| cnvv a întrebat:

Daca Dumnezeu a creat tot, cine l-a creat pe Dumnezeu?
Nu as dori raspunsuri gen "Dumnezeu a existat din totdeauna"

26 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu ai dori un anumit raspuns, e deja o problema. Lucrurile exista asa cum sunt, nu dupa cum am dori noi sa fie Nu dorinta ta trebuie sa primeze, ci ceea ce este cu adevarat.
Dumnezeu chiar a existat dintotdeauna. Dar, hai sa fiu si mai clar. Dumnezeu exista dintotdeauna. El este. Acesta si este de fapt numele Lui: "Eu sunt". El este si in momentul in care te-ai nascut, pentru El e tot prezentul, El este si acum acolo cu tine, si El este si atunci cand vei muri, pentru El tot prezentul este clipa mortii tale. El nu este in timp, si de aceea isi permite sa fie prezentul oricarei clipe din timp, sa fie in orice moment din timp, nu ca noi, care ne miscam inainte in timp, a carui prezent se misca ca un punct pe o axa a timpului.
Intrebarea ta ridica o dificultate. Cind spui "cine l-a creat?" vorbesti de ceva ce se intampla in timp, despre ceva ce are un punct de inceput, o creatie. Inainte nu a fost, mai apoi exista. Problema e cu timpul. Cind vorbesti de creerea lui Dumnezeu, pur si simplu il bagi in timp. il limitezi la timp, adica la ceva ce tine strict de Universul in care traim. Se stie ca timpul e a patra dimensiune a spatiului. Bagindu-L pe Dumnezeu in timp, il limitezi la o simpla caracteristica a Universului. Ori, El este in afara timpului, pentru ca este in afara Universului, pentru ca timpul nu exista in afara Universului. Stiu ca e dificil de inteles, dar de asta intrebarea nu este corect pusa. E la fel ca si cand ai intreba: cum inoata pestii in aer? Intelegi? Dumnezeu nu a fost, nu va fi. El doar este. Nu are un moment al creatiei Sale, pentru ca creatia presupune timp, si timpul e doar o caracteristica a Universuluim adica ceva net inferior Lui.

| danay72 a răspuns:

E greu de crezut, dar Dumnezeu a existat dintotdeauna. Este un fapt pe care mintea noastră nu-l poate înţelege pe deplin. Totuşi, acesta nu este un motiv să nu credem. Exemple: 1) Timpul. Nimeni nu poate stabili un moment anume ca început al timpului. Este adevărat că viaţa noastră are sfârşit, însă nu şi timpul. Noi nu respingem noţiunea de timp doar pentru că nu înţelegem toate aspectele legate de el. Dimpotrivă, chiar ne organizăm viaţa în funcţie de timp. 2) Spaţiul. Astronomii nu găsesc nici începutul, nici sfârşitul spaţiului. Cu cât scrutează mai mult universul, cu atât descoperă mai multe lucruri. Ei nu resping faptele; mulţi consideră că spaţiul este infinit. Acelaşi principiu este valabil şi în ce priveşte existenţa lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Oamenii de stiinta au descoprit ca universul are un inceput

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Omul crede in credinta pentru ca i da o speranta atat,el nu are nevoie de ratiune,dovezii,stiinta de a crede,credinta nu cere dovezi si doar de a crede atat, intrebarea e rationala credinta nu e rationala, credinta este o speranta atat, speranta nu are ratiune pentru ca nu se poate dovezi si nu are sens, omul este o fiinta emotionala nu rationala

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Credință nu e credulitate.Credința se bazează pe dovezi. evrei11:1

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Ferice de cel care n-a vazut dar a crezut

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Asa e. Iar ca sa crezi, trebuie sa cunoști. Romani10:17-,,Astfel, credinţa vine prin cele auzite, iar cele auzite vin prin cuvântul despre Cristos.,,,

