| godless1859 a întrebat:

Daca Dumnezeu stia dinainte cati oameni vor sfarsi in iad, de ce creeaza el acest loc?

Răspuns Câştigător
| Lucică1998 a răspuns:

Va distruge Dumnezeu pământul prin foc?
Susţine 2 Petru 3:7, 10 (BC) această idee? „Iar cerurile şi pământul de acum sunt păzite şi păstrate, prin Cuvântul său, pentru focul din ziua de judecată şi de pierzare [distrugere, NW] a oamenilor nelegiuiţi. Ziua Domnului însă va veni ca un hoţ; în ziua aceea, cerurile vor trece cu un zgomot şuierător, iar elementele aprinse de mare căldură se vor topi şi pământul, cu toate lucrările de pe el, vor fi arse [vor fi descoperite, NW]." (Notă: Codex Sinaiticus şi Manuscrisul Vatican 1209, ambele datând din secolul al IV-lea e.n., spun: „vor fi descoperite". Alte manuscrise de mai târziu, Codex Alexandrinus (sec. al V-lea) şi ediţia Clementina (sec. al XVI-lea) a Vulgatei, redau prin „vor fi arse".)
Indică oare Apocalipsa (Revelaţia) 21:1 (BC) că planeta noastră va fi distrusă? „Apoi am văzut un cer nou şi un pământ nou, pentru că cerul dintâi şi pământul dintâi trecuseră; şi marea nu mai este."
Pentru a fi exactă, explicaţia acestor versete trebuie să fie în armonie cu contextul şi cu restul Bibliei
Dacă aceste versete (2 Petru 3:7, 10 şi Revelaţia 21:1) ar vrea să spună că planeta noastră, pământul literal, ar fi mistuită de foc, atunci şi cerurile literale (stelele şi alte corpuri cereşti) ar fi şi ele distruse de foc. Această interpretare literală este însă în contradicţie cu garanţia dată în unele versete, precum cele din Matei 6:10, Psalmii 37:29; 104:5 şi Proverbele 2:21, 22. În plus, ce efect ar putea avea focul asupra soarelui şi asupra stelelor, care sunt deja incandescente? Astfel, în versetele citate mai sus, termenul „pământ" trebuie să aibă altă semnificaţie.
În Geneza 11:1, 1 Regi 2:1, 2, 1 Cronici 16:31, Psalmul 96:1 etc., termenul „pământ" este folosit în sens figurat, cu referire la omenire, la societatea umană. Nu s-ar putea să fie aceeaşi situaţie şi în 2 Petru 3:7, 10 şi Revelaţia 21:1?
Să reţinem că în context, mai exact în 2 Petru 3:5, 6 (şi 2:5, 9), se face o paralelă cu Potopul din zilele lui Noe, care a provocat distrugerea unei societăţi umane rele, în timp ce Noe şi familia sa, precum şi globul pământesc, au fost cruţaţi. În mod similar, în 2 Petru 3:7 se spune că vor fi distruşi ‘oamenii lipsiţi de pietate’. Ideea că termenul „pământ" se referă aici la societatea umană rea este în deplin acord cu restul Bibliei, după cum reiese din versetele citate mai sus

53 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca erai atent aflai ca deja esti in iad, toti suntem insa nu a luat foc inca deoarece Dumnezeu inca nu ingaduie acest lucru pana nu isi va lua cu EL oamenii Sai. P.S. Sufletul nu are cum sa fie nemuritor mai milan ca asa scrie in crezul ortodox sau tu nu esti ortodox? laughing

| milan9 a răspuns:

Veşnicia este o REALITATE pentru TOATE SUFLETELE! thinking
Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt VEŞNICE:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."
Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El a pus in inima lor şi vesnicia, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "

II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

NU EL A CREAT ACEST LOC! thinking
Un literat spunea odata... "Dacă Dumnezeu ar distruge infernul, oamenii ar crea altul pentru a-l sfida" si avea dreptate. sad
Spune-mi te rog, spatiul miscarii sataniste este creat de Dumnezeu sau de libertatea "centrifuga" a oamenilor? sad

Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in cazul celor INDEPARTATI de Dumnezeu (din Sheol, din Infern) in focul mustrarii de constiinta.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, de faptul de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu dar fara a fi in comuniune cu El.

E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface.

| Holiday a răspuns:

Un personaj inexistent, Dumnezeu, poate crea orice loc la fel de inexistent, fara sa fie nevoie de vreo justificare logica. Povestile nu trebuie sa fie logice sau adevarate.

| sublime89 a răspuns:

Pentru propria lui distractie. Si vezi ca daca ai ceva impotriva, o sa ajungi si tu acolo.

| godless1859 explică (pentru sublime89):

Am multe impotriva laughing)..sunt sigur ca o sa ajung acolo.

| sublime89 a răspuns (pentru godless1859):

Ne vedem in iad, atunci laughing

| godless1859 explică (pentru sublime89):

Normal big grin. discutam la o cafea.

| Alcyon a răspuns:

Ca sa te bage pe tine in el laughing

| iurii75 a răspuns:

