| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti/nu credeti in Dumnezeu? Cum ati ajuns la opinia actuala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred în Dumnezeu, cred în Zeu.
Softul trebuia programat de cineva, chiar și Big-Bang, să spun că nu cred că există nimic să facă un echilibru, aș minți.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am inteles ce vre sa pui, cred! Tu nu crezi in zeul crestin dar esti de parare ca ceva sau cineva a creat totul si tine tottul intr-un echilibru! Daca este asa cum am dedus eu sa stii ca Dumnezeu este doar un titlu, nu este zeul crestin pe nume Yahwe! Deci crezi in Dumnezeu(care reprezinta zeul suprem!)
Eh daca e asa suntem de aceeasi parere de aceea ti-am dat funda!
Esti libera cugetatoare?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai înțeles bine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci pot sa o i-au ca pe un "da" la ultima mea intrebare! Multumesc mult pentru raspunsuri! Esti o fata inteligenta!

51 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Avand in vedere ca Ras Tafari influenteaza o mare parte din viata mea pot spune ca Ras Tafari m-a trezit la viata, fiindca el reprezinta o mare parte din stilul meu de viata actual.

E greu de inteles?

Pot sustine ca la asta se refera orce religie cand afrima ''Acest Zeu este creatorul vieti''.
Nu creaza viata in sine dar o influenteaza si creaza o noua modalitate de a trai acea viata cea ce il face creatorul omniprezent in propria ta viata.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu cred ca ai trecut de clasa a 9-a si inca nu stii ca cel care afirma ceva trebuie sa demonstreze, practic, tu nu-mi poti demonstra mie ca nu exista unicornul roz, e imposibil.

| anonim_4396 explică (pentru Thunderstruck):

"Nu cred ca ai trecut de clasa a 9-a si inca nu stii ca cel care afirma ceva trebuie sa demonstreze"
"Nu exista Dumnezeu!" Este o afirmatie! Deci dupa spusele tale trebuie sa fie demonstrata deci te cam contrazici geniule! Si stai linistit daca voi sunteti mucosi(majoritatea) nu inseamna ca ma numar printre voi!
" tu nu-mi poti demonstra mie ca nu exista unicornul roz, e imposibil."
Nimic nu sustine existenta acestui animal mitologic, doar mitologia sau basmele! Daca ne uitam putin in dictonar vom vedea ca nici mitologia nici basmele nu sunt si nu au personaje reale ci doar fantastice! Deci practic ti-am demonstrat!
Stati cam prost cu logica, atat atei cat si crestini, ma uimiti in continuare!

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog, spune-mi ca esti un troll, te implor.Refuz sa cred ca cineva poate gandi chiar asa.Nu a zis nimeni nimic de afirmatia "nu exista Dumnezeu", ci doar de afirmatia "exista Dumnezeu", care trebuie dovedita, de cei care afirma acest lucru, pana nu este dovedita, concluzia logica este "nu exista Dumnezeu".Tu chiar vorbesti serios cand zici ca ma contrazic singur? Cat despre unicornul roz, astea-s argumentele tale?"nimic nu sustine existenta acestui animal mitolog"? Aceeasi logica se poate aplica si la zeul tau, si el este un personaj mitologic. Oricum, imi bat capul, e clar ca esti troll, mi-am dat seama din raspunsul tau pentru nogomani.

| anonim_4396 explică (pentru Thunderstruck):

Dumnezeu nu este mitologic! Si mersi pentru jigniri aici se vede nivelul tau! Nu mai continui ca nu am cu cine!

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca tot ai adus aminte de jigniri... Citez din primul tau raspuns : "Stati cam prost cu logica", "te cam contrazici geniule", "daca voi sunteti mucosi(majoritatea)".

| anonim_4396 explică (pentru Thunderstruck):

Ma daca eu plec de la o premisa care mi se pare adevarata tu trebuie s imi demonstrezi ca nu este adevarata ca sa ma convingi! E logic ca te-ai contrazis singur ca "troll-ul""! Vad ca nu prea te duce capul dar am terminat oricum ca nu ai minte nici cat unu'de a 8-a!

| paulpaul25 a răspuns:

