| Sweet155 a întrebat:

Daca ati face pact cu diavolul ce ia-ti cere in schimb? Funda promit!

Răspuns Câştigător
| Alyssa17 a răspuns:

Eu nu aş face pact cu el. Şi dacă aş avea altă fire şi aş face-o, aş cere ca duşmanii mei să sufere (doar să se chinuie happy ). Dar nu aş face aşa ceva...

25 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Eu nu as face niciodata asa ceva, prefer sa mor decat sa fac pact cu diavolul.

| 愛日本 a răspuns:

Sa fiu sirena! Intotdeauna mi-am dorit sa merg pe insula Mako la piscina lunii!

| CristiB93 a răspuns:

Sa am parte de cele mai frumoase femei din lume laughing

| danay72 a răspuns:

Conducatorul lumii e Satan, nu e nevoie ca oamenii sa mai faca pact cu el. 1Ioan5:19.Mai bine ar face ceva sa nu-I faca voia.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Ai dreptate Danay, dar tu stii ca Satan are mai multe nume? Unul este Lucifer si altul este Christos?

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Îl numeşte Biblia pe Satan Lucifer?
Numele Lucifer apare o singură dată în Scripturi, dar numai în anumite versiuni. De exemplu, Sânta Scriptură a Vechiului şi a noului Testamentu, 1874, redă Isaia 14:12 astfel: „Cum ai căzut din cer, Lucifere, fiu al aurorei!" (conform grafiei actuale).
Termenul ebraic tradus prin „Lucifer" înseamnă „cel ce străluceşte". Septuaginta foloseşte un cuvânt grecesc care înseamnă „cel ce aduce zorile". De aceea, unele traduceri redau termenul ebraic din original prin „steaua dimineţii" sau „Luceafăr". Dar Vulgata latină tradusă de Ieronim foloseşte cuvântul „Lucifer" (adică aducător de lumină), iar unele versiuni ale Bibliei s-au inspirat din această traducere, împrumutând şi ele termenul.
Însă cine este acest Lucifer? Expresia „cel ce străluceşte", sau „Lucifer", se găseşte în cuvintele profetice prin care Isaia le porunceşte israeliţilor să rostească un „proverb împotriva împăratului Babilonului". Astfel, această denumire apare în cuvintele proverbiale adresate în principal dinastiei babiloniene. Faptul că epitetul „stea strălucitoare" îi este atribuit unui om, nu unei creaturi spirituale, reiese în continuare şi din afirmaţia: „Ai fost aruncat în Locuinţa Morţilor". Locuinţa morţilor, sau Şeolul, este mormântul comun al omenirii, nu un domeniu al Diavolului. În plus, cei ce-l văd pe Lucifer adus în această stare întreabă: „Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul?" Evident, „Lucifer" se referă la un om, nu la o creatură spirituală. — Isaia 14:4, 15, 16, sublinierea noastră.
Dar de ce este descrisă dinastia babiloniană în aceşti termeni preţioşi? Trebuie să înţelegem că regele Babilonului a fost numit „stea strălucitoare" numai după căderea sa, deci în sens ironic (Isaia 14:3). Plini de mândrie, regii babilonieni se considerau superiori semenilor lor. Această dinastie era atât de arogantă, încât se spune că regii ei se lăudau: „Mă voi sui până la ceruri, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de scaunul lui Dumnezeu [de stelele lui Dumnezeu, NW]; voi şedea pe muntele adunării, în adâncimile miazănoaptei;. . . voi fi ca Cel Prea Înalt". — Isaia 14:13, 14.
„Stelele lui Dumnezeu" sunt regii din linia regală a lui David (Numeri 24:17). Începând cu David, aceste ‘stele’ au domnit de pe muntele Sion. După ce Solomon a construit templul de la Ierusalim, cetatea a ajuns să fie numită Sion. Legământul Legii prevedea ca toţi bărbaţii israeliţi să călătorească la Sion de trei ori pe an. Astfel, Sionul a devenit „muntele adunării". Fiind hotărât să-i subjuge pe regii iudei şi să-i înlăture de pe muntele Sion, Nebucadneţar şi-a declarat intenţia de a se aşeza deasupra acestor ‘stele’. În loc să recunoască faptul că a obţinut victoria asupra acestor regi cu ajutorul lui Iehova, Nebucadneţar şi-a arogat cu îngâmfare meritul ce i se cuvenea lui Iehova. Aşadar, doar după ce dinastia babiloniană este doborâtă se vorbeşte în mod ironic despre ea ca despre o „stea strălucitoare".
Aroganţa conducătorilor babilonieni a reflectat cu certitudine atitudinea ‘dumnezeului acestui sistem de lucruri’, Satan Diavolul (2 Corinteni 4:4). Şi el tânjeşte după putere şi doreşte să fie mai presus de Iehova Dumnezeu. Dar în Biblie Satan nu este numit Lucifer.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Apreciez faptul ca te-ai documentat atat de temeinic. dar constat ca nu faci o analiza corecta a celor studiate, probabil din cauza ca vezi toata Biblia ca fiind o scriptura crestina si nu si una a religiei mozaice. si astfel amesteci lucrurile fara sa intelegi intamplarile.
De ex. in privinta lui Lucifer aducatorul de lumina iti dau totala dreptate, doar ca te faci ca uiti ca regele Babilonului era o persoana la fel de umana si nu spirituala, tot la fel ca si dulgherul Isus, care nu a fost nici macar o secunda in viata sa un Dumnezeu ci pur si simplu om si in niciun caz o fiinta spirituala.
Tot asa nici legatura Lucifer = Satan nu este pomenita direct in Biblie, dar reiese foarte clar din faptul ca "persoana spirituala" care nu era om numita Christos (care nu este Isus pentru ca dulgherul Isus nu a fost niciodata UNS in functia de rege al iudeilor ca sa devina un Christos). aceasta "persoana spirituala" numita Christos a desfintat Legea lui Dumnezeu (numita de voi credinciosii VT) si a inlocuit-o cu Legea sa numita NT)si prin aceasta fapta s-a impotrivit lui Iahwe desfintandu-i Legea pe care El Iahwe a dat-o oamenilor, si ca realitatea crestina de astazi ne arata si ne confirma acel text din aceasta persoana spirituala (necunoscuta) este slavita in templele lui Dumnezeu ca fiind ea Dumnezeul iata ca vedem cum Biblia spune acelasi lucru in acest verset din 2 Tesaloniceni 2:4: Potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.
Din acest exemplu biblic vedem ca acea "persoana spirituala" numita Christos. nu este Dumnezeu ci Impotrivitorul lui Dumnezeu numit si Satan. adica acea persoana spirituala care l-a detronat pe Dumnezeu din biserica crestinilor a si care se lasa slavit e ca fiind el noul Dumnezeu adica "Dumnezeul veacului acesta" numit si Satan care se crede deasupra lui Dumnezeu exact ca acel rege al Babilonului care era si el o fiinta umana exact ca si Isus Christosul religiei crestine.
Daca vrei sa continuam dialogul te invit pe forumul meu
www. forum-anti-christi. forumers.ro unde putem purta o discutie serioasa si unde am deschis un topic nou special pentru caeasta discutie i intre mine si tine, discutie care se vrea a fi serioasa si bazate pe argumente Biblice coroborate cu realitatea crestina