Iadul nu este un loc unde sunt chinuiți cei răi după moarte, această credință vine din religiile antice.
Cuvântul „iad" se găseşte în multe traduceri ale Bibliei. Unele traduceri spun „mormânt", „locuinţa morţilor" etc. Alte Biblii transliterează pur şi simplu cuvintele din limbile originale care sunt redate adesea prin „iad", adică le transcriu folosind alfabetul nostru, fără să le traducă. Care sunt aceste cuvinte? Ebraicul sheóhl şi echivalentul său grecesc háides, care nu se referă la un singur mormânt, ci la mormântul comun al omenirii. Mai este şi termenul grecesc géenna, care este folosit ca simbol al distrugerii eterne. Cu toate acestea, atât în creştinătate, cât şi în multe religii necreştine se învaţă că iadul este un loc unde se află demoni şi unde cei răi, după ce mor, sunt pedepsiţi (după opinia unora, chiar torturaţi).
Spune Biblia că morţii suferă?
Ecl. 9:5, 10: „Cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic... Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune". (Dacă nu sunt conştienţi de nimic, în mod sigur nu suferă.) (*„Şeol", BG; „Locuinţa Morţilor", BC, BO; „mormânt", SS 1874; „iad", Carol II, BS.)
Ps. 146:4: „Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile*". (*„Punerile lor la cale", BG; „planurile", BC, SS 1874 [146:3]; „gândurile", BO [145:4], Carol II, BS.)

| TSO7 a răspuns (pentru iurii75):

Perfect răspuns, m-ai salvat, eram pregătit să explic dar mai pe scurt.

| Dorugar a răspuns (pentru iurii75):

Raspuns partial corect din prisma religiei mozaice, cu observatia ca Sheolul NU este nici Iad si nici Rai ci este un loc in cer unde stau umbrele celor morti, dar raspunsul este total gresit in contextul minci...pardon al religiei crestine, religie care nu a pornit de la Dumnezeu ci de la niste criminali in serie.

| iurii75 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu este un loc în cer sau altundeva.
Paradisul întradevăr a fost pe pămînt (edenul), și tot aici va fi restabilit. Dumnezeu își îndeplinește scopul cu carea creat pămîntul.

| Dorugar a răspuns (pentru iurii75):

Noi aici nu vorbeam de Paradis ci despre Rai si Iad.
2 Paradisul este si acum pe pamant, eu cunosc doua localitati in Elvetia care poarta numele de Paradis si una dintre ele chiar arata ca un adevarat Paradis pe pamant.
3 Dumnezeu nu a creat absolut nimic, si de asta poti sa-ti dai seama daca citesti Biblia in care poti vedea ca el a aparut in scena acum cca 5000 de ani, adica cu cca 4, 5 miliarde de ani dupe ce pamatul a fost deja creat.
In plus de asta combinatiile elementelor din tabelul lui Mendelev si obsdervatiile stintifice din Chimimie Fizica, Biologie si Astrofizica ne dovedesc clar ca nu era nevoie de niciun Dumnnezeu care sa creeze viata si Universul, cu atat mai putin de Dumnezeul inventat de crestinii care au furat scripturile si miturile religiei mozaice...tocmai din cauza ca ei nu aveau un Dumnnezeu al lor!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Da, paradisul va fi tot pe pamant dar nu pe asta ci pe altul, asta e sortit FOCULUI, nu vesnic cum cred uni ci pana va fi distrus iar Dumnezeu va face altul asa cum SCRIE IN Biblia pe care o tot cititi dar din care luati doar ce va convine.

| godless1859 explică (pentru Lucică1998):

Foarte bine explicat felicitari!

| danut a răspuns (pentru Lucică1998):

Biblia are un inteles LITERAR atata timp cat nu este indicata o viziune sau o istorioara. Tot sistemul solar va fi distrus, nu numai pamantul si este simplu de explicat Biblic motivul fiind unul REAL, pacatul, pentru ca pacatul trebuie sa disoara cu tot ce a fost atins de acesta sau de omul pacatos. De altfel si Pavel mentioneaza ca si corpurile celor care vor fi vi atunci cand Dumnezeu Isus, Hristos va vveni, vor fi schimbate. Nimic din ceea ce a fost atins de pacat nu va fi pe noul pamant iar sistemul solar a fost atins de pacat, de omul pacatos deci trebuie distrus, inclusiv soarele. Totul este Biblic, stiu ca nu corespun credintei tale dar mai aveti inca destule de inteles din cele biblice, am observat o incercare de armonizare a scrierilor biblice cu credinta voastra in discutia cu fratiori de ai tai care au devenit chiar umoristici in incercarea de a-mi spuna ca Isus este un Dumnezeu, dar un Dumnezeu ceva mai mic ca Yahve, glumeti, nu?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Soarele a fost atins de omul păcătos? happy
Pavel se referă la cei ce "au fost cumpărați de pe pămînt" și care vor fi regi și preoți cu Isus (romani 8:17 Deci dacă suntem copii, suntem şi moştenitori: da, moştenitori ai lui Dumnezeu, dar comoştenitori cu Cristos,
Rev. 20:6: „Ei vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Cristos şi vor domni ca regi cu el în cei o mie de ani" (vezi şi Daniel 7:27).
Rev. 5:10: „Ai făcut din ei un regat şi preoţi pentr Dumnezeul nostru; şi ei vor domni ca regi peste pământ".) și e normal că vor primi corpuri spirituale. Dar o mare mulțime vor - Ps. 37:9, 11, 29: „Fiindcă răufăcătorii vor fi nimiciţi, dar cei ce speră în Iehova vor stăpâni pământul... Cei smeriţi vor stăpâni pământul şi îşi vor găsi desfătarea în belşug de pace. Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el".
Psalmii 104: 5 Tu ai aşezat pământul pe temeliile lui
şi el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată
Proverbele 2:. 21 Fiindcă cei drepţi vor locui pe pământ şi cei ireproşabili vor rămâne pe el. 22 Dar cei răi vor fi nimiciţi de pe pământ, iar cei neloiali vor fi smulşi de pe el.
Cei răi vor fi înlăturați, smulși de pe pămînt, nu distruși împreună cu pămîntul actual care a fost creat perfect și are capacitatea dea se restabili.