De ce cred in Dumnezeu? In primul rand vreau sa iti spun ce inseamna Dumnezeu pentru mine. Nimeni, nici macar biserica nu poate sa iti spuna ce este dumnezeu. Daca intrebi vei primi raspunsuri vagi, simple si luate din carti scrise de oameni. Trecand peste primul nivel, de cercetare facuta la preoti, calugari, biserici, pot sa-ti spun ca Dumnezeu este peste tot. Da, este peste tot deoarece eu consider ca Dumnezeu este iubire, intelegere, pace, ajutorare. Noi, majoritatea chiar daca ni se pare sau nu ca Dumnezeu exista, prin toate lucrurile bune pe care le facem il consolidam pe Dumnezeu. Am zis ca El este peste tot, deoarece atat timp cat exista pace pe pamant, iubire intre oameni exista si Dumnezeu. Fiecare are dreptul sau nu sa creada, fiecare are dreptul sau nu sa critice...Acum de ce cred in Dumnezeu. Fiecare om, asa cum presupun ca si dumneavoastra, viseaza la clipa de implinire, la clipa cand o sa ajunga "bogat", " fericit" sau ce intelege fiecare prin implinire.Eu cred ca nu poate sa existe dovada mai mare a existentei lui Dumnezeu decat reusita noastra in aceasta privinta. Adica suntem noi, alaturi de cateva persoane, sau in unele cazuri singuri si reusim sa ne ridicam deasupra tuturor, reusim sa ne luptam cu toata lumea pentru ceea ce dorim si mai si invingem. Eu nu sunt manifestant al credintei mele, dar cred ca nu exista o notiune generala pentru Dumnezeu, ca El este ceea ce vrem noi sa fie, este ceea ce credem noi. Sper ca nu am plictisit prea mult, cu teoria mea. Oricum am vazut mai jos discutii aiurea despre atei daca sunt sau nu satanisti. Nu, ateii nu sunt satanisti. Ateii sunt oameni care pur si simplu nu cred in nicio divinitate, poate cred in propria persoana sau poate nici atat, ei sunt neutrii, nu sunt nici de partea lui Dumnezeu nici a Satanei. Iar satanistii cred in forta malefica, demonica a Satanei. Eu, repet nu judec pe nimeni. Mult noroc!

| ErrorFound a răspuns:

O fiinta, oricat de avansata ar fi ea, nu poate crea universul din moment ce ea este creata din materie(varianta pe care o zic tuturor).
Acum, daca vrei sa-ti spun tot ce am in cap in legatura cu acest subiect, va trebui sa stai sa ma asculti cam...10 ani...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ma gandesc si eu ca toate care ne inconjoara au fost facute de cineva superior.Ca doar n-or fi toate facute de chinezi
In plus, de atatea ori m-am rugat cand am fost in unele situatii mai complicate si de fiecare data am trecut usor prin ele.Dar nu pot sa spun ca am trecut usor si atunci cand m-am rugat
Oricum, daca tu crezi in Dumnezeu si El nu ezista n-ai pierdut nimic. Dar daca nu crezi in El si El exista ai pierdut tot

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma nu cred ca este normal sa faci in mod indirect pe unul care crede in Dumnezeu, "bou" ca daca il faci inseamna ca esti mai bou decat el!
Ce ai prezentat tu acolo se leaga de biserica crestina! Eu daca cred in Dumnezeu sunt neaparat crestin? Tu practic in problema asta ii bagi pe toti care cred! Nu este normal! Gandeste-te de doua ori inainte sa arunci cu niste cuvinte intr-un mod anapoda!

| DiamondEyes a răspuns:

Religia ta nu este singura religie care ameninta necredinciosii, cu un loc de chin vesnic.
Unde era acest zeu intre anii 1939-1945 cand germanii i-a atacat poporul mult iubit? Daca exista intr-adevar trebuia sa se fi intamplat vreo minune.
De altfel consider ca, dorintele oamenilor se indeplinesc nu datorita acestui zeu ci pentru ca asta-si doresc ei. Toate gandurile negative si pozitive ne duc unde ne dorim, insa nu realizam asta. Daca ai auzit de Legea Atractiei stii despre ce vorbesc.

| StefaniaM a răspuns:

Cred pentru că n-am vrut un 4 la religie laughing
Glumeam, chiar nu stiu dc

| andri22 a răspuns:

Ce intrebare e asta,uite o sa iti spun cum sta treaba:Eu cred in Dumnezeu pentru ca exist iar tu ar trebui la fel nu sa intrebi asa ceva,puneti macar intrebarea:Ce crezi Doamne despre mine daca am ajuns sa pun pe TPU tot felul de intrebari si care nu sunt sigura pe ele atata timp cat nu sunt de mine, nu fac loc nici pentru ele?
Multi din oameni isi pun aceasta intrebare dar uite ca vine si un raspunsbig grinaca Dumnezeu nu era, gandeste-te noi nu mai traiam nu mai aveam o viata un suflet, sentimente, visuri si tot asa...Deci tu trebuie sa crezi in Dumnezeu pentru ca este Tatal nostru,Mantuitorul Lumii,El si-a dat viata pentru noi iar noi oamenii suntem pacatosi si am ajuns la vorba unui preotsmugLumea s-a inrait,totul s-a schimbat,la fel si biblia:Totul o sa se schimbe,lumea o sa se inraiasca,totul o sa fie schimbat,timpuri grele vor veni, oamenii nu vor mai avea unde sa lucreze, nu vor mai avea ce sa manance, se vor lua la bataie pentru mancare.
De aceea lumea trebuie sa traiasca vesnic in credinta si staruinta, macar spre rugarea si iertarea pacatelor spre fagaduinta lor.Mult noroc!

| ClassyAsFuck a răspuns:

Eu cred ub Dumnezeu pentru ca dovezile sunt peste totwinking.
El este atotputernic, si ma tot gandesc, voi, ateei, de ce nu credeti in ceva pur si frumos? E mai bine cu Satana? Chiar asa?! Nuj cum traiti voi.Eu nu rezist o zi fără să zic o rugăciune sau să mă rog(nu sunt pocăit sunt ortodox)!
Am ajuns la opinia asta pentru ca fără el noi suntem ca un pui de purice pe mâna unui ciclop gigant.