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Pentru ca sa purtam o discutie amanuntita, cel mai bine e sa porti o discutie fata in fata cu un martor.Cand ii intalnesti propune-le sa discuti cu ei si cu siguranta vor fi de acord.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Pai uite ca te-am intalnit pe tine ...ca si tu esti un martor!

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Da, dar nu e acelasi lucru, sa scrii cu faptul de a vorbi fata in fata.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Da ai dreptate, cand vorbesti fata in fata nu poti prezenta argumentele cu link catre Biblie decat in cazul ca esti computer si stii toata Biblia pe de rost. Asa in scris ai timp sa-ti pregatesti documentatia inainte de a raspunde.
Dar trebuie sa recunosti faptul ca daca scrii in loc asa vorbesti, nu se pierde cu nimic din valoarea argumentelor, ba chiar din contra, ai timp sa rumegi mai bine raspunsul!
Oricum faptul ca ai fugit de raspuns inseamna ca nu poti raspunde problemelor si argumentelor ridicate. Asa ca fuga v(de raspuns) este RUSINOASA,...dar e sanatoasa...ca nu te faci chiar atat de tare de ras decat daca ai debita prostii

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Daca nu stiu raspunsul la o intrebare, eu spun acest lucru cand vorbesc cu cineva fata in fata.Nu imi e rusine si nu am nici o problema in a recunoaste acest lucru.Mai degraba, observ ca nu vrei sa discuti cu un martor fata in fata.Dar e decizia ta, iar eu o respect.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Sa inteleg ca ai pretentia sa ma urc in avion ca sa zbor 2000 de km ca sa vorbesc cu un martor exact ceea ce pot si scrie?
Pai mai bine sa scriem ca ne mai citesc si altii, si poate vedem caruia din noi i se da dreptate!

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu,oriunde esti in lumea asta exista martori si poti discuta cu ei.Iar ca sa fii vizitat, poti scrie pe situl jw.org si vei fii vizitat fara sa te coste nimic si poti discuta oriunde, nu neaparat la tine acasa.Sau poate ii vei intalni pe strada.

| T0T a răspuns:

Moartea.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa nu mai citesc atatea intrebari,, inteligente'' pe TPU
.
Grea sarcina... cred a ar fugi de unde a venit!rolling on the floor

| milan9 a răspuns:

Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| Mayar a răspuns:

Odata ce ai facut pact cu el, fi sigur ca nu va respecta nimic, doar e el, nu? Ce mai si pui intrebari...
Oricum nu o sa iti indeplineasca vreo dorinta, numai sa te prinda.
Mai, om lud, tu uiti de unde vine toate lucrurile rele, minciunile, inselatoriile, siasa ma ideparte? Nu de la el?

Apropo, daca nu isi respecta pactul, cine il sanctioneaza? DNA-ul si Basescu, sau cine?

| Dorugar a răspuns:

Sa nu-i mai prosteasca pe crestini care cred ca Isus Christos e Dumnezeu, asta desi in Biblie el singur se recunoaste ca fiind Lucifer, adica Diavolul!

| KhludCiprian a răspuns:

Probabil sa ofere mai multe descoperiri stiintifice ca Dumnezeu se pare ca a chinuit, imbolnaviti si inecat prea multi.

Macar cand da Dumnezeu un cutremur, blocul sa reziste, cand da un tsunami, Satan sa puna un zid de-a lungul tarmului...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Skittles day dreaming

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar ratatii pot face asa ceva.

| Robert2526 a răspuns:

I-as cere sa ma.lase sa il iau pe la spate in timp ce il țin de coarne

| Lagorúthon a răspuns:

Pacat ca e un personaj dintr-un basm.

| Eug01234 a răspuns:

Cea mai reala posibilitate de a face pact cu diavolul este sa te sinucizi. Altfel e doar fabula zic eu ca altfel nu vad cum pentru ca nu il vezi pe cel rau sa discuti cu el e imposibil, poate doar intr-un vis. Un sinucigas ii da cu mainile lui sufletul divolului adica daca te sinucizi, fie ca vrei sau nu, din start faci pact cu diavolul.