| anonim_4396 a întrebat:

De ce ateii isi dau aer de superioritate?(bananier,din maimuta in maimuta) fata de crestini? Nu am intalnit pana acum un ateu care sa se creada egal cu noi crestinii,ei,ateii,avand doar aerul de superioritate, obiceiul de a rade si a face haz de necaz la toate greselile si erorile BOR.Si niciunul nu analizeaza si citeste, dezbate si parerea crestinilor.Traiesc,ateii in lumea lor bananiera? DA sau NU?

38 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Acum nu trebuie sa ii punem pe amaratii de atei la zid.Au si ei biserica lor catedrala mantuirii ateilor : Muzeul Antipa Acolo se duc si se reculeg, stau cuminti la rand sa pupe moaste de lighioane si cimpanzei. Au un mare avantaj cand se duc la Circ deoarece vad evolutia la mama ei, mai precis cand il vad pe tata mosu pe motoreta, aplauda si arunca cu banane si portocale Trebuie totusi sa remarcam o crestere alarmanta de atei : analfabetii, deoarece ei nu stiu sa citeasca Dumnezeiestile Scripturi In rest sa fie sanatosi, ca libertatea la care viseaza ei nu tine de foame si nu ii face mai destepti. La acest capitol ei se imbata cu apa chioara, dar nu apa plata deoarece este prea scumpa, mai ieftina este cea din Dambovita la iesire din Buc, ateii adora acea apa sfanta pentru ei rolling on the floor

| Inferno a răspuns:

In anumite cazuri clare, cum e cel de fata, ateii (majoritatea de pe TPU) chiar sunt superiori anumitor crestini, tie spre exemplu.

| RAY a răspuns:

Daca ai fi citit biblia ai fi aflat ca nu e bine sa judeaci tu vb in numele lui iisus? atunci fa ce a spus el

| Mădă0611 a răspuns:

Tie iti e superioara si meduza, si multor "frati" de ai tai.

| Holiday a răspuns:

Esti un vajnic reprezentant si aparator al BOR, sunt sigur ca toti ortodocsii iti apreciaza la adevarata valoare activitatea, prezenta ta mai frecventa aici ar fi un lucru minunat, multi inca nu inteleg cine sunt adevaratii crestini.
Multe "succesuri"!

P.S.:Raspunsul e un pamflet si trebuie tratat ca atare, mai putin de cel vizat.

| Alcyon a răspuns:

Pentru ca ateul considera ca s-a eliberat de dogme. Multi dintre ei sunt fosti crestini extrem de indoctrinati, care au trecut la ateism, dintr-un soi de revolta. Iar asta e o reactie normala, daca stai sa te gandesti. Nu trebuie sa-i condamni, sau sa-i judeci gresit. Fiecare cauta raspunsuri in felul lui. Da, ateii sunt agresivi, dar intr-un fel e si vina crestinilor, ca nu le ofera raspunsuri pertinente si se feresc de ei. Si inca un lucru, ei sa stii ca au ceva contra crestinilor indoctrinati (care cred orbeste, doar ca asa face toata lumea), nu a persoanelor inteligente, care-si pun intrebari.

| martzian a răspuns:

Cu totii facem pacatul acesta din cand in cand. Eu am intalnit multi "atei" rezonabili, chiar aici pe TPU, oameni de la care am avut multe de invatat chiar.

| CinevaNou a răspuns:

Categoria asta are nevoie de mai multi utilizatori ca tine laughing

| Darkmagic a răspuns:

Ateii destepti spun ca se simt liberi, liberi de orice constrangeri... (de parca pe crestini ii impinge cineva cu pistolul in coaste, spre Biserica) big grin
Ceilalti, mai putin inzestrati, nu prea au raspuns la astfel de discutii...
Intr-o lume guvernata de milioane de legi, ei sunt "liberi". big grin
Superioritatea intelectului ateilor cade si ea imediat, doar daca rasfoiesti capitolul "Religie" si observi cati prostanaci si agramati sunt si printre religiosi, si printre atei, iar cat priveste "viitorul" lor, 90% dintre atei cand trec de varsta de 50 de ani, se reorienteaza spre religie, de aceea si numarul lor este relativ mic, in comparatie cu covarsitoarea proportie a religiosilor...

