| reihiuke a întrebat:

Daca Dumnezeu e pretutindeni, atotstiutor si atotputernic, de ce e nevoie ca el "sa faca" ceva printr-o succesiune de evenimente legate in timp? De ce are nevoie de un plan de mantuire, sa isi sacrifice un fiu, sa ne ierte pacatele, etc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o intrebare la care noi oamenii nu putem raspunde cu profunzime, deoarece noi oamenii suntem imperfecti. Deci aceste intrebari nu prea isi au rostul in opinia mea.

| reihiuke explică (pentru anonim_4396):

Am eu un scop... happy

| reihiuke explică (pentru anonim_4396):

Isi au rostul pentru cei care vorbesc despre Dumnezeu cu atata convingere ca inteleg ce este si cum se manifesta, de parca ar fi stat cu el la o cafea azi dimineata... Daca iti dai seama ca nu poti raspunde e deja un pas important... Ce facem dupa aceea, dupa ce ne dam seamaca nu putem raspunde?

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ne-ar fi creat Dumnezeu fara sa fim capabil sa raspundem la o intrebare de baza de care se leaga toata credinta religiei crestine (presupunand ca aceasta este adevarata)? Daca ar fi adevarata religie crestinismul si aceastsa poveste ar fi adevarata, de ce Dumnezeu nu ne-ar fi creat cu capabilitatea de a intelege macar acest lucru de baza in jurul caruia se invarte toata ideologia si crezul crestin?

Si fiti cu frica de o Zi in care tot ceea ce puneti pe seama Lordului vostru si tot ceea ce a-ti mintit despre cele intamplate va trebuii sa justificati. Lauda lui Allah Stapanul Lumilor.

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pentru ca noi suntem fiinte TEMPORALE, adica avem un timp limitat al existentei. Dumnezeu este atemporal, el este in afara timpului, este vesnic. Pentru ca pacatul sa poata fi iertat a necesitat ca cineva pur, nevinovat, superior sa moara de moartea vesnica pentru ca noi fiinte pacatoase sa putem fi RASCUMPARATE si salvate.

| reihiuke explică (pentru danut):

Tocmai asta e intrebarea. de ce "Pentru ca pacatul sa poata fi iertat a necesitat ca cineva pur, nevinovat, superior sa moara de moartea vesnica pentru ca noi fiinte pacatoase sa putem fi RASCUMPARATE si salvate." cand el e peste tot? Pentru ca noi suntem fiinte temporale? Si ce daca? E ca si cum eu ti-as repara masina legat la ochi pentru ca tu esti orb

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"Pentru ca pacatul sa poata fi iertat a necesitat ca cineva pur, nevinovat, superior sa moara de moartea vesnica pentru ca noi fiinte pacatoase sa putem fi RASCUMPARATE si salvate."
Indritui actiunea lui Iisus de a se sinucide pe baza unei legi create tot de el. Iar asta nu are nicio logica.

Sa spunem ca ii dau lui Ion in cap cu parul. De ce? Pentru ca nu am facut decat sa respect legea fundamentala scrisa de mine pe peretele camerei.

Pentru orice om neretardat justificarea de mai sus e un non-sens. Se pare ca pentru tine nu.

| danut a răspuns (pentru reihiuke):

Pacatul actioneza la ora acuala in plan "orizontal" in univers adica mai pe inteles isi are loc si isi "expune" actiunea doar pe pamant dar pana la "aparitia" omului acesta a actionat la nivelul intregului univers actionand si in plan "vertical" din punctul nostru de vedere adica a avut o tinta directa (autorul pacatului) direct catre Dumnezeire. Acesta a fost unul dintre motivele pentru care cineva dintre Creatori trebuia sa faca ispasire pentru om ca acesta sa mai aibe o sansa la VIATA. Adica chiar Cel care l-a facut pe om s-a sacrificat, Dumnezeu Fiul, Isus Hristos. Asta nu inteleg amaratii de iehovisti, ca numai Cel care i-a facut pe oameni putea sa si "raspunda" pentru creatia SA, nu unul face si altul trage ci fiecare raspunde pentru ceea ce face totusi ca TATA Dumnezeu a luat locul creaturii sale iar daca omul accepta darul lui Dumnezeu poate fi salvat.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a avut un scop cu omenirea când l-a făcut pe Adam și Eva, acela de a transforma pământul intr-un paradis. Faptul ca ei nu au ascultat, nu înseamnă că Dumnezeu si-a schimbat scopul ci a găsit o soluție pentru a-și duce la îndeplinire voința. Doar o persoană perfectă putea sa ne răscumpere din păcat. Atunci, Isus de bunăvoie a ales sa își dea viata pentru ca scopul lui Dumnezeu cu privire la omenire sa se împlinească.
Satan a contestat modul de guvernare al lui Dumnezeu, de aceea era nevoie de timp pentru a demonstra ca oamenii nu se pot conduce singuri, fără Dumnezeu. Ieremia10:23

| Mayhem666 a răspuns (pentru danay72):

