| ShockWaver a întrebat:

De ce a făcut Dumnezeu Universul? Adică de ce nu a făcut doar Cerul și Pământul, luna și soarele.De ce s-a obosit să facă sute de miliarde de galaxii, fiecare conținând miliarde/catralioane de stele și planete.De ce a făcut găuri negre și quasar-uri de sute de miliarde de ori mai mari decât pământul.

Dacă suntem așa importanți pentru El de ce suntem așa insignifianți în comparație cu Universul?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cand pui un copil normal sa deseneze o casa cu un soare si trei copaci el va utiliza intreaga foaie.
Cand pui un copil ce sufera de retard sa deseneze o casa, un soare si trei copaci ai sa observi ca tot desenul este inghesuit groteste intr-o pare a paginii, adesea intr-un colt in asa fel incat doar 10% din plansa sa contina desenul, iar restul de 90% sa nu fie utilizat absolut deloc.

Acum, e foarte interesant ce se intampla daca tragi o paralelea cu modul in care ne-a plasat pe noi, cea mai importanta creatie a sa potrivit crestinismului, Dumnezeu, intr-un "colt" stingher, la "marginea" creatiei.

| anonimg a răspuns:

Dumnezeu nu Isi are locuinta intr-un colt stingher, asa cum spune Inferno.
"M-am uitat, si, imprejurul scaunului de domnie, in jurul fapturilor vii si in jurul batranilor, am auzit glasul multor ingeri. Numarul lor era de zece mii de ori zece mii si mii de mii." (Apocalipsa.5:11) Cine poate sa spuna numarul acesta?
Biblia spune ca mai exista si alte lumi, dar care sunt necazute in pacat. Daca omul ar ajunge la ele, cu siguranta ca va ajunge si Ispititorul. Daca vom fi ascultatori de Dumnezeu, ne vom putea bucura in vesnicia care a fost pregatita sfintilor, sa calatorim si pe alte planete.
Din pricina pacatului noi suntem limitati -atat fizic cat si mintal si spiritual; caci la inceput omul a fost facut cu putin mai prejos decat ingeri, dupa vcum este scris: "L-ai facut pentru putina vreme mai prejos de ingeri, l-ai incununat cu slava si cu cinste, l-ai pus peste lucrarile mainilor Tale". (Evrei.2:7)
Si suntem importanti pentru Dumnezeu deoarece noi suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui. Noi nu suntem obiecte. Avem sentimente, ratiune, rabdare, dragoste, si tot ce tine de acestea; caci acestea sunt atributele lui Dumnezeu, deoarece asa este El. Pai daca un om care este pacatos -rau din fire- isi da viata pentru fiul sau, cu cat mai mult Dumnezeu Si-a dat viata pentru noi -caci El nu a fost atins de pacat.

| Inferno a răspuns (pentru anonimg):

"Dumnezeu nu Isi are locuinta intr-un colt stingher, asa cum spune Inferno."
Ma tem ca nu am facut asemenea afirmatii.
Am spus ca cea mai importanta creatie a sa, potrivit crestinismului, isi are locul intr-un "colt stingher", nu Dumnezeu.

| Delmoniko a răspuns (pentru anonimg):

Tu esti scientolog? Vrei sa calatoresti cu sfintii printre astre? Cu heruvimii prin galaxii extraterestre? Te-ai intrecut pe tine insuti! BRAVOOO
Vrei sa calatoresti pe alte planete si ai ca inspiratie Apocalipsa? Chemati salvarea, neurologul si un psihiatru celebru. E nevoie de tot ajutorul pe care il putem da. Propun sa facem cheta pentru binele acestui copil.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

Asta este gandirea ta, dar Biblia spune ca noi suntem cei mai importanti pentru El, si ca nu este departe de niciunul dintre noi. In fond vad ca nu sti de ce noi ne aflam la marginea galaxiei, de ce soarele este la acea distanta de noi la fel si cu luna.

| Inferno a răspuns (pentru AndreiM77):

"dar Biblia spune ca noi suntem cei mai importanti pentru El"
E foarte amuzant ceea ce spui pentru ca si eu am scris: "cea mai importanta creatie a sa potrivit crestinismului"
Fie nu vezi bine, fie iti place sa repeti inutil ce am spus eu deja.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

"acestea sunt atributele lui Dumnezeu"... si pe langa acele atribute, zeul respectiv mai are cateva gen ura, gelozie, mandrie, lacomie, etc.

