastra, si ma gandeam ca vei binevoi sa-mi raspunzi, nu de alta dar astept de cateva zile, ori ti s-a taiat maioneza?!
http://www.tpu.ro/......intei-lor/

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Scuze,nu am luat in seama, dar acum am raspunshappy

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

Esti penibil.

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

De ce zici asa?

| Lizzu a răspuns:

Asa,si ca sa-ti raspund si la intrebare.

"Daca ar veni acum Hristos pe norii cerului, sunteti gata sa iesiti in intampinarea Lui?"
--Nu stiu.

"Sunteti imbracati in haine de nunta ca sa intrati la nunta Mielului?"
--Ceva suprem nu te vrea imbracat frumos, te vrea frumos pe dinauntru.

"Nu va este teama ca nu cumva sa ramaneti afara?"
--Cu toata sinceritatea, nu.Nu am facut nici un rau mare si grav in toata viata mea si sper ca si de acum inainte sa ma mentin asa.
Daca nu crezi sau crezi mai putin asta nu te face un OM RAU. Bagati la cap!
Nu are de ce sa-mi fie teama pentru ca voi,oamenii ii atribuiti defectele astea cum ar fi razbunare, judecata, moarte, dreptate prin moarte.

Daca ceva exista nu este asa. Da-ti seama de asta. Nu este rau asa cum omenirea isi imagineaza.

Daca ar veni pe nori cum spui tu, poate atunci as crede. Dar tot as ramane sceptica si mi s-ar parea un vis ciudat.
Sau o holograma cum se presupune de catre illuminati.
Stiai ca o alta teorie este ca lumea fizica in care traim acum si realitatea din jur pe care o vedem e doar o holograma? Si nu e nimic real?

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Nu se are in vedere pe din afara sa fim imbracati ci dinauntru sa avem podoaba faptelor bune.

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

--"Ceva suprem nu te vrea imbracat frumos, te vrea frumos pe dinauntru.'
Nu ai dreptate draga, Isus e tanar si va vrea in costume de baie, cat mai sexi, babele sa stea in biserica la matanii. Vezi ca sunt in multime, nu-mi scapi asa usor, te rapesc si in jacuziiiii, se stie.

| Maxim96 explică (pentru Hombre):

Ce prostii indrugi.Cum de indraznesti sa spui asa ceva? Sa stii ca vei raspunde la Judecata pentru asta!

| Lizzu a răspuns (pentru Hombre):

"nu-mi scapi asa usor"

--- Eh, nu smug tongue

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Vezi-ti de treaba. N-o sa ne judece nimeni.

| ErrorFound a răspuns:

Ies, ies, cu tancurile inainte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de intrebare mai e si asta? Ce nunta are mielu? cu capra?

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Biblia ai citit? Care este fagaduina lui Iisus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Te referi la Armaghedon nu? Stiu in ce consta acesta.

| BlackSulphur a răspuns:

Frate, lasa legalele, serios acum...

| Aiwendil a răspuns:

Lui Hristos putin ii pasa cum esti imbracat.
Ce miel?
Cum sa raman pe afara cand eu ma aflu deja afara in aer liber uitandu-ma cum coboara Hristos?

| Maxim96 explică (pentru Aiwendil):

Ne vrea imbracati in"haine albe" adica un suflet curat si neprihanit.Nu se refera la fizic.
Iisus este numit de Ioan Botezatorul"Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridica pacatul lumii".
El s-a adus la junghiere ca un miel si a patimit pentru noi.

| Aiwendil a răspuns (pentru Maxim96):

Aha.Acum inteleg.

| Dumniezău a răspuns:

De ce sa-mi fie teama? De un mos?
"Daca ar veni acum Hristos pe norii cerului, sunteti gata sa iesiti in intampinarea Lui?". Sincer, nu.

| Maxim96 explică (pentru Dumniezău):

Care mos ma? Iisus are 33 de ani.

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Da,sigur.Si eu sunt tataia de la Roma.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

2013=33? Mai gandeste-te odata...

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Pai Iisus este in cer, El exista din eternitate.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Alta conceptie ridicola...

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

De ce spui asa?

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Fiindca sunteti cat se poate de ridicoli...

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Nu suntem ridicoli, noi propovaduim adevarul.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Continua, imi plac comediile bune. laughing

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Pai tu daca nu vrei sa cunosti adevarul, nu ai decat.Dar incheiem aici discutia! Vad ca nu are sens.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Adica tu chiar consideri ca detii adevarul? Zau, te compatimesc.

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Dumnezeu e Calea, Adevarul si Viata.Alta cale duce la pierzare. Iisus e Lumina lumii!

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

laughing laughing Continua, rad cu lacrimi! laughing laughing

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Rade cat vrei, va veni ziua cand te vei tangui si vei plange pentru ca nu ai primit adevarul.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Mi-ar placea sa mai traiesti 2-3 minute dupa ce mori ca sa vezi in ce hal ti-ai irosit viata. laughing

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Adevarul, oricare ar fi el, este simplu, incontestabil si neinterpretabil.

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Moartea este doar o trecere de la cele vremelnice la cele vesnice.La sfarsitul veacului toti oamenii vor invia, cand va veni Iisus!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

De ce te bucuri de faptul ca acest om spune adevar

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Las-o balta, voi n-aveti minte...

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

De ce? Ca respectam pe Isus? Asta nu prima oara aud si pe ISus al numeau in asa feluri. Da tine minte:minte nu are cel care de fapt cr ed e ca o are.Nu stiii ca cine se crede mare de fapt este mic.Ai fost aiurea cu replica ta si sa primit ca in fabula lui Donici"Musca la arat"

| Ancamitumihaela a răspuns (pentru ErrorFound):

Isus este calea adevarul si viata si nimeni nu vine la Tatal decat prin El. Isus si a dat viata pentru tine pe cruce in locul tau ca sa nu fii un suflet pierdut. Dumnezeu atat de mult a iubit lumea incat a dat pe singurul sau Fiu adica pe Isus ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica. Biblia spune,, Și ce ar folosi unui om să câștige toată lumea, dacă și-ar pierde sufletul? Sau ce ar da un om în schimb pentru sufletul său? Dumnezeu nu tine seama de vremuri de nestiinta, adica pacatele comise, si porunceste tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca. Intoarce te la Dumnezeu pana cand nu este, fiindca vei regreta daca vei ramanea jos de la rapirea bisericii. Este spre binele tau.