| troleibuz a întrebat:

De cati ani exista facultate de teologie? Cand s-a infiintat meseria de preot? Cum se faceau oameni preoti inainte cand nu existau facultati?

2 răspunsuri:
| alex598 a răspuns:

Primele facultăți de teologie ca instituții au fost printre primele care au fost create vreodată. În perioada în care au apărut facultățile teologia era o materie de mare interes. Dar înainte de a exista aceste facultăți existau profesori cu care unii învățăcei studiau exact ca la facultate teologia. Aceștia existau și înaintea lui Isus. Pavel, de exemplu a "studiat" teologia cu un rabin pe nume Gamaliel, care era considerat unul dintre cei mai buni învățători din vremea aceea. Cât despre cum erau aleși preoții înainte, în fiecare biserică se punea cel mai matur și mai înțelept bărbat din acea biserică.

| Naavin a răspuns:

Preotii crestini exista de 2000 de ani, de cand Mantuitorul a intemeiat Biserica Sa(Matei 28:19, 20).
Inainte de a fi facultate de teologie, viitorii preoti erau invatati dreapta Credinta si viata bisericeasca de catre episcopi.
Data aprobarii facultatii de teologie in Ro o gasesti pe net