Privind raspunsurile de pana acum, chiar NU stiu de ce naiba se cred superiori. laughing

| KhludCiprian a răspuns:

"Traiesc,ateii in lumea lor bananiera? DA sau NU?"
NU!

Deci ce este bananier in a nu accepta moaste? Mergi la doctor sau la moaste?

Dar in a fi impotriva catedralei? Dar impotriva discriminarii minoritatilor?

Daca asta e jignitor, prefer sa fiu asa!

Si legat de "greselile si erorile BOR", de ce le face aceasta institutie? Nu Duhul Sfant ghideaza astfel de "personalitati".

Daca da, atunci DS e cam incapabil, nu ti se pare? Pana sa vorbim de preoti ce zic ca pamantul e plat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu au niciun motiv sa se simta superiori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite parerea a doua persoane asa cum spui; un ateu si un credincios; Hawking; Astrofizicianului britanic Stephen Hawking a confirmat că este ateu şi a argumentat că ştiinţa oferă "o explicaţie mult mai convingătoare" pentru originea Universului, precizând că miracolele religioase "nu sunt compatibile" cu faptele dovedite ştiinţific, potrivit huffingtonpost.com.

"Înainte de a înţelege ştiinţa era normal să crezi că Dumnezeu a creat Universul, dar acum ştiinţa oferă o explicaţie mult mai convingătoare", a spus Stephen Hawking într-un clip video publicat pe pagina de internet a cotidianului spaniol El Mundo.

"Ce am vrut să spun prin expresia «Să cunoaştem mintea lui Dumnezeu» este că am şti tot ce ar şti Dumnezeu, dacă ar exista unul, dar nu există. Eu sunt ateu", a spus Hawking.

Remarca savantului britanic a venit ca răspuns la o întrebare a jurnalistului Pablo Jauregui, care l-a intervievat pe Stephen Hawking referitor la convingerile sale religioase.

Referinţa la "mintea lui Dumnezeu" este o încercare a omului de ştiinţă de a clarifica un pasaj din celebra sa carte "Scurtă istorie a timpului", publicată în 1988, în care Hawking a spus că oamenii de ştiinţă "ar cunoaşte mintea lui Dumnezeu" dacă ar fi descoperit un set unic de principii ştiinţifice cunoscute sub numele de "teoria tuturor lucrurilor", care ar explica funcţionarea întregului univers.................................Pavel; Să ştii că în zilele din urmă vor fi vremuri grele.

2. Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie,

3. fără dragoste firească, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine,

4. vânzători, obraznici, îngâmfaţi; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu;

5. având doar o formă de evlavie dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceştia.De altfel, toţi cei ce voiesc să trăiască cu evlavie în Hristos Isus, vor fi prigoniţi.

13. Dar oamenii răi şi înşelători vor merge din rău în mai rău, vor amăgi pe alţii, şi se vor amăgi şi pe ei înşişi.

14. Tu să rămâi în lucrurile, pe care le-ai învăţat şi de care eşti deplin încredinţat, căci ştii de la cine le-ai învăţat:

15. din pruncie cunoşti Sfintele Scripturi, care pot să-ţi dea înţelepciunea care duce la mântuire, prin credinţa în Hristos Isus.

16. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,

17. pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună. Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învăţătura sănătoasă; ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute, şi îşi vor da învăţători după poftele lor.

4. Îşi vor întoarce urechea de la adevăr, şi se vor îndrepta spre istorisiri închipuite.cine are dreptate? la distanta de 2 mii de ani unul de altul?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu stima si respect dar lasa balta pe acel amarat care nu poate nici macar sa vorbesca darmite sa mai gandeasca. E un amarat cu un difuzor in scaun unde vorbesc tot felul de "oameni de stiinta". Vai de noi daca omenirea a ajuns sa ia drept model un asemene amarat, trebuie sa avem mila de el. Daca acel sarman si-ar indrepta privirea catre Dumnezeu poate ar mai avea o speranta dar el poarta stigmatul neamului din care se trage, "inventatori" ai ateismului pentru ai nega Dumnezeirea lui Hristos, o fi el ("britanic") dar idis vorbeste.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

laughing) exact din cauza oamenilor ca tine nu il citesc, urmaresc, urmez sau admir la Hawking, ca la cat de inteligenti sunteti, dati vina pe necredinta lui pentru conditia lui, de parca doar necredinciosii se pot imbolnavi, a, stai, daca era credincios, era incercare si il astepta raiul. Ar trebui totusi sa stii ca daca suferi de boala de care sufera el, mori in cativa ani, putini, el e asa de vreo 50-60 de ani. E dumnezeu rabdator il tine in viata pana se pocaieste, nu? Sunt curioasa daca o sa traiasca pana "in ziua judecatii" ca sigur n-o sa creada in basme de speriat copiii. oh go on