Si daca Dumnezeu e atotstiutor, de ce a mai facut toate astea? De ce l-a creat pe Satan? De ce le-a interzis lui Adam si Evei, sa manance din fructul interzis, daca el stia ca ei oricum o sa o faca? De ce a facut toate astea, daca el stia ca asa o sa se intamole? Stia viitorul, stia ce o sa se intample, stia ca o sa existe pacat, daca el stia totul, de ce a permis sa se intample toate astea?
Te rog sa vii cu un argument care sa ma convinga sa te cred.

P.S. Sunt ateu, deci o sa fie greu sa ma convingi, ba chiar o sa fie imposibil sa ma convingi, daca nu vii cu un argument plauzibil. Iti astept raspunsul.

| danay72 a răspuns (pentru Mayhem666):

Scopul meu nu e sa te conving, eu îți răspund la întrebari.
Biblia spune în Ţef. 2:3: „Căutaţi-l pe Iehova, voi, toţi cei smeriţi de pe pământ. Căutaţi dreptatea, căutaţi smerenia. Poate că veţi fi ascunşi în ziua mâniei lui Iehova". (Oare un Dumnezeu drept şi iubitor i-ar îndemna pe oameni să facă ce este drept, oferindu-le speranţa unei recompense, dacă ar şti că aceştia au fost predestinaţi eşecului?)
Ilustrare: Posesorul unui aparat de radio poate asculta ştirile transmise din diferite părţi ale lumii. Dar faptul că poate asculta un anumit post nu înseamnă că şi face lucrul acesta. Mai întâi trebuie să deschidă aparatul şi apoi să aleagă postul. La fel, Iehova are capacitatea de a cunoaşte dinainte evenimentele, dar Biblia arată că Dumnezeu se foloseşte de această capacitate în mod selectiv şi aşa cum consideră necesar, cu o cuvenită consideraţie faţă de liberul arbitru cu care şi-a înzestrat creaturile umane. — Geneza 22:12; 18:20, 21.
Când Dumnezeu l-a creat pe Adam, a ştiut că acesta va păcătui?
Iată perspectiva pe care le-a oferit-o Dumnezeu lui Adam şi Evei: „Fiţi roditori, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul, supuneţi-l şi stăpâniţi peste peştii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor şi peste orice creatură vie care se mişcă pe pământ". „Şi Iehova Dumnezeu i-a dat omului următoarea poruncă: «Din orice pom din grădină poţi să mănânci pe săturate. Dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri»" (Gen. 1:28; 2:16, 17). Ţi-ai îndemna copiii să se angajeze într-o acţiune care pare să le asigure un viitor minunat, când ştii de la început că aceasta este sortită eşecului? Le-ai atrage atenţia asupra unui dezastru, când ştii că ai programat totul ca să nu scape de el? Este raţional atunci să se pună astfel de lucruri pe seama lui Dumnezeu?
Mat. 7:11: „Dacă voi, deşi sunteţi răi, ştiţi să le daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru care este în ceruri va da daruri bune celor ce i le cer!"
Dacă Dumnezeu ar fi ştiut şi ar fi hotărât dinainte păcatul lui Adam şi toate consecinţele acestuia, ar însemna că, prin crearea lui Adam, el ar fi introdus în mod deliberat răutatea care a întunecat istoria omenirii. El s-ar face atunci răspunzător de toate războaiele, precum şi de delincvenţă, de imoralitate, de asuprire, de minciună, de ipocrizie şi de boli. Dar Biblia spune clar: „Căci tu nu eşti un Dumnezeu căruia să-i placă răutatea" (Ps. 5:4). „Sufletul Său îl urăşte negreşit pe cel ce iubeşte violenţa" (Ps. 11:5). „Dumnezeu... nu poate să mintă" (Tit 1:2). Cel desemnat de Dumnezeu ca Rege mesianic „le va elibera sufletul de asuprire şi de violenţă şi sângele lor va fi preţios în ochii săi" (Ps. 72:14). „Dumnezeu este iubire" (1 Ioan 4:8). „El iubeşte dreptatea şi justiţia." — Ps. 33:5.
Apoi,Satan a fost un înger bun creat de Dumnezeu, dar ca și Adam și Eva, a ales sa nu asculte de Dumnezeu și s-a răzvrătit.
Să dăm un exemplu: Un om cinstit poate să devină hoţ. Cum anume? El permite ca în inima lui să se dezvolte o dorinţă greşită. Dacă insistă cu gândul asupra ei, acea dorinţă devine foarte puternică. Apoi, când se iveşte ocazia, el îşi satisface dorinţa greşită. (Citește Iacov 1:13-15.)
Aşa s-a întâmplat şi cu Satan Diavolul. După cât se pare, el a auzit când Dumnezeu le-a spus lui Adam şi Evei să aibă copii şi să umple pământul cu descendenţii lor (Geneza 1:27, 28). Probabil că Satan a gândit în felul următor: „Toţi aceşti oameni mi s-ar putea închina mie, nu lui Dumnezeu!". Astfel, în inima lui s-a dezvoltat o dorinţă greşită. În cele din urmă, Satan a trecut la acţiune şi a înşelat-o pe Eva spunându-i minciuni despre Dumnezeu. (Citește Geneza 3:1-5.)