Satan este numit "dumnezeul acestui sistem", în Psalmul 82:6 niște oameni sunt numiți "dumnezei" deci nu e de mirare că Isus este numit "Dumnezeu", dar numai Iehova este numit "Dumnezeu Atotputernic". Și nu este deloc umoristic faptul de a ignora întreaga scriptură care arată că Fiul este inferior și supus Tatălui și de a modifica expresia "Fiul lui Dumnezeu„ în "Dumnezeu Fiul".
(romani 8:17 Deci dacă suntem copii, suntem şi moştenitori: da, moştenitori ai lui Dumnezeu, dar comoştenitori cu Cristos, - realizezi diferența?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Facand ceea ce spune in Biblie, asa se face diferenta, unii respecta LEGEA LUI Dumnezeu, altii spun ca ea este DOAR pentru evrei, adica poporul lui Dumnezeu dar tot aia spun ca si ei fac parte din poporul Creatorului dar fara lege, fara porunci, PAI ATUNCI CUM MAI faci diferenta dintre cei ai lui Dumnezeu si ceilalti daca nu prin lege? Fara LEGE NU EXISTA PACAT, deci toti sunt mantuiti asa ca degeba mai bat fratii mataluta drumurile pe la colturi ca toti sunt iertati (dupa judecata voastra) asa ca nu inteleg de ce mai intrati si pe net. (nu vedeti in ce hal sa ajuns in crestinism?) toti vor FARA LEGE, asa ca toti sunteti sfinti, de ce mai mergeti pe la biserici daca toti sunteti sfinti? Nu avem LEGE, nu avem INFRACTIUNI, adica pacate, atunci de o mai fi foșt CRUCIFICAT Hristos, poate doar asa sa mai inveteze cate o predanie milan9? Nu vedeti ca tot esafodul religiei voastre e construit pe nimic? Nu ai lege, nu ai pacate, nu ai pacate nu ai nevoie de religie, preoti, pastori, biserici si nici de Yahve. Sufletul e direct in cer cum spun UNII ortodocsi, de ce s-or mai intoarce pe pamant ca sa ajunga in IAD cand ei stau atat de bine in RAI sau cum spun altii (sti bine) ca Hristos e un Dumnezeu dar e unul mai mic, ca altfel nu suntem si noi in randul CRESTINILOR, adrevarul este ca Satana este foarte viclean iar oamenii atat de doritori sa faca ce vor EI, nu ce vrea Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Mdaaaa. Speram să comentezi prima temă, sau tema pe care ai ridicat-o singur, sau ambele. Totuși ai hotărît să vii cu acuzații pe a treia temă pe care deja ți-am dat explicații și de care nu ții cont (nu zic să le accepți pentru tine).
De fapt tu îl acuzi pe Pavel deoarece el scrie că creștinii nu mai sunt sub lege ( romani 7:. 6 Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, şi nu în sensul vechi, prin codul scris.
romani 10:4 Căci Cristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine manifestă credinţă să dobândească dreptatea
efeseni 2:15 Prin carnea sa a înlăturat duşmănia, Legea, care consta din porunci şi decrete, pentru ca din cele două popoare să creeze, în unitate cu el, un singur om nou, făcând pace,) și multe altele.
Totodată el explică că aceasta nu înseamnă că suntem fără lege (cum spui tu) ci suntem sub legea lui Cristos (Galateni 6:2) din care fc parte și multe legi care intrau și în vechiul legămînt.
Ți-am argumentat de asemenea cu Biblia că nici Isus, nici Pavel n-au separat cele 10 porunci de restul legii.
Deci, care sunt pretențiile tale?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Eu nu am nici o pretentie, faptul ca Hristos este sfarsitul Legii nu inseamna ca a desfintat-o ci EL spune foarte clar ca nu a venit sa desfinteze Legea ci sa o IMPLINEASCA. Tu spui ca Isus nu a facut diferenta intre Legi, ba cum nu, atunci cand ii spune tanarului bogat sa TINA lagea iar acesta ii spuna ca o tine din copilarie, Hristos face referire DIRECTA catre Cele Zece Porunci. Dreptatea NU EXISTA fara LEGE, cand desfintezi LEGEA dispare TOT SISTEMUL de valori care o insotesc. Cum mai sti ce este DREPT sau STRAMB atunci cand nu ai un sistem care iti spune CE E DREPT SAU GRESIT. Hristos spune CLAR, NU am venit sa STRIC LEGEA ci sa o IMPLINESC si mai spune iar foarte clar ca atata TIMP cat va exista TERRA atata timp NICI O FRANTURA DIN LEGE NU VA DISPAREA. Da Pavel are dreptate cand spune ca pentru un CREDINCIOS legea nu mai exista deoarece aceasta prin credinta a DEVENIT a doua sa natura, omul nu mai este supus Legi deoarece in existenta credinciosului nu mai este ceva care sa INTINEZE Legea dar asta NU INSEAMNA CA ACEASTA A DISPRUT ci ca nu va mai exista nimeni care sa o incalce. Legea va exista in vesnicii ca sa avem un ETLON la care sa ne raportam, Legea Morala are efecte nu doar pe PAMANT ci in tot Universul, fara Lege NU EXISTA PACAT deoarece acesta NU SE POATE DEFINI, chiar nu intelegi ca fara legea care sa spuna ca tu minti NU EXISTA minciuna? Degeaba, incercarea Satanei de a desfinta Legea, far Lege cum putem spune ca Satana este vinovat, s-a desfiintat legea, Satana si toti ceilalti SUNT NEVINIOVATI, fa o demonstratie ca sunt VINOVTI fara Lege!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Da, Dumnezeu TREBUIE sa distruga pamantul si tot sistemul Solar pentru ca a fost PANGARIT DE OMUL PACATOS asa cum spune si Petru in cartea sa, BIBLIA SE INTELEGE LITERAR atata timp cat nu se spune in mod clar ca e o viziune sau o povestioara. Literar adica FIZIC. Ca aceste lucruri NU CORESPUND ideilor voastre, asta e treaba voastra, veti plati pentru inselaciunile voastre, asa zice Dumnezeu in cartea Revelatiei, dupa fapta si rasplatadar va fi greu cand trebuie sa raspunzi si pentru faptul ca l-ai inselat si pe unul si pe aaltul, complicata treaba.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Spune-mi te rog, tu citești pe sărite sau te prefaci doar că nu vezi ce nu-ți convine? happy
" faptul ca Hristos este sfarsitul Legii nu inseamna ca a desfintat-o " - ce înseamnă în înțelegerea ta sfîrșitul unei înțelegeri, legămînt? Că acesta rămîne în vigoare?
" ca nu a venit sa desfinteze Legea ci sa o IMPLINEASCA."- da, el n-a anulat nimic din lege fără să fie împlinit ci a împlinit tot ce scria în lege cu privire la Mesia.
"atata TIMP cat va exista TERRA atata timp NICI O FRANTURA DIN LEGE NU VA DISPAREA" - Probabil că n-ai Biblie și de aceia scrii din memorie, sau conștient parafrazezi cuvintele lui Isus ca să pară că afirmă ce dorești tu. Matei 5:18 Căci adevărat vă spun că mai degrabă vor trece cerul şi pământul decât să treacă cea mai mică literă sau o frântură de literă din Lege fără să se întâmple toate lucrurile.
Deci n-a spus că legea rămîne pentru eternitate ci că nu va fi anulat nimic fără să fie împlinit, este o mare diferență.
Tînărul bogat - efeseni 2: 15 Prin carnea sa a înlăturat duşmănia, Legea, care consta din porunci şi decrete, - Legea s-a sfîrșit la moartea lui Isus, cînd s-a împlinit totul, pînă atunci era în vigoare și a fost respectată și de Isus și de ucenici și era normal să-i spună s-o respecte.
" Dreptatea NU EXISTA fara LEGE, cand desfintezi LEGEA dispare TOT SISTEMUL de valori care o insotesc. Cum mai sti ce este DREPT sau STRAMB atunci cand nu ai un sistem care iti spune CE E DREPT SAU GRESIT." -zău că citești pe sărite happy.
Cînd o țară adoptă o nouă constituție, aceasta nu înseamnă că a rămas fără lege, fără constituție, mai ales că o parte din legile vechii constituții rămîn în vigoare fiind repetate în cea nouă, la fel ca în cazul legii date poporului evreu și cea dată creștinilor. Totuși ele rămîn în vigoare nu pentru că sunt în vechea constituție ci pentru că sunt în cea nouă. Iar jertfele, zeciuiala, sabatul, circumcizia... n-au fost date creștinilor.
" aceasta prin credinta a DEVENIT a doua sa natura, omul nu mai este supus Legi deoarece in existenta credinciosului nu mai este ceva care sa INTINEZE Legea dar asta NU INSEAMNA CA ACEASTA A DISPRUT ci ca nu va mai exista nimeni care sa o incalce"- e doar afirmația ta fără nici o bază.
" chiar nu intelegi ca fara legea care sa spuna ca tu minti NU EXISTA minciuna?" -Chiar nu înțelegi că creștinii nu sunt fără lege ci sunt sub legea lui Cristos care a înlocuit Legea Mozaică (inclusiv cele 10 ) care și-a îndeplinit scopul ( galateni 3:24 Astfel, Legea a devenit tutorele nostru care ne conduce la Cristos, ca să fim declaraţi drepţi datorită credinţei. 25 Dar acum, după ce a venit credinţa, nu mai suntem sub tutore)?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" Dumnezeu TREBUIE sa distruga pamantul si tot sistemul Solar pentru ca a fost PANGARIT DE OMUL PACATOS asa cum spune si Petru "- happy Conform cu Petru, două manuscrise din sec. 4 spun că "va fi descoperit", nu ars -"şi pământul, cu toate lucrările de pe el, vor fi arse [vor fi descoperite, NW]." (Notă: Codex Sinaiticus şi Manuscrisul Vatican 1209, ambele datând din secolul al IV-lea e.n., spun: „vor fi descoperite". Alte manuscrise de mai târziu, Codex Alexandrinus (sec. al V-lea) şi ediţia Clementina (sec. al XVI-lea) a Vulgatei, redau prin „vor fi arse".)" Ceia ce spre deosebire versiunea ta, se armonizează cu psalmul 104:5 Tu ai aşezat pământul pe temeliile lui
şi el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată.
"complicata treaba." - desigur laughing