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Chiar nu ati inteles ca acel amarat nu poate gandi? Sunt alti care "vorbesc" prin intermediul lui. El, fara suparare, nici un partz nu poate trage de unul singur darmite sa mai si gandeasca. In ziua judecatii TOTI oamenii care au existat si nu sunt trecuti in Cartile din cer voi fi vi si vor participa la acel eveniment. Eu nu dau vina pe starea lui de fapte ale necredintei ci consider ca acea stare TREBUIA sa-l apropie mai mult de Dumnezeu, dar fiecare alege ce doreste, ca si tine de fapt.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Asta e ca si cum ai zice ca unul care s-a accidentat la picior si a ramas fara el nu poate gandi, ca doar cu piciorul ala gandea, sunteti demni de facut bancuri pe logica voastra: "Un naturalist amator studiaza un purice. Il aseaza pe o foaie de hartie si striga :
- Sari!
Puricele sare. Naturalistul ii taie picioarele, il pune iar pe hartie si striga:
- Sari!
Puricele nu mai sare! Naturalistul noteaza:
'Dupa ce i se taie picioarele, puricele nu mai aude'"
Cred ca te-am mai intrebat o data de unde stii sigur ca fix zeul in care crezi e cel adevarat, nu stiu daca ai raspuns, sunt curioasa, deci?

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

"Cred ca te-am mai intrebat o data de unde stii sigur ca fix zeul in care crezi e cel adevarat, nu stiu daca ai raspuns, sunt curioasa, deci? "
CRED, cu acest cuvant ai inceput fraza ta. Omul isi manifesta prima oara crdinta (oricare) iar daca DUMNEZUL meu (nu zeu) este VIU si REAL raspunde credintei mele. Ca atare credinta creste iar LEGATURA dintre om si Dumnezeul sau se INTARESTE. De aici sti sigur ca ai o legatura cu un Dumnezeu REAL si VIU care se manifesta in mod continu si uluitor. Atata timp cat nu ai aceasta "legatura" nu poti intelege sau crede in ea, oricat ti-as spune eu. Nu uita, CREDINTA asigura si cunostiinta. P.S. Nu mai intrebat caci ti-as fi raspuns.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Am tot intrebat pe aici, nu stau sa va retin pe toti, ca de exemplu pe ortodocsi ii ajuta icoanele si semnul crucii, pe voi nu, pe musulmani ii ajuta credinta in Allah, el raspunde credintei lor, si asa e cu toti zeii, ca de asta au credinciosi, ca le raspund. Daca te-ai fi nascut in India, Brahman ti-ar fi raspuns, asta nu e dovada ca zeul tau e cel adevarat.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru Mădă0611):

Am mai spus si cred ca voi mai spune..religia tine de geografie. Mai alex crestinismul nu a devenit una dintre religiile majore prin raspandirea dragostei si cuvantului lui dumnezeu, ci prin violenta. Crusade, inchizitii si alte crime in numele nimanui.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru Mădă0611):

In final poate o sa fie un final al zeilor si noi ateii vom viziona mancand popcorn. big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Cand n-o sa mai existe ignoranti, si nu cred ca o sa se intample asta vreodata, e mai simplu sa crezi in zei, sa fii destep si nu inteligent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Traiesc,ateii in lumea lor bananiera?"
Trăiesc, cre(ş)tinii, în lumea lor fantastică, în care zeii le rezolvă toate problemele?

