| Polinco a întrebat:

Daca esti soldat intr-o armata si te duci la razboi, trebuie sa ucizi si daca ucizi pentru a salva niste oameni sau ucizi pentru tara, ajungi in iad?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Poti sa fii si ucis, este un joc unde sefii tai ierarhici iti decid soarta.
Daca ai sefi alesi politic pleci la moarte sigura.
Iadul si Raiul sunt doar niste inventii crestine.

5 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Daca iti aperi tara, familia, semenii, esti in legitima aparare. Vezi multitudinea de razboaie in care in care Dumnezeu i-a legitimat pe evreii care isi aparau tara. Confirmandu-le idealul pentru care luptau, Dumnezeu nu i-a trimis pe acestia sa-si piarda mantuirea (asa cum sustin cu ipocrizie cei cazuti in ereziisectante) ci ca sa-si elibereze, sa-si salveze casa, tara si chiar sufletul... thinking thinking

| Steregoi a răspuns:

Razboaiele sunt cauzate de incompetenta mai marilor politicieni de a rezolva diplomatic dezacordurile si ei la randul lor sunt condusi de Diavol si de demoni. Cine ucide in razboaie sufera moartea a doua daca la randul lui este ucis si nu apuca sa se caiasca si sa se intoarca la Dumnezeu din toata inima. Ucigasii sufera moartea a doua. Apocalipsa 21:8:"Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi UCIGASI şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua." Lacul cu foc sau moartea a doua este ceva simbolic si semnifica moartea vesnica fara inviere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care nu respectă poruncile biblice ajung la moarte, deci, dacă mergi în război, îți pierzi integritatea.

| Golyat18 a răspuns:

Dupa ideile crestine toti merg in iad.

Ps. Sa nu te lasi prostit de vreunul sa iei bilet dus-intors ca nu are rost.