| andreiush25 a răspuns (pentru ClassyAsFuck):

Dar de unde pana unde ai dedus tu ca ateii sunt satanisti? Intreba unul pe aici de ce ateii fac misto de crestini.
Pai uite din aceasta cauza...ca unii put a prostie si merita.
Dovezile sunt peste tot? Serios? Daca tu traiesti in lumea cu ponei si ingerasi asta nu e problema noastra. Lasa ca o sa iti traga tie viata una direct in OO si o sa vezi ca nu o sa iti fie alaturi nici un dumnezeu.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru ClassyAsFuck):

"de ce nu credeti in ceva pur si frumos"
Dumnezeu nu e nici pe departe pur, vezi crimele comise de dansul. Si ateii nu cred in Satan

| Dumniezău a răspuns (pentru ClassyAsFuck):

Daca dovezile sunt peste tot arata-mi si mie un exemplu.Si inca ceva...De unde draq stii tu ca ateii sunt neaparat satanisti.Nici eu nu cred in dumnezeu dar asta nu inseamna ca sunt satanist.

| ClassyAsFuck a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Deci chiar... crezi ca Dumnezeu comite crimele si violurie? Sau Diavolul.ia gandeste-te mai bine la zici! Dacă nu ar fi ateei si acesti pocăiti falsi si inclusix Diavolul, această lume, tara, planetă ar fi ca un fel de PerfectWorld!
Chiar crezi ca Dumnezeu ar face crime sau ne-ar lăsa pe noi să facem asta?! Stai linistit, o să ajungă in iad!

| ClassyAsFuck a răspuns (pentru Dumniezău):

Dovada esti uh! De ex. crezi ca lumea asta asa singură ar la polen la flori? Sau cum ne-am crest noi, uh, el, eu, voi, ei?

| Dumniezău a răspuns (pentru ClassyAsFuck):

Nu inteleg ce vrei sa spui.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru ClassyAsFuck):

Poi cand a facut inundatie pe vremea lui Noe nu a facut o crima?

| ClassyAsFuck a răspuns (pentru andreiush25):

Da. ia hai să ne mai gandim.Noi cand o sa murim crezi ca o sa zacem asa in sicriu cu tot cu suflet in trup? Nu! Sufletul se duce la judecată unde se va decide dacă este binevoit să ajungă in rai!

| ClassyAsFuck a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Nu,nu a făcut pentru că i-a făcut un bine!

| andreiush25 a răspuns (pentru ClassyAsFuck):

Nu o sa zac in sicriu stai tu calm...Foarte bine.Ti-ai expus parerea, ti-o respect dar nu sunt de acord cu ea. O seara placuta.

| KodrutZ a răspuns (pentru ClassyAsFuck):

Amice, esti bolnav? Ateismul implica negarea oricarei zeitati, fie ea Zina Maseluta, Uciga-l Toaca, Muma Padurii, Dumniedzau, sau cum mai vrei tu sa ii zici!

| Scarbo a răspuns (pentru ClassyAsFuck):

Pai daca dzeu asta nu provoaca violurile si crimele, asa cum zici tu care e rolul lui dzeu, el nu trebuie sal tina sub control pe satana, sau nu are chef sane ajute, sau poate deja dzeu a fost invins de satan, astea sunt solutiile care reies din raspunsul tau. N-am dreptate?

| Scarbo a răspuns (pentru ClassyAsFuck):

Oamenii nu au fost creati, nimic nu a fost creat, totul se formeaza... in timp.

| nogomani a răspuns:

Pentru ca nu exista nici macar o dovada care sa demonstreze existenta vrunei zeitati, singurele "dovezi" prezentatate de teisti sunt cele care fac apel la ignoranta noastra in ceea ce priveste anumite informatii.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

Si exista dovezi ca nu exista!? OK Raspuns irelevant! Astept alte raspunsuri!

| nogomani a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai prost cu logica? O sa ajungi in cl. a 9-a si o sa studiezi si tu logica si o sa spun si eu Aleluia, Amin!
Cum sa iti prezint dovezi pentru ceva ce nu exista? Of, du-te si fa o rugaciune logicii, dar mai bine citeste un manual de cl a 9-a de logica.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai vreo dovada ca nu exista zana maseluta? hai sa fim seriosi cand afirmi ca exista ceva, vi si cu dovezi, nu astepti de la noi sa demonstram inexistentaa ceva ce nu exista, e absurd

| anonim_4396 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Da! Citeste depre zana maseluta si daca esti om destept vei gasi raspunsul si dovada! Nu va dau mura in gura ca la cei de gradinita!

| nogomani a răspuns:

"Si stai tu linistit am trecut cu mult peste a 9-a!"
Atunci ai trecut ca gasca prin apa.

