| 220V a întrebat:

De ce ar face dumnezeu viata un test daca ii stie deja raspunsul?

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca cei care au facut alegeri gresite sa nu se poata dezvinovati.

| 220V explică (pentru EmaS):

Pai nu el a creat omul si a vazut ca e bine, ce de ne-a facut cu greseli? Asta inseamna ca nu este atotputernic

| EmaS a răspuns:

El ne-a creat fiinte perfecte, insa din cauza pacatului ne-am pierdut din chipul si asemanarea cu Dumnezeu. Inainte de caderea in pacat nu a exista moarte nici suferinta, nici durere sau altceva din ceea ce ne provoaca astazi asa de multe probleme.Alegand liber, omul a mers pe caile lui proprii, care l-au indepartat de Dumnezeu.

| 4b a răspuns:

Noi trebuie sa trecem acest test...
Sporwinking

| 220V explică (pentru 4b):

Tu raspunzi doar de dragul de a raspunde? Nu raspunzi cu nimic concludent, deci te rog pe viitor sa raspunzi cu ceva concludent, daca nu, n-o sa mai poti raspunde.

| 4b a răspuns (pentru 220V):

Nu raspund cu nimic concludent? bine, imi cer scuze...n-am sa-ti mai raspund.
Salut

| 220V explică (pentru 4b):

Decat sa dai niste raspunsuri pentru un copil de 10 ani, mai bine nu o faci. Se vede ca vrei sa ajungi printre primii useri de aici, dar nu asa, pe viitor te rog sa te zbati putin mai tare si sa fii mai explicita la raspunsuri. Mersi.

| 4b a răspuns (pentru 220V):

Pentru cultura ta generala, tin sa te informez ca nu vreau sa ajung printre primii useri...deci stai relax...
Raspund cum stiu mai bine, da' se pare ca omul nu stie sa aprecieze.

| 220V explică (pentru 4b):

Deci trebuie sa tina de cultura mea generala ce vrei tu sa faci? laughing Am zis sa faci un efort sa raspunzi si tu mai bine, era un sfat, n-am zis nimic rau, sa stii!

| 4b a răspuns (pentru 220V):

''daca nu, n-o sa mai poti raspunde''...adica daca eu n-am IQ-ul cat al tau, primesc ignor...da corect asa?sad amu serios, chiar imi pare rau ca ti-am raspuns, nu speram sa te duc in eroare.
Numa bine...

| 220V explică (pentru 4b):

Ce am zis prima afirmatie ma refeream sa incerci sa raspunzi cu un subiect putin mai dezvoltat, nu 2-3 cuvinte, daca era cineva si chiar ii trebuia un raspuns bun, fara suparare, crezi ca raspunsul pe care l-ai dat ii bun? Pe viitor si nu te supara sa incerci sa raspunzi simplu si bine. happy Chiar nu ai de ce sa te superi, incerc doar sa-ti dau un sfat, asa cum pot mai bine, mersi. happy

| 4b a răspuns (pentru 220V):

Auzi 22, eu raspund cum stiu mai bine, daca nu-ti place raspunsul meu, asta nu inseamna ca n-am raspuns binesad
Multam de sfat...da' crede-ma: mai bine scurt si la subiect, decat sa ma lalai.
Sanatate.

| 220V explică (pentru 4b):

Nu a zis nimeni sa lalai, dar na, poate eu sunt mai greu de cap, ca multi altii, trebuie sa-mi argumentezi ce si cum, ca sa inteleaga si o minte mai ingusta. Ce pot sa inteleg eu din raspunsul ala? Ca trebuie sa trecem acel test, de ce si pentru ce trebuie sa trec testul ala inca nu stiu de ce, pentru ca nu mi-ai explicat.happy Intelegi ce vreau sa zic domnisoara?

| 4b a răspuns (pentru 220V):

Dada, percepui amu...
Deci, sa rectific...Viata aceasta trecatoare, constituie un test pentru fiecare dintre noi, trebuie sa-l trecem cu brio si sa fim mandrii de rezultatul avut; uitai sa specific ca testul este grila; De ce?
''Pentru ca trebuie sa ne alegem cu grija prioritatile, valorile, datorita faptului ca, de acestea depind deciziile importante pe care le luam in viata''.
Amu fu bine?winking

| 220V explică (pentru 4b):

Mult, da mult mai bine, mersi frumos. Acum o sa te intreb ceva ce n-are legatura cu restul, esti olteanca?happy

| 4b a răspuns (pentru 220V):

laughing nu, da' mi-am impopotonat oleaca vocabularul...

| 220V explică (pentru 4b):

Si nu ai nici o legatura cu oltenia?

| 4b a răspuns (pentru 220V):

Ai ceva cu oltenii?big grin

| 220V explică (pentru 4b):

Nu am nimic cu nimeni, atat timp cat nu imi face nimic, ziceam ca sunt si eu de prin olteniatongue

| 4b a răspuns (pentru 220V):

Pai zi asa ca sa priceapa omu'...mor de frica ta ca esth de p'aci si tu esti din oltenialaughingwinking
400 de km, deci poti sa stai linistit in seara astabig grin

| 220V explică (pentru 4b):

400 km distanta dintre mine si tine, la asta te-ai referit?

| 4b a răspuns (pentru 220V):

Da...nu-i stres...credlaughing

| 220V explică (pentru 4b):

Chiar daca erai aproape nu era nici un stres, poate ca era mai bine, poate ca nuhappy tongue

| 4b a răspuns (pentru 220V):

Asta-i viata omule...

| 220V explică (pentru 4b):

Da, asta-i viata, eu acum am iesit. O noapte frumoasa sa ai! happy

| 4b a răspuns (pentru 220V):

Multam 22...noapte bunawinking

| Qinz a răspuns:

Nu stie raspunsu.
El fiind atot puternic isi doreste sa nu stie raspunsu deoarece i-a dat omului gandira libera(liberul albitru).
Deci Dumnezeu nu stie ce o sa faca omul deoarece el isi doreste asta.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Qinz):

Deci i si ceva ce el ce nu stie pai numai e autostitor

| Qinz a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Da da nu stie deoarece el nu vrea. deci putem vorbi paradoxal pana maine...

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Qinz):

Deci stie dar nu vrea sa stie ce logic vorbesti sincer

| florinmarius20 a răspuns:

E mult de discutat pe tema asta.In primul rand stim ca exista si au existat profeti, ghicitori, clarvazatori si asa mai departe si mai stim ca Dumnezeu stie viitorul.
Nebanuite sunt caile Domnului.