| aabaaab3278 a întrebat:

De ce bisericile folosesc paratrasnetul? O inventie a stiintei?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fiindca inventatorul era un credincios.

| aabaaab3278 explică (pentru danut):

Inventatorul paratrasnetului a fost Benjamin Franklin, ateu.

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

De unde sti ca era ateu? Ti sa destainuit? Parca era prezbiterian si asa a ramas, sau tu traiesti pe alta planeta?

| martzian a răspuns (pentru aabaaab3278):

O sa va rog sa nu mai credeti toate prostiile de pe net:

"Having emerged from the poverty and obscurity in which I was born and bred, to a state of affluence and some degree of reputation in the world, and having gone so far through life with a considerable share of felicity, the conducing means I made use of, which with the blessing of God so well succeeded, my posterity may like to know, as they may find some of them suitable to their own situations, and therefore fit to be imitated" (Benjamin Franklin)

Va invit sa (re)cititi autobiografia lui, inainte sa mai afirmati ca este ateu: http://www.arvindguptatoys.com/arvindgupta/e-ben-franklin.pdf

Va invit sa mergeti si la pagina 78 si sa ne spuneti care era personajul pe care il imita BF – apropo de marturisirea virtutilor sale.

| aabaaab3278 explică (pentru danut):

Nu, se cheama internet. Daca nu sti sa cauti, nu e problema mea

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Cred ca tu ai un internet mai pentru atei, dar vorba lui martian, ia citeste putin si autobiografia, poate afli mai multe.

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Eu ti-am dat date din autobiografie, nu te-am trimis la lalalala hihihi sam haris ci efectiv la ceea ce a spus Franklin, asa te pot trimite la basulici sau tatulici pentru documentare. Vi cu ceva serios mai discutam, daca nu nu am timp sa bat apa in piua.

| LePotato a răspuns:

Bisericile folosesc doar *paratrasneul*?

| aabaaab3278 explică (pentru LePotato):

Nu, dar asta mi-a venit in minte pe moment.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru aabaaab3278):

Si ti se pare tie ca Biserica este in razboi cu stiinta si cu modernizarea?

| aabaaab3278 explică (pentru BogdantheDreamer):

Nu, dar la ce au nevoie de paratrasnet? Poti sa-mi spui?

Răspuns utilizator avertizat
| Danii_Danii_1998_Phmh a răspuns:

Sal apere pe Petre clopotaru rolling on the floor