"Adica ceva ce exista"
Daca sustii ca exista vreo zeitate te astept sa imi prezinti dovezile care te-au facut sa concluzionezi ca exista. Daca nu ai dovezi atunci iti mai recomand sa mai treci prin manualul de logica. Se pleaca de la negatie in orice demonstratie, la fel este si in sistemul judicicar si la fel este si cu orice alta creatura supranaturala, este o logica simpla de bun simt pe care tu nu o cunosti se pare.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

Am argumente! Echilibrul acesta in univers este clar ca nu poate exista asa pur si simplu.Deci vrei sa spui ca tot a aparut din nimic printr-o asa zisa explozie si s-a format viata si un echilibru perfect, o simetrie perfecta in natura, pe pamant!? Adica s-au creat asemenea conditii de viata complet accidental! Scuza-ma dar nu pot crede asemenea baliverne!

| nogomani a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce perfectiune? Lumea asta daca ai avea o minima cunostinta despre ea ai vedea ca e departe de a fi perfecta, chiar si tu ca om esti o adunatura de defecte tu fiind plini de erori inca din nastere, deci daca exista un Dumnezeu teist este mai prost decat cel mai slab inginer de pe pamant. Poate te interesezi sa vezi cate mii de miliarde de stele au planete care orbiteaza in jurul lor, sa vezi ca este impotriva probabilitatii sa fim singura planeta care sustine viata.

http://ro.wikipedia.org/......i/Big_Bang
Cat despre inceputurile big bangu-lui sunt mai multe teorii dar inca nu cunoastem nimic sigur, dar faptul ca big bangul a avut loc este demonstrat stiintific. Cat despre cauza lui inca se mai lucreaza. Dar singura concluzie este ca ne lipseste una sau mai multe informatii, doar "logica" un teist poate sa isi acopere igonoranta cu raspunsul comod Dumnezeu, deci ai confirmat ceea ce am zis eu, faci apel la ignoranta.
Astept pana la urma sa demonstrezi ca Dumnezeu exista bazandu-te pe informatii si nu pe ignoranta.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

Da demonstreaza-mi tu ca nu exista! Eu pornesc de la premisa ca exista! Eu nu pot sa iti demonstrez demonstreaza-mi tu si te cred!

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

"Inca se mai lucreaza"
Se lucreaza la o minciuna mai bine spus! Eu nu ma bazez deloc pe ignoranta! Cred in Dumnezeu si faptul ca tot ce imi spui tu nu are nici o relevanta pentru mine cred ca am terminat discutia! Cand o sa imi aduci dovzi clare nu teorii care au incercat sa se autentifice prin minciuni care s-au demonstrat a fi mincini acele asa-zise "dovezi", deci teoriile atea merg numai pe minciuna! Voi ateii credeti ca sunteti cei mai rationali dar aceasta ratiune nu se poate numi deloc ratiune deoarece credinta nu face rau nimanui daca ne uitam in sens ateist, daca ne uitam in sens crestin credinta chiar este vitala pentru noi! Noi trebuie sa privim in ambele sensuri nu doar asa sa fim fixati ca putem duce o discutie anapoda asa, doar de dragul de a e contrazice pana la anul'! Nimic nu poate fi demonstrat aici este vorba ca ori ai credinta ori nu! Nu ai imi pare rau pentru tine si imi pare foarte bine pentru ateii de pe site care s-au indreptat spre Dumnezeu! Lucrurile care nu pot fi demonstrate prin stiinta pot fi demonstrate prin credinta!
Deci in concluzie discutia asta este cam inutila..Doar mi-am expus punctul de vedere!

| nogomani a răspuns (pentru anonim_4396):

"Lucrurile care nu pot fi demonstrate prin stiinta pot fi demonstrate prin credinta!"
Da, se pare ca nu sti ce este aia o teorie stiintifica, iar cu afirmatia asta ai spus totul despre tine, auzi si poate demonstra prin credinta laughing. Pai ori e deomnostratie bazata pe cunoastere ori e credinta, LOGICA pentru asta sa te rogi.
Deci punctul tau de vedere este ca tu crezi intr-un zeu fiindca nu cunosti cauza universului, iar dupa rationamentul tau Dumnezeu este umplutura care iti acopera necunoasterea, acesta este exact Dumnezeul ignorantei fie ca iti place fie ca nu, dar in realitate nu ai nici un motiv sa crezi ca vreun zeu a creat ceva, este doar dorinta ta de a crede. Cand nu sti ceva, singura concluzie logica este ca iti lipseste o informatie, dar la capitolul logica se pare ca mai este de lucrat.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

Logica tie iti lipseste sa stiilaughing Nu ma asteptam la asemena raspuns! Necunostere? Eu stiu ca Dumnezu este creatorul deci se numeste cunoastere! Necunoasterea si ignoranta sun prezente la tine ca te iei dupa teorii mincinoase!
Si am spus un adevar! Lucrurile care nu pot fi demonstrate de stiinta sunt demonstrate de credinta da! Da nu ai nici un fel de gandire!
"Da, se pare ca nu sti ce este aia o teorie stiintifica, iar cu afirmatia asta ai spus totul despre tine, auzi si poate demonstra prin credinta"
Eu stiu foarte bine ce e ia o teorie stiintifica dar vad ca tu nu sti! Uite ca pe langa lipsa de logica este si lipsa de cunoastere! Tu esti dubla amenintarelaughing
" Pai ori e deomnostratie bazata pe cunoastere ori e credinta, LOGICA pentru asta sa te rogi."
Credinta este cunoastere prietene! Daca tu nu crezi asta si nu te duce capul sa te andesti si singur nu am ce sa iti fac! Tie iti trebuie bag seama un mic transplant de IQ ca la ce mi-ai spus aicilaughing
"Deci punctul tau de vedere este ca tu crezi intr-un zeu fiindca nu cunosti cauza universului, iar dupa rationamentul tau Dumnezeu este umplutura care iti acopera necunoasterea"
Ma ce zici aicea nu are nici un sens! Eu stiu ca Dumnezeu a creat universul! Si cum am mai zis habar nu ai ce sustine si cat de incompleta este acea teorie pe care o sustii tu! Aici e necunoastere!
"acesta este exact Dumnezeul ignorantei fie ca iti place fie ca nu, dar in realitate nu ai nici un motiv sa crezi ca vreun zeu a creat ceva, este doar dorinta ta de a crede""
Ma tu esti faat ca batut in cuie spre ateism! Vorbesti mult, prost si fara rost cum s-ar zice! Ce spui nu are nici un sens! Motivul de a crede in Dunezeu il gaseste orice prost numai ca aici e diferenta trebuie sa nu fi orbit de nestiinta ca in cazul tau! In cazul tau banuiesc o oarecare influenta si manipulare din partea societatii in care iti petreci activitatile zilnice! Adica tu negi existenta lui Dumnezeu cu o asemenea tarie dar sti care e chestia? Nu spui nimic concret si mai ales vorbesti degeaba prietenelaughing Vai de capul tau!
"Cand nu sti ceva, singura concluzie logica este ca iti lipseste o informatie, dar la capitolul logica se pare ca mai este de lucrat."
Tu nu sti ca exista Dumnezeu! Si am mai spus fa-ti un test de IQ ca bag seama ca este cam mic la tine si nu prea te ajuta materia cenusie!

| nogomani a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu stiu ca Dumnezu este creatorul deci se numeste cunoastere!"

Nu, nu stii tu doar crezi ca stii, ai impresia ca stii dar de fapt nu stii nimic, daca ai stii si ai putea sa demonstezzi ceea ce stii ai merge chiar acum sa iei premiul Nobel. Eu stiu ca nu stiu dar vreau sa stiu si am sa cercetez pana stiu.

"Necunoasterea si ignoranta sun prezente la tine ca te iei dupa teorii mincinoase!"

O teorie stiintifica este testata prin metoda stiintifica si are cel mai inalt grad in stiinta, la fel cum avem teoria gravitatiei, care poate fi demonstrata matematic asa avem si teoria evolutiei de exemplu care poate fi observata, doar ADN-ul in sine ne spune povestea evolutiei vietii pe Pamant. O teorie stiintifica se bazeaza pe observatia corecta a realitatii si nu pe ce isi imagineaza fiecare om.

"Lucrurile care nu pot fi demonstrate de stiinta sunt demonstrate de credinta da!"

Sti ca si nebunii cred cu tarie ca tot ceea ce isi imaigineaza ei este adevarat? Poate faci o vizita unui spital de nebuni si daca ai noroc o sa primesti si tu o camera.

"Daca tu nu crezi asta si nu te duce capul sa te andesti si singur nu am ce sa iti fac!"

Ce sa cred nene? Eu accept realitatea si nu credinta ca stiu eu cum este reaitatea, dar vad ca iti place sa stai in lumea ta imaginara si ai impresia ca daca te folosesti de una dintre marile calitati ale omenirii(sa invatam unii de la altii) esti cumva inferior, dar e chiar invers si se vede in modul tau de gandire, habar nu ai pe ce lume traiesti, probabil ca ai impresia ca Dumnezeu ne tine in palma sau ceva in genu.

"Eu stiu ca Dumnezeu a creat universul! Si cum am mai zis habar nu ai ce sustine si cat de incompleta este acea teorie pe care o sustii tu!"

Daca stii ca Dumnezeu a creat universul atunci iti spun sa demonstrezi si sa te duci sa iei premiul Nobel. Ce teorie sustin eu? Sustin ca imi lipsesc niste informatii si nu conosc anumite lucruri, dar nu am nici un motiv sa imi acopar ignoranta la fel ca tine prin Dumnezeu.

"Adica tu negi existenta lui Dumnezeu cu o asemenea tarie dar sti care e chestia?"

Chestia e ca eu traiesc in realitate iar tu traiesti in lumea ta imaginara, sper ca ai sub 14 ani.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

Ma copile tu zici "demonstreaza, demonstreaza" dar tu demonstrezi ceva? Esti batut in cap? Si apropo "teoria gravitatiei".-.-! Ma dupa ce nu ai minte vad ca nici stiinta nu ai in tine..Aia e lege ma, nu teorie! Cand vei face diferenta dintre lege si teorie sa mai vorbesti cu mine!
Cica tu " sper ca ai sub 14 ani" ..Ma tu habar nu ai despre ce vorbesti! Vorbesti mult si prost si in dodii! Nici nu sustii corect in mod "stiintific" ca ai dreptate! Ma eu sunt de mult pe site si ca tine doar 2 atei am mai vazut! Anume unu care venea cu 20 de conturi ca sa imi dea raspunsuri la fel de anapoda ca ale tale si altul care reactualiza stiinta biologica!
Ma astept sa mai gasesc pe unii asemenea voua pe site!
Voi sunteti destepti ma? Cand vorbiti asa prost! Va credeti prea culti, prea intelectuali!
Si asta nu este doar pentru unii dintre atei ci si pentru unii dintre crestini care asemenea voua, daca nu le sustii opinia lor ortodox-crestineasca" spun ceva de genul "ma tu ai ceva in capul ala?" sau chiar aduc jigniri multi dintre ei!
Eh nu te deosebesti mult fata de crestinii astia..Atat tu cat si ei aveti o opinie batuta in cui si orice si oricine v-ar zice ceva voi va inchideti urechile si continuati cu aberatiile pe care voi le credeti adevarate!
Tu traieste in asa zisa ta "realitate"! Crezi ca imi pasa? Eu stiu care este adevarata realitate si deja m-am saturat de opiniile tale pe care le infloresti cu tot felul de aberatii!

| nogomani a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ma dupa ce nu ai minte vad ca nici stiinta nu ai in tine..Aia e lege ma, nu teorie! Cand vei face diferenta dintre lege si teorie sa mai vorbesti cu mine!"

Of of, nu ar fi putin mai bine sa te informezi inainte sa incerci sa ma corectezi? Haide sa iti explic ce inseamna o teorie stiintifica si ce inseamna o lege stiintifica, mai ales ca teoria gravitatiei este perfecta pentru acest lucru, ca altfel nu o sa te informezi singur si o sa faci pe arogantu crezand ca tu cunosti dar de fapt nu cunosti, la fel ca si in cazul zeului imaginar creat de mintea ta sau de mintea altora. Deci o lege sau o teorie stiintifica nu are acelasi inteles daca nu sunt folostie strict in cadrul stiintei.

In limbajul stiintific, cuvantul "lege" descrie o afirmatie analitica. Ne da o formula care ne spune ce se va intampla. In exemplul nostru este vorba de legea gravitatiei universale a lui Newoton care este:
"două corpuri punctiforme de masă m1 și m2 se atrag reciproc printr-o forță direct proporțională cu produsul maselor corpurilor și invers proporțională cu pătratul distanței dintre ele, orientată pe direcția dreptei ce unește centrele de greutate ale celor două corpuri."

Aceasta formula ne ajuta sa calculam atractia gravitationala dintre pamant si un obiect caruia tu ii dai drumu sa cada sau de ce nu, atractia dintre marte si soare etc.
Putem sa folosim legea gravitatiei ca sa calculam cat de puternica este forta gravitationala dintre un obiect caruia ii dai tu drumul si pamant, care la randul ei ne lasa sa calculam acceleratia acelui obiect, timpul in care va atinge pamantul, cat de rapid a atins pamantul, cata energie va fi necesara sa ridicam acel obiect etc.

Deci in timp ce legea gravitatiei ne lasa sa calculam destul de multe despre ceea ce se va intampla, observa ca nu ne spune de ce se intampla acest lucru, dar pentru asta avem TEORIILE STIINTIFICE.
In limbajul stiintific cuvantul cuvantul "teorie" este folosit pentru a descrie o explicatie pentru DE CE si CUM se intampla lucrurile. Pentru gravitatie, folosim teoria relativitatii generale pentru a explica de ce lucrurile cad.

O teorie incepe cu una sau mai multe ipoteze, idei netestate despre "de ce lucrurile se intampla". De exemplu, eu pot propune o ipoteza ca lucrurile carora tu le dai drumu, cad deoarece sunt trase de campul magnetic al pamantului. Odata ce incep sa testez aceasta ipoteza, nu o sa dureze mult timp ca sa imi dau seama, ca ipoteza mea nu este sustinuta de dovezi. Obiectele non-magnetice cad la fel de repede ca si cele magnetice. Deoarece ipoteza mea nu a fost sustinuta de dovezi, nu a castigat statutul de teorie stiintifica. Pentru ca o idee sa devina o teorie stiintifica, acea idee trebuie sa fie testata temeinic si trebuie sa fie o descriere precisa si predictiva a lumii naturale.

In timp ce leglile stiintifice se schimba foarte rar, teoriile se schimba frecvent pe baza noilor evidente descoperite. In loc sa fie eliminate din cauza noilor dovezi, teoriile sunt revizuite pentru a include noile dovezi in explicatia lor. Teoria relativitatii s-a adaptat pe masura ce noi tehnologii si noi dovezi au extins viziunea noastra asupra universului.

Deci cand vorbim stiintfic despre gravitatie, putem vorbii despre legea care descrie atractia dintre doua obiecte, dar de asemenea putem vorbii de teoria care descrie de ce obiectele se atrag unele pe altele.

"dar tu demonstrezi ceva?"
Pai eu nu trebuie sa demonstrez nimic, nu eu sunt cel care sustine existenta unei zeitati, daca eu sustineam existenta unui zeu eram obligat sa aduc si dovezi, iar pozitia mea in legatura cu originile universului este ca nu stiu nimic sigur, nu este o rusine sa recunosti ca nu stii, este o rusine sa spui ca stii cand de fapt nu stii.

"Eu stiu care este adevarata realitate si deja m-am saturat de opiniile tale pe care le infloresti cu tot felul de aberatii!"

De fapt nu stii, nu exista certitudini decat in matematica.

Acum se pare ca te-am facut sa imi vorbesti vulgar, imi cer scuze pentru aroganta din comentariile trecute, au fost spuse pe baza unor zile mai stresante, nu le lua personal. Eu ti-am explicat toate acestea nu ca sa ma dau eu superior, ca nu ma cred superior sau inferior nimanui, ti-am spus toate acestea cu scopul te a-ti largii orizontul. Sper ca ai inteles cum sta treaba cu teoriile si legile stiintifice, o zi placuta sa ai.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

Eh asa este, chiar nu mi-a placut acea aroganta a ta! Sa sti ca m-ai facut sa imi largesc orizonturile! Am vazut ca esti foarte informat si pot sa te felicit pentru lucrul asta!
Eu ti-am aratat cum teoriile stiitifice care contrazic in mod indirect existenta lui Dumnezeu nu au cum sa fie demonstrate ca fiind adevarate.
Eh, creationismul reprezinta si ea o teorie! Eu nu pot sa iti aduc dovezi ca sa iti demonstrez cum nici tu nu poti sa imi demonstrezi cum aceste teorii ar fi adevarate!
Este posibil ca noi sa fim mult mai departe de adevar decat ne inchipuim! Orice este posibil! Unele lucruri ies din aria noastra de intelegere!
Adica hai sa ne gandim putin! Daca existau dovezi palpabile pentru existenta lui Dumnezeu mai sustinea cineva aceste teorii? Sau daca existau dovezi palpabile care sa demonstreze teoriile respective, mai credea cineva in Dumnezeu? NU!
Ce vreau eu sa spun este ca fiecare om din acest punct de vedere a cosmogoniei poate avea orice opinie!
Tu ai spus ca nu stii sigur dar totusi esti asa ferm de inexistenta lui Dumnezeu.
Nici eu nu stiu sigur! Nimeni nu stie adevarul absolut! Dar pentru mine Dumnezeu exista!
Probabil am gresit cand am afirmat cu atata fermitate un lucru care nu poate fi demonstrat! Dar desigur si tu ai negat cu aceeasi fermitate inexistenta lui Dumnezeu!
Vad ca majoritatea dintre voi ii luati numele in desert lui Dumnezeu si unii cred cu certitudine in teoriile astea! Eh tu macar ai aratat ca esti cat de cat integru dar totusi ar fi bine sa iei in calcul si aceasta posibilitate ca pe celelalte!
Dar totusi ce te face pe tine sa nu iei in calcul si varianta creationismului?

| nogomani a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu ti-am aratat cum teoriile stiitifice care contrazic in mod indirect existenta lui Dumnezeu nu au cum sa fie demonstrate ca fiind adevarate."

Ce teorie contrazice indirect existenta lui Dumnezeu? Eu in ultimele luni in care inca mai credeam in existenta unei zeitati(o zeitate deista, ca am trecut de la crestinismul teist la deism) stiam ca daca exista o zeitate, teoria evolutiei, teoria universurilor paralele, abiogeneza etc. nu au nici o relevanta in ceea ce priveste existenta acelei zeitati, deoarece nimic nu ar fi impiedicat acea zeitate sa creeze universul prin evolutie sau sa creeze o infinitate de universuri, dar acum daca esti crestin literalist intr-adevar te aflii intr-o situatie dificila, trebuie sa negi 99% din stiinta moderna(imi amintesc cand faceam si eu aceasta negare laughing ).

"Eh, creationismul reprezinta si ea o teorie! Eu nu pot sa iti aduc dovezi ca sa iti demonstrez cum nici tu nu poti sa imi demonstrezi cum aceste teorii ar fi adevarate!"

Acum habar nu am ce fel de creationist esti, ca sunt mai multe tipuri, dar teoria evolutiei este un fapt demonstrat de toate domeniile stiintifice de la astronomie, geologie, genetica, pana la matematica si fizica.
Eu in cazul teoriilor stiintifice nu ma bazez pe credinta si pe observatie. Daca o anumita teorie nu ar fi valida, predictiile facute in baza ei nu ar functiona. Faptul ca un PC, sistemul GPS, algoritmii evolutivi, un vaccin sau o noua rasa de animale pot fi realizate sau produse, demonstreaza ca teoriile care stau la baza acestora sunt corecte: fizica cuantica, relativitatea, teoria evolutiei, si toate celelalte teorii isi pot demonstra practic aplicabilitatea pe cand pe baza creationismului din cate stiu eu nu exista nici macar o aplicabilitate.

"Unele lucruri ies din aria noastra de intelegere!"

Adevarat, dar asta nu ar trebui sa ne descurajeje sa cercetam si sa intelegem cauza tuturor fenomenelor, ca daca stam sa ne gandim un copil de clasa a 4 a l-ar face de rusine pe Aristotel in ceea ce priveste stiinta elementara, deci pentru Aristotel cam toata stiinta noastra ar fi peste aria lui de intelegere, mai ales ca unele ipoteze date de el sunt de tot rasu in ceea ce priveste femeile, procrearea, stelele etc.

