| tsal24 a întrebat:

Daca zeul crestin este atat de bun de ce unii copii se nasc cu boli incurabile sau cu maini/picioare lipsa? (ma refer doar la copii din Romania)

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din cauza imperfectiunii mostenite de la primii parinti, Adam si Eva, apar malformații.Dar Dumnezeu nu vrea acest lucru si tocmai de aceea va interveni pentru a pune capat suferintei atator copii.Psalmi37:9-11

| RAY a răspuns:

Zeul este unu ebraic apropo, acuma cu copii aia e trist ca nu se vede iubirea de 2 lei crestina si doar ca asa a vrut domnul, man crestini nu exista a fost iisus si atat

| R0R0 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu ne incearca.Nu toti putem ajunge in Rai. Cei care sufera in tacere, fara sa se revolte impotriva lui Dumnezeu sunt bine-placuti in fata Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

1.Zeul crestin nu a fost bun.
2. Zeul crestin nu are nicio legatura cu ce se intampla in lume.
3.Asa cum a aparut in scrierile biblice tot asa a si disparut.
A fost si nu mai este.
"De ce", trebuie cautat in alta parte.

| lidiacengher a răspuns:

7 Biblia spune cât se poate de clar: „Întreaga lume zace în puterea celui rău" (1 Ioan 5:19). Dacă stăm să ne gândim, nu aşa stau lucrurile? Lumea de astăzi reflectă personalitatea acestei creaturi invizibile, care „induce în eroare întregul pământ locuit" (Revelaţia 12:9). Satan este plin de ură, mincinos şi crud. Aşa este şi lumea aflată sub controlul său. Acesta este primul motiv pentru care există atât de multă suferinţă.

| KodrutZ a răspuns (pentru lidiacengher):

Si atunci dumniedzau cu ce cristosii ma-si se ocupa?

| Felys a răspuns (pentru KodrutZ):

Dumnezeu e doar un personaj dintr-un basm inventat tot de oameni, nu e clar asta pentru toata lumea?

| KodrutZ a răspuns (pentru Felys):

Se pare ca nu. Uite citamai mausoleul ii fac in capitala si cum iti sar la git toti crestinopatii daca ai indrazneala sa zici ca banii aia s-ar folosi mult mai cu cap in sanatate sau educatie.

| Felys a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca o mega cladire precum catedrala prostilor o mai pot suporta, altfel stau lucrurile in tarile arabe unde animalele alea preistorice au mintea tulbure din cauza religiei si drogurilor si ucid fiinte nevinovate

| lidiacengher a răspuns:

Isus a arătat că Dumnezeu nu-i pedepseşte pe oamenii nevinovaţi făcându-i să sufere. El a vindecat bolnavi, între care ologi şi orbi (Matei 15:30). Din miracolele pe care le-a făcut el învăţăm două lucruri importante: În primul rând, Isus s-a folosit de puterea pe care i-a dat-o Dumnezeu pentru a alina suferinţa, nu pentru a o cauza. În al doilea rând, când i-a vindecat pe oameni, Isus a fost plin de compasiune. Când i-a văzut pe alţii suferind, lui Isus ‘i s-a făcut milă’ (Matei 20:29–34). El a reflectat în mod perfect sentimentele Tatălui său faţă de suferinţă. Aşadar, din cuvintele şi acţiunile lui Isus, înţelegem că Dumnezeu este mâhnit când îi vede pe oameni suferind şi vrea să le aducă alinare.

| tsal24 explică (pentru lidiacengher):

Eu am intrebat de ce unii copii se nasc cu boli incurabile, nu ce parere are zeul tau despre asta. Concentreaza-te pe DE CE!

| lidiacengher a răspuns (pentru tsal24):

Pentru ca exista si satan diavolul, el ce parere are?

| tsal24 explică (pentru lidiacengher):

"Isus a arătat că Dumnezeu nu-i pedepseşte pe oamenii nevinovaţi făcându-i să sufere", aha. Exodul 20-5: "sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc".

| lidiacengher a răspuns (pentru tsal24):

Ma bucur ca cunosti biblia, daca obervi aici face referire la inchinarea la idoli, când devine adult, fiecare om este judecat pentru conduita şi atitudinea sa. Însă, când naţiunea Israel a devenit idolatră, mai multe generaţii la rând au avut de suportat consecinţele acestui fapt. Chiar şi israeliţii fideli au avut de suferit în sensul că, din cauza idolatriei practicate de întreaga naţiune, ei au fost pedepsiti.

| William a răspuns (pentru lidiacengher):

Un dumnezeu bun nu ii pedepesete pe nevinovati pentru pacatele altora.