| AvalohAlyn a întrebat:

Daca Biblia e o bazaconie cum spun unii de ce este cea mai citita carte din lume? E un" superextrabestseller"Cum va explicati asta?

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Nu este chiar o bazaconie. Este o carte care poate fi considerată pe lângă mitică și izvor istoric. Multe personaje, spațiile geografice descrise, evenimente, culturi sunt reale. Ceea ce e mitic ține de credința fiecăruia dacă consideră ca fiind real sau nu. Oricum vechimea și lucrurile pe care le-am spus fac această carte destul de importantă.

17 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Se iau 2 miliarde de crestini. Li se spune ca pentru a primi ceea ce le promite povestea trebuie sa aiba macar o Biblie in casa, din varii motive. Biblia ajunge bestseller. Simplu.

| Mayar a răspuns:

Pentru mine nu e o 'bazaconie', deci nu am ce sa explic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si 50 shades of grey e bestseller, inseamna asta ca e o carte buna? lipsa ta de logica e uimitoare.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Multi devin atei citind prostiile si basmele de copii de acolo. asta spune multe despre cei care "respecta" porcaria aia. sa speram ca intr-un secol moare relgia ca deja ne-a bagat in pamant destul 2 milenii

| Holiday a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Biblia continua sa fie citita, respectata, urmata, ascultata in fiecare zi. Daca ar fi o bazaconie nu ar mai starni nici in zilele noastre atata interes.

Culmea e ca desi e foarte vanduta este cartea cumparata si necitita de cei mai multi cumparatori.

| RedBull9988 a răspuns:

Pai, iti spun eu de ce, omul din dorinta de a exista ceva dupa moarte, cum ar fi viata vesnica, crede toate povestile inventate de astia care au scris biblia, in speranta ca ar exista raiul, ceea ce nu e adevarat. Daca tu imi dovedesti un lucru adevarat din biblie, esti tare.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru RedBull9988):

Da, cam toate personalitățile importante din acea perioadă, relatate în Biblie sunt reale, ca și multe evenimente. De exemplu acest personaj

https://ro.wikipedia.org/wiki/Pilat_din_Pont

Ți-am dat un exemplu doar dar sunt foarte multe. Dacă cunoști puțină istorie și citești Biblia vei vedea că multe fapte coincid, ca și așezări geografice, dispunerea teritoriilor în acea vreme, descrierea spațiului. E ușor să spunem lucruri dacă nu știm, dar mai bine să ne și informăm înainte, zic și eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Biblia e documentata bine si are adevar in ea"... vrei sa facem un mic "joc"?

Iti dau cat timp vrei ca sa cauti informatii si sa demonstrezi ca personajul din biblie numit Moise a existat.

Le luam asa pe rand. Dupa ce treci de Moise (si inevitabil de Exod), ne luam si de alte personaje din biblie.

Te bagi? Succes.

| RedBull9988 a răspuns (pentru T0T):

Personajele poate or fi reale, dar eu nu cred ca faceau minuni, sau ca se inaltau la ceruri, sau inviau dupa 3 zile, sa fim seriosi, cine crede asa ceva?

| T0T a răspuns (pentru RedBull9988):

Eu doar ți-am spus că o parte este sigur reală în contrar cu ce ai spus tu prima dată că nimic nu este real. Într-adevăr, partea mitică nu poate fi considerată reală, aici depinde de credința fiecăruia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RedBull9988):

Sunt destui tampiti

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin1986 a răspuns:

NU este o ''bazaconie''.

Răspuns utilizator avertizat