| Sunshine23 a întrebat:

Daca noi murim,primim alta viata sau vom ajunge in Iad/Rai?
In cazul in care primesti alta viata:
Daca esti un om spre exemplu, poti primi viata unui animal?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dupa moarte omul, care e sufletul, merge in pamant nu in alt loc.Geneza2:7,3:19.Eclesiastul9:5,6,10.In paradisul pamantesc care va fi dupa distrugerea sistemului rau, vor invia toti cei dragi care au murit, nu se vor transforma in altceva.Ioan5:28,29,Psalmi37:9-11

| RAY a răspuns:

Din pacate numai primim nimic, murim si gata adio tot ce inseamna existenta, de ce ne mintim, asta e adevarul murim si gata ca te minti asta nu rezolva nimic, fi rational

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

| Gabitzu246 a răspuns:

Tu crezi ca stia cineva raspunsul la aceasta intrebare?, pareri vei auzi o gramada, altii cred in reincarnare, iad, rai etc. o sa aflii raspunsul la aceasta intrebare atunci cand inevitabil vei murii la un moment dat sa speram cat mai departe big grin.

| Sunshine23 explică (pentru Gabitzu246):

Stiu lucrul asta.Nimeni nu are de unde sa stie sigur.Am intrebat in caz ca cineva a mai auzit cate ceva despre lucrul asta.

| Beccaaa a răspuns:

Daca reîncarnarea ar exista nu ar mai exista Rai si Iad, ceea ce contrazice complet religia crestina si tot ce tine de ea.
Sigur, eu nu sunt prea dusa la biserica, deci ideea asta mi se pare foarte interesanta.

| Veromon a răspuns:

Nu mai stiu pe unde am citit, au trecut foarte multi ani, parca era o carte care se numea "Istoria religiilor" si reiesea ca oamenii se pot reincarna tot doar ca oameni. Nu mai stiu, ce si cum, eu am citit doar ca sa nu mor prost. Bafta!

| nimenisi13nimic a răspuns:

In cazul in care primesti alta viata eu vad lucrurile in felul urmator:toata fiinta noastra si toate cele vii din jurul nostru sunt manipultate de o energie (o energie divina) ...raul poate fi pedepsit,dupa ce un om,, rau,, moare sa se reincarneze intr-o vietate (nu neaparat animal, pentru ca vietati sunt si copacii, plantele, etc) sau sa i se dea o alta viata de om cu un destin semnificativ in care sa gaseasca sensurile spre purificare...adica sa-si indeplineasca,,misiunea'' din viata anterioara prin reincarnare.
Totusi, dupa un ciclu de reincarnari ar trebui la un momendat sa se termine ciclitatea, acel moment fiind intelegerea sinelui sau...winking
In orice caz, omul isi tot pune intrebari existentialiste despre viata si moarte mai ales, dar nimeni nu poti spune ca detine adevarul pur

| florin17 a răspuns:

Vom ajunge in rai sau iad din punct de vedere spiritual un om credincios are viata vesnica.

| Nyc18 a răspuns:

Buna. Daca ma crezi si eu de multe ori ma intreb tot la fel dar nu stie nimeni ce va fi dupa moarte, chiar daca auzi tot felul de pareri legate de Rai, iad, reincarnare etc. pana la urma acestea sunt doar niste pareri ale unor oameni vii, nu s-a intors nimeni dupa ce a murit sa spuna ca exista ceva si nici nu cred se va intoarce vreun mort din morti. Eu cel putin cred in Dumnezeu dar nu pe deplin adica 50% in sensul ca restul de 50% inclina spre stiinta. Dupa ce creierul nosatru moare nu mai percepem absolut nimic, e ca si cum nu ne-am fi nascut niciodata, ca atunci cand miliarde si miliarde de ani inainte sa fim "proiectati pe tzeava" nu am existat si nu am stiut nimic, cam la fel si dupa ce murim. Bine cea din urma parte e doar dpdv al stiintei si nu religios. religia categoric ca neaga stiinta ca doar de aia e religie... De asta se spune ca e bine sa profitam si sa ne bucuram din plin de viata ca e una singura si dupa ce murim nu se stie ce va fi. sau daca va mai fi ceva. Asa ca hai sa nu ne mai gandim nici eu si nici tu prea mult la asta si sa incercam sa gustam din viata ca e cel mai de pret cadou. O seara faina happy