| Mayhem666 a răspuns (pentru danay72):

Mi-a fost mult prea lene sa citesc tot ce ai scris. Am spus sa vii cu argumente, nu sa imi dai citate din biblie, ca si mie mi-e usor sa iau ceva de pe net cu copy-paste si sa le pun aici. Doresc raspunsuri scurte si la obiect.

| danay72 a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu ti-am răspuns la întrebări. Tu ai pus întrebări biblice, deci clar ca răspunsurile erau din Biblie. Dacă îți e lene sa citești, înseamnă că de fapt, nu ești atât de preocupat sa afli răspunsul. Nu ai chef sa citești, nu citi.

| qVoichita a răspuns (pentru danay72):

«Din orice pom din grădină poţi să mănânci pe săturate. Dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri»
Deci Adam și Eva au aflat că sunt și dincolo de moarte, încălcând porunca lui Dumnezeu. Din această perspectivă Adam și Eva au fost eliberați din robia lui Dumnezeu, prin Satan. Cine ar considera libertatea condiționată un rai? Numai Dumnezeu, dictatorul liber absolut, cel care nu și-a purtat de grijă până ce s-a aflat violat.

| danay72 a răspuns (pentru qVoichita):

Geneza3:19 arata clar ca în țărână se întorceau, nu trăiau dincolo de moarte. De fapt, Geneza 2:7arata ca omul e sufletul, iar Ezechiel18:4 spune clar ca sufletul moare.

| milan9 a răspuns (pentru qVoichita):

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB:  ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| reihiuke explică (pentru milan9):

Milan. De unde reiese din ce ai spus ca sufletul e nemuritor?

| milan9 a răspuns (pentru reihiuke):

Am ales doar doua din versetele care arata ca sufletul este diferit de "trup". Ideea nu era de a semonstra nemurirea ci doar faptul ca nu reprezinta unul si acelasi lucru cu trupul, ca nu moare odata cu acesta. In orice caz, cel putin din cele doua versete, se subantelege inclusiv ideea de nemurire...

| GdX a răspuns:

Ai interpretat total gresit religia. Vezi dincolo de ce scrie in acele randuri pe care le-ai citit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu EL are nevoie.Omenirea are nevoie, fiindca nu traim toti odata si nu suntem vesnici, iar el nu vrea sa ne oblige ci sa credem in el si sa respectam principiile lui in mod firesc fiindca daca ne-ar obliga satan, ar zice; Vedeti ca tiran? am avut dreptate fiindca e atotputernic, nu putem sa facem ce vrem.Ori noi avem in dar liberul arbitru.Noi alegem, si avem si indicatoare pe drum, le putem respecta ori nu, ca la circulatie; nu respecti te duci in rapa si mori.ori omori pe altii nevinovati.

| qVoichita a răspuns:

Conform Bibliei, Dumnezeu nu este pretutindeni, nici atotștiutor sau atotputernic. Dumnezeu este vulnerabil, Satan știa asta iar Adam și Eva l-au violat încălcându-i porunca. Dumnezeu nici măcar n-a aflat instantaneu că-i violat fiindcă era plecat de-acasă, însă după aceea s-a supărat rău și i-a blestemat pe toți. Așa reiese din cartea Genezei.