| pisicutzaanna a întrebat:

De ce a facut Dumnezeu mai superior pe barbat?sad

53 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca e barbat si poate avea mai multe responsabilitati pe capul lui

| Inferno a răspuns:

Deoarece femeia e fecuta numai din coasta barbatului, e de la sine inteles ca e inferioara. Cat la suta reprezinta o coasta dintr-un barbat? In nici-un caz 50%.

Asta e. Acum trebuie sa-ti accepti inferioritatea.
(Dar desigur ca esti doar un troll nereusit care mi-a inteles ironiile)

| anonimg a răspuns:

Imi plac intrebarile bune; si de ce am impresia ca acestea se nasc dintr-o inima mahnita?
Dar in fine, atunci cand vorbim de superioritatea barbatului trebuie sa avem in vedere un lucru foarte important -si nu trebuie uitat deloc- si anume, ca inaintea lui Dumnezeu toti oamenii sunt egali -fie barbat, fie femeie, fie de cultura, religie si nationalitate diferita.
(Zambesc cand imi aduc aminte de cineva care spunea ca barbatii si femeile sunt egali intre ei, dar barbatul e "putin mai egal" decat femeia. happy )
Nu vreau sa vorbesc despre diferente; ci vreau sa vorbesc de faptul ca avem nevoie unii de altii. Si fara femeie barbatul nu si-ar putea intemeia o familie, si nici copii nu ar putea avea.
Adam, cat timp a fost fara Eva, tanjea de dorul unei partere de viata. Si Dumnezeu nu i-a dat-o(creat) pe Eva pana ce Adam nu a simtit(constientizat) aceasta nevoie -nevoie de a iubi pe cineva, de a-si impartasi dragostea cu cineva ca el. Nu stia Dumnezeu ca Adam va avea nevoie de o femeie pe care sa o iubeasca? Ba da. Dar El a consimtit ca si Adam sa-si constientizeze aceasta nevoie.
De ce barbatul este "superior" femeii?
1. Pentru ca el a fost creat primul din tarana pamantului. Eva a fost facuta din coasta lui Adam.
2. Barbatul este reprezentantul lui Dumnezeu; si asa a fost si Adam.
3. Femeia este un vas mai slab. Ea daca ar fi ramas langa Adam nu ar fi fost ispitita. (Biblia ne lasa sa intelegem ca Adam nu a fost langa Eva in timpul ispitirii).
In final, avem nevoie unii de altii. Dumnezeu nu a facut nimic in plus sau in minus.
Iar tu nu mai fii trista, caci Dumnezeu gaseste placere sa-ti mangaie inima intristata.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Daca femeia e proasta ca s-a lasat ispitita de sarpe (drac, sau ce a fost), putem deduce logic ca barbatul e si mai prost daca s-a lasat ispitit de femeie.
Mergand mai departe putem deduce ca Dumnezeu e si el prost pentru ca a facut doua creaturi, Adam si Eva...proaste.
Mergand si mai departe, exista unii care cred povestile astea si aia sunt si mai...creduli.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Ca sa continui comentariul pe care mi l-ai facut, as spune ca o poveste tot crezi si tu, oricare ar fi aceasta -fie buna fie rea.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Un simplu "Ai dreptate" era suficient.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Unde scrie?

| Jardelin a răspuns:

Superior nu are grade de comparatie! Mai da pe la scoala, fetito!

Barbatii nu sint "mai" superiori femeilor, dar tu cu siguranta esti "mai" inferioara majoritatii semenilor tai!

| CinevaNou a răspuns (pentru Jardelin):

Poate ar mai trebui sa dai si tu pe la scoala, sa vezi toate greselile din intrebare!

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

"Barbatii nu sint..."

Rade ciob de oala sparta...

| Jardelin a răspuns (pentru Holiday):

Am obosit sa tot explic. Dar pentru a te scoate pe tine din bezna o mai fac o data.

www.pruteanu.ro/103deceidini.htm

P.S. Parca ti-am mai spus cindva ca ești primul între nulitatile de pe aici...

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

Irelevant ca esti fan Pruteanu, tot gresit ramane.

| Jardelin a răspuns (pentru Holiday):

Bai vacanța trista, scrierea cu i din i nu e considerată gresita. Sint edituri si publicații care o folosesc. Atita doar ca ea nu este varianta oficială. Insa este o varianta admisă si tolerata de Academia Româna. Mai citește!

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

Iar aceasta afirmatie a ta este sustinuta de....si urma sa-mi prezinti sursa de unde ai preluat asta. Dar cum nu ai asa ceva, discutia se termina aici.

| Celcareajuta a răspuns (pentru Jardelin):

Eu propun sa te hotarasti. Folosesti peste tot diacritice sau nu le folosesti deloc...