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Auzi, daca tot sti a citi de ce nu citesti si versetul 32 din acelasi psalm 104? Poate daca vei reusi sa citesti si versetul 32 vei afla ca psalmi sunt CANTECE de inchinare lui Dumnezeu si nu fapte literare. Ala din sec 4 era alt Petru, mai cerceteaza. Manuscrisele de la Vatican nu au nici un fel de valoare pentru un crestin real atata timp cat insusi catolici au spus ca Papa e reprezentantul Satanei pe pamant si inca din secolul 8 datorita descoperirilor di cartea Revelatiei. Dupa mine daca esti cu Papa esti cu necuratul asa cum au spus crestinii de mai bine de 12 secole.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Versetul 32 nu infirmă că pămîntul a fost creat pe timp indefinit, el arată că Iehova îl poate controla în totalitate.
" psalmi sunt CANTECE de inchinare lui Dumnezeu si nu fapte literare."- nu numai. PSALMII au fost cartea de cântări inspirate a închinătorilor adevăraţi ai lui Iehova din timpurile antice, o colecţie de 150 de cântări sacre, puse pe muzică şi adaptate pentru închinarea publică adusă lui Iehova Dumnezeu la templul din Ierusalim. Aceşti psalmi sunt cântări de laudă la adresa lui Iehova, dar nu numai atât. Ei conţin implorări pentru îndurare şi ajutor, precum şi exprimări care dau glas credinţei şi încrederii. În ei se găsesc numeroase cuvinte de mulţumire şi exultare, precum şi exclamaţii care redau o bucurie sublimă. Unii psalmi sunt evocări istorice, care descriu bunătatea iubitoare a lui Iehova şi faptele sale măreţe. Psalmii conţin şi un mare număr de profeţii, dintre care multe au avut o împlinire cu totul remarcabilă. Ei oferă o instruire valoroasă şi ziditoare, folosind un limbaj elevat şi imagini care îl impresionează profund pe cititor.
" Ala din sec 4 era alt Petru, mai cerceteaza. " happy eu îți vorbeam de apostolul Petru, nu știu ceai înțeles.
"nu au nici un fel de valoare pentru un crestin real atata timp cat insusi catolici au spus ca Papa e reprezentantul Satanei" - mii indiferent Papa dar exactitatea traducerii Bibliei se face consultînd manuscrisele vechi dsponibile.
O seară bună.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ca sa nu dezbatem o problema de interes general doar intre noi voi pune o intrebare pe care o putem dezbate mai multi. Ce si cum despre legi.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Cu siguranță, cele mai "bune" vor fi ale lui Dorugar și milan9 laughing

