| 4evergentleman a întrebat:

Daca te sinucizi ajungi in iad? Exista demonul sinuciderii care se tine după tine până ajungi la suicid? Daca te sinucizi din cauza unei depresii in care ai dus lupte foarte grele și foarte îndelungate (multi ani) Dumnezeu nu tine cont te trimite in iad?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ca iar pasa cuiva ca te sinucizi dar gandeste-te si tu,esti dator sa platesti taxe statului,sa fii consumator, sa imbogatesti un patron, sa mai treci pe la biserica sa mai lasi un ban ca dainel sa iti faca un wc din aur, viata de dupa este doar o amagire umana, o minciuna, o iluzie, daca iti sterg memoria ce se va intampla cu tine? unde te duci? ca nu ai murit, dar noua personalitate va fi complet una noua, cat despre sinucidere sunt mereu solutii de a rezola orice

| anonimg a răspuns:

Este mai ușor să ne sinucidem decât să ne încredem în Dumnezeu?
De ce aleg oamenii mai degrabă să treacă prin depresie decât să caute pe Dumnezeu? Este mai bună depresia decât Dumnezeu?
Este mai bine să ne luptăm cu depresia decât cu Dumnezeu?

Da, și aceia care iubesc pe Dumnezeu trec prin depresie. Dumnezeu îi lasă să treacă pe acolo ca ei să poată vedea dacă ce este în ei este credință sau nu. Ei trebuie să lupte cu Dumnezeu și să se încreadă în El chiar dacă sunt lăsați fără sentimentul sau simțământul prezenței Sale. Chiar și Domnul Hristos a trecut pe acolo când a strigat pe cruce: "Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?"
Dar Tatăl nu-L părăsise. El era în norul care adusese întunericul în toată regiunea aceea.
În astfel de situații, cei care iubesc pe Dumnezeu trebuie să se lupte în rugăciune cu El și să implore făgăduințele Sale, pentru că El însuși a zis: "Nu te voi lăsa, nici nu te voi părăsi." (Iosua.1:5)
"De aceea, pentru că ai preţ în ochii Mei, pentru că eşti preţuit şi te iubesc, dau oameni pentru tine şi popoare pentru viaţa ta." (Isaia.43:4)

"Şi pe străinii care se vor lipi de Domnul ca să-I slujească şi să iubească Numele Domnului, pentru ca să fie slujitorii Lui, şi pe toţi cei ce vor păzi Sabatul, ca să nu-l pângărească, şi vor stărui în legământul Meu, [...] îi voi umple de veselie în Casa Mea de rugăciune." (Isaia.56:6,7)

Pentru absolut toți oamenii, depresia este un mijloc prin care Dumnezeu dorește ca să ne întoarcem privirile spre El.
"Să cunoaştem, să căutăm să cunoaştem pe Domnul! Căci El Se iveşte ca zorile dimineţii şi va veni la noi ca o ploaie, ca ploaia de primăvară care udă pământul!" (Osea.6:3)
"Eu am căutat pe Domnul, şi mi-a răspuns: m-a izbăvit din toate temerile mele. Când îţi întorci privirile spre El, te luminezi de bucurie, şi nu ţi se umple faţa de ruşine.
Când strigă un nenorocit, Domnul aude şi-l scapă din toate necazurile lui.
Îngerul Domnului tăbărăşte în jurul celor ce se tem de El şi-i scapă din primejdie.
Gustaţi şi vedeţi ce bun este Domnul! Ferice de omul care se încrede în El!" (Psalmii.34:4-8)

Cea mai bună cale de a scăpa de depresie este să începi să citești Biblia. Prin citirea a unui capitol pe zi masura de credință pe care a pus-o Dumnezeu în toți oamenii se va dezvolta. Aceasta este datoria noastră, a oricăruia dintre noi. Aceasta este o datorie morală a oricărui om născut pe pământ, și anume, faptul de a căuta să cunoaștem pe Dumnezeu. Așa am fost creați, și doar așa vom funcționa fără probleme, și fără reparatii. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca ajungi în iad. Dumnezeu ti a dat viata și tu nu ai dreptul sa ti o iei sau sa o iei pe a altcuiva. E păcat sa omori (chiar și pe tine însuți) și dacă te sinucizi mori pe loc, nu mai ai timp sa te pocăiești de pacatul pe care l ai făcut ptc tu te trimiți singur în iad, adică nu mai ai timp sa îți ceri iertare pentru ce ai facut ptc mori pe loc. Nu contează ce motive ai, tot îți iei viata singur și e același lucru și o și faci în mod constient

| Anonim027 a răspuns:

Da,cei care se sinucid ajung în iad, gândul de a te sinucide vine de la diavol care se lupta și vrea sa câștige cât mai mulți oameni pentru el prin tot felul de metode căci el știe ce lucruri minunate ne-a pregătit Domnul Isus și nu vrea sa ajungem acolo