Si as mai vrea sa imi explice cineva cum Pruteanu poate sa argumenteze folosirea lui i din a la mijlocul cuvintelor prin asta:
"În cel mai mare dicţionar românesc (Dicţionarul limbii române - Sextil Puşcariu), în tomul II, partea I, F-I, Ed. Monitorul oficial, Buc., 1934, 956 pp., cuvintele care încep cu î se află laolaltă cu cuvintele care încep cu i (de ex.: infesta, înfia, infidel, infidelitate, înfiera) - încă un semn că autorii îl percepeau pe î ca pe o "variantă" de i"

iar la inceput din cate imi dau seama spune ca a fost adoptat i din a abia din 1965, deci cum ar fi putut autorii dictionarului din 1934 sa il considere la acel moment ca fiind o "varianta" de a.

| Jardelin a răspuns (pentru Celcareajuta):

Scriu de pe tableta, iar tableta îmi da predicții. Acolo unde imi da cuvinte după scrierea noua nu mai stau sa le corectez ca pierd timp. Din cauza asta apar cuvinte scrise după scrierea veche iar unele după cea noua in aceeași postare. La fel si cu diactriticile, eu nu le folosesc, dar cuvintele care au sint sugerate de tableta.

| Jardelin a răspuns (pentru Holiday):

Ai răbdare, vacanța trista, ca am sa-ți dau si o sursa. Dar nu acum ca nu am chef sa caut.

| KhludCiprian a răspuns:

Pentru ca Biblia a fost scrisa doar de barbati si multi din ei erau misogini. Chiar si cand un autor nu era misogin (sau mai exact: "nu atat de misogin") au venit alti scribi si au adaugat vorbe misogine in gura acelui autor.

NB. Totusi ce oamenii nu citesc consistent in Biblie, e ca daca femeia e inferioara barbatului deoarece e facuta din coasta barbatului, inseamna ca barbatul e inferior taranii.

Obisnuieste-te cu ideea ca exista barbati ce nu-s misogini si asta indiferent cum au fost invatati de invatatura crestina, si evita pe cei "crestini cu valori traditionale" si ai sa fii bine. Iti recomand comunitatea atee, e foarte primitoare si (din cate am vazut) nu atat de discriminanta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca si el e barbat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"mai superior"
De ce nu mai perfect, mai optim, mai maxim, mai extraordinar.
Chiar este asa de greu sa scrii corect in limba materna?
Nu este grav, nu si-au dat seama nici marii anticrestini rationali care ti-au raspuns.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Eu cred ca sunt egali. Daca unul din sexe nu ar exista, vorbind de tot regnul animal si vegetal pamantul ar fi o bucata de piatra.

| Holiday a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Daca unul din sexe nu ar exista, vorbind de tot regnul animal si vegetal pamantul ar fi o bucata de piatra."

Bati campii, exista plante si animale care nu au nevoie de doua sexe pentru a se inmulti, ba chiar exista unele care isi pot schimba sexul in functie de necesitati, adica daca-s prea multe femele intr-un loc se transforma in masculi, sau invers, iar unele animale poseda ambele organe sexuale.winking

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Holiday):

Iar toate astea nu au aparut cu aceste "dotari" prietene. Din cauza necesitatilor acestea s-au adaptat si au evoluat la ceea ce sunt astazi. Cunosc ce spui si ai dreptate.

| Holiday a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Din cauza necesitatilor acestea s-au adaptat si au evoluat la ceea ce sunt astazi."

Ba mai degraba e invers, evolutia a creat doua sexe.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcareajuta a răspuns:

De ce crezi ca e mai superior?

| pisicutzaanna explică (pentru Celcareajuta):

Mereu barbatii sunt de success si mereu femeile sunt batute sau violate sad

| Celcareajuta a răspuns (pentru pisicutzaanna):

Si barbatii sunt batuti si violati, numa' ca ei nu cheama politia. Si ca sa citez un clasic: "ori suntem barbati ori nu mai suntem". Acu de batut sunt sigur ca sunt mai multi decat femeile, in schimb de violat nu cred...e si normal doar ele reprezinta sexul frumos nu?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Celcareajuta):

Double standards.

| CommonSense a răspuns (pentru pisicutzaanna):

"femeile sunt batute sau violate"

Este la fel si la barbati, numa' ca barbatii in general cauta sa-si faca singuri dreptate.

| Delmoniko a răspuns (pentru Celcareajuta):

rolling on the floor))))))))

| Mechanix a răspuns:

Nu l-a făcut nimeni superior, s-a autocatalogat ca fiind superior (asta cam în toate culturile).

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

De ce a facut Dumnezeu mai desteapta pe femeie? sad. Totusi sa iti raspund la intrebare... l-a facut mai puternic pentru ca femeia sa nu fie supusa la toate treburile fizice si psihice.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Pentru ca pozitia misionarului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Tare asta" laughing

| mospopescu a răspuns:

In toate civilizatiile si credintele religioase care au existat de cand e omul pe Pamant si pana azi, barbatul intotdeauna a aparut ca fiind superior; nu doar in crestinism e conceptia asta. Gandeste-te la religiile din Asia (Hinduismul, Shintoismul, Budismul, Taoismul...), la Islam, la credintele tribale care se mai pastreaza inca in largi comunitati africane, etc, peste tot e la fel, crestinismul este cea mai liberala credinta din cele amintite in privinta autoritatii barbatului in fata femeii, asa ca sa nu se mai planga nimeni.