| anonim_4396 a întrebat:

Daca intrebi un religios : Ce parere ai despre scoaterea religiei din scoli,, toti iti vor zice "Eu zic că e un fapt minor, dar care demonstrează că lumea se îndreaptă către dezastru şi dezbinare.". Mie mi se pare o prostie asta, pentru ca religia e la putere de 2 milenii si pe strada nu umblu cainii cu covrigi in coada. Daca te inpiedici si cazi, nu toti ( mai degraba nu multi, dar hai sa zicem asa ) sar sa te ajute.Nu multi respecta. Deci ma intreb, de ce cred ca lumea va ajunge "o nenorocire" cand deja este in acel stadiu?

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cea mai mare nenorocire in momentul de fata e pierderea identitatii nationale si a celei individuale, in parte, prin impunerea globalizarii si a diverselor modele umane false (de-alde staruri TV). Religia in tarile mai civilizate mai mult ajuta decit sa incurce, cum se intimpla la noi. Bine, cu exceptia religiilor aduse din afara, gen islamul in Franta.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru KodrutZ):

De ce consideri Islamismul o piedica in societatea noastra?

| KodrutZ a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Fiindca procentul de dementi si intensitatea actiunilor lor e mult mai mare decit la astialalti.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru KodrutZ):

Norocul oameniilor din varful piramidei.
Ei se joaca de a eroi si noi avem motive sa le declaram razboi si sa le furam resursele naturale. Sau pardon nu razboi era cuvantul folosit in media ci "lupta impotriva a terorismului" cica.

| danut a răspuns:

NU religia in scoli va aduce pe om inapoi la Dumnezeu. Religia in scoli va face doar fanatici precum cei din statul islamic dar se vor numi "crestini".

| OOOLEOOO a răspuns:

Unde sa ajunga? ca deja e in stare de dezastru si dezbinare.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

"Unde sa ajunga? ca deja e in stare de dezastru si dezbinare." asta era si ideea. spun ca se va ajunge "la", dar acel "la" este deja.

| danay72 a răspuns:

Ai dreptate,azi omenii sunt din ce in ce mai rai, si chiar daca se considera religiosi, sunt doar cu numele, pentru ca totul e un haos, nu mai respecta principiile biblice. 2Timotei3:1-5

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

"Ai dreptate, azi omenii sunt din ce in ce mai rai, si chiar daca se considera religiosi, sunt doar cu numele," suntem si noi 2 de acord o data, asta da minune.

| sublime89 a răspuns:

Nenorocirea aceea este chiar religia, dar suntem un popor prea indoctrinat sa ne dam seama, si de aceea nu vom rezolva problema asta prea repede. O tara in care peste 90% dintre parinti aleg sa-i inscrie pe copiii lor la niste ore in care invata cum d-zeu ii va ucide si trimite in iad daca vor lucra ceva duminica, sau va da masina peste ei daca nu vor fi cuminti. Asta nu are absolut nicio legatura cu ceea ce ar trebui sa insemne scoala. Dar la noi nu functioneaza decat frica. Daca bagi frica in oameni, atunci poti sa-i tii sub control. In loc sa-i educam pe copii sa fie buni pentru ca asa trebuie intr-o societate civilizata, noi ii amenintam si bagam frica in ei, pana ajung sa aiba cosmaruri cu diavolul noaptea. Asta e tara primitiva in care traim. Avem tehnologie de secolul 21 (datorita strainilor), dar noi am ramas la o gandire medievala. Stiinta e buna pentru noi, pana in momentul in care ne spune ceva ce nu ne convine.

Acea "nenorocire" despre care vorbesc crestinii nu va veni, ci abia acum incepem sa iesim din ea.

| MskDesign a răspuns:

Sunt incapabili sa inteleaga realitatea.