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

"Oamenii de stiinta au descoprit ca universul are un inceput" Dar tot oamenii de stiinta au ajuns de acord si ca poate exista si altceva in afara de Universul nostru, alte universuri, de exemplu. Si printre ele, poate dai si de Dumnezeu happy.
"Credinta nu cere dovezi", Chiar asa? Bibila spune chiar asa: "Cercetati toate lucrurile, si pastrati ce este bun" Ea intotdeauna indeamna la cautare, la cercetare, la analiza.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Tu chiar crezi ca prin minciuna voi crede in dumnezeul tau? ce sens are sa imi comentezi eu urasc mincinosi, n-am timp de pierdut

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

OK. Dar spune-mi unde am mintit. Daca nu spui nimic, de ce lansezi acuzatii false? Totul e doar o acuzatie falsa! Hai sa te vad, unde am mintit? Si de ce vii doar cu acuzatii, cand ar trebui sa vii cu argumente? Nu as putea sa te fac si eu depravat? Dar unde imi sunt argumentele? Poate ca esti cel mai cuminte baiat din orasul tau, si eu doar te acuz. Asa ca, fara argumente, ce zici e doar bla-bla, atit.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Atunci de ce imi scrii? lasa-ma in pace omule

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

De ce iti scriu? Pentru ca vad ca esti, asa cum eram si eu cand eram ateu, un om care gindeste, care are capacitatea de a analiza, de a discerne. Singura problema la tine e ca sunt unele chestii auzite de pe la altii si tu ai facut litera de lege din ele. Daca ai da la o parte acele lucruri si ai judeca tu cu mintea ta, ai putea intelege ce vreau sa zic eu, si ai putea gasi dovezi in favoarea credintei. Insa pentru ca sa gasesti dovezi, in orice domeniu, trebuie sa ai o minte deschisa, si sa nu iei de bun tot ce auzi de la altii, ci tu sa cercetezi sa vezi care e adevarul. Tu poti face asta, fata de altii care au idei preconcepute sau prejudecati, si de aceea nu iti dau pace happy.

| T0T a răspuns:

De ce nu ai dori, ți se pare mai logică o relație de interdependență infinită care practic tot duce la "întotdeauna"? Adică mă refer la o buclă infinită gen cine l-a creat pe Dumnezeu? N l-a creat. Cine l-a creat pe N? X l-a creat etc. de o infinitate de ori. După capul tău de găină ți se pare mai logic așa? Oamenii nici nu pot să își imagineze un început deci răspunsul "dintotdeauna" fie că e vorba de univers sau de Dumnezeu e cel mai la îndemână.

| anonimg a răspuns:

Daca parintii tai nu stiu cum ai fost creat tu, cine ti-a facut inima si a facut-o sa pulseze, cu cat mai putin nu exista raspuns la intrebarea ta.
Dumnezeu este mult prea mare ca sa poata incapea in mintea noastra a muritorilor. El ni S-a descoperit atat cat stie ca putem sa intelegem despre El. Nici in viata vesnica (deci o vesnicie) cei mantuiti nu vor putea pricepe in totul conceptul despre Dumnezeu. El ramane un mister pentru totdeauna; altfel nu ar mai fi Dumnezeu. Nici ingerii din ceruri care stau in permanenta in prezenta lui Dumnezeu si care au capacitati mai mari decat ale noastre, nu pot cunoaste in totul pe Dumnezeu. Deci cu cat mai putin am putea cunoaste noi pe Dumnezeu. Si printre noi pacatosii sunt oameni mai spirituali decat altii; unii sunt mai aproape de Dumnezeu decat altii. Unii sunt maturi in credinta, iar altii sunt inca prunci in credinta, de-abia nascuti din nou. Altii nu sunt nascuti din nou, sunt inca lumesti caci le place lumea si lucrurile din ea. Ce pot intelege acestia despre Dumnezeu cand ei urasc tot ce este placut lui Dumnezeu si iubesc tot ce uraste Dumnezeu? Dar ca acestia de pe urma am fost toti; caci Dumnezeu poate sa schimbe pe acela care doreste sa fie schimbat.

| Holiday a răspuns:

E destul de simplu. Avand in vedere ca atat actiunea pomenita, cat si personajul care o face sunt parte a unei povesti, evident ca personajul este creat de oameni, iar el intreprinde niste lucruri strict in cadrul povestii respective. Evident, acea poveste nu are nici o legatura cu realitatea.

| Mayhem666 a răspuns:

Pe Dumnezeu l-au creat oamenii, el nu este altceva decat un prieten imaginar pe care unii oameni inca il mai au. Sper ca raspunsul meu te-a lamurit big grin

| TrăieşteClipa a răspuns:

Acum depinde la care Dumnezeu te referi.
Cel crestin nu a creat nimic, el a fost creat artifial de catre evrei.
Biblia este 95% plina de minciuni.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu stiu ce e cu multi care cred ca pana si cel cu titlul de Creator este de fapt o creatie. Intrebarea asta o poti pune la nesfarsit „Da...cine l-a creat pe cel care l-a creat pe cel care l-a creat (...) pe cel care l-a creat pe Dumnezeu?" Chiar crezi ca poti afla un astfel de raspuns la o astfel de intrebare. Ce ai pus tu intre ghilimele pare simplu, dar inseamna mai mult. Daca nu te satisface si nu vrei sa discerni cu atentie, complica-te cu alternative de genul asta, si in mod sigur nu vei ajunge la un consens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca L-ar fi creat cineva, n-ar fi fost Dumnezeu, ci creatura.
De aceea, Dumnezeu este necreat si are viata in Sine.
Mantuitorul Hristos spune ca: "Tatal are viata in Sine si asa i-a dat si Fiului sa aiba viata in Sine". Ioan 5, 26

Dumnezeu nu-si are existenta de la nimeni, ci are viata in Sine si e necreat. Dumnezeu este Creatorul tuturor celor vazute si nevazute, prin Fiul Sau dumnezeiesc, adica prin Iisus Hristos.

| 6684464 a răspuns:

E ca si cand ai intreba prin ce scadere ai obtinut infinitul sau cum s-a creat vidul, este ilogic.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

S-a creat singur ca asa e el de shmecher happy. intrebarea se pune mai bine asa: daca tot ce exista a fost creat de dumnezeu, si dumnezeu exista, atunci cine l-a creat pe dumnezeu.

| Idris a răspuns:

Profetul Muhammed (alayhi salaat wa salam) a spus ca Shaytaan (Satan) va veni la o persoana si va intreba, daca Allah a creat totul atunci cine l-a creat pe Allah? In acel moment acea persoana va trebuii sa spuna A’oodhu Billaahi min as-shaytaan ir-rajeem (Caut adapost la Allah de Satan cel izgonit) si amantu Billaah wa Rusulihi (Eu cred in Allah si in Mesagerii Sai).

Daca nu doresti raspunsuri de gen "Dumnezeu a existat din totdeauna" afla ca nu conteaza deloc ceea ce doresti tu in aceasta privinta, fie ca iti place fie ca nu, nu poti ascunde Adevarul, sau daca il ignori nu inseamna ca nu exista. Fie ca iti place fie ca nu, esti creat, esti creat de Allah si El este Lordul tau si la El vei fi intors si vei da socoteala fie ca accepti fie ca nu accepti.

| cnvv explică (pentru Idris):

Deci daca nu cred intr-un dumnezeu, si-mi traiesc viata bine-mersi, pot fi numit un pacatos? laughing

| Idris a răspuns (pentru cnvv):

Eu nu sunt in masura sa spune daca esti pacatos sau nu, insa trebuie sa iti traiesti viata si ti-o poti trai bine-mersi atata timp cat indeplinesti si scopul pentru care ai fost creat, pentru ca despre asta vei fi intrebat.

| ScarRz a răspuns:

Asa se presupune ca a existat dintotdeauna

| MrUniverse a răspuns:

Răspunsul este cu siguranță: Oamenii (l-au creat pe dumnezeu). De ce? Din lipsă de cunoștiiță/rațiune.