| aurelian87 a întrebat:

Daca biblie atunci de ce oase de dinozaur?

Răspuns Câştigător
| RandyMarsh a răspuns:

Pentru ca cei care au scris biblia stateau cam prost la capitolul arheologie.

| danut a răspuns (pentru RandyMarsh):

Nicidecum, tu stai prost la capitolul citire pentru ca Biblia nu e o carte de arheologie iar cel ce te-a premiat aidoma tie.

38 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia nu contesta aparitia dinozaurilor. Doar ca nu scrie despre ei.

| milan9 a răspuns:

Biblia nu contrazice evidenta existentei dinozaurilor.
Datarea varstei lor ridica foarte multe probleme si contradictii oamenilor de stiinta...

In acelasi strat de roca au fost descoperite fosile pe care ar fi trebuit sa le desparta miliaoane de ani! Si tot acolo au fost descoperite si resturi umane thinking
I imensa supa din teoriile arheologilor, deci...

| DanielCotabita a răspuns (pentru milan9):

Poți sa dai un singur exemplu cunoscut, dacă ele tot exista, ca sa știm ca e chiar adevărat ce spui?

| danut a răspuns (pentru DanielCotabita):

Sunt nenumarate, inclusiv o talpa de sanda moderna din secolul 20 imprimata in stanca langa niste oase de dinozaur aratate la Discovery acum cativa ani la TV. Si astea sub tone de roca. Alte dovezi pe undeva prin desert oase de dinozaur aruncate la suprafata si nu unul ci tone, oare de ce erau la suprafata pamantului cand in alte parti sunt sub multe straturi de tarana?

| DanielCotabita a răspuns (pentru danut):

Din miile care spui ca sunt, arati-ne o sursa credibila măcar pentru una. Cer atât de puțin.

| danut a răspuns (pentru DanielCotabita):

Discovery, acolo am vazut. Nu sunt arheolog si nici baza de date.

| DanielCotabita a răspuns (pentru danut):

Aha. Pe Discovery și eu am văzut Ancient Aliens, o emisiune care dovedea ca toate divinitatile lumii erau de fapt extratereștri. Dacă e pe Discovery, înseamnă ca teoria trebuie sa fie adevărată, nu?

| danut a răspuns (pentru DanielCotabita):

Am vazut urme de dinozauri, oase intinse pe kilometri de desert de ziceai ca-i aratura, nu cred ca se apucau aia sa intinda oase prin desert ca sa faca un film mincinos dar mai stiu si eu, poate nu erau oase de dinozauri, dar de ce dinozauri, i-a vazut cineva in realitate, poate aia din antichitate faceau jocuri lego cu forme de dinozauri, oare teoria ca ar fi existat dinozauri e adevarata?

| DanielCotabita a răspuns (pentru danut):

Te cred, te cred. Și eu am văzut pe Discovery zeci de dovezi ca divinitatile erau extratereștri și Iisus doar om. Sunt de acord cu autoritatea pe care si tu i-o acorzi acestui post de televiziune și cu teoriile lor: dinozaurii, dacă au existat, au fost contemporani cu oamenii, Dumnezeu nu exista și Iisus a fost doar om.

| danut a răspuns (pentru DanielCotabita):

Fiecare crede ce vrea fiind de drept raspunzator pentru credintele lui.

| DanielCotabita a răspuns (pentru danut):

Interesant. Discuția a trecut de la "sunt nenumărate dovezi" la "fiecare crede ce vrea".

| danut a răspuns (pentru DanielCotabita):

Normal, nu am o arhiva cu filmele de la Discovery si chiar daca as avea nu ar fi o dovada deoarece nu esti interesat de adevar ci de "adevarul " tau asa ca restul suna a apa de ploaie. Vorbarie goala sau cum sa ne mai omoram timpul, o fi la tine dar eu is destul de ocupat asa ca fiecare crede ce vrea sau il duce calculatorul.

| DanielCotabita a răspuns (pentru danut):

Un ortodox si un adventist afirma amandoi cu multa siguranta ca exista nenumarate dovezi ca dinozaurii si oamenii au coexistat, insa niciunul nu e in stare sa aduca o singura dovada credibila. Si tu vii si imi vorbesteti mie, in conditiile astea, de adevar?

| danut a răspuns (pentru DanielCotabita):

Ce intelegi tu prin dovada credibila, eu cred ca tu nu existi, eu cred ca satana sa deghizat si si-a dat numele tau, cum poti demonstra ca nu e asa si ca esti chiar cel ce pretinzi ca esti?

| DanielCotabita a răspuns (pentru danut):

Stimabile, prin dovada sigur înțeleg mai mult decât "am văzut eu pe Discovery". În principiu, e ca și cum eu as spune ca nu știu ce bălărie e scrisa în Biblie, tu ai cere versetul iar eu ti-as spune ca e suficient ca am vazut-o.

