| anonim_4396 a întrebat:

De ce crestinii si ateii ii judeca pe cei ce n-au aceeasi credinta ca ei?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Probabil pentru ca au prejudecăți fata de cei care nu gândesc ca ei. Oricum, un creștin adevărat este fără prejudecăți și respecta opinia celorlați, chiar dacă nu e de acord cu ea.

| ania a răspuns:

Din dorința pe care Creatoul a pus-o în conștiința noastră de a-i ajuta și pe alții să găsească ceea ce considerăm a fi adevărat.

| RAY a răspuns:

Ca asa e romanul de fel, nu isi vede de gunoiul lui nu trebuie sa se interese de alti desi i ploaie in cap

| Drimmero a răspuns:

Fanatismul nu face bine la bibilica, cel mai bine ar fi sa se accpte faptul ca unii cred si altii nu cred,, nu inteleg de ce atatea porcarii si atata ura in lume? Pana cand vom inceta sa nu ne mai uitam in ograda altuia?

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca au impresia ca celalalt e inselat, credinta fiindu-i falsa.

| vocea a răspuns:

Este simplu, fiindca au niste ideologii diferite si cred ca celalalt care gandeste altfel decat ei este un rau pentru planeta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!

Oamenii traiesc in diferite regiuni ale globului, fiecare se naste in o religie.
Sunt oameni care se intereseaza de mai multe religii si dupa isi aleg una in care cred cu adevarat,sunt oameni care pur si simplu merg pe ideea ca "m-am nascut in religia asta,in religia asta mor " iar altii pur si simplu nu le pasa deloc,sau il vad pe Dumnezeu in felul lor,etc.
Crestinismul spune "Nu judeca",crestii adevarati nu ar trebui sa judece.
Apoi,nu stiu celelalte religii ce porunci dau ele,dar daca omul e ignorant si in religia spune ca " Cine nu crede in X e caine si merita sa moara" inseamna ca e ceva in neregula cu el.
Indiferent de cult,religie,indiferent de regulile pe care iti sunt impuse de acea religie,daca nu le poti accepta cu mintea si sufletul, nu trebuie sa le indeