| anonim_4396 a întrebat:

Daca n-ar exista iadul, cati dintre voi ati mai incerca sa fiti buni? Raiul e garantat, doar suntem creati din iubirea desavarsita a unei fiinte desavarsite, deci intelegatoare, fara pretentii de venerare, pupat moaste si tot tacamul.

142 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cine a gustat din bunatatea lui Dumnezeu nu poate sa nu dea mai departe din ea.Este ca un izvor care cu cat oferi mai multa, ea se inmulteste.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Hop si Ema in completare
Cu fantezii spirituale,
Din izvorul care creste
In timp ce se goleste.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Ai gustat din bunatatea lui ca bunicul tau a vazut iadul apoi tu cand ai dat de probleme ai presupus ca e pedeapsa ca te-ai departat de el. Ei, daca iadul nu exista, ma rog, ideea de iad, bunicul tau nu-l vedea, apoi tu nu asociai necazul tau cu pedeapsa divina, care nici ea nu exista. Ai mai fi cum esti acum?

| cristi202 a răspuns:

Daca incerc sa fiu bun, nu o fac de frica iadului, ci pentru ca Cineva acolo sus ma iubeste, si nu pot sa ii raspund altfel decit fiind eu bun

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristi202):

Si daca n-ai sti sau banui ca cineva acolo sus te iubeste?

| cristi202 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca nu as sti, as face tot ce mi-ar trece prin cap, ceea ce am si facut pina la 20 de ani, si te asigur ca nu e vorba de cea bun in cazul asta. Dar, din fericire, El exista, si eu pot trai frumos singura viata ce o am.

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristi202):

Aha, asta voiam sa aud.
Apreciez sinceritatea.

| Alphawolf a răspuns (pentru cristi202):

"Daca nu as sti, as face tot ce mi-ar trece prin cap, ceea ce am si facut pina la 20 de ani, si te asigur ca nu e vorba de cea bun in cazul asta." - Te inseli amarnic! Atunci aveai maxim 20 de ani, erai mai cu energie, mai cu pofte si curiozitati, erai mai inconstient, etc, etc, acum esti cu totul alta persoana. In nici-un caz nu iti vei bate joc de propriile sentimente, moralitate, principii, nici nu vei deveni impotriva propriei vieti. Actiunile si faptele omului se rasfrang asupra lui.

| Angel0 a răspuns:

Binele facut de frica iadului este un mit ateist care confirma inca o data ca unii atei nu au inteles nimic din mesajul biblic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Angel0):

Nu prea cred: http://www.descopera.ro/......nta-in-rai Si in caz ca nu crezi (articolul), ameninta sau aminteste-i unui crestin care e pe cale sa faca ceva rau de chinurile iadului, care sunt vesnice si de n ori mai profunde decat cel mai dureros lucru pe care l-a simtit in viata. :>

| DeliaDaniela a răspuns:

Iadul nu exista, iar raiul... depinde ce intelegi prin asta. Cand murim, pur si simplu murim. Nu mergem la cer, nici la ala cu cornite de sub pamant. E adevarat, mergem sub pamant, dar nu mai jos de 3 metri.
Raiul nu inseamna ca dupa ce murim sufletul nostru merge la cer. Va fi raiul pe pamant, cand vom fi inviati. Un altfel de rai nu exista momentan.

| Mădă0611 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

N-am intrebat daca exista rai sau iad, pentru crestini exista, ca sunt atatea raiuri/iaduri cati crestini, adica tot atatia dumnezei, e alta problema, la fiecare trebuie sa va reamintesc intrebarea, sa o si reformulez, cred ca lumea evita sa raspunda intentionat, e usor de ghicit de ce.
Daca nu ai primi vreo pedeapsa pentru faptele rele, ai incerca sa nu mai nimic rau? Te-ar schimba cumva lipsa unei consecinte?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Mădă0611):

Exact asa si ziceam. Adevaratii crestini nu cred in existenta iadului si cu toate acestea incearca sa nu mai faca rau.Cand iubesti pe cineva il iubesti si punct. Nu il iubesti de teama, de frica unei pedepse. Exact asa il iubim noi pe d-zeu si acesta este motivul pentru care incercam sa fim mai buni: din iubire, nu de teama. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Eu stiu ca adevaratii crestini cred in existenta iadului, cred in pedeapsa lui dumnezeu, in viata asta, sau cea vesnica: http://www.crestinortodox.ro/......79928.html

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Mădă0611):

In viata vesnica da, in teoria iadului - nu!
adevaratii crestini stiu ca "dumnezeu este iubire" si stiu ca nu este nevoie de pedepse pentru a-l iubi. Nu stiu ce crestin adevarat ar putea sustine acest lucru. Ar insemna ca d-zeu practic ne obliga sa il iubim, ca fara amenintari noi nu l-am putea iubi. Nu este asa, iar cei ce sustin asta sunt departe de a fi crestini adevarati si de a cunosate biblia.
Mi-ain dat un link in care cativa ortodocsi au scris un articol. Si ce inseamna asta? Nu am zis ca ortodocsii sunt neaparat crestini adevarati. Hai sa iti raspund si eu cu un link: http://www.bibliaortodoxa.ro/
Daca te consieri o adevarata crestina, citeste biblia, nu articole scrise de preoti. :)

| Mădă0611 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu stiu in ce lume traiti cei care ati raspuns la intrebare, dar sigur nu in asta, si nu e jignire.
Ok, oamenii cred in viata vesnica, dar daca au avut multe pacate, unde crezi ca spune crestinismul ca o sa ajunga dupa moarte?

Nu cred ca acei oameni erau ortodocsi. Eu sunt atee, am citit biblia cand eram mica. Iti pun si tie ce am pus mai sus de cateva ori:
""Spune Biblia că sufletul supravieţuieşte morţii corpului?"
Da - Daniel 12:2 "Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică."
Matei 25:46 "Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică."
Marcu 9:43 "Şi de te sminteşte mâna ta, tai-o că mai bine îţi este să intri ciung în viaţă, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins.
44. Unde viermele lor nu moare şi focul nu se stinge." (vesnicie, nimeni nu moare)"

Crestini adevarati nu cunosc, nu cred ca exista, de aceea am pus intrebarea asta, sa vad cati au curajul sa recunoasca ori ca sunt buni din teama de pedeapsa, ori pentru ca au empatie, produs al evolutiei, evolutie care desi crestinismul incearca s-o integreze in dogma lui, e dovada ca zeii din cartile sfinte nu exista, sunt doar inventii ale oamenilor.

| danay72 a răspuns:

Dar conform Bibliei, iadul se refera la distrugere eterna, nu chin vesnic. Apocalipsa21:8.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Din cate stiu eu, e chin vesnic, "moartea a 2-a" e la figurat. Moarte inseamna viata fara dumnezeu, iar pentru un copil, viata fara parintele lui e chin, asta conform teoriei ca raiul si iadul ar fi stari sufletesti, ca altfel scrie clar in versetul ales de tine "Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua."

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da,versetul e clar, cei care nu asculta de Dumnezeu mor, nu merg in alt loc.Si acest verset e in legatura directa cu Eclesiastul9:5,6,10,Ezechiel18:4,ieremia7:31,Apocalipsa20:14.Deci,moartea este la propriu. Dumnezeu este iubire si El niciodata nu ar face asa ceva. 1Ioan4:8

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Stii ce nu inteleg eu?
De ce sa moara fiintele care nu fac voia Tatalui? Cu ce ar gresi ele atat de mult? De ce il vad toti razbunator si rau? Pentru Dumnezeu!
Sa-mi explice si mie cineva. Dar nu cu citate din Biblie. Vreau parerea ta pura danay72, cu cuvintele tale si nu cu versete.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Am dat niste versete mai sus, care vorbesc de vesnicie.
Uite ca Daniel te contrazice: "Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică." cap 12, ver 2.

| danay72 a răspuns (pentru Lizzu):

Tu vrei sa afli de ce Dumnezeu nu ii salveaza pe toti, dar in acelasi timp sa-ti spun ce cred eu legat de modul in care procedeaza Dumnezeu.Pentru mine, modul in care procedeaza Dumnezeu mi se pare foarte corect si aceasta pentru ca noi locuim ca si,, chiriasi'' pe pamant.Mi se pare normal ca Dumnezeu sa stabileasca niste reguli pentru cei ce stau in locuinta sa si daca nu-i respecta conditile, sa-i,, dea afara.''Motivul pentru care scriu versete bibllice e pentru ca cei care sunt la sectiunea religie, ii intereseaza punctul de vedere a lui Dumnezeu nu al meu.Si de aceea exista atat de multe contraziceri pentru ca desi toti avem Biblia, nu tinem cont de normele sale.Iar daca e ca ceva sa aiba autoritate, aceia e Biblia, nu ce zic eu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Pai chiar daca dai versete, le dai din punctul tau de vedere, mai ales ca biblia e interpretabila si se cam contrazice.

Uite, tot din biblie si-au facut oamenii idei despre iad: http://www.sfaturiortodoxe.ro/despreiad.htm

Matei 13:42 "Şi-i vor arunca pe ei în cuptorul cu foc; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor." deci sufletul nu moare la propriu, ci doar la figurat, moartea fiind lipsa lui dumnezeu.

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Mersi pentru parere si raspuns.

Cei care pun intrebari la sectiunea Religie cred eu,doresc raspunsuri diferite de la oameni diferiti. Daca toti ar dori parerea lui D-zeu atunci ea ar fi una singura si de necontestat, astfel ca nu ar mai avea de ce sa intrebe deoarece toti am stii despre ce e vorba.

Suntem diferiti. Unii cred, altii nu, altii sunt confuzi inca.Dar eu una as dori si mi-ar fi de folos ca oamenii sa raspunda cu cuvintele lor, pentru ca cele din Biblie nu sunt pe intelesul tuturor. E nevoie poate de o analiza profunda pentru a intelege unele pasaje. Seamana cu parabolele. Sunt metaforice si se pot interpreta gresit.

Mersi inca o data.

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

"De ce il vad toti razbunator si rau?" Nu e rău ci o face din iubire, din iubire față de cei ce-l iubesc și ascultă, și care suferă mult din partea celor ce nu acceptă autoritatea lui Dumnezeu.

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

De ce te-ar arunca cineva care te-a creat din iubire si te-ar iubi mai presus de orice, in focurile Iadului si te-ar priva de fericire si prezenta Sa?
Nici oamenii nu fac asta altor oameni, in unele situatii. De ce am simti noi o mai mare compatimire pentru dusmanul nostru decat simte D-zeu pentru noi?

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu știu ce vîrstă ai și dacă a sau nu copii. Totuși sînt sigur că dacă cineva iar pricinui copilului tău mari suferințe, nu l-ai pupa în frunte. Apropo, nu cred în iad nu e de origine biblică. Nu ar fi corect din partea Dumnezeului dreptății să pedepsească pe cineva o veșnicie pentru 50-60 de ani de neascultare.

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

Cand am spus "dusman" m-am gandit ca in decursul timpului poate interveni iertarea pentru el...

"Apropo, nu cred în iad nu e de origine biblică. Nu ar fi corect din partea Dumnezeului dreptății să pedepsească pe cineva o veșnicie pentru 50-60 de ani de neascultare. "

Uite aici e o lumina. Si eu cred acelasi lucru. Este ilogic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru iurii75):

Pai toti ar fi copiii tai, cum sa-l pedepsesti atat de tare si mult pe 1 pentru ca a fost rau cu celalalt? Mai ales ca rautatea primului poate sa fi aparut in urma unei neintelegeri, deci, nu e vina lui ca a inteles gresit, sau din vina unei traume psihice, iar nu e vina lui, poate nici a celui care e responsabil de trauma lui.

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

Te înțeleg foarte bine, dar aduți aminte că Isus le-a spus unor farisei că-l aveau de tată pe diavol și nu pe Dumnezeu.Deci cu privire la unii este îndreptățit să procedeze astfel.

| Mădă0611 a răspuns (pentru iurii75):

Ca ziceai de copii, cred ca ai. Daca ei se joaca afara, strigi ceva de la balcon si unu din ei intelege gresit ce ai zis, sau spui cuiva sa le spuna ceva si unu nu crede ca tu ai spus, nu mai esti tatal lui/e copilul altcuiva?

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar n-am afirmat că Dumnezeu pedepsește pentru ceva de genul celor menșionate de tine. Fiul meu oricînd poate întreba dacă nu a înțeles și prptate"eciza dacă nu e convins.â, și din iubire și respect va îndeplini ce-i cer. În cazul cu fariseii e altă gîscă, se împotriveau cu încăpăținare și nu doreau să asculte îndrumările și explicațiile lui Dumnezeu, își stabiliseră propria "dreptate".Cu siguranță ai auzit de cazuri cînd copiii își bat joc sau chiar îi omoară pe părinți - mai pot fi ei numiți "fii"?

| Mădă0611 a răspuns (pentru iurii75):

Rautatea vine din neintelegere, perceptie gresita, si/sau trauma psihica, in cazul fariseilor e neintelegere, din cate stiu, asa ca tot nu pot fi aruncati pentru asta.

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

Înțeleg ideea ta. Dar cînd e o neînțelegere - cauți informații suplmentare, dacă ești sincer și întradevăr dorești să înțelegi.Nu și în cazul cînd persoana este dominată de ură și prejudecăți capabilă numai de insulte. Isus nu a fost o persoană autoritară, veșnic nemulțumită și batjocoritoare, dimpotrivă, oamenii erau atrași de el, se simțeau în largul său în prezența lui. De aceia fariseii nu aveau scuze că nu le-a fost posibil să înțeleagă ceva.

| danay72 a răspuns (pentru Lizzu):

Biblia nu este greu de inteles daca o studiezi, dar atunci cand asculti parerile altora devi si mai confuza.Pe mine m-a ajutat studiul Bibliei s-o inteleg si sunt convinsa ca si pe altii ii poate face sa-i inteleaga sensul.www.jw.org.Mi-a facut placere sa discutam.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Biblia nu se contrazice, doar noi, ea se completeaza reciproc.
Spune Biblia că sufletul supravieţuieşte morţii corpului?
Ezec. 18:4: „Sufletul* care păcătuieşte, acela va muri". (*„Sufletul", BC, BG, BO, Carol II; „omul", SS 1874. )
„Noţiunea de «suflet», cu sensul de realitate pur spirituală, separată de «corp»,... nu există în Biblie." — La Parole de Dieu, de Georges Auzou, profesor care predă Sfânta Scriptură la seminarul din Rouen, Franţa (Paris, 1960), p. 128.
„Deşi cuvântul ebraic nefesh [din Scripturile ebraice] este tradus adesea prin «suflet», ar fi inexact să i se atribuie sensul grecesc. Nefesh... nu a fost niciodată înţeles ca acţionând separat de corp. În Noul Testament, cuvântul grecesc psyche este tradus deseori prin «suflet», dar nici acesta nu trebuie înţeles automat cu sensul pe care i-l atribuiau filozofii greci. De obicei, acesta înseamnă «viaţă», «vitalitate» sau, uneori, «eul»." — The Encyclopedia Americana (1977), vol. XXV, p. 236.
Cine merge în iadul biblic?
Arată Biblia că cei răi merg în iad?
Ps. 9:17, BO: „Să se întoarcă păcătoşii în iad*; toate neamurile care uită pe Dumnezeu". (*„Iad", BS, Carol II; „Locuinţa Morţilor", BC; „locaşul morţii", BG [9:18]; „mormânt", SS 1874; „Şeol", NW.)
Arată Biblia că şi cei buni merg în iad?
Iov 14:13, BS: „[Iov s-a rugat:] Măcar de m’ai ascunde în iadul* cel de jos, sub pază, pân’ la vremea când Ţi-a trecut mânia şi-ai rândui o vreme să-Ţi aminteşti de mine". (Dumnezeu însuşi a spus despre Iov că era un ‘om ireproşabil şi drept, care se temea de Dumnezeu şi se abătea de la rău’. — Iov 1:8.) (*„Locuinţa Morţilor", BC; „împărăţia morţii", BG; „împărăţia morţilor", BO, Carol II; „mormânt", SS 1874. )
Fap. 2:25–27, BG: „David zice despre el [Isus Cristos]:... Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad*, nici nu vei îngădui ca Sfântul tău să vadă stricăciunea". (Dacă se spune că Dumnezeu nu l-a ‘lăsat’ pe Isus în iad, înseamnă că, cel puţin pentru un timp, Isus a fost în iad, sau Hades, nu-i aşa?) (*„Iad", BO, BS, Carol II; „Locuinţa Morţilor", BC; „infern", SS 1874; „Hades", NW.)
Se poate ieşi din iadul biblic?
Apoc. [Rev.] 20:13, 14, BO: „Şi marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul* au dat pe morţii lor, şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale. Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc". (Aşadar, morţii vor fi eliberaţi din iad. Să observăm, de asemenea, că iadul este diferit de „râul de foc", deoarece iadul va fi aruncat în râul de foc.) (*„Iadul", BO, BS, Carol II; „Locuinţa Morţilor", BC; „infernul", SS 1874; „Hadesul", NW.)
De ce există confuzie cu privire la ceea ce spune Biblia despre iad?
„Întrucât primii traducători ai Bibliei au redat în mod constant cuvântul ebraic Şeol şi termenii greceşti Hades şi Gheena prin iad, s-a creat multă confuzie şi neînţelegere. Simpla transliterare a acestor cuvinte, pe care unii traducători au preferat-o în ediţiile revizuite ale Bibliei, nu a fost suficientă pentru a clarifica această confuzie şi înţelegere greşită." — The Encyclopedia Americana (1942), vol. XIV, p. 81.
În loc să fie consecvenţi în redarea termenilor din limbile originale, traducătorii au permis ca părerile lor personale să le influenţeze munca. Exemple: 1) Sănta Scriptură 1874 traduce sheóhl prin „mormânt" şi „infern"; háides este tradus prin „iad", „infern" şi „mormânt"; termenul géenna este transliterat sub forma „gheena". 2) Biblia Cornilescu traduce sheóhl prin „Locuinţa morţilor" şi „Şeol", iar háides prin „Locuinţa Morţilor"; pentru géenna foloseşte şi ea transliterarea „gheena". 3) Biblia Galaction redă termenul sheóhl prin „Şeol", „împărăţia morţii", „mormânt", „iad", „locaşul morţii" şi „împărăţia morţilor", háides prin „iad", iar pentru géenna foloseşte transliterarea amintită mai sus. Astfel, sensul exact al acestor termeni din limbile originale a devenit neclar.
Există o pedeapsă veşnică pentru cei răi?
Mat. 25:46, BC: „Aceştia vor merge în pedeapsă veşnică [tăiere, Int; în greacă kólasin], iar cei drepţi în viaţă veşnică". (Versiunea englezească The Emphatic Diaglott foloseşte termenul „tăiere" în loc de „pedeapsă". Într-o notă de subsol se afirmă: „kólasin... derivă din kolazoo, care înseamnă: 1.  A tăia; cum ar fi tăierea sau curăţarea ramurilor unui pom. 2. A reţine, a reprima... 3.  A mustra cu asprime, a pedepsi. Faptul de a tăia pe cineva de la viaţă sau din societate, sau chiar de a-l reţine, este considerat o pedeapsă, ceea ce a dat naştere celui de-al treilea sens metaforic al termenului. Noi am adoptat sensul de bază pentru că se armonizează mai bine cu cea de-a doua parte a frazei, păstrând astfel forţa şi frumuseţea antitezei. Cei drepţi vor merge la viaţă, iar cei răi la tăiere de la viaţă, adică la moarte. Vezi 2 Tes. 1:9".)
2 Tes. 1:9, BC: „Ei vor avea ca pedeapsă o pierzare veşnică* de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui". (*„pieirea veşnică", BG, BO, Carol II; „eternă pierzare", SS 1874. )
Iuda 7, BC: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile din jurul lor, care se dăduseră ca şi ele cu totul desfrânării şi umblau după trup străin, sunt ca un exemplu, suferind pedeapsa unui foc veşnic". (Focul care a distrus Sodoma şi Gomora a încetat să ardă cu mii de ani în urmă, dar ravagiile cauzate de acel foc au rămas, pentru că oraşele n-au mai fost reconstruite niciodată. Însă judecata lui Dumnezeu nu a fost doar împotriva acelor oraşe, ci şi împotriva locuitorilor lor răi. Ceea ce li s-a întâmplat lor este un avertisment şi pentru noi. În Luca 17:29, Isus spune că au fost ‘distruşi’, iar în Iuda 7 se arată că distrugerea este veşnică.)
Ce este ‘chinul veşnic’ menţionat în Revelaţia?
Apoc. [Rev.] 14:9–11; 20:10, BC: „Dacă se închină cineva fiarei şi icoanei ei şi primeşte un semn pe frunte sau pe mână, va bea şi el din vinul mâniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mâniei Lui; şi va fi chinuit în foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului. Şi fumul chinului [greceşte basanismóu] lor se suie în vecii vecilor. Şi nici ziua, nici noaptea n-au odihnă cei care se închină fiarei şi icoanei ei şi oricine primeşte semnul numelui ei". „Şi Diavolul, care-i înşela, a fost aruncat în iazul de foc şi de pucioasă, unde este fiara şi proorocul mincinos. Şi vor fi chinuiţi zi şi noapte, în vecii vecilor."
Ce este ‘chinul’ despre care se vorbeşte în aceste versete? Este demn de remarcat că în Apocalipsa 11:10 (BC) se spune că nişte profeţi îi ‘chinuiesc’ pe locuitorii pământului. Acest chin este provocat de mesajele acuzatoare şi umilitoare pe care le proclamă aceşti profeţi. În Apocalipsa 14:9–11 (BC) se spune că aceia care se închină „fiarei" simbolice şi „icoanei" sau imaginii ei sunt ‘chinuiţi în foc şi în pucioasă’. Aceste cuvinte nu pot face referire la nişte chinuri conştiente după moarte, fiindcă „cei morţi nu ştiu nimic" (Ecl. 9:5, BC). Atunci ce le provoacă un astfel de chin când sunt încă în viaţă? Mesajul pe care îl proclamă slujitorii lui Dumnezeu, potrivit căruia cei ce se închină „fiarei şi icoanei ei" vor suferi moartea a doua, simbolizată de „iazul de foc şi de pucioasă". Fumul, asociat cu distrugerea lor în flăcări, urcă pentru veşnicie în sensul că distrugerea va fi eternă şi nu va fi uitată niciodată. Care este sensul cuvintelor din Apocalipsa 20:10 (BC), potrivit cărora Diavolul ‘va fi chinuit în vecii vecilor’ în „iazul de foc şi de pucioasă"? În Apocalipsa 21:8 (BC) se arată clar că „iazul care arde cu foc şi pucioasă" înseamnă „moartea a doua". Deci faptul că Diavolul va fi ‘chinuit’ acolo pentru totdeauna înseamnă că el nu va fi eliberat niciodată; el va fi pentru totdeauna prizonier în moartea veşnică. Folosirea cuvântului ‘chin’ cu acest sens (din grecescul básanos) ne aminteşte de Matei 18:34, unde acelaşi cuvânt grecesc de bază este folosit cu referire la ‘temniceri’ (‘temniceri’, NW; ‘chinuitori’, BC, BO, BS, SS 1874; ‘călăi’, BG).
Ce este ‘focul gheenei’ la care s-a referit Isus?
În Scripturile greceşti creştine, Gheena este menţionată de 12 ori. De cinci ori este pusă în legătură directă cu focul. Unii traducători au redat expresia grecească géennan tou pyrós prin ‘focul gheenei’ (BC, SS 1874) şi ‘gheena focului’ (BG, BO, Carol II).
Contextul istoric: Valea lui Hinom (Gheena) era în afara zidurilor Ierusalimului. Un timp, ea a fost locul unde se practica o închinare idolatră care includea jertfirea copiilor. În secolul I, Gheena servea ca loc de ardere a gunoaielor din Ierusalim. În această vale erau aruncate cadavrele animalelor pentru a fi arse de focul întreţinut cu sulf, sau pucioasă. În Gheenă erau aruncate şi cadavrele criminalilor executaţi, fiindcă aceştia nu erau consideraţi demni să fie îngropaţi într-un mormânt de amintire. Din acest motiv, Isus a vorbit în Matei 5:29, 30 despre aruncarea întregului corp în Gheenă. Dacă ajungea în mijlocul flăcărilor care ardeau încontinuu, cadavrul era ars, dar, dacă rămânea agăţat pe panta văii, carnea intrată în putrefacţie se umplea de viermii care mişunau peste tot (Mar. 9:47, 48). În Gheenă nu erau aruncaţi oameni vii; prin urmare, nu era un loc de chinuri conştiente.
În Matei 10:28, Isus i-a avertizat pe ascultătorii săi ‘să se teamă de cel care poate să distrugă atât sufletul, cât şi corpul în Gheenă’. Ce înseamnă aceste cuvinte? Să reţinem că aici nu este vorba despre chinuri în focul Gheenei; dimpotrivă, el spune ‘să se teamă de cel care poate să distrugă... în Gheenă’. Menţionând „sufletul" separat, Isus a arătat că Dumnezeu poate să distrugă orice perspectivă de viaţă a unei persoane; în acest caz, nu mai există nicio speranţă de înviere pentru persoana respectivă. Aşadar, ‘focul gheenei’ are aceeaşi semnificaţie ca „lacul de foc" din Revelaţia 21:8, adică distrugerea, „moartea a doua".
Care este, potrivit Bibliei, pedeapsa pentru păcat?
Rom. 6:23: „Plata păcatului este moartea".
Mai este cineva pedepsit după moarte pentru păcatele sale?
Rom. 6:7: „Cine a murit a fost absolvit de păcat".
Este compatibilă cu personalitatea lui Dumnezeu ideea de chinuire veşnică a celor răi?
Ier. 7:31: „[Apostaţii iudei] au construit locurile înalte de la Tofet, care este în valea fiului lui Hinom, ca să-şi ardă fiii şi fiicele în foc, lucru pe care nu-l poruncisem şi nici nu mi se suise în inimă".
Ilustrare: Ce aţi crede despre un părinte care ar ţine mâna copilului său deasupra focului ca să-l pedepsească pentru o greşeală? „Dumnezeu este iubire" (1 Ioan 4:8). Ar putea face el ceea ce niciun părinte uman cu mintea sănătoasă n-ar face vreodată? Categoric, nu!

| Hombre a răspuns (pentru iurii75):

Pentru raspunsul de la 21:30
"Nu stiu ce varsta ai si daca ai copii s-au nu"...
Corecta explicatia dumitale.

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

Din punct de vedere al discutiei pe temei religios @iurii75 are dreptate "În cazul cu fariseii e altă gîscă, se împotriveau cu încăpăținare", deci aici nu avem de-a face cu traumele si s-au alte neantelegeri ci cu rea vointa. Chiar si in viata cotidiana nu ai clementa in fata legii la o fapta, motivand traumele s-au pe motiv de neantelegere, altfel se instaureaza anarhia.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Buna dimineata, Hombre! Cum a fost portocala?!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Mai explicit, am avut visuri erotice si nu prea ma prind.winking

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Trezeste-te la realitate si bea un suc natural de portocale ca sa te revigorezi.La o conferinta sustinuta in favoarea ateismului, la sfirsitul prelegerii, cel ce a tinut prelegerea a dat voie oricui sa il contrazica. S-a ridicat un batrin care a decojit o portocala si a mincat-o. Nerabdator, ateul l-a intrebat ce are de spus. Batrinul l-a intrebat: "cum a fost portocala?" Ateul a raspuns: " de unde vrei sa stiu eu cum a fost? - tu ai mincat-o!" Batrinul a zis: "asa e si cu Dumnezeu - eu am gustat, deci stiu cum e, tu nu ai de unde sa stii cum e, deci nu poti vorbi despre asta" Si interesant e ca, atunci cind il descoperi pe Dumnezeu, "demonstratia" se apropie mai mult de gust decit de a vedea. Dar ateii, pentru ca nu au "gustat", nu au cum sa stie cum e Dumnezeu, si e gresit sa zici ca un fruct nu exista sau ca e acru daca tu nici macar nu ai avut posibilitatea de a gusta din el. El poate exista fara ca tu sa stii, insa cind il vei descoperi si vei gusta, vei vedea cit de real e.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Mi-ai mai povestit snoava asta, termen de comparatie naiv pentru a convinge existenta divinului.Si totusi portocala exista, gustul il simtim, restul ce spui tu il inchipuim. Prefer visele erotice.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Si Dumnezeu exista, dar unii nu doresc sa guste din bunatatea Lui!

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Http://wol.jw.org/es/wol/d/r34/lp-m/1101989234

"Spune Biblia că sufletul supravieţuieşte morţii corpului?"
Da - Daniel 12:2 "Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică."
Matei 25:46 "Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică."
Marcu 9:43 "Şi de te sminteşte mâna ta, tai-o că mai bine îţi este să intri ciung în viaţă, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins.
44. Unde viermele lor nu moare şi focul nu se stinge." (vesnicie, nimeni nu moare)

Mi se pare ca n-ai citit tot articolul, sau cei care l-au scris au interpretat cum au vrut ei ca sa nu-l "dezonoreze" pe dumnezeu, dovada ca biblia e interpretabila, nu din cauza traducerilor. Sufletul e nemuritor, acea moarte "plata pacatului" e doar viata lipsita de dumnezeu, adica viata in iad, foc vesnic, chin vesnic, si tot n-ai raspuns la intrebare. Era un daca acolo, deci poti sa raspunzi simplu, presupunand ca iadul nu exista, dumnezeu nu se implica in viata nimanui, deci nu "bate" pe nimeni in viata asta, si orice ai face, la sfarsitul vietii nu suferi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Hombre):

Neintelegerea si traumele au legatura cu psihicul, adica "sufletul", care e creierul, si fiind creat de dumnezeu, nu e de judecat pentru ca nu functioneaza bine, la asta ma refeream. In realitate, unde ne referim la trup, durere provocata de cineva si pedeapsa fizica pe care trebuie s-o primeasca, da, poti judeca neintelegerea si trauma psihica, si tu esti om, si eu sunt, nu suntem perfecti, pedeapsa pe care o dai nu e vesnica si atat... dureroasa cum cica ar fi iadul.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca vei face mai multe cercetari in Biblie, vei vedea ca Biblia transmite clar textul, important e ca sa intelegi cum se armonizeaza si sa accepti ce iti spune ea. Apocalipsa arata clar ce inseamna chin vesnic in Biblie, acum important e sa inelegem cand textul e propriu si cand e figurat.Repet,Biblia nu se contrazice, doar noi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Tot n-ai raspuns la intrebare rolling eyes

| Lizzu a răspuns (pentru danay72):

Posibil ceea ce spui tu happy
Si mie.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Si daca portocala este alt zeu? Este gresit sa spui ca fructul(Brahma) nu exista, sau ca este acru daca tu nici macar nu ai avut posibilitatea de a gusta din el. Recunoaste! Ti-am mai pus intrebarea asta dar te-ai facut ca ploua.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Sigur ca nu exista un alt zeu.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

M-am gandit eu... Esti haioasa!

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Si tu.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Lizzu):

Scuze ca intervin, sper sa nju te superi ca ma bag si eu. happy
Gandeste-te putin cum e viata in sistemul acesta. Cata suferinta si violenta exista ( noi stim ca acestea nu provin de la d-zeu). Oare nu se merita sa murim acum,(chiar daca simtim ca viata este nedreapta si ca moartea vine prea devreme) daca stim ca vom fi inviati si vom trai vesnic pe un pamant paradisiac? Pe un pamant unde nu va fi rautate, violenta, durere, si cel mai important: nu va mai fi moartea?! Oare nu se merita? happy

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Mădă0611):

Bineinteles ca asa e. Dar versetele nu sugereaza ca exista rai, ci ca oamenii vor fi inviati, ceea ce este cu totul altceva. Mai intai murim ( de-a binelea), apoi vom fi inviati. Asa da!happy

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Asa cum tu sustii cu tarie ca nu exista un alt zeu pe langa al nostru Dumnezeu,asa si toti oamenii care vietuiesc pe pamant si cred in alti zei decat al nostru, sustin si ei la fel, si anume ca nu exista nicidecum alti zei pe Pamant decat ai lor.

De aici rezulta ca nici o religie de-a omului nu e cea corecta, pentru ca nu exista cuvantul "corect" in ceea ce priveste religiile.
Suntem egoisti daca afirmam ca numai Dumnezeu e cel real, nu crezi? Atunci toti oamenii de religii diferite de pe pamant sunt niste ratati pe langa noi si ei habar nu au de viata lor.

| Lizzu a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu ma supar, dimpotriva. happy

Adica cum sa murim mai devreme? Voit sau obligati? Nu inteleg...
Si cred ca D-zeu nu a creat doar binele, ci a creat si opusul lui, raul, pentru ca fara rau nu am descoperi si nu am fi capabili sa simtim binele.Gandeste-te la ceva.

Tot timpul esti sanatos dpdv fizic si psihic,nu ai avut vreodata probleme de sanatate,ai o stare totala de bine. Te imunizezi la bine prin acest fapt si ajungi sa nu-l mai deosebesti, nu-l mai simti ca apartinandu-ti pentru ca nu stii cum e sa-ti fie rau. Din moment ce apare o boala, si traiesti sentimentul de rau, vrei sa te intorci iar la bine pentru ca ai vazut cum e sa fii fara el. Cand boala trece si starea de bine se reinstaureaza in tine, abia atunci simti cu adevarat cum e sa fii bine.

Tocmai asta e secretul dualitatii-- sa ne ajute sa ne descoperim mai bine si sa experimentam sentimente.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Lizzu):

Sa murim mai devreme obligati, obligati de imprejurari, de sistemul acesta. Noi murim acum, chiar daca, cum ai zis tu, nu meritam. Dar d-zeu ne-a oferit speranta unei vieti vesnice, plina de pace si bucurii. De aceea intreb: nu se merita sa murim acum, daca avem aceasta speranta?
Dar nu dumnezeu a creat raul. La inceput satan era un inger, un inger creat cu iubire. el a ales sa devina opusul lui d-zeu.
E frumos exemplul tau! Dar d-zeu nu vrea sa deosebim binele de rau prin ajutorul suferintelor, a mortii si a durerii. el ne-a zis ceea ce este bine si ceea ce este rau. Nu este demn de incredere? Trebuie sa experimentam raul ca sa vedem ca d-zeu avea dreptate? happy

| Alphawolf a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Dumnezeu nu este absolut? Daca da, insemna ca el a creat si raul, absolut tot este inventat si creat de el(presupunand ca exista). Majoritatea crestinilor habar nu au ce inseamna absolut. Absolut nu insemna doar calitati, absolut insemna absolut tot, complet, iar aici intra si raul. Nu exista alta cunoastere decat cea inventata si creata de el, nu exista alte limite decat cele stabilite de el.

Fara sa experimentezi raul nu ti-ai putea da seama de bine, fara sa stii ce-i tristetea nu ai sti ce-i bucuria. Este chiar asa de greu?

| iurii75 a răspuns (pentru Hombre):

Te asigur că și eu îți respect părerea, chiar dacă în unele privințe avem păreri diferite. Cele bune.

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru raspunsul de la 12:31
Mădă eu nu sunt credincios si nici nu fac interpretari celor scrise in biblie. Ar fi un paradox ca Dumnezeu sa-i condamne pe cei gresiti fiind creatia lui, la fel cum spui si tu. Totusi mi-a placut afirmatia unui credincios vizavi de aceasta problema care mi se pare corecta si de bun simt, "Nu ar fi corect din partea Dumnezeului dreptății să pedepsească pe cineva o veșnicie pentru 50-60 de ani de neascultare."

| Mădă0611 a răspuns (pentru Hombre):

Asta zic si eu, fara biblie: viata noastra e mai putin de o nanosecunda fata de eternitate si eu o tin pe a lor, iadul exista, iadul e vesnic, orice necrestin o sa ajunga acolo, chiar daca e bun, e necrestin.
Ma rog, eu nu cred in existenta sufletului, deci nici a raiului/iadului, voiam sa vad cum sunt oamenii, crestinii, cati au curaj sa recunoasca faptul ca uneori, de cele mai multe ori, nu fac ceva din teama de pedeapsa, necaz in viata asta sau iad dupa moarte.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Omul e sufletul, cand moare, merge in pamant nu in alta parte.Geneza2:7,Geneza3:19,Eclesiastul 9:5, 6,10, Ezechiel18:4,iacov5:20

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Iisus de ce a venit pe Pamant si a murit? Pentru ce?

| Lizzu a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Da, trebuie sa experimentam, nu sa credem orbeste.
Si nu e pacat in fata lui sa experimentam, de asta ne-a lasat totul pe Pamant,la indemana.

"Dar d-zeu nu vrea sa deosebim binele de rau prin ajutorul suferintelor, a mortii si a durerii"
--- Atunci cum altfel am putea experimenta? Raul nu poate scadea in intensitate si sa fie mai putin rau. Este logic ca atunci cand vrem sa simtim ceva nu-l putem simti decat in lipsa acelui ceva.
Si raul e bun la ceva,parerea mea.

Si nu stiu cum sa-ti raspund la intrebarea ce ai pus-o. Nu stiu daca se merita... viata noi ne-o formam, este bine sa traim cat mai mult, sa acumulam experiente, ganduri, sa ne dezvoltam perceptiile adormite despre lume si viata, sa ne trezim, sa evoluam ca suflete mai intai pe Pamant si mai apoi in Cer.
Daca am muri devreme, ce am mai rezolva, ce am mai invata? Cu ce bagaj ne-am intoarce acolo?

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Petru a ne fi iertate pacatele si pentru a putea obtie viata vesnica pe un pamant paradiziac.Ioan3:16,Isaia65:21-25,Psalmi37:9-11,29.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

29 Martie 2013 05:57
danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):
Omul e sufletul, cand moare, merge in pamant nu in alta parte.Geneza2:7,Geneza3:19,Eclesiastul 9:5, 6,10, Ezechiel18:4,iacov5:20

29 Martie 2013 13:32
danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):
Petru a ne fi iertate pacatele si pentru a putea obtie viata vesnica pe un pamant paradiziac.Ioan3:16,Isaia65:21-25,Psalmi37:9-11,29.

Te contrazici. Eu nu stiu biblia pe de rost ca sa iti aduc iar versete pentru a-mi sustine afirmatiile, ca vad ca doar pe versete mai merge treaba, dar tu o stii, nu inteleg cum ai inteles altceva. Raiul si iadul exista, pentru crestini, sufletl e nemuritor, iar acea moarte a sufletului "pacatos" e doar iadul, unde nu se moare, doar ca un suflet fara iubirea lui dumnezeu e un suflet mort, la figurat.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ma contrazic, dar nu ai cum sa intelegi daca nu studiezi Biblia.Deci,Dumnezeu l-a creat pe om pe pamant, dupa ce a pacatuit, Dumnezeu nu si-a schimbat scopul ca pamantul sa fie un paradis cum era inainte de a pacatui, si tocmai de aceea a venit Isus pe pamant ca noi sa putem avea din nou ce au pierdut primii parinti, adica sa beneficiem de viata vesnica pe un pamant paradiziac.Nu am spus ca la moarte corpul merge in pamant si sufletul in cer, ca si cum ar fi 2 lucruri diferite, ci am spus ca omul e sufletul, si ai vazut ca acest lucru il spune Biblia. Daca murim si Dumnezeu considera ca suntem persoane drepte, ne va invia pe acel pamant paradiziac, nu in cer.Ioan5:28,29.Dar nu vei intelege nici acum, daca nu vei studia Biblia pe subiecte.Este foarte usor s-o intelegi daca o analizezi.pe situl www.jw.org acolo daca cineva vrea sa studieze Biblia, gratuit se poate face. Oricum, tu ai vazut situl si sunt convinsa ca te poate ajuta.Imi pare rau ca doar prin cateva cuvinte nu pot sa-ti explic tot ce nu intelegi.Dar, mi-a facut placere sa conversam.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu stiu ce ai inteles din comentariul meu...
D-zeu l-a creat pe satan, dar nu l-a creat rau. Deci rezulta ca nu d-zeu a creat raul. Daca tu faci o prajitura si aceasta face mucegai deasupra, inseamna ca tu ai facut mucegaiul? E absurd.
Stiu ce inseamna absolut. Nu trebuie sa fiu atee ca sa stiu ce inseamna acest cuvant. si sunt convinsa ca multi crestini stiu ce inseamna cu adevarat acest cuvant, nu suntem chiar asa inapoiati. tongue
Cum am mai zis. d-zeu este demn de incredere si putem avea incredere in el fara sa mai experimentam si noi raul. Nu cred ca este nevoie sa experimentam raul ca sa traim. Chiar nu e deloc nevoie de el. Putem fi rational si fara el.
Nu e deloc greu. happy

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Lizzu):

Daca d-zeu ar vrea sa deosebim binele de rau prin intermediul suferintelor, ar insemna ca este crud, ca el nu este iubire, asa cum afirma biblia. D-zeu ne iubeste si nu vrea deloc sa induram atatea suferinte si dureri, atatea lipsuri si pierderi dragi.
El ne-a lasat totul la insemna, dar sa nu uitam ca el nu l-a creat pe satan ca fiind rau. Satan era un inger bun, asta inseamna ca nu avem nevoie de rau. Tocmai din acest motiv el ne promite ca in curand raul nu va mai exista. Apocalipsa 21:4 " El va sterge orice lacrima si moartea nu va mai fi".

In acesta viata ar trebui sa acumulam amintiri frumoase, experiente de neuitat, momente de fericire alaturi de cei dragi.Nu suferinte, durere, moartea celor dragi, lipsuri!
este bine sa traim cat mai mult, dar azi, cel mai tare om, cat traieste? 100 de ani? 120? din privinta lui d-zeu este pre putin. el ne-a creat ca sa traim vesnic. Adevaratul bagaj il vom face in viata vesnica, cand timpul nu ne va stresa, cand vom sti ca nimeni nu ii poate lua pe cei dragi, cand vom sti ca boala nu mai exista. Din acest motiv se merita sa murim acum ( in acest sistem plin de suferinte).

inca ceva. biblia nu sustine ca noi vom merge la cer, ci dimpotriva, ea ne asigura ca ne vom bucura de o viata vesnica "pe un pamant paradisiac". La moarte nu vom merge la cer, ci vom muri, iar apoi, la momentul potrivit, vom fi inviati. happy

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Mădă0611):

Biblia sustine ca la moarte, pur si simplu murim. Nu mai gandim, nu mai suferim, nu mai simtim. Cum altfel am putea trai in iad, unde am fi chinuiti, daca noi nici nu vom simti?
In biblie sunt multe versete care arata clar ca moartea-- este clar moarte, este opusul vietii. Nu mergi la cer, nici in iad, ci mori! Daca vrei versete, ti le pot da.happy

| Lizzu a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Vrei sa spui ca Biblia nu pomeneste de cuvantul "suflet"? Adica e ca si cum nu ar exista?
Pentru ce am invia cu trupul? Pentru ce sufletul pur s-ar reintoarce in trup unde este incatusat si se razvrateste vrand sa scape?
Nu vad logica,chiar nu vad.

Si poate am fost creati la inceput ca spirite, suflete libere, si nu ca trup.

"citeste biblia, nu articole scrise de preoti."
Biblia nu a fost scrisa tot de preoti, apostoli, invatati? Fiecare si-a lasat amprenta pe text. In felul sau personal. Cu gandirea sa personala.

De ce Biblia ne indeamna la omoruri cu pietre pe toti oamenii "rai" dpdv al cartii sau al lui D-zeu? De ce e rau sau gresit sa actionezi dupa mintea si sentimentele tale, doar de asta ne-au fost date, nu? E rau doar pentru ca actiunile tale sunt diferite de ceea ce se cere de la tine?

Mi se pare un amalgam de neinchipuit, o harababura si nu mai inteleg nimic.

| Alphawolf a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Sunt sigur ca nu stii ce inseamna "absolut", altfel nu sustineai ceea ce sustii. Prajitura face mucegai datorita unor factori. La fel si in cazul lui Satan, el a deveit rau determinat de niste factori, creati si stabiliti de creatorul absolut. Lucifer a fost creat mai stralucitor, mai mandru, mai destept, etc... plus ca i s-a dat toate conditiile si posibilitatea de a deveni rau. Creatorul stabileste caracterul, capacitatile si limitele binelui si raului, el stabileste totul. In plus, tinand cont de atotstiinta lui, el a stiut anticipat, din creare, ca Lucifer va lua calea raului si se va impotrivi lui.

Nu trebuie sa experimentezi raul ca sa traiesti? In cazul asta, cum iti vei da seama de rau sau de bine? Tu esti convins/a ca viciile sunt rele, daunatoare, dar de unde stii? Pentru ca ori ai experimentat personal, ori ai dedus din experimentarile altora.
Pentru tine este destul de greu.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Alphawolf):

Ok, este parerea ta si o respect.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Lizzu):

Bineinteles ca exista sauflet, Si biblia sustine asta. Dar biblia arata clar ca odata cu moartea corpului, moare si sufletul. Exact asta este ideea: sufletul nu ramane undeva incatusat, ci el moare odata cu sufletul. Altfel ce sa mai invie, daca sufletul nu moare?
biblia a fost scrisa de oameni, dar inspirata de d-zeu. Asta o recunoaste pana si cercetatorii, datorita profetiilor din ea care s-au implinit. Este imposibil ca ea sa fi fost scrisa de niste oameni obisnuiti, fara sa aiba o interventie divina.
biblia este destul de clara si ne zice si de ce trebuie omorati oamenii in felul acesta ( desi acum nu se mai practica acest lucru, poate la musulmani doar). Daca ei ar continua sa traiasca printre noi, cum ar putea fi restabilita pacea pe pamant?
Cum altfel decat indepartand raul de la radacina?

| Lizzu a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Pare prea brutal, si nimeni nu merita moarte si judecata, mai ales din partea altor semeni.

Mersi pentru raspuns, nu te mai retin.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Odata spui ca tarana esti si in tarana te vei intoarce, odata spui sa omul e sufletul, odata spui ca omul cand moare merge in pamant, nu in alta parte, odata spui ca Iisus a venit pentru a da oamenilor viata vesnica. Ok, ca exista rai, "pamantul paradisiac", ne-am lamurit, eu ziceam de iad, tu zici ca nu exista, dar ti-am aratat cu versete ca exista, pun iar:
"Spune Biblia că sufletul supravieţuieşte morţii corpului?"
Da - Daniel 12:2 "Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică."
Matei 25:46 "Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică."
Marcu 9:43 "Şi de te sminteşte mâna ta, tai-o că mai bine îţi este să intri ciung în viaţă, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins.
44. Unde viermele lor nu moare şi focul nu se stinge." (vesnicie, nimeni nu moare)"

| Mădă0611 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Biblia sustine si una si alta, iar daca oamenii merg pe pariul lui Pascal, de ce sa nu ia in considerare doar versetele in care se vorbeste despre iad, adica sa admita ca exista?

| 4b a răspuns:

Iadul nu existawinking

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4b):

Tocmai demonstram pe aci ca exista, pentru crestini.

| Alexsiatit a răspuns (pentru 4b):

4BB4, aici gresesti cred putin (semn cu ochiul) fiindca uite aici
"O LOGICA ZDROBITOARE":
La examenul final de la Facultatea de Chimie a Universitatii Maynouth
(Irlanda), studentilor li s-a pus o intrebare suplimentara.
Un student a dat un raspuns atat de neasteptat, incat profesorul l-a popularizat pe internet, notandu-l cu calificativul maxim!
Intrebarea a fost urmatoarea:
"Oare Iadul este exoterm (adica degaja caldura) sau este endoterm (adica absoarbe caldura)?"
Cum era de asteptat, cei mai multi si-au fundamentat raspunsul pe Legea lui Boyle, conform careia gazele se racesc la dilatatie si se incalzesc la compresie.
Singurul raspuns notat cu "exceptional" a fostinsa cel de mai jos:
" Mai intai trebuie sa examinam daca masa Iadului se schimba sau nu in
timp. Pentru aceasta trebuie sa stim numarul sufletelor care se muta
in Iad si al celor care pleaca din Iad. ( Eu consider cert faptul ca cine ajunge in Iad, nu mai poate pleca de acolo niciodata. )
Pentru a stabili numarul celor care ajung in Iad, trebuie avut in vedere ca exista mai multe religii, fiecare sustinand ca cei care nu sunt adeptii ei, acestia ajung in Iad. De-aici rezulta in mod cert, ca toti oamenii ajung in Iad, iar cresterea continua a populatiei lumii ne duce la concluzia ca numarul sufletelor care ajung in Iad, creste in mod exponential!
In consecinta, trebuie sa examinam atunci volumul Iadului:
Conform Legii lui Boyle, pentru ca temperatura si presiunea din Iad sa ramana constante, volumul Iadului trebuie sa creasca proportional cu numarul celor ajunsi aici:
Exista doar doua posibilitati:
1. Daca Iadul se dilata intr-un ritm mai redus decat cel in care sosesc sufletele, temperatura si presiunea cresc pana la un nivel, care provoaca explozia Iadului!
2. Daca Iadul se dilata intr-un ritm mai mare decat cel in care sosesc sufletele, temperatura si presiunea scad, pana la un nivel, in care Iadul ingheata complet.
Deci, solutia corecta, luand in consideratie prognoza colegei mele de an Sandra, conform careia, citez: "mai degraba ingheata Iadul decat sa ma culc cu tine", … nu poate fi valabila, decat a doua posibilitate - de vreme ce nu mai departe decat aseara, Sandra totusi s-a culcat totusi cu mine!
In consecinta, convingerea mea este ca Iadul este endoterm si, mai mult decat atat, deja a si inghetat, deci nu mai poate primi alte suflete, deoarece focul a disparut de-acolo intru totul.
De-aici rezulta mai departe faptul ca nu se mai poate ajunge in Iad, decat in Rai! (*Ceea ce, pe de o parte dovedeste existenta lui Dumnezeu, iar pe de alta parte, explica si de ce aseara, Sandra striga incontinuu:
"Dumnezeule! Dumnezeule!".

ALEXSIATAT( RAZAND)

| 4b a răspuns (pentru Mădă0611):

Un crestin stie ce sta scris...deci nu exista.

| 4b a răspuns (pentru Alexsiatit):

laughingbuna din nou...scuze, da nu pot sa nu rad; interesanta povestirea ta.
Amu sa-ti spun eu cum sta treaba: Am ajuns la concluzia ca lumea nu prea intelege cu ce se manca ''iadul''; iti repet, nu exista, ci la sfarsit de cale, atat cei buni cat si cei rai isi vor primi rasplata: viata vesnica sau moartea, aceasta fiind plata pacatului, dupa cum prea bine stiibig grin
Mno amu gata cu vorba, numa bine...

| Mădă0611 a răspuns (pentru 4b):

Poate nu stie tot ce sta scris...deci exista.

| 4b a răspuns (pentru Mădă0611):

Ok mada, eu ti-am spus umila mea parere.
Zi frumoasawinking

| Alexsiatit a răspuns (pentru 4b):

Ce este de fapt pacatul, Abi? CE ESTE BUN SI CE ESTE RAU?! Totul depinde din ce parte a "prismei" privesti, sau poate doar din ce "unghi". Care-ar fi "etalonul" la care sa ne raportam? Haide sa spunem ca alegem unul, un oarecare, dar uite ca si-aici ar aparea "ceva": RELATIVITATEA! Cum totu-i relativ, ceea ce pentru o jumatate inseamna "bun", pentru cealalta jumatate poate insemna "rau", sau invers. Cam asta-i si problema societatii in care traim...nu ne raportam decat la niste "sabloane" la niste "tipare" sociale: la masti sociale ce ni le adaptam cu ipocrizie functie de necesitate, scop ori beneficiu... uitand cu desavarsire sa traim si "CLIPA PREZENTA"!
Alexsi(nudoar)atat

| milan9 a răspuns:

Sufletul este nemuritor!

NICĂIERI ÎN SCRIPTURĂ NU SE AFIRMĂ SĂ SUFLETUL AR FI ALCĂTUIT DIN CEVA... (x+y...)!

SUFLETUL ARE PRIN EXCELENŢĂ O NATURĂ SPIRITUALĂ INDESTRUCTURABILĂ, INDESTRUCTIBILĂ!

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Ai incerca sa faci bine daca facand rau n-o sa suferi o eternitate? Sau presupunand ca acum incerci sa faci doar bine, fara iad, ai mai fi cum esti acum?

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Aş rămâne la fel de tentat de a face ceea ce îmi place, ceea ce mă face să mă simt bine: şi anume, să mă ridic de jos, şi să mă străduiesc să fac BINELE...

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "SUFLET" are în Scriptură mai multe înţelesuri. Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane, alteori la PERSOANA însăşi şi în unele cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI.

Unii, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă sufletul ar muri şi el, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul?

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei".

Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| milan9 a răspuns:

Fericirea sau nefericirea VEŞNICĂ este puternic argumentată de Scriptură, fără nici un dubiu, pe multiple planuri!

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri!

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii dintre noi să ne lăudam că avem "Lumina" (că suntem tineri rebeli cu lumea la picioare).

Când "lumânarea" e aprinsă, când "viaţa" îţi inspiră că tu eşti "buricul pământului", există riscul de a te simţi "dator" să sfidezi pe "Dăruitor" şi să "verifici" până la ce "îndepărtare" de Sursă se ţine aprinsă lumânarea, te ţine fitilul. Finalul vieţii (momentul în care s-a stins lumânarea, aproape sau departe de "Sursă") este şi finalul perioadei în care iei decizii şi te hotărăşti ce alegi (liber şi fără constrângeri). Fără să-şi dea seama, omul a făcut singur "judecata".

Dacă Dumnezeu nu este acceptat a fi prea "impunător" şi "justiţiar" astfel încât să nu pedepsească libertatea folosirii darului de către om, de ce ar crede cineva că El ar trebui să fie în schimb obligat să "aducă înapoi" în zona de siguranţă şi de fericire (apropierea de "Sursă") pe cel care singur a optat, arogant şi sigur pe el, pentru "debranşare", pentru îndepărtare, şi pentru ignoranţă faţă de un Părinte Ceresc?

Libertatea trebuie asumată până la capăt, în încântătoarea cunoştinţă de cauză a veşniciei noastre...

| milan9 a răspuns:

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

După sfârşitul vieţii biologice nicidecum nu încetăm să existăm:

- Geneza 3, 19 se referă doar la natura organică, a vieţii biologice, care îl preocupă pe om atât de mult: "În sudoarea feţei tale îţi vei mânca pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat. Căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce".

| milan9 a răspuns:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la vreo moarte a sufletului!

Să ne uităm la CONTEXT. Despre ce vorbeşte autorul aici? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri". (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre cauza căderii sau compromiterii sale. Living Bible parafrazează acest text astfel: "Deoarece Eu judec toate sufletele - părinţi şi copii - regula Mea este aceasta: fiecare om va muri pentru păcatele sale (va răspunde sau se va compromite pentru faptele sale proprii- "nu ale altora")".

Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ȚĂRÂNĂ (1.) din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT (și) în faţa lui SUFLARE DE VIAȚĂ (2.) şi s-a făcut omul fiinţă vie."

Şi...

"Şi ca PULBEREA (1.) pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL (2.) să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7 Etc...

| milan9 a răspuns:

ECCLESIASTUL 9,5 PREZINTĂ UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual. Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

ESTE CLAR CĂ ACEST PASAJ, ECCLESIAST 9, 5 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!
În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată EXEMPLU DE ALTĂ IDEE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu restul Scripturii. Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

Dar ce putem spune despre capitolele anterioare? Primele zece versete din capitolul 9 redau perspectiva profană asupra vieţii. Nu doar că morţii nu ştiu nimic (v. 5), ci şi faptul că "niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut TOŢI PENTRU TOTDEAUNA?

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale... Să ascultăm dar încheierea tuturor învăţăturilor: teme-te de Domnul şi păzeşte poruncile lui. Aceasta este datoria oricărui om" (Eclesiastul 12, 1-13).

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet!

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "SUFLET" are în Scriptură mai multe înţelesuri.
Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane, alteori la PERSOANA însăşi şi în unele cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI.

Unii, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă sufletul ar muri şi el, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul?

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei".

Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| Lizzu a răspuns:

Eu cred ca alegi sa fii bun datorita unei forte din adancul sufletului si al fiintei tale care te indeamna sa fi bun cu cei din jur,sa ajuti cand poti si cum poti.E ceva care te ghideaza,sunt oameni care dupa asta se ghideaza,vocea interioara care suntem noi,constiinta noastra.

Alegi asta,sa fii bun,pentru ca o simti si atat. Si prin acest fapt te simti implinit. Cred ca e ceva din componenta omului,sa fie bun.

Daca am avea certitudinea ca Iadul nu exista,atunci fiecare am face dupa cum simte si dupa ce gandeste ca e bine pentru el. Bineinteles ca multi nu vor mai tine cont si ar porni la atac,la furat,la ucis, poate mai rau si mai intens decat se intampla azi.

Poate unii crestini isi vor abandona credinta si isi vor implini toate placerile "interzise" pana atunci. Si nu ma refer la cele fizice ci si la cele materiale. Se vor calici mai mult decat sunt azi, toata lumea ar fi un haos.
Pentru ca IADUL este cel care ne tine in frau mintea, simtirile si ne implanteaza frica in creier.
Fara Iad probabil s-ar dizolva din mintea multora frica, obstacolele si barierele.

Atunci Raiul il vor alege doar cei care nu se vor abandona atat de usor placerilor lumesti si sentimentelor provenite din rautate si avaritie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Esti singura care a raspuns cat de cat la subiect tongue, fara sa intervin, n-ai zis exact daca da sau nu, inteleg ca da, ai incerca.
Acel ceva se numeste empatie, si o avem toti, doar ca nu toti se gandesc ca daca pe moment n-o simt, o s-o simta mai tarziu, adica mustrare de constiinta. Intrebarea e mai mult conversationala si voiam sa vad cum gandeste lumea, daca incearca sa faca bine doar din teama de pedeapsa, vad ca ocolesc raspunsul...

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Problema este ca daca sentimentul de bine nu e adanc inradacinat in cineva sau nu il defineste, acea persoana s-ar putea schimba radical atunci cand va afla ca Iadul nu exista sau, pana atunci, ar fi facut bine doar din cauza faptului ca stia ca Iadul exista si asta l-ar fi impins la bine presupun.

As fi raspuns cu Da sau Nu, dar intrebarea ta nu presupunea asta.
"Daca n-ar exista iadul, cati dintre voi ati mai incerca sa fiti buni? "
Asta e intrebarea. Sau ar trimite indirect la un raspuns Da sau Nu?
Scuze dar nu prea am concentrarea la mine acum happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Chiar daca unii spun ca ne nastem rai si devenim buni, eu cred ca e invers. Chiar daca ne nastem cu instincte, si ele ne conduc spre egoism (in afara de cel matern/patern), inca din primul moment de viata simtim iubire, daca nu (ma refer la abandon), o sa simtim din partea altora, asta ne face sa vrem sa facem bine, mai ales pentru cei dragi, ne simtim bine cand oferim si primim iubire, oamenii devin rai cand nu sunt iubiti, cand percep lucrurile asa, atunci isi indreapta iubirea spre altceva, ceva daunator lor sau celorlalti. Ei, amenintarea cu iadul i-ar potoli, cum ai zis si tu, ideea e ca acestia sunt oameni bolnavi psihic, nu e vreo boala grava, jignitoare, dar e boala psihica, evolutia ne-a facut oameni, cand uiti sa fii, esti bolnav [acum n-o sa mai raspunda lumea sincer laughing].

Am zis da, in sensul de "ai incerca sa fii buna", am editat cand am vazut ca am uitat sa scriu.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Nimeni nu stie cum e de fapt,dar eu tind sa cred ca da,ne nastem buni,puri,chiar daca avem in stare latenta in noi si raul,iar societatea si noi intre noi ne determinam sa devenim rai si sa tinem calea asta.
Rautatea si bunatatea puse in balanta,tin doar de noi. De noi, de constiinta si sufletul nostru depinde inspre ce sentimente lasam sa cada balanta,ce sa predomine.

Suntem duali. Avem raul si binele,dar poate predomina unul sau altul. Sau ambele, alternativ. Pentru ca nici chiar sfintii nu au fost lipsiti de partea rea a sentimentelor umane. Poate si le-au infranat mai mult decat o face un om din zilele de astazi,dar sa nu uitam ca pe vremurile acelea existau evenimente mai tragice ca acum si au rezistat asuprelilor,s-au pastrat asa cum ei erau in interior.

Da,ma gandesc ca atunci cand ne-o luam prea mult in cap,se intampla ceva care ne face sa ne trezim si sa vedem lucrurile altfel si ma intreb de unde vine acel "ceva" (boala - cum spui tu) care apare in viata noastra exact pentru a ne destepta si a ne arata ca nu totul e asa cum dorim noi sa fie,transformandu-ne.

Ca oricare om,am perioade cand vad urat lumea din jur si oamenii,dar cred ca totul vine de la mine; simt unele lucruri rele,amestecate, furie poate. Dar incerc sa fac sa predomine sentimentele de iubire, pace si liniste in mine si sa incerc sa transmit si altora ce am eu si ce tine de mine.

Nu, nu m-as desfrana daca Iadul nu ar exista.As ramane cum sunt acum, asta e fiinta mea adevarata si incerc s-o mentin pana la final asa si oricare sa faca la fel.
Daca as alege sa nu mai tin cont de Rai (lucruri bune), atunci nu as fi eu aceea si ar fi toata viata o minciuna.

Nu stiu daca e ceva de castigat la final sau nu, dar ar trebui sa fim noi insine, indiferent ca predomina raul sau binele.Sa fim noi, pur si simplu, si sa fim empatici, da, cu ceilalti, sa fim mai uniti...Si nu am mai avea nevoie de Rai si Iad, pentru ca Raiul ar fi pe Pamant atunci.

Tu ce ai face? Ce ai alege sa faci?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

"Daca as alege sa nu mai tin cont de Rai (lucruri bune), atunci nu as fi eu aceea si ar fi toata viata o minciuna." poti sa faci bine fara sa tii cont de rai, binele exista inainte sa existe raiul.

Sunt atee, nu cred in rai sau iad, incerc sa fac bine pentru ca ma mustra constiinta, adica grija pentru moralitate, moralitatea fiind dictata de empatie. Empatia a aparut inainte sa apara ideea de iad tongue

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiu, nu ma exprimam ca si cum e sigur ca Raiul exista,ci ma puneam in situatia din intrebarea ta. Si ai dreptate,poti sa simti si sa faci bine fara sa tii cont de Rai,sunt de aceeasi parere, sa nu te conditioneze Raiul si Iadul.

Stiu ca esti atee, era tot din perspectiva intrebarii tale, dar ma gandesc ca daca nu ai asa concepte de Rai si Iad, atunci nu te poti pune nici in postura asta happy

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

" pentru ca Raiul ar fi pe Pamant atunci." -dar chiar acesta a fost scopul lui Dumnezeu și sînt convins că-l va îndeplini happy

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

Poate il are in plan, dar daca oamenii nu coopereaza, degeaba...
Nu poti ajuta pe cineva atunci cand el refuza. Nu-l poti obliga...

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

" dar daca oamenii nu coopereaza, degeaba...". Chiar dacă sînt relativ puțini, peste șapte milioane cooperează. Și desigur nu de frică. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru iurii75):

Eu cred ca de frica, majoritatea, mai ales ca cei indoctrinati se autodoboara singuri cand fac ceva care stiu ca e rau, sau cred ca e rau, acea autodoborare fiind inteleasa ca pedeapsa divina. Sa-i vezi apoi cum se pocaiesc, unii la propriu, altii schimbandu-si credinta/cultul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ar mai fi nimeni bun, si nici macar nu ar mai incerca. E ciudat, dar, intr-un fel, raul alimenteaza binele.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

La prima parte te inseli, sunt oameni care nu se tem de iad si tot fac bine, la a 2-a cam ai dreptate, una din partile bune ale crestinismului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singur Dumnezeu este bun.noi doar incercam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as continua! Nu fac bine pentru rasplata, o fac pentru ca vreau pentru am ochi si vad cata suferinta e in lume si cata nedreptate, pentru ca la mijlloc sunt sufletele a multor oameni si nu am de gand sa fiu egoista! as continua pentru ca BINELE e visul meu de o viata iar pentru bine accept si cea mai crunta pedeapsa!

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fain raspuns! happy
Traiasca empatia!

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

Primul impuls a fost să riposez, dar dacă așa te simți mai bine - fie precum zici tu.( Chiar dacă nu o fac din frică totuși, ci din iubire)

| Mădă0611 a răspuns (pentru iurii75):

Daca faptele bune ar fi facute din iubire, ar fi numai pace pe Pamant, dar cum sunt facute din frica, nu au ...gust, sunt trecatoare, exista rau, facut la limita, din teama de pedeapsa. Iubirea nu te lasa sa faci rau, teama da, cu masura, dar da.

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am scris eu că toți sănt motivați de iubire? Pe pămînt sânt ~ șapte miliarde, nu vorbesc de toți, fiecare își va purta propria sarcină.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii sunt buni prin natura lor. cred ca tocmai conceptia de iad i-a facut mai rai.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

"cred ca tocmai conceptia de iad i-a facut mai rai.", adica?

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

A indus frica. o minte fricoasa e o minte ireala. a indepartat oamenii si s-a produs diferentiere. toti suntem la fel, un crestin nu e mai bun decat un ateu si invers, iar asta e valabil pentru adepteptii oricarei credinte, inclusiv cea satanista. si au inceput sa se urasca si sa se ameninte ca se duc iad, de parca sunt ei cei care stau la poarta iadului (sau a raiului) si hotarasc asta. o aberatie, copilarie sau cum vrei tu sa o numesti. cred cel mai sincer ca oamenii sunt buni exact asa cum sunt ei. sanatoosi sa fim! mai e de vorbit despre asta, dar sper ca ai prins ideea asa pe scurt.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am intalnit oameni care sa ameninte cu iadul din ura, tocmai, daca urasti pe cineva numai de iad nu-i zici, doar nu-i vrei binele, amenintandu-l cu iadul l-ai putea face sa nu mai fie rau, castigand astfel raiul, de asta nu intelegeam, ma gandeam la altceva; am observat ca oamenii sunt rai cu cei care le ameninta "viitorul", viata vesnica, adica adeptii religiilor avraamice, crestinii, musulmanii si evreii, dau in stanga si in dreapta pentru a-i distruge pe cei care nu sunt ca ei.

http://www.descopera.ro/......nta-in-rai

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Nu se exista „Bunatate pentru Rasplata", in cazul de fata „Rasplata Cereasca" constituind „Raiul", astfel de "bunatate", ce-si urmeaza scopul egoist, nu reprezinta nimic mai mult decat o ipocrizie ce se poate caracteriza, in cazul dat, prin frica credinciosilor de „Iad"...ori de fapt o expresie mai precisa ar fi alta si anume:„Ideea de Iad".
Aceasta stidinta isi are radacinife bine infipte in aceasta idee de „Chin Etern".
Controlul maselor il realizam prin impunerea idei de „Frica" (d.p.d.v. constient ori inconstient).Si de ce nu? Ca doar aceasta metoda de subminare intotdeauna a dat roade in ceea ce-i priveste pe cei usori influentabili.

-Numai bine.

| Lizzu a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

"Controlul maselor il realizam prin impunerea idei de „Frica" "

De acord cu tine.

| Andeuta a răspuns:

Iadul nu exista este doar parte negativa a raiului in care ajung cei pacatosi. Probabil ca intrebarea corecte era: Daca nu ar fi frica de Dumnezeu, cati dintre noi am mai incerca sa fim buni?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Andeuta):

"Iadul nu exista este doar parte negativa a raiului in care ajung cei pacatosi.", te contrazici.
Intrebarea e simpla, mai ales ca majoritatea romanilor sunt crestini, crestini-ortodocsi pentru care iadul exista, e vesnic, nu ca frica de dumnezeu, pedeapsa in lumea asta, pe care oamenii o percep ca ceva de scurta durata. Cred ca trebuia sa dau mai multe detalii despre idee, ca vad ca doar vreo 3-4 persoane au raspuns la subiect, si am zis sa fie simpla intrebarea, daca nici asa n-o inteleg...

Tu ai incerca sa fii buna?

| Guildo a răspuns:

Groapa este garantata, altceva nu stiu sa fie garantat.

| marinelpop a răspuns:

Unele religii îşi învaţă enoriaşii că oamenii care comit fapte rele merg după moarte într-un loc al chinului veşnic. Această învăţătură îl dezonorează pe Dumnezeu. Iehova este un Dumnezeu al iubirii; el nu i-ar face niciodată pe oameni să sufere în acest mod (1 Ioan 4:8). Ce-ai crede despre cineva care şi-ar pedepsi copilul neascultător băgându-i mâna în foc? Ai putea să respecţi un astfel de om? Dimpotrivă, nici măcar n-ai vrea să-l cunoşti! Ai spune, mai degrabă, că este lipsit de inimă. Şi totuşi, Satan vrea să credem că Iehova îi chinuieşte pe oameni într-un foc veşnic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru marinelpop):

Sursa: http://www.jw.org/......r%C5%A3ii/

1. Nu satan a scris biblia, sau da? :-? "Şi totuşi, Satan vrea să credem că Iehova îi chinuieşte pe oameni într-un foc veşnic."
2. Fiecare crestin stie ca exista rai si iad.
3. N-ai raspuns la intrebare.

| Papillon09 a răspuns:

Dar nu gandul ca vom merge in Rai trebuie sa ne motiveze sa facem binele. Trebuie sa fie o placere sa fi bun, sa te simti bine fiind bun. Bunatatea nu trebuie sa fie o obligatie ci ceva voluntar. Ratiunea trebuie sa ne indrepte spre a face binele. happy

| Lizzu a răspuns (pentru Papillon09):

Frumos raspuns.

| Alexsiatit a răspuns:

Asa "suna" ieri un raspuns de-al meu pentru unul din raspunsurile ce le-ai primit, dar cum deduc ca tu Mada0611 nu l-ai vazut, incerc sa-ti aduc si tie azi. zambetul pe buze:
"O LOGICA ZDROBITOARE":
La examenul final de la Facultatea de Chimie a Universitatii Maynouth
(Irlanda), studentilor li s-a pus o intrebare suplimentara.
Un student a dat un raspuns atat de neasteptat, incat profesorul l-a popularizat pe internet, notandu-l cu calificativul maxim!
Intrebarea a fost urmatoarea:
"Oare Iadul este exoterm (adica degaja caldura) sau este endoterm (adica absoarbe caldura)?"
Cum era de asteptat, cei mai multi si-au fundamentat raspunsul pe Legea lui Boyle, conform careia gazele se racesc la dilatatie si se incalzesc la compresie.
Singurul raspuns notat cu "exceptional" a fostinsa cel de mai jos:
" Mai intai trebuie sa examinam daca masa Iadului se schimba sau nu in
timp. Pentru aceasta trebuie sa stim numarul sufletelor care se muta
in Iad si al celor care pleaca din Iad. ( Eu consider cert faptul ca cine ajunge in Iad, nu mai poate pleca de acolo niciodata. )
Pentru a stabili numarul celor care ajung in Iad, trebuie avut in vedere ca exista mai multe religii, fiecare sustinand ca cei care nu sunt adeptii ei, acestia ajung in Iad. De-aici rezulta in mod cert, ca toti oamenii ajung in Iad, iar cresterea continua a populatiei lumii ne duce la concluzia ca numarul sufletelor care ajung in Iad, creste in mod exponential!
In consecinta, trebuie sa examinam atunci volumul Iadului:
Conform Legii lui Boyle, pentru ca temperatura si presiunea din Iad sa ramana constante, volumul Iadului trebuie sa creasca proportional cu numarul celor ajunsi aici:
Exista doar doua posibilitati:
1. Daca Iadul se dilata intr-un ritm mai redus decat cel in care sosesc sufletele, temperatura si presiunea cresc pana la un nivel, care provoaca explozia Iadului!
2. Daca Iadul se dilata intr-un ritm mai mare decat cel in care sosesc sufletele, temperatura si presiunea scad, pana la un nivel, in care Iadul ingheata complet.
Deci, solutia corecta, luand in consideratie prognoza colegei mele de an Sandra, conform careia, citez: "mai degraba ingheata Iadul decat sa ma culc cu tine", … nu poate fi valabila, decat a doua posibilitate - de vreme ce nu mai departe decat aseara, Sandra totusi s-a culcat totusi cu mine!
In consecinta, convingerea mea este ca Iadul este endoterm si, mai mult decat atat, deja a si inghetat, deci nu mai poate primi alte suflete, deoarece focul a disparut de-acolo intru totul.
De-aici rezulta mai departe faptul ca nu se mai poate ajunge in Iad, decat in Rai! (*Ceea ce, pe de o parte dovedeste existenta lui Dumnezeu, iar pe de alta parte, explica si de ce aseara, Sandra striga incontinuu:
"Dumnezeule! Dumnezeule!".

| Mădă0611 a răspuns (pentru Alexsiatit):

Am citit ieri. Eh, tu nu stii ca dumnezeu nu stie fizica, sau e pentru ca e atotputernic si atotputernicia bate atotcunostiinta thinking anyway, iadul exista, am demonstrat cu versete, ca asa se face la religie.

| Alexsiatit a răspuns (pentru Mădă0611):

Si crezi ca a "face" religie inseamna doar "versete" care sa nu-ti "permita" sa-ti mai si "descretesti" cate-odata fruntea cu un zambet? Dumnezeu este totul Mada! Este TU, EU, NOI, CHIAR SI FIZICA...ESTE INSASI INFINITUL CE SALAJUIESTE INAUNTRUL MICROCOSMOSULUI NOSTRU, IN TIMP CE NE "SCALDA" SI DINAFARA, DIN INTREGUL MACROCOSMOS CE INSASI EL ESTE!
Alexsiatat

| Mădă0611 a răspuns (pentru Alexsiatit):

Daca tu crezi in dumnezeul biblic, da, ar trebui sa te ghidezi dupa versete, doar sunt cuvintele lui.

| Madalidia a răspuns:

Cat timp vom trai pe pamant iadul nu exista! Cand murim, nu ne ducem in rai sau in iad. Biblia spune,, Din tarana esti luat, in tarana te vei intoarce",,, In aceeasi zi le pier si planurile lor". Deci in momentul in care murim, noi nu mai stim nimic. Dumnezeu va pedepsi pacatosii la revenirea Sa si va nimicii pacatul. Pedeapsa nu e vesnica, consecinta (adica moartea) este vesnica.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Madalidia):

Corpul e "ţărână", sufletul nu, asa ca rasplata sau pedeapsa sunt vesnice.
Deci, da sau nu? Si daca ai incerca sa fii buna, de ce ai alege asta?

| Madalidia a răspuns (pentru Mădă0611):

In Geneza, este descris modul in care a fost creat omul. a fost construit trupul, din tarana, apoi Dumnezeu i-a suflat in nari suflare de viata si astfel s-a facut un suflet viu. deci: suflet=tarana+suflare de viata. despartite, nu mai constituie suflet. cand mori, trupul se duce in pamant, suflarea de viata se duce la Dumnezeu, si nu mai ramane nimic din acel om, decat daca il invie Dumnezeu. deci: nu exista nici un suflet dupa moarte. si inca o data: consecinta, adica moarte vesnica (sau viata vesnica), este eterna, nu sa arzi vesnic.
si, referitor la intrebarea a doua, daca as incerca sa fiu buna as face-o pentru Dumnezeu. As incerca sa-I fac voia Lui, pentru ca si El a muriit pentru pacatele mele. Si cum sa stai nepasator la o dragoste asa de mare? evident ca singura nu pot sa fiu buna, doar cu ajutorul Sau pot face asta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Madalidia):

Oamenii au suflet, ceva nemuritor, animalele au suflare de viata, care dispare dupa moarte.

Acea moarte de care zici tu e la figurat, trupul moare, dar sufletul nu, decat la figurat, adica e uitat de dumnezeu:
Matei 25:46 "Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică."
Daniel 12:2 "Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică."
Ieremia 23:40 "Şi voi pune asupra voastră ocară şi necinste veşnică care nu se vor uita"
Psalmi 77:72 "Şi a lovit din spate pe vrăjmaşii Săi; ocară veşnică le-a dat lor."

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Madalidia):

Scoate teaca, ascute sabia si pac, nimiceste pacatul. Foarte tare.

| Madalidia a răspuns (pentru Mădă0611):

Eclesiastul 9, 5.6.10: "cei vii, in adevar, macar stiu ca vor muri, dar cei morti nu stiu nimic si nu mai au nicio rasplata, fiindca pana si pomenirea li se uita."
"si dragostea lor, si ura lor, si pizma lor au pierit si niciodata nu vor mai avea partea de tot ce se face sub soare." "tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! caci in locuinta mortilor in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!"
Dreptii si nelegiuitii isi primesc rasplata la a doua Sa venire-
"caci Fiul Omului are sa vina in slava Tatalui Sau, cu ingerii Sai si atunci va rasplati fiecaruia dupa faptele Lui!" (nu spune ca atunci cand moare omul isi primeste si rasplata ci la venirea Lui) (citeste si Matei 25, 31-46)
Scriitorii Vechiului Testament sunt foarte insistenti in a afirma ca mortii, dreptii sau nelegiuitii deopotriva, zac in tacere, in inconstienta in mormant pana la ziua invierii- Iov 14:12 "asa se culca si omul si nu se mai scoala; cat vor fi cerurile, nu se mai desteapta si nu se mai scoala din somnul Lui"!
psalmi 115, 17: "nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii".

| Mădă0611 a răspuns (pentru Madalidia):

Ok. Sa zicem ca sufletul e vesnic, nu exista iad, doar rai, dar tu nu stii de el, ai mai incerca sa faci bine?

| Madalidia a răspuns (pentru Mădă0611):

Da,sigur!

| eoandreea a răspuns:

Daca nu ar exista iad miasi omori profa de mate