| anonim_4396 a întrebat:

Daca Iisus s-a nascut de Craciun, atunci de ce nu atunci incepe anul nou?

Răspuns Câştigător
| Morenna10 a răspuns:

Iisus s-a nascut de fapt undeva prin toamna, noi doar il sarbatorim de craciun si nu are nicio legatura cu anul noubig grin

7 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Nu s-a nascut de Craciun, faza este ca nu scrie in Biblie nici o data exacta, asa ca nu stim cand s-a nascut. Cat despre anul nou, probabil asa este mai convenabil, pentru stabilirea lunilor si zilelor lunilor, iar daca anul nou ar fi de craciun, atunci in anii bisecti ar lipsi o zi fix din mijlocul lunii...

Răspuns utilizator avertizat
| NIMENII a răspuns:

big grin Nu sa născut de crăciun! Se sărbătorește nașterea Lui de crăciun, El sa născut cam pe la începutul lui octombrie, dar mai târziu biserica a decis sa sărbătorească nașterea Lui și ca sa se tina minte a pus-o pe data când se sărbătorea ziua soarelui sau ceva de genul.

| Stephisorrr a răspuns:

Nicidecum anul nou n-are cum sa inceapa cand se naste Iisus. Un an are 12 luni; si prima e Ianuarie. Ti s-ar parea normal sa inceapa anul in 24/25 decembrie?

| schindlerww a răspuns:

Anul nou are legatura cu miscarea de revolutie (Pamantul in jurul Soarelui), nu cu religia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca anul calendaristic nu corespunde intrutotul cu cel echinoctial.de aceia unii tin calendaristic, altii tin pe vechi.adica dupa aproximativ doua saptamani dupa crestinii ortodocsi.