| OOOLEOOO a întrebat:

De ce biserica ortodoxa e plina de icoane, de imagini cu dumnezeu, cand in biblie scrie clar ca nu ai voi sa te inchini la icoane? big grin

Si ce inseamna " Nu lua numele Domnului Dumnezeu in desert"?

Mersi FUNDA big grin

14 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Noi nu ne inchinam la lemn, ne inchiman la personajul infatisat de ele.

Si a nu lua numele Domnului Dumnezeu in desert, inseamna sa nu faci glume pe seama lui sau sa-ti bati joc de El.

Noi cinstim Sfanta Cruce si de aceea facem semnul Ei.

| Annie2498 a răspuns:

Nustiu care e mentalitate ortodocsilor de divinizeaza asa icoanele alea, si persoanele din ele. In fond si la urma urmelor trebuie sa ne inchinam direct la Dumnezeu prin rugaciuni, citirea Bibliei, si inchinare.

| TheLittleReaper a răspuns:

Tu ai pus intrebarea asta la misto sau chiar crezi ceea ce spui? Du-te si intreaba un preot ca pentru asta exista

| Unia23 a răspuns:

Atunci cand te inchini si te rogi nu te gandesti la icoana propriu-zisa ci la persoana infatisata de ea.

| Esperança a răspuns (pentru Unia23):

Adica te inchini fapturii, in locul Facatorului. Interesant.

| OOOLEOOO explică (pentru Esperança):

Poi cam asa ar veni thinking, si din cate stiu nici sa-ti faci cruce nu scrie in biblie si noi o facem DC?

| Esperança a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Care noi? Poate voilaughing Crucea in sine e un semn pagan.Este locul pe care romanii torturau oamenii atata tot.
A si sa nu uit plecand de la premisa ca tot ce atingea Isus era sfant.
Crucea de ce e sfanta?
Raspunsuri posibile: Isus a murit pe ea si prin urmare e sfanta.Bun, sa zicem ca acea cruce e sfanta, dar crucile din biserici din ziua de azi de ce sunt sfinte?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Unia23):

Eu arăt ca isus. Deci, lumea când se roaga la o icoană, se gândeşte la mine?

| DrKzZ a răspuns (pentru Unia23):

Atunci pentru ce va mai trebuie icoane?

| ஐღArinaღஐ a răspuns:

Biblia spune sa nu te inchini la chip cioplit. Icoana nu e chip cioplit

| OOOLEOOO explică (pentru ஐღArinaღஐ):

O intrebare. Ce te a determinat sa raspunzi la fiecare intrebarea scrisa de mine in categoria religie?

| ஐღArinaღஐ a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Pentru ca nu mi se pare corect cum il tratezi tu pe Dumnezeu si pe crestini...tu spui ca noi credem ca celelalte religii il au pe "necuratul" iar crezi ca "albii",cum ii numesti tu, sunt oameni rai, meschini, si fara sentimente, sau doar sentimente de ura, dar nu e asa...si chiar daca tu consideri ca Dumnezeu nu exista, unii oameni cred, iar prin raspunsurile tale sau intrebarile tale "obraznice", ii poti indrepta impotriva ta

| OOOLEOOO explică (pentru ஐღArinaღஐ):

Dumnezeu exista. ''tot ce conteaza este libertatea iubirea si creatorul''

''Omul alb'' este cel care a luat viata celor de culoare pana cand Tafari in al 2-lea razboi mondial a oferit libertate oamenilor de culoare. Astea toate au fost scrise in Kebra Nagast inainte sa se intample.

| Ella_2307 a răspuns:

Sa nu iei numele lui DUMNEZEU in desert=sa nu iei numele lui DUMNEZEU in batjocura (da-mi funda)