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Daca vrei manuscrise vechi din cate cunosc se gasesc doua dar fara diferente fundamentale, problema mea nu este textul care seamana in limba romana dintre cele doua versiuni, gala galaction si cornilescu, DAR eu dau CREDIT TOTAL lui Dumnezeu ca a putut influenta traducerile ca sa ajunga lâ noi in forma dorita de EL, DACA nu e asa atunci nu vad de ce te mai zbati, fiindca nu e Dumnezeu si atunci tot zbuciumul tau este inutil. Nu poti compara o poezie, un poem cu o Epistola cu sens si inteles LITERAR. Daca nu poti sau vrei sa faci diferenta este problema ta dar eu cred doar in cele scrise in BIBLIE, fara texte de explicate pe langa.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"ca a putut influenta traducerile ca sa ajunga lâ noi in forma dorita de EL"
Uite doar cîteva dintre traducerile existente -AT-The Bible — An American Translation, J. M. Powis Smith şi Edgar J. Goodspeed, 1935.
BC-Biblia sau Sfânta Scriptură, D. Cornilescu, 1996.
BG-Biblia adică Dumnezeiasca Scriptură a Vechiului şi a Noului Testament, Gala Galaction şi Vasile Radu, 1990.
BO-Biblia sau Sfânta Scriptură, cu aprobarea Sfântului Sinod, Bucureşti, 1991.
BS-Biblia sau Sfânta Scriptură, ediţie jubiliară a Sfântului Sinod, Bucureşti, 2001.
Carol II-Sfânta Scriptură, tradusă după textul grecesc al Septuagintei confruntat cu cel ebraic, în vremea domniei regelui Carol II, 1936.
ED-The Emphatic Diaglott, Benjamin Wilson, 1864; tipărită în 1942.
Int-The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures, 1969.
JP-The Holy Scriptures According to the Masoretic Text, Jewish Publication Society of America, 1917.
LXX-Versiunea greacă Septuaginta.
Mo-A New Translation of the Bible, James Moffatt, 1934.
NAB-The New American Bible, Saint Joseph Edition, 1970.
NE-The New English Bible, 1970.
NTIV-The New Testament in an Improved Version, editat la Londra, 1808.
NTÎT-Noul Testament pe înţelesul tuturor, ediţia a II-a, Living Bibles International, 1990.
NTP-Noul Testament, tradus şi adnotat de Pr. Dr. Emil Pascal, Paris, 1992.
Ro-The Emphasised Bible, Joseph B. Rotherham, 1897.
RS-Revised Standard Version, ediţia a II-a, 1971.
Sd-The Authentic New Testament, Hugh J. Schonfield, 1958.
SS 1874-Sănta Scriptură a Vechiului şi a Noului Testament, Iaşi, 1874.
TEV-Good News Bible — Today’s English Version, 1976.
Cum crezi, sunt toate la fel?
Este adevărat că unele traduceri ale Bibliei sunt mai fidele textului original decât altele. Unele Biblii moderne care folosesc parafrazări îşi permit anumite libertăţi, alterând astfel sensul din original. În unele versiuni se resimt câteodată convingerile personale ale traducătorului. Dar putem identifica aceste inconveniente făcând comparaţie cu alte traduceri și cu manuscrisele disponibile. Este adevărat că Dumnezeu a veghiat ca cuvîntul său să nu fie distrus și să fie disponibil fără modificări, dar nu înseamnă că toate traducerile sunt la fel de bune.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Dragule, am un CD cu mai multe variante ale Bibliei (cca20) iar ca Biblii pe suport de hartie, am Cornilescu, Sinodala Ortodoxa si in limba Franceza Sinodala Catolica, cred ca am cele mai opuse versiuni, nu cred ca am gasit deosebiri decat privind numarul de Carti, cea sinodal ortodocsa nerespectand canonul universal admis dar intelegerea sensului scripturistic al textului este acelasi.
Redau 2Petru 3, 7 Mais les cieux et la terre d'a present sont gardes par cette meme parole et reserves pour le feu, quand viendra le jour du jugement et de la destruction des impies. Versiune sinodala, catolica tiparita la Paris 1942. Unde este deosebirea?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Mă refeream la versetul 10, în afară de aceasta Petru foloseşte termenul „pământ" în sens figurat, referindu-se la societatea umană, în acest caz la oamenii răi. Observă că Petru face o paralelă cu Potopul din zilele lui Noe (2 Petru 3:5, 6). Atunci, numai oamenii răi au fost distruşi; dar atât pământul, cât şi dreptul Noe şi familia sa au supravieţuit. În mod asemănător, Petru foloseşte termenul „ceruri" în sens simbolic. În acest caz, „cerurile" se referă la conducerea umană. Astfel, cei răi care nu vor să se corecteze vor dispărea şi la fel se va întâmpla cu toate guvernele rele, care vor fi distruse şi înlocuite de Regatul ceresc al lui Dumnezeu (Daniel 2:44).
În plus, ideea că Pământul va fi distrus este în contradicţie cu ceea ce a spus Isus Cristos: „Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul!" (Matei 5:5; Psalmul 37:29). - Nu vor primi altul ci îl vor moșteni pe acesta.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