"Daca existau dovezi palpabile pentru existenta lui Dumnezeu mai sustinea cineva aceste teorii?"

Ei bine nu cunosc crestini in viata reala, dar in diferite dezbateri am vazut crestini care nu aveau nici o problema cu toate teoriile stiintifice moderne, daca cunosti ceva engleza poti sa il asculti pe John Lennox intr-o dezbatere. Credinta in Dumnezeu nu tine de stiinta si tine doar de credinta.

"Tu ai spus ca nu stii sigur dar totusi esti asa ferm de inexistenta lui Dumnezeu."

Pai atata timp cat nu exista nici o dovada a existentei lui Dumnezeu, nu am nici un motiv sa cred ca exista unu, dar poate sa existe o sansa de 0, 1 %ca o zeitate sa existe la fel ca orice alta creatura "supranaturala", ceea ce pe mine nu ma afecteaza deloc, daca Dumnezeu exista si vrea ceva de la mine sa vina sa imi spuna personal si am sa vad daca vreau sa ii indeplinesc cererea, dar doar faptul ca o fiinte atotputernica mi-ar cere mie ceva mi se pare absurd.

"Dar totusi ce te face pe tine sa nu iei in calcul si varianta creationismului? "

Ti-am raspuns in comentariile de mai sus, dar daca ar trebui sa iau in calcul varianta creationista ar trebui sa cred ca Dumnezeu este rau voitor, crud, batjocoritor sau incompetent. Adica uita-te la lumea naturala, "facuta" special sa fie cruda si nemiloasa, "designul" majoritatii vietuitoarelor poate fi imbunatatit in proportie de 90% ceea ce ne spune clar ca nu avem perfectiune in natura daca stam sa o analizam mai profund. Bine inteles, putem sa mergem si la scara mai mare si putem vedea ca galaxia noastra se va ciocnii cu galxia Andromeda si aici este o alta dovada de incompetenta.
Mai este si treba cu cele 99, 9% din speciile care au existat pe pamant si au disparut si aici te intreb ce fel de Dumnezeu teist(ca la deisti e posibil) doreste sa creeze sute de milioane de specii ca mai apoi sa le distruga?

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

" doreste sa creeze sute de milioane de specii ca pai sa le distruga?"
Asta sustine Biblia! Ca va veni asa zisul Armaghedon! Eu nu sustin Biblia..Sunt liber cugetator! Cred intr-un creator si atat..nu in toate tampeniile pe care le spun religiile! Sa sti ca ai reusit sa ma pui putin pe ganduri! Nu prea au reusit "desteptii" de pe aici lucrul asta! Multumesc pentu raspunsurile si timpul acordat!

| codrut a răspuns:

De ce nu cred? hai sa vedem...
Dumnezeu pedepseste o intreaga umanitate pentru doi prosti? Dumnezeu ne-a aruncat intr-o lume de nimic ca doi oameni creati cu o fire imperfecta si expusa la pacat au mancat un fruct? Dumnezeu permite tot ce se intampla acuma deoarece acuma mii de ani doi oameni au mancat un fructlaughing? Cred ca era fructul preferat a lui Dumnezeu, as putea intelege daca asta a fost problema, dar ma indoiesc. Adica Dumnezeu permite : crimele, violurile, torturile, nasterea cu dezabilitati, dezastrele naturale, toate acestea ca au mancat acuma mii de ani doi oameni un fruct, waw.
Da stiu si eu, Dumnezeu este ''atot-stiutor'', ''omniprezent'' bla bla. Poi daca ii atot- stiutor, de ce a mai creat oamenii care oricum n-o streaca prostia asta de test, si o sa mearga in iad. Dumnezeu se asteapta sa credem printr-o colectie de carti ( Biblia), in care scrie porcarii, si se asteapta sa-i urmam cuvantul. Cum o putut Dumnezeu, sa ne arunce in lumea asta cu o fire imperfecta, cu ispite pe care tot el le crease, si apoi sa te si judece ca te-ai purtat ca atare? sa fim serios...
Dumnezeu te arunca in iad, dar stai, te iubestelaughing, haide ma.
Si cei din iad o sa fie aruncati intr-un lac de foc, nu pentru o ora, nu doua, ci o vesnicie, fara alinare, fara nimic, doar pura durere. Dumnezeu ne cere sa fim cum nu este el. Buni, sa iertam, dar el nu face asta, aceias iertare ar trebui sa dea dovada si in ziua judecatii. Dar biblia ne arata un monstru nemilos, de care trebuie sa-ti fie frica, dar care cica te iubeste! Si te arunca in iad, nu ca ai omorat, nu ca ai furat, si pur si simplu ai un pacat maruntel. Un tata bun nu ar face asa ceva, un tata bun nu ar pedepsi pe perioada nelimitata, pedeapsa este facuta ca sa corecteze o persoana, nu sa o chinuie, daca acest tata ceresc chiar exista, inseamna ca nu trebuie sa ne punem intrebarea de ce suntem asa cum suntem(rai, invidiosi etc.), asa tata- asa fiu