| bleakk a întrebat:

Daca de viata de credinta putem spune ca iti ofera speranta ca dupa moarte ai sansa sa traiesti o viata vesnica fericita si alte beneficii pe acest pamant, viata de necredinta/de ateu ce beneficii/avantaje va ofera?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Libertatea de a face ce vrei fără să trăiești mereu cu grija că ce faci poate nu-i pe placul zeitătii pe care o divinizezi și fără stai mereu cu vina că poate nu l-ai mulțumit destul în viața asta.

19 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Iti ofera libertatea de a te concentra pe viata asta.

| doctorandus a răspuns:

La faza asta ateii pot raspunde ca avantajele oferite de a fi personaj intr-un film de desene animate la 100 de ani de la moarte nu influenteaza cu nimic viata ta din realitate.

Dom'le, nimeni nu stie ce se intampla dupa moarte, asa ca daca unii dintre astia au dreptate, au dreptate din pura nimereala, nu din cunoastere obiectiva.

| milan9 a răspuns:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului! Exceptând propaganda eronată a gruparii iehoviste, nici un verset al Scripturii nu se referă la vreo moarte a sufletului! Ceea ce ignoră cu desăvârşire această sectă este procentul copleşitor al exprimării METAFORICE, simbolice, polisemantice, întâlnite în Biblie! thinking

Din CONTEXT reiese faptul că israeliţii se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! (citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" -vers. 2)

In acest CONTEXT (dificil de înţeles pentru o anumită grupare necreştină), versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri" (în sensul că DOAR acela va fi învinovăţit, pedepsit sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

Exprimarea METAFORICĂ este foarte des întâlnită în Biblie. Dar lipsa de cultură lingvistică a dus la interpretări eronate ale ei, la apariţia a zeci de mii de feluri de interpretări si secte.

Un alt verset inteles gresit de iehovisti este Ecclesiastul 9, 5. Acesta prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.
Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!
O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

In Ecclesiast, primele 10 versete din capitolul 9 redau punctul de vedere uman greşit, aflat în DIALOG şi controversă cu cel al lui DUMNEZEU.
Ca dovada, iata: „Morţii niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut toti pentru totdeauna? Este doar varianta greşită aflată în opoziţie cu mesajul lui Dumnezeu (procedeu stilistic).

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă:
,, Si ca pulberea sa s eintoarca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu care l-a dat" Ecclesiast 12, 7.

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Unele culte, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? Sufletul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Este foare corect ce spui tu referindu-te la religie,dar,daca tinem cont de faptul ca sunt putini oameni de stiinta care sa fi desvoltat abilitati de introspectie si pe de alta parte putini dintre contemplativi (religiosi) care sa cunoasca mare lucru din stiinta,ne putem da seama de ce stiinta nu se "pupa" cu spiritualitatea si de ce se pune,mai ales de catre atei,semnul egalitatii intre spiritualitate si religie. Meditatia,de exemplu care este o forma de manifestare a spiritualitatii nu este neaparat un apanaj al religiilor. Multi care folosesc acest termen "spirit",nici nu-i cunosc originea.El vine din latinescul "spiritus",care este o traducere a grecescului "pneuma",pe care il traducem prin "suflet". Asocierea termenului "spirit" cu credinta a inceput cam prin sec. XIII,fiind atasat sufletelor nemuritoare,fiintelor supranaturale,fantomelor,etc.
A incerca sa intinzi o punte intre stiinta si spiritualitate este foarte greu,dar nu si imposibil. Oamenii de stiinta se limiteaza la o perspectiva limitata asupra experientei spirituale si presupun ca aceasta trebuie sa repreznte numai o modalitate aparte de a descrie stari mentale obisnuite (iubirea parinteasca,inspiratia artistica,cutremurarea provoca de frumusetile naturii, etc).In acest fel, am putea usor confunda uimirea simtita de Einstein in fata inteligibilitatii legilor naturii, drept o manifestare de misticism.
La polul opus, ganditori "new age" idealizeza starile modificate de constiinta si fac legaturi aparente intre experiente subiectve si teorii mai ciudate de la granita fizicii.Asa de exemplu ni se spune ca Buddha si alti contemplativi au anticipat cosmologia moderna si mecanica cuantica. Pana la urma avem toate sansele sa alegem intre psudospiritualitate si pseudostiinta.
Pacat ca cei care se hazardeaza cu intrebari de genul celei de mai sus, sunt departe si de aceste stadii.

| Dorugar a răspuns:

Viata de ateu ne ofera privilegiul de a trai in Rai in viata asta, si nu dupa moarte cand ai sansa sa-ti traiesti viata vesnica in IAD, ca doar nu Christosul vostru spune in Apoc 1:18 ca Imparatia sa este IADUL?
In concluzie noi nu dam adevarul(viata) din mana pentru minciuna cu comoara din WC

| fllu07 a răspuns:

Gresesti. Viata crestina nu iti ofera viata dupa moarte.
asta ii o invatatura falsa, pagana.
Mortii nu stiu nimic, nu au nici putere, nici intelepciune, si sufletul moare.
Eclesiastul 9:5, 6,10 / Ezechiel 18:4, 20/ si Iacov 5:19,

| bleakk explică (pentru fllu07):

Am zis eu ceva de reincarnare sau ca sufletu' merge ambulant pe ici pe colo? Am spus esenta. Nu mai da raspunsuri pripite, total aiurea.

| fllu07 a răspuns (pentru bleakk):

Prin cuvintele: "viata crestina iti ofera spetanta ca dupa moarte sa traiesti o viata vesnica, fericita" nici nu te refereai la viata dupa moarte... nu.
m-am grabit eu si am raspuns total pe langa.
o vai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Tu dai un raspuns pripit, sau aiurea.Cred ca nu ai cunostinta de ce inseamna "VIATA". "flu07" a fost destul de clar si explicit.
In rest, deosebirea dintre un asa zis ateu (care de fapt nu exista, intrucat in situatii extreme TOTI apelam la indurare sau o "minune") si un credicios, este ca ateul nu-si pune probleme de moralitate, asa cum in mod normal ar trebui sa-si puna un credincios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

100% de acod cu tine.I-am spus-o si lui "FullofBeans"

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu sigur ce sunteti, dar mirositi a orto(hoti)docsi. Lamuriti-ma si pe mine, ca sunt mai greu de cap, ce pretinde crestinismul ca se intampla dupa moarte?

| Jardelin a răspuns (pentru bleakk):

FullofBeams, de de esti josnic? De ce spui orto(hoti)docsi? Nu era mai de bun simt sa intrebi direct daca e ortodox?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Eu am spus cu totul altceva.Ti-am spus ca, dupa felul in care i-ai raspuns lui "fluoo7" am impresia ca nu iti este clar ce este viata.Deci pentru ati putea raspunde la intrebarea din enunt, trebuie sa stiu ce este pentru tine "viata", Ce pretinde crestinismul ce se intampla dupa moarte, poti intelege si singur, daca citesti o carte despre religii, Dar daca nu ai clar ce inseamna "Viata" nu vei intelege mare lucru.Si ca sa intelegi ce este viata, trebuie sa citesti mai mult decat in DEX.

| fllu07 a răspuns (pentru bleakk):

Simplu: dupa moarte nu exista nimic.
ce a fost inainte sa fii conceput? nimic. ee acelasi nimic se afla si dupa moarte. de fapt asa cum frigul nu exista, ci este vorba de absenta caldurii, asa cum intunericul nu exista ci este vorba de lipsa luminii, toat asa moartea nu exista, ci este vorba de lipsa vietii.
prin urmare, daca cineva traieste inseamna ca nu a murit.
mai mult, poti observa ca nu este nimic dupa moarte din relatarile oamenilor care au inviat. de exemplu Lazar, prietenul lui Isus.
4 zile a fost mort, deja intrase in stare de putrefactie, totusi a fost inviat, si nu a amintit nimic despre "viata de dincolo".
pentru ca nu exista. Ioan 11 contine relatarea asta.

| NGheorghe a răspuns:

Credintele in esenta lor te invata ca nu ai nevoie de sefi ca sa traiesti si, evident, traiesti pentru ca mananci.
Postul de șef este visul celor care fura, ucid, violeaza, etc (alte abuzuri).
Viata de ateu inseamna aruncarea la gunoi a acestor principi si mergerea la vot ca sa-ti alegi un șef ce se va satisface pe el si mai vreo cativa.
Adica tu deja esti obligat sa-i alegi pe iresponsabili.

| Buresbista123 a răspuns:

Realitatea,cea mai buna recompensa, adevarul si posibilitatea de a trai dupa acest motto-Carpe diem!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Pai de exemplu am calculat ca pana la urma crestinii platesc in timpul vietii in total cam 300mil. lei vechi oamenilor imbracati in negru. pentru botezuri, nunti, inmormantari si alte tipuri de poezii. si iaca asa sunt mult mai bogat by default decat restul. alt avantaj e ca nu traiesc cu tot felul de iluzii in cap. nu stau sa ma rog ci actionez. nu imi fac false sperante etc. lucruri ce sunt foarte folositoare in viata.

| bleakk explică:

Flu,din ce confesiube faci parte?