De unde scoti tu ideeea ca Petru a spus totul figurat cand Biblia se intelege LITERAR? Scrie undeva Petru in epistola sa ca totul este o parabola sau viziune? Este normal ca oamenii vor primii un NOU PAMANT, asa cum spune Petru, un pamant NOU, nu inoit. Daca citeai ceea ce ti-ai citat din Biblia sinodala catolica nu ar mai fi trebuit sa faci comentarii sau ma duci cu gandul ca nu sti NIMIC din credinta catolica. DACA insusi CATOLICI nu au fost in masura sa schimbe textul BIBLIC care prin 2Petru le ataca chiar la FUNDAMENT CREDINA atunci cum mai poti veni cu bazaconii din astea? Crezi ca cei care au SCRIS si fixat CANONUL CRESTIN nu ar fi modificat textul in favoarea credintei lor cum au facut-o in dreptul celor zece porunci unde se spune ca li se va permite? Voi chiar nu stiti a citi sau cititi doar ce si cum vreti? Citeste si INTELEGE ce spune Dumnezeu lui IOAN in cartea DESCOPERIRILOR:
APOCALIPSA 21, 1 " APOI AM VAZUT un CER NOU si un PAMANT NOU; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai PIERISERA si marea NU MAI ERA. Ajunge cu discutia, sunteti pe langa textul Biblic si nu mai au sens discutile, de altfel este evident si faptul ca nu ai raspuns la intrebarea mea privind legea lui Dumnezeu, puteai sa dai un raspuns dupa dorinta ta dar eviti un raspuns transant, asta este stilul.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Apocalipsa 1:1 O revelaţie a lui Isus Cristos, pe care i-a dat-o Dumnezeu ca să le arate sclavilor săi lucrurile care trebuie să se întâmple în curând. El l-a trimis pe îngerul său şi, prin el, i-a prezentat-o în simboluri sclavului său Ioan,
Să-ți evidențiez "în simboluri" sau ai observat deja?
"nu ai raspuns la intrebarea mea privind legea lui Dumnezeu, puteai sa dai un raspuns dupa dorinta ta dar eviti " -mie-mi părea că tu ai evitat și ai deschis o altă întrebare.
Și apropo, e rău formulată happy

