| aabaaab3278 a întrebat:

Daca in cazul in care ia foc o biserica, preotul de ce cheama pompierii in loc sa se roage?

32 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De necredincios. :))

Apropo, http://www.tpu.ro/......-000-deja/

Bonus: http://www.facebook.com/......6946706657

| aabaaab3278 explică (pentru NOname):

Tare asta de la OFCR laughing

| NOname a răspuns (pentru aabaaab3278):

Aha.hee hee

| danay72 a răspuns:

Azi Dumnezeu nu mai face miracole, a facut doar in trecut.Matei7:21-23

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

"nu mai face miracole"... de ce nu?

| Inferno a răspuns (pentru danay72):

Da crucile in cartof nu sunt minuni?

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru Inferno):

Nu au nici o legatura cu Isus.Mai ales ca el nu a murit pe o cruce.Dar tu stii acest lucru din istorie.

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca preotii nu mai sunt cu adevarat preoti si rugaciunea lor nu mai e cu adevarat rugaciune. O facultate nu te poate face preot cum nu te poate face nici meserias. Asta e parerea mea.

| Inferno a răspuns (pentru mentholinks):

Da,trebuie sa inveti sa stapanesti Forta. Ca in Star Wars.

| aabaaab3278 explică (pentru mentholinks):

Pai sa experimentam: sa ia foc o biserica si un preot plin cu "har", sa se roage pentru ca focul sa se stinga si pompierii sa nu intervina. Crezi ca se va stinge?

| mentholinks a răspuns (pentru aabaaab3278):

Gaseste tu un preot plin cu har.

| aabaaab3278 explică (pentru mentholinks):

Deci ai spus singur ca nu exista preoti cu har, bravo.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Se roaga sa nu greseasca pompierii adresa.
Se roaga ca autospecialele sa fie pline cu apa.
Se roaga ca furtunurile din dotarea pompierilor sa fie compatibile cu cel mai apropiat hidrant.
Se roaga ca pompierii sa nu faca pagube si mai mari.
Se roaga ca utilajele pompierilor sa functioneze pe toata durata stingerii incendiului.
Si se roaga pentru iertarea ateului care a dat foc la biserica.
De cele mai multe ori pompierii sunt alertati de cine vede primul incendiul, nu doar de catre preot.
Primesc si zeci de telefoane pentru aceeasi interventie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu cand se cutremura pamamntul de ce-l chemi pe Dumnezeu in ajutor? si de ce nu suni la 112?

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

De unde stii ca eu il chem pe Dumnezeu? Ce legatura are cu intrebarea mea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aabaaab3278):

De unde stiu? pai eu am fost ateu ca tine acu vreo 35 de ani cand eram tanar, ma credeam vesnic.destept,si zeu eu insumi.ce legatura are? cum poti intreba asa ceva?

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt ateu, mai degraba as fi agnostic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De prost.

| Deliiiia a răspuns:

As putea explica asta, din prisma religioasa: insasi aparitia pompierilor este dovada rugaciunii enoriasilor si a preotului, rugaciunea fiind materializata.

| corinelmik a răspuns:

Nu stiu, poate nu are destula credinta, poate se roaga si tu nu stii.Eu stiu ca rugaciunea se poate face si in gand asa ca nu cred ca tu ai puteri paranormale sa stii ce gandeste el.O sa vina o vreme asa de rea ca nu o sa mai avem pe cine sa sunam in ajutor.Sunt curios tu cui ii vei cere ajutorul atunci?

| aabaaab3278 explică (pentru corinelmik):

Omule, tu crezi ca cu o rugaciune se stinge focul? Atunci de ce mai exista pompieri? Sunt ai satanei sau cum? Ce vremuri rele? Vremuri rele au fost si vor mai fi, stai calm. Nu imi place aerul asta al tau de duhovnic atotstiutor.

| corinelmik a răspuns (pentru aabaaab3278):

N-am zis eu ca pompierii sunt ai satanei.Nu stiu de unde ai dedus tu asta.Si nu ma cred atotstiutor dar cred ca rugaciunea poate stinge multe focuri.E parerea mea de om simplu nu de atotstiutor.Tu cand te doare ceva mergi la tatal tau sau la doctor? Eu cred ca toate au un rost pe Pamant si Dumnezeu ne lasa sa facem exact ce vrem fiecare.

| aabaaab3278 explică (pentru corinelmik):

Un foc real poate stinge? nu ma refer la focul acela metaforic. Imi cer scuze pentru. jigniri

| corinelmik a răspuns (pentru aabaaab3278):

Credinta mea imi spune ca daca il rogi pe Dumnezeu cu toata inima ta si chiar sa crezi in el da, poate face orice minune.Dar nu cred ca Dumnezeu trebuie cautat prin rugaciune pentru orice lucru pe care il pot face si oamenii.Adica stinge Doamne focul asta ca eu nu pot sa arunc cu apa.I-ti dai seama cate lucruri simple cer oamenii in lumea asta? Am intalnit prieteni care se rugau Doamne sa dea gol Steaua si multe alte prostii.Eu cred ca Dumnezeu lucreaza mai mult cu sufletele oamenilor, nu se ocupa de lucruri pamantesti.E strict parerea mea si atat.Accept scuzele.

| aabaaab3278 explică (pentru corinelmik):

De ce sa-ti cer scuze? In cazul in care nu stiai, noi traim pe Pamant, deci nu se ocupa de lucrurile pamantesti? Atunci de ce se ocupa?

| corinelmik a răspuns:

De unde stii tu cine este ratat si cine nu? Ai grie ca te autocaracterizezi.Nu mai jignii ca nu sunt cativa ratatii astia ci sunt mai multi.Sa intrii pe forumuri sa jignesti oameni pe care nu-i cunosti e mult mai rau decat a fii un ratat.

Răspuns utilizator avertizat
| DeDe2603 a răspuns:

Pentru că până și el știe că, dacă se roagă, nu rezolvă nimic. rolling on the floor