Răspuns utilizator avertizat
| godge a răspuns:

Dar tu ai citit vreodata parerile ateilor? Sau vrei informare despre parerile oponentului doar cand vine vorba de oponentul tau?
Daca te uiti pe site-urile ateilor apar mai multe versete din biblie decat pe cele ale crestinilor.
Iar o marte parte parte a ateilor cred ca ideea de superioritate a ateilor fata de teisti e neimtemeiata.
Si apropo nici o extrema nu e buna:a spune ca BOR e exclusiv benefica sau daunatoare e la fel de stupid.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Noi ne traim viata liberi, am renuntat la acel sentiment de inferioritate in fata unei divinitati imaginare. Poate asta ne face superiori, dar nu noi ne dam ''aere''.

| danut a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Iertare prietene dar in lume nu sunt oameni liberi, sunt doua categori de SCLAVI. Uni sunt sclavii lui Dumnezeu de buna voie si astfel sunt liberi iar ceilalti SE CRED liberi dar sunt sclavii Satanei. Iti pot demonsta oricand asta, problema este cine este liber si cine sclav, "sclavii" sau oamenii "liberi". Mai incearca o data.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru danut):

Baliverne spuse de preot in timpul slujbei. Voi toti credinciosii considerati ca ce nu e de la dumnezeu e de la satana. Minte bolnava care nu o sa fie descuiata vreodata. Si cum vrei sa dovedesti?

| danut a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Daca tu ai o parere deja stabilita, ar fi inutil sa ti-o mai spun pe a mea dar fiindca am promis a voi face.
Daca esti crestin (nu e cazul tau dupa cum inteleg). sti ca in lume sunt doua forte, cea a binelui (Dumnezeu) si a raului (satana). In acest razboi nu exista parte neutra deci poti fi de o parte sau alta. Nu toti cei care se DECLARA de partea lui Dumnezeu chiar sunt de acea parte. TOT RESTUL omenirii sunt de cealalta parte. Cei care in mod real sunt de partea lui Dumnezeu se infraneaza in mod constient de la anumite lucruri pentru a nu-si altera legatura cu Dumnezeu ca de exemplu: nu fumeaza, nu beau, nu consuma alcool, nu consuma anumite alimente sau animale, RESPECTA ad litteram cele 10 Porunci, etc, etc.
Daca un om NU face in mod constient aceste lucruri nu pentru ca acestea l-ar face "castigator" ci doar din dragoste pentru Dumnezeu ESTE un sclav al Satanei deoarece este supus VICILOR care vin de la acesta. Spui ca esti liber DAR esti DEPENDENT DE VICI, de obiceiuri. Si uite cum "Libertatea" ta s-a transformat in sclavie iar cei care sunt "sclavii" lui Dumnezeu si nu practica asemenea obiceiuri sunt liberi. Unde este acum "libertatea" ta?

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru danut):

In primul rand vicii se scrie cu ''ii'', in al doilea rand de ce trebuie sa aiba crestinul dreptate? Unde este libertatea mea? Cu mine, radem de convingerea cu care ai scris toate aceste chestii. Bravo! Mai scrie sa ma mai amuz. Tare mult imi place cum scrii. Parca as revedea tom si jerry.

| danut a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

"n primul rand vicii se scrie cu ''ii'"
Multumesc.
"in al doilea rand de ce trebuie sa aiba crestinul dreptate? Unde este libertatea mea? "
Dreptatea este una si libertatea alta. Adevarul nu este sinonim cu libertatea.
"Cu mine, radem de convingerea cu care ai scris toate aceste chestii. "
Cu tine, CINE?
"Parca as revedea tom si jerry."
Cat poti (te duce "calculatorul"), atata ai (intelegi), e bine si Tom si Jerry (p.s. numele propri se scriu cu litera mare).

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru danut):

Vad ca doar prost pot sa te numesc. Pare rau, dar nu ai separat fraza de unde trebuie. Mai incearca si vedem ce reusesti. Daca nici o fraza simpla ca asta nu ai putut intelege...VAIII

| danut a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Eu nu-ti spun prost, esti asa cum esti dar despre ce "fraza" faci vorbire caci in afara de propozitii scurte si simple (cu multe cuvinte deformate) nu am gasit nimic la tine sau notiunea de fraza s-a schimbat cumva de la "revolutie" incoace?

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru danut):

Nu incerca sa faci pe inteligentul ca nu te prinde. sad

| danut a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Crezi ca poti face deosebirea intre inteligenta si experienta de viata? Dar sti ce este aia inteligenta de faci referire la ea? Fa-ma sa cred ca poti.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru danut):

Tu nu poti fi convins de ceva ce duci lipsa -.-

| danut a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Vrei sa ma "convingi" ca duci lipsa de ceva, sunt sigur.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru danut):

*** Logic!

Răspuns utilizator avertizat