| Jardelin a întrebat:

Daca tu ca ateu ai vrea sa imprumuti niste bani, unde ai merge sa faci imprumut, la Provident (condus de atei - sa presupunem) sau la CAR-ul bisericii? happy

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Provident = evrei
car = zeu evreu
nu imprumut de la evrei nimic

| Jardelin explică (pentru RAY):

laughing laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dar de cand esti rasis ray? Eu am trecut peste faza cu conspiratia ebraicalaughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

E n-am nimic cu ei, nici hitler nu avea, doar nu-i vrea in Germania, le-a spus frumos sa plece din Germania da nu au vrut, de roman ai auzit? cel care a vandut fabricile la fier ghici ce nationalitate are? fmi de cine condus? banciile?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Are nationalitate romana si entnie ebraica. Apropo Hitler era de parere ca evreii conduc lumealaughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

La banca

| T0T a răspuns:

E aiurea să alegi în funcție de așa ceva. Mergi unde îți convine mai mult. Orice om întreg la minte face asta, zic eu.

| Holiday a răspuns:

Ca sa mergi la panarama aia a lor trebuie sa fii membru sau macar cotizant al organizatiei numita BOR. Deci intrebarea e stupida. Ca ateu si daca ai vrea nu poti merge la astia ai tai. Oricum trebuie sa fii tampit sa te bucuri la dobanda, dar pe de alta parte sa trebuiasca sa cotizezi anual, sa cumperi tot felul de prostii de la ei, sa faci prezenta de nu stiu cate ori la adunarile lor tampite, plus altele asemenea.
Merita? Evident, nu!

| CinevaNou a răspuns:

Isi extinde afacerea biserica?

| Dorugar a răspuns:

In niciun caz la hotii de la biserica ortodoxa!
Astia au mai avut o data asa numita Banca a Religiilor, si aia s-a dus naibii cu tot cu banii depunatorilor, tocmai din cauza ca a fost condusa de niste sarlatani de preoti care au furat si devastat totul pina banca a dat faliment!
Cine nu a invatat din experienta asta, trebuie musai sa fie destept ca noaptea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Maica Domnului! La asa intrebare, cred ca reaspunsul este prea bun. Tu nu ai ce face, de pui asemenea intrebari? Cati ani ai? Ce preocupari ai afara de net? Te pasioneaza ceva?

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Eu chiar ma intrebam, oare un ateu anti-biserica, presupunand ca ar trebui sa aleaga intre aceste doua, ar apela la Provident care are niste dobanzi criminale sau si-ar calca pe inima si s-ar duce la IFN-ul bisericii (pe care o critica in draci) unde dobanda este mai mult decat rezonabila?

Intrebarea nu mi se pare deplasata. Pina la urma se pun in dezbatere niste principii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun, nu sunt ateu: Dar de ce Doamne iarta-ma are Biserica o banca?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tin neaparat la faptul ca s-ar justifica un "C.A.R." dar, formeaza si ei, preotii, o "ramura profesionala"... Fiecare domeniu de activitate are poate o "Casa de ajutor reciproc". Este o alternativa cu mult ai buna in fata rapacitatii bancilor.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Biserica nu are nicio banca, Sebaschan. Casa de Ajutor Reciproc este o Institutie Financiara NE-bancara! Si asa cum spunea si Milan orice breasla isi poate infiinta o Casa de Ajutor Reciproc. De aceea a aparut CAR a Pensionarilor, a Invatatorilor, a CFR-istilor, etc.

Daca ai sa te uiti pe linkul de mai jos al BNR, ai sa vezi care sunt bancile din Romania. Este vreouna a Bisericii Ortodoxe?!

http://www.bnr.ro/Banci-comerciale-1333.aspx

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

La cei care îmi oferă cele mai bune condiții. Merg și la sataniști dacă au condiții bune.winking