| Holiday a întrebat:

Daca pe vremea povestii cu Isus in loc de crucificare s-ar fi practicat trasul in teapa, crestinii s-ar fi inchinat la tepe?

Ma refer la sensul propriu al cuvantului, ca la figurat o fac deja.

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E bun argumentul tau, mai ales ca nici Biblia nu spune sa ne facem cruce sau sa ne inchinam. Exod20:4,5

| relian a răspuns:

Crucile sint cu mult dinaintea lui isus din poveste cum spui, deci n-are nici o legatura.Si nu Isus sau evrei practicau astfel de pedepse, ci romanii, insa crucea ca simbol este mult mai veche.Deci romanii trageau oamenii in cruce, iar Vlad Tepes ii tragea in teapa.Acum daca s-ar fi nimerit, s-au nascut Tepes prin zona aia,mai stii l-ar fi tras in teapa daca era vinovat de ceva si astazi peste tot normal ai fi vazut numai tepe.Dar uite ca nu am avut noi norocul asta,sau crestinii zic,sa lucreze cu tepe. Teapa ar fi fost ceva nou, ceva original, pentru ca asa sa tot copii, sa tot iei de la altii sa adapteti deja devine monoton la un moment dat, devine plictisitor.Adevarat crestinii is insusesc si au facut-o dintotdeauna, cu orice le era pe placul lor, sau orice le putea scoate in evidenta povestile si manipularile.

| milan9 a răspuns:

Este un lucru esenţial faptul că sfintei cruci i se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Este doar un obiect de cult.
Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de polisemia termenului. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.
Ori, ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Sfintei cruci i se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Este doar un obiect de cult.
Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de polisemia termenului. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – ÎNCLINARE.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos."
6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."
7). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
8). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea luiHristos."
9). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
10). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
11). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
12). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
13). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament);
14). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;
15). "Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
Etc...

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Deci tu conform intrebarii te-ai "inclina" sau ai "cinsti" acea teapa?

Nu de alta, ca nu vad ortodocsii onorand biciul, cuiele, sulita sau coroana cu spini tot cu atata fervoare, si toate-s biblice. Ah, traditia asta!

| milan9 a răspuns (pentru KhludCiprian):

- "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;
- "Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;

"Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
-Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
-Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."

-Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
-Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament);

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Ai vazut ce intrebare e originala si ce ti-am raspuns? Am zis ca nu ai raspuns la intrebare.

Ce ai zis: "nu ma rog la cruce ci doar ma "inclin" la cruce", corect? Si ti-am zis ca aceasta "nuanta semantica" nu are rost in contextul intrebarii. Era daca ai sluji alt obiect doar ca ar fi fost pedepsit Isus pe el.

Despre asta era intrebarea si asta era tot comentariul meu. Si am si raspuns exact la intrebare: "probabil ca nu", dat fiind ca sunt alte obiecte folosite in torturarea lui Isus si crestinii nu se "inclina" la ele, si nu poatra "biciufixe" (de la bici) sau "spinifixe" (de la spini) sau "sulifixe" (de la sulita).

Deci ce rost are sa discutam cum interpretezi tu crucea si importanta ei?

Crucea ca si discutie e una foarte lunga, si cat tu NU pui intrebari despre asta, nu am ce comenta, decat: da-mi sursa exegetica de "cinstire" a crucii ca fiind in primii crestini! Pot sa caut si eu "cross" pe Bible Gateway si sa iti fi dat aceleasi versete!

| sublime89 a răspuns:

Nu cred. Crucea a avut "succes" pentru ca are asa o forma geometrica simpla si placuta ochiului, iar crestinii au folosit asta pentru a-si raspandi propaganda. Crucea are menirea de a le aminti constant oamenilor ca cineva a murit pentru ei, iar ei au o datorie fata de cel care a murit. Cand e vorba sa ne aduca si o dovada ca moartea lui Isus a avut acel efect asupra intregii omeniri cu care le place lor sa se laude, bineinteles ca nu sunt in stare.

| Alcyon a răspuns:

Mai bine sa te inchini la "tepe", decat sa fii un ateu frustrat ca tine laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si crucea ar fi luat locul tepei.Nu ti-ai mai fi luat teapa, ti-ai fi luat cruce.
Cand asociezi elementele unei actiuni cu obiecte, incerci sa-i dai si un sens.
Daca aceste lucruri s-ar fi repetat, teapa ar fi fost o normalitate crestineasca, iar crucea un element negativ.
Ma scuzati ca v-am intrerupt de la cele sfinte, continuati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as fi preferat pozitia scaunului electric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place intrebarea.
Sa zicem ca de inchinat s-ar fi inchinat la tepe, dar cum se inchinau? Ca ei se inchina un forma de cruce, teapa e doar un bat. S-ar fi inchinat doar cu degetele la frunte si la buric? Ar mai fi avut si vreo pupatura din aia cum au catolicii? Hmm, greu de spus. Nici macar Dumnezeu nu stie, sau stie? Hai sa-l intrebam. A, era sa uit, nu exista. Sa continuam. De fapt, m-am grabit sa scriu "sa continuam" si mi-am dat seama ca n-am ce sa mai continui si in loc sa sterg am scris alte 4 randuri ca mie-mi place sa ma complic, ca si crestinilor, bag de seama.
P.S. Ador ultima remarca, o ador.
Sa fii iubit.

| Ben00 a răspuns:

Importanta nu este forma materiala, importanta este aprecierea jertfei si a iubirii care sta dincolo de semnul material.

| Sarai a răspuns:

Din cate stiu eu nu toti crestinii se inchina la cruci.

| milan9 a răspuns (pentru Sarai):

E nevoie sa cunosti faptul ca sfintei cruci i se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Este doar un obiect de cult.
Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de polisemia termenului. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – ÎNCLINARE.

| Correct a răspuns:

Probabil in loc de cruciulite se purtat tepuse si iti dai seama ca toate crucile erau inlocuite cu tepi.

| Fefelici a răspuns:

Era imposibila practicarea trasului in teapa, deoarece planul lui Dumnezeu era ca fiul sau sa fie rastignit pe cruce iar noi sa cinstim acest semn al dragostei lui Dumnezeu pentru omenire.

| fringedllama45 a răspuns:

E foarte probabil, si poate ca in loc de cruciulite multi ar fi purtat tepe la gat.Ma intreb ce ar face in loc sa-si faca cruce. P.S.:ultima parte din intrebare e epica laughing)

| fringedllama45 a răspuns:

E foarte probabil, si poate ca in loc de cruciulite multi ar fi purtat tepe la gat.Ma intreb ce ar face in loc sa-si faca cruce. P.S.:ultima parte din intrebare e epica laughing))