| BrunetteBitch69 a întrebat:

De ce atunci cand cineva aude de Satanism se cruceste?
Pana la urma este o religie atata timp cat cred in cineva.
Si pana la urma pe cine a omorat Satan?
Eu sunt de parere ca Satanismul ar trebui sa fie o religie acceptata in societate, iar cei care fac parte din satanism nu ar mai trebui sa fie marginalizati de restul lumii sau sa fie nevoiti sa isi ascunda adevarata credinta pentru a fi acceptati de societate.
Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Mie nu imi prea pasa daca satanismul e acceptat sau nu ca o religie in societate, pentru ca e o aberatie la fel de mare ca si crestinismul. El se bucura de o oarecare popularitate in ultimii ani doar pentru ca unii vor sa para mari rebeli anti-sistem, si atunci aleg satanismul tocmai pentru ca e perceput ca si opusul crestinismului. Sunt si cativa care aleg ateismul din acelasi motiv. De aceea vedem cateodata oameni aparent satanisti care se dau drept atei, sau invers. Ei dau dovada ca nu inteleg absolut deloc ce inseamna ateismul.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu doreste mantuirea fiecarui om, dar fiecare are liber arbitru. Diavolul stiind ca a pierdut raiul vrea sa ii atraga si pe oameni in iad, unde este loc de chin si suferinta.

| Inferno a răspuns:

Da. Si eu ma intreb de ce Pastafarianismul nu e vazut ca o religie? Mai terminati fratilor cu discriminarile astea. FSM exista.

| RAY a răspuns:

Eu sunt pro exprimare libera, daca esti satanista trebuie sa fi acceptat asa cum esti, deci satanismul e o aiureala bazata pe nimic eu as indruma om rational normal la cap spre stiinta, ratiune nu spre fantezii, indifeernt in ce crezi daca daca te arunci de la etajul 9 tot jos ajungi, religia e speranta omului fara speranta necajit de viata

| T0T a răspuns:

Unii îl acceptă alții nu.

| Dismally a răspuns:

Ignoranta este de vina, majoritatea nu stiu ce inseamna satanismul dar au parere foarte proasta despre el, la fel cum majoritatea se declara crestini practicanti dar nu au citit niciodata biblia si habar nu au ce scrie in ea happy

| TrăieşteClipa a răspuns:

Avand in vedere ca Satana la evrei era o functie provizorie si nu un nume propriu, un satanist este un ratacit al soartei care crede in cai verzi pe pereti.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ti-a raspuns potrivit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul se cruceste fiindca satana stie de frica Sfintei Cruci, asa cum stie un caine de frica nuielii care l-a mai batut odata foarte rau.
Caci prin Sfanta Cruce, Hristos a biruit pe satana si l-a dat de ocara in vazul tuturor. Coloseni 2:15
Zice parintele Arsenie Papacioc: "Hristos era pe Cruce, iar satana se vaieta."
Asa il ardea Sfanta Cruce, prin semerenia Mantuitorului care s-a dat pe Sine, ca oricine crede in El sa aiba viata vesnica.

Hristos zice despre diavol ca "de la inceput a fost ucigator de oameni" si ca e "tatal minciunii". Ioan 8:44
Cata inselare si ratacire pe unii oameni...sa ajunga sa-l glorifice pe propriul lor urator si ucigas...pe cel care "umbla racnind ca un leu, cautand pe cine sa inghita"! I Petru 5:8

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Dumnezeu si Satana sunt ambele personaje fictive inventate de biblie. avand in vedere ca satanismul nu presupune comportamente civilizate, ca ateu, nu sunt pentru.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Diavolul a ucis vreo 7 persoane in total in biblie. cineva a numarat si estimat fiecare crima facuta de Dumnezeu si a ajuns la cifra de 25.000.000 > http://dwindlinginunbelief.blogspot.ro/......bible.html vezi si www.bibliapentrusceptici.ro

| fllu07 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Si in razboaiele promovate subtil de satan prin oameni care se lasa manipulati, si care manifesta trasaturile lui, (invidia, lacomia, dorinta de a stapani peste altii etc.) cati oameni au murit?
pardon, cate sute de miloane?
cati copii au ramas orfani? sau schinguiti?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru fllu07):

In biblie satana a omorat doar 7 oameni. pe cand dumnezeu milioane.