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Din ce Biblie citesti tu chestia cu scavii, e interesant, eu citesc rob, nu sclav si nu spui nimic de Biblia Sinodala Catolica cu cele scrise in ea. Da asa este, Apocalipsa este o carete cu viziuni DEOARECE in ea se arata VIITORUL, pamantul inca nu a fost distrus dar nici mult nu a mai ramas.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

După tine rob și sclav sunt diferite?
" ceea ce ti-ai citat din Biblia sinodala catolica..." ce MI-AM citat? Dacă reformulezi cumva poate voi reuși să înțeleg ce ai încercat să spui.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ce trebuie sa stii si singur dar TI-M citat, ai inteles?

| Lucică1998 a răspuns (pentru danut):

Va distruge Dumnezeu pământul prin foc?
Susţine 2 Petru 3:7, 10 (BC) această idee? „Iar cerurile şi pământul de acum sunt păzite şi păstrate, prin Cuvântul său, pentru focul din ziua de judecată şi de pierzare [distrugere, NW] a oamenilor nelegiuiţi. Ziua Domnului însă va veni ca un hoţ; în ziua aceea, cerurile vor trece cu un zgomot şuierător, iar elementele aprinse de mare căldură se vor topi şi pământul, cu toate lucrările de pe el, vor fi arse [vor fi descoperite, NW]." (Notă: Codex Sinaiticus şi Manuscrisul Vatican 1209, ambele datând din secolul al IV-lea e.n., spun: „vor fi descoperite". Alte manuscrise de mai târziu, Codex Alexandrinus (sec. al V-lea) şi ediţia Clementina (sec. al XVI-lea) a Vulgatei, redau prin „vor fi arse".)
Indică oare Apocalipsa (Revelaţia) 21:1 (BC) că planeta noastră va fi distrusă? „Apoi am văzut un cer nou şi un pământ nou, pentru că cerul dintâi şi pământul dintâi trecuseră; şi marea nu mai este."
Pentru a fi exactă, explicaţia acestor versete trebuie să fie în armonie cu contextul şi cu restul Bibliei
Dacă aceste versete (2 Petru 3:7, 10 şi Revelaţia 21:1) ar vrea să spună că planeta noastră, pământul literal, ar fi mistuită de foc, atunci şi cerurile literale (stelele şi alte corpuri cereşti) ar fi şi ele distruse de foc. Această interpretare literală este însă în contradicţie cu garanţia dată în unele versete, precum cele din Matei 6:10, Psalmii 37:29; 104:5 şi Proverbele 2:21, 22. În plus, ce efect ar putea avea focul asupra soarelui şi asupra stelelor, care sunt deja incandescente? Astfel, în versetele citate mai sus, termenul „pământ" trebuie să aibă altă semnificaţie.
În Geneza 11:1, 1 Regi 2:1, 2, 1 Cronici 16:31, Psalmul 96:1 etc., termenul „pământ" este folosit în sens figurat, cu referire la omenire, la societatea umană. Nu s-ar putea să fie aceeaşi situaţie şi în 2 Petru 3:7, 10 şi Revelaţia 21:1?
Să reţinem că în context, mai exact în 2 Petru 3:5, 6 (şi 2:5, 9), se face o paralelă cu Potopul din zilele lui Noe, care a provocat distrugerea unei societăţi umane rele, în timp ce Noe şi familia sa, precum şi globul pământesc, au fost cruţaţi. În mod similar, în 2 Petru 3:7 se spune că vor fi distruşi ‘oamenii lipsiţi de pietate’. Ideea că termenul „pământ" se referă aici la societatea umană rea este în deplin acord cu restul Bibliei, după cum reiese din versetele citate mai sus

| Dorugar a răspuns:

Total gresit! Niciunde in Biblie Dumnezeu nu vorbeste de existenta iadului sau a raiului si nici a vietii de dupa moarte. Aceste teme sunt inventate de sarlatanii care au inventat religia crestina care nu porneste de la Dumnezeu. Asa ca minciuna religioasa din biserici si din mintea oamenilor naivi care cred, se stinge odata cu viata ignorantului, fara rai, fara iad si fara viata vesnica! In Biblia adevarata exista doar Paradisul care este o gradina pe pamant din care au fost alungate personajele mitologice Adam si Eva, adica un fel de Greuceanu si Ileana Cosanzeana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Daca Dumnezeu stia dinainte cati oameni vor sfarsi in iad, de ce creeaza el acest loc?"
Faza e ca nu Dumnezeu e responsabil pentru faptul ca oamenii ajung in iad, ci oamenii prin proprile lor alegeri.
In caz ca nu ai citit Biblia este relatat faptul ca iadul a fost creat in mod special pentru entitatile spirituale demonice.

| lBroken69 a răspuns:

Pentru ca asa a vrut, si vrea El.

| Lucică1998 a răspuns:

Inițial iadul a fost creat pentru îngerii căzuți in frunte cu Diavolul (sa fie chinuiți nu sa-l stăpânească, mulți oameni fac aceasta confuzie). Ulterior când omul a început sa păcătuiască iadul a devenit o posibila destinație si pentru om.

| AnniaAKN a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=TVJzVnyDZ_M
Pe mine acest filmulet m-a lămurit, in caz că nu l-ai văzut.
Eu nu am crezut si nu o să cred in existența unui Rai sau Iad, astea ar fi sinonime cu binele si răul.

| godless1859 explică (pentru AnniaAKN):

Foarte frumos raspuns big grin

| AnniaAKN a răspuns (pentru godless1859):

Mă bucur! happy

| rileyisai a răspuns:

Salut! Satana a fost un inger creat de Dumnezeu.El era foarte bun la suflet.Dar era foarte gelos pe Dumnezeu pentru ca El avea toata puterea.Asa ca si-a "amenajat" un loc sub Rai si l-a numit Iad.A devenit foarte puternic si la fiecare greseala a omului il ademenea in Iad. Dumnezeu l-a inteles, pentru ca El e ingaduitor.Si asa s-a format Iadul.Acum Dumnezeu lupta din rasputeri sa aduca mai multe persoane pe calea cea buna :*.

| Dorugar a răspuns (pentru rileyisai):

Tu iti dai seama ca vorbesti de Lucifer? Pai pe cine slavesti tu in noaptea de inviere daca nu pe Lucifer? Dar dupa Craciun cand se merge cu Steaua, ce stea este aceea daca nu Luceafarul adica in latina Lucifer? In concluzie tu constientizezi oare ca Satana este chiar Dumnezeul religiai crestine?

| MgdDroopy a răspuns (pentru Dorugar):

Daca îi pui același nume, nu înseamnă că este acelasi lucru.
Si pot incepe abera si eu că Iadul este pe Saturn pentru că seamănă denumirea cu satana. Si uite așa am gasit locul cu pricina

| rileyisai a răspuns (pentru Dorugar):

AHmm...tu ai citit ce am scris eu. Daca da mai citeste de 10 ori pana retii.EU nu am scris ca Satana ( Lucifer ) e Dumnezeu.Satana a fost creat de Dumnezeu, dar Lucifer a vrut toata puterea asa ca a format Iadul si a ademenit mai multi ingeri.Chiar la biserica se discut lucrurile astea dar se vede ca nu prea ai fost acolo.Si in plus ce ai zis tu nu are logica :*.

| Dorugar a răspuns (pentru rileyisai):

Mai bine citeste tu ce am scris eu si vei v eu nu am spus ca Satana este Dumnezeu ci este "dumnezeul" crestinilor pentru ca religia lor nu a pornit de la Dumnezeu ci de la niste apostoli ai Satanei

| Dorugar a răspuns (pentru MgdDroopy):

Ai foarte mare dreptate cu afirmatia ta, Daca ii pui numele de Dumnezeu Satanei, el tot nu va fi Dumnezeu ci tot Satana, doar ca fenta asta nu prea o stiu credinciosii care nu au citit /studiat Biblia

| rileyisai a răspuns (pentru Dorugar):

CIteste Biblia si nu-ti mai da cu presupusul

| eHACIIU a răspuns:

Salut, Dumnezeu nu a creeat iadul, nici nu exista, nici raiul. Adica, cum ar putea un Dumnezeu atat de iubitor sa chinuie oamenii in iad? Poate ca unii cred ca El este rau, sau ca nu ii pasa de noi dar nu e adevarat. Tot raul care se intampla in zilele astea ( accidente, boli, moarte ) sunt deoarece nu Dumnezeu conduce lumea in acest moment, ci Satan, biblia spune : ''Intreaga lume zace in puterea celui rau''. Insa asta nu va dura pentru totdeauna, daca esti curios si vrei sa aflii mai multe intra pe jw.org.