| mentholinks a întrebat:

De ce cerea Dumnezeu daruri de mancare si bautura? Jertfe pentru ispasirea pacatelor mai inteleg.

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DACA, deci doar DACA citeai cum trebuie Biblia, aflai ca DARURILE de mancare si bautura erau CONSUMATE de cei care le aduceau si de cei care serveau la Templu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

"O femeie a aruncat 10.000 de euro în râul Argeş, pentru că aşa i-a spus o vrăjitoare. Vraja trebuia să-l împiedice pe soţ să o înşele."

"În afară de bani, vrăjitoarea a cerut şi a primit de la păgubita Marcela Fronie drept ingrediente pentru vrăji salam, caşcaval, pâini, cutii de icre, pateuri, dulciuri sau bere, cafea, sucuri şi pliculeţe de ness. După cum se precizează în rechizitoriul procurorilor, vrăjitoarea a convins-o pe clienta naivă inclusiv să pună 10.000 de euro (adică aproximativ 45.000 de lei) într-o găleată cu ierburi şi cărbuni şi să o arunce într-un râu de lângă un mall din Piteşti, pretextându-i că aşa i-au cerut diavolii." rolling on the floor

| xerxes1 a răspuns:

Pentru ca trebuia si gura lui sa manance.
La stejarul Mamvri a infulecat un vitel impreuna cu doi supraveghetori.
Nu lipsea vinul si painea de la mesele sale.
Apoi la micul dejun si la cina infuleca cate un miel (fara defect)stropit cu putin vin si o feliuta doua de paine.

Numeri, 28
1 Domnul a vorbit lui Moise, şi a zis:
2 „Porunceşte copiilor lui Israel, şi spune-le:, Să aveţi grijă să-Mi aduceţi la vremea hotărâtă, darul Meu de mâncare, hrana jertfelor Mele mistuite de foc, care Îmi sunt de un plăcut miros.’
3 Să le spui:, Iată jertfa mistuită de foc pe care o veţi aduce Domnului: în fiecare zi, câte doi miei de un an fără cusur, ca ardere de tot necurmată.
4 Să aduci un miel dimineaţa, şi celălalt miel seara;
5 iar, ca dar de mâncare, să aduci a zecea parte dintr-o efă de floarea făinii, frământată într-un sfert de hin de untdelemn de măsline sfărâmate.
6 Aceasta este arderea de tot necurmată, care a fost adusă la muntele Sinai; o jertfă mistuită de foc, de un miros plăcut Domnului.
7 Jertfa de băutură să fie de un sfert de hin pentru fiecare miel; jertfa de băutură de vin s-o faci Domnului în locul sfânt.
8 Al doilea miel să-l aduci seara, ca un dar de mâncare şi o jertfă de băutură ca cele de dimineaţă; aceasta este o jertfă mistuită prin foc, de un miros plăcut Domnului.

| Steregoi a răspuns:

Erau simbolice si aratau recunostinta sau multumire.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man pai pui o intrebare buna fineturile lui Dumnezeu sunt poate grei de conceput pentru un om normal. fiind omniscient el stia cum ar fi reactionat oamenii asa ca eu pot decat sa-mi imaginez ca a fost spre binele lor. poate mancarea si bautaura era stricata si daca o jertfeau Domnului ei no mai mancau si erau in siguranta. nu imi imaginez ce alt motiv ar fi putut avea... daca era mancarea buna zicea s-o dea la saraci