| danut a răspuns (pentru DanielCotabita):

Irelevant, nu suntem la o dezbatere stiintifica ci la una spirituala, dovezi de care ceri tu sunt cele palpabile, cum pot sa ti le arat doar prin niste cuvinte?

| DanielCotabita a răspuns (pentru danut):

Atunci de ce ai intevenit in discutie? Discutia era despre dovezi arheologice si ma privea doar pe mine si pe milan9. In cele din urma, nici tu nici el nu ati putut aduce o singura dovada, desi datele ei ar fi trebuit sa fie rasunatoare : locul si eventual cine a descoperit-o. Asa mi-ai fi aratat-o, nu aducand-o in fata mea realmente, ci spunandu-mi unde si cand a fost descoperita, pentru a putea discuta pe ceva concret, nu doar pe afirmatiile neacoperite a doua persoane.

| danut a răspuns (pentru DanielCotabita):

Ce dovezi vrei tu, arheologice, privind ce, este Biblia o carte de arheologie sau stiintifica? Vrei sa stii ce, uite despre oase de dinozaur, acestia au existat, au fost distrusi la potop pentru ca nu au fost creatia lui Dumnezeu ci a omului care s-a jucat cu genetica si a creat monstri. De asta au disparut asa de brusc din istorie dar in Biblie nu apar pentru ca nu sunt un subiect de SALVARE de la moartea vesnica.

| DanielCotabita a răspuns (pentru danut):

Ce treaba are Biblia, mai omule, ai dat 5 răspunsuri și ai uitat complet de unde am plecat. Tu ai venit și mi-ai scris ca sunt multe dovezi arheologice ca dinozaurii și oamenii au coabitat iar eu ti-am cerut una singura (locul unde se afla sau alte date ca sa putem sa intelegem ce e cu ea). Revin-o la subiect sau renunță și tu ca milan9.

| danut a răspuns (pentru DanielCotabita):

Desertul Gobi, cand facem o excursie?

| DanielCotabita a răspuns (pentru danut):

De ce nu ai zis direct planeta Pamant, ca sa fii sigur ca raspunsul e amuzant si degeaba?

Stii "descoperirile" alea ale arcii lui Noe cu care se lauda multi? Au niste date : cand ar fi fost descoperita, unde ar fi fost descoperita si de cine ar fi fost descoperita. Din multitudinea de dovezi care pretinzi ca exista, privind coexistenta om-dinozaur, adu datele uneia singure, sa ii testam autenticitatea. Cu siguranta a facut inconjurul lumii crestine, din moment ce si tu si milan9 stiti de ele.

| danut a răspuns (pentru DanielCotabita):

Https://lupuldacicblogg.wordpress.com/......-omenirii/
Uite ce ti-ai dorit, oameni si oase de dinozauri.

| DanielCotabita a răspuns (pentru danut):

Mersi. Sursa ta credibila e un articol care vorbește de ozn-uri și extraterestri și care oferă o alternativa religiilor. Foarte inteligent.

| danut a răspuns (pentru DanielCotabita):

Cum e intrebarea asa si raspunsul.

| DanielCotabita a răspuns (pentru danut):

Întrebarea nu e proasta, premisa e: doi crestini se dau arheologi și susțin ca dinozaurii și oamenii au trăit împreună. Și apoi unul dintre ei vine cu un site pe care vedem, printre dovezi, o urma de pantof modern pe o placa cu trilobiți. Care e concluzia? Trilobitii încă trăiesc și azi sau omul preistoric se încălța de la Gucci? Sau te pomenești ca e farsa sau simpla anomalie? Greu de răspuns, greu de răspuns.

| danut a răspuns (pentru DanielCotabita):

Intrebarea nu e proasta dar e o intrebare la care nu se poate raspunde iar autorul se vede ca sie acest lucru, deci intrebarea este rauvoitoare ceea ce inseamna ca e mai rea ca una proasta.

| DanielCotabita a răspuns (pentru danut):

Asa e, la intrebare nu se poate raspunde, dat fiind ca cei interogati nu au dovezile care pretind ca exista. Data viitoare sper ca vor fi mai retinuti in afirmatii.

| mentholinks a răspuns:

Intai Dumnezeu apoi Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Pentru ca stramosii tai. Cazul tau e deosebit.

| cookie01 a răspuns:

Daca nu citesti de ce intrebi?

| AnonimSuprem1 a răspuns:

"7. Iar de basmele cele lumesti si babesti, fereste-te si deprinde-te cu dreapta credinta."
... mai bine cititi tot capitolul din timotei 1 4 http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/timotei-1/4/

| Dandanache a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

La duhul rău și lumesc al internetului când renunți, fariseule?

| FastAndRelaxed a răspuns:

Pentru ca da.

| corinelmik a răspuns:

Daca maimute de ce oameni?

| Dobre_Dana_1991 a răspuns:

Pentru ca camionie