| Th3AbSinTh3 a întrebat:

De ce am senzatia ca viata asta nu conteaza? Mi s-a implantat adanc in creier ideea de reincarnare. Crestinismul nu sustine asa ceva, nici eu nu prea cred, dar de multe ori mi se pare adevarat, nu stiu de ce laughing)

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Noi am fost creati cu dorinta de a trai vesnic, si poate de aceea.Dar, omul cand moare nu mai se intampla nimic cu el, nu se transforma in altceva.Ecleesiastul 9:5, 6, 10.Va fi inviat in paradisul pe care il va aduce Dumnezeu pe pamant.Ioan5:28,29

| RAY a răspuns:

Pretuieste viata asta ca e ultima nu crede in toate aberatile, ce rencarnare daca ai personalitati multiple si ele se reincarneaza?

| milan9 a răspuns:

Aceste teorii hinduse au transformat revelaţia primordial, au interpretat şi alterat la nesfârşit conceptia despre divinitate, despre suflet, despre viata vesnica.

În spaţiul sincretismului hindus, printre miile de triburi, fiecare a avut dialectul lui, zeii şi teoriile lui. Teoriile acestea false despre reincarnare sunt tentative de a da răspunsuri limitate umane, sunt încercări ce se pierd într-o negură a istoriei hinduismului, hinduism în care sunt amestecate mii de zeităţi ce se contopesc într-o confuzie generală.

Aceste teorii nu au cum să îşi aroge o autoritate concretă ci sunt atribuite unor secole întregi de amatorism şi încercări de a da răspuns unor necunoscute elementare. Au păstrat din revelaţia primordială lucruri pe care mai apoi le-au interpretat şi alterat la nesfârşit…

| milan9 a răspuns:

Sufletul este entitate, si nu energie dispersată. Ce anume s-ar transfera dacă sufletul ar fi simplă energie dispersată?

Sufletul nu este dat la voia întâmplării, el are un anumit parcurs revelat de către divinitate.

Tot la fel, numărul sufletelor nu este nedeterminat (rezultat inedit sau nedorit al gresitei teorii a reîncarnării), altfel o iei razna confundând miliarde de miliarde de fire de iarbă, gândaci şi pietre cu sufletele unor entităţi spirituale şi invers (aşa cum face hinduismul)...

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe...

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii.

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| sublime89 a răspuns:

In ce fel de reincarnare crezi? Pentru ca si aia vine in diferite forme. Unii cred in reincarnarea in alti oameni, iar altii in reincarnarea in diverse alte vietati, cum ar fi elefantii sau sobolanii. In special budistii cred asta. Dar in ambele situatii e vorba de o credinta oarba, care nu are cum sa fie sustinuta de dovezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de ce nu bagi degetele in priza? ca oricum vei renaste iar si iar, si iar? e ca atunci cand bei bere. orice om merita o bere buna.dar dupa o bere esti alt om.si ala merita si el o bere.si dupa inca o bere esti altul, care merita si el o bere si tot asa, ca pana la 10 beri deja esi porc.din cauza de betie si fiindca esti cat 10 oameni care merita si ei o bere buna.deci esti o multime de oameni, da beti turta.

| godless1859 a răspuns:

Crede ce iti spune instinctul tau si eu da cred in reincarnare!