"Dumnezeu Si-a dat viata pentru noi"... ei bine nu chiar. E o diferenta URIASA intre exemplul tau cu parintele si cel cu zeul. In cazul in care nu stii, un parinte care isi da viata pentru acel copil NU ajunge la conducere in rai. "Sacrificiul" (cu toate ca acel termen este folosit in mod eronat) acelui zeu e ca si cum eu imi sterg un caracter recent facut in WoW. L-am sters, asa si? Mi-am salvat toate obiectele folositoare, pot oricand sa-mi fac alt caracter si nu am pierdut mai nimic. Zeul respectiv NU si-a dat viata deoarece este NEMURITOR. A sacrificat un corp, a dat delete la un caracter. Asa si? Ce-i chiar asa de minunat?

In comparatie cu sacrificiul lui Prometeu, sacrificiul zeului crestin este nesemnificativ.

| Delmoniko a răspuns (pentru AndreiM77):

Si daca spune biblia hai sa stam toti drepti, nu? Daca unii sunt prea prosti, prea obedienti si botanisti, eu zic sa-i lasam pe cei liberi sa aleaga in ce sa creada si ce rahat sa nu manance. Ce zici?

| Delmoniko a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow... good times. Puteai da si resurrect unui character. Aveai atatea abilitati laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eiiii si tu.asa spune si furnica probabil.dar Dumnezeu a Hotarat ca alea mici sa rusineze pe alea mari.ca omul sa intaleaga si sa priceapa.e stralucitor soarele,dar il acopera norul.e tare muntele,dar il gaureste soarecele.e inalt, dar il urca furnica.e puternic uraganul, dar stanca ii sta impotriva, nandria este un sentiment egoist dat de putere si statut social, dar smerenia o rusineaza cu totul.deci vezi tu? e mic pamantul, dar e plin de viata in comparatie cu cele pustii ale universului.e trist ori inaltator?

| HowdidIgethere a răspuns:

Nu stim de ce. Si soarele pare o forta distructiva, insa de la el vine cam toata energia in ce-l priveste pe sarmanul om.

| Delmoniko a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Bum. Greseala logica. Ca-n filmele mute, jur. Cred ca ateii de aici folosesc site-ul asta ca sursa documentara pentru tampenii prolifice.

| AndreiM77 a răspuns:

Tu de ce crezi?
Cand privesti seara cerul instelat nu te bucuri, nu-ti placa sa vezi acele stele care sunt la miliarde ani lumina departate de noi.
Cand vedem acele locuri goale de pe cer intunecate in acele locuri sunt de fapt mii de galaxi.
El a creat toate acestea pentru noi, sa ne bucuram cand le privim noaptea, cand vedem o ploaie de meteoriti, el le-a creat pentru noi, si mai ales cand auzim de gauri negre de quasar-ri ni se face pielea de gaina, si mai ales asta arata puterea lui de creatie infinita, si ca El este Suveranul de Drept al Universului.

| Delmoniko a răspuns (pentru AndreiM77):

Deci un zeu inconstient a creat pentru copiii sau un numar infinit de galaxii, stele moarte, supernove, planete si alte doar ca sa te bucuri tu cand te uiti pe cer noaptea? Asta suna prosteste. Ai 10 anii, ce dracu? Ce suveran aiurezi? E ca si cum biblia ar declara ca nu stie nimic despre alte galaxii. Amestecam stiinta cu religia? Hai sa nu intram in polemici de genul ca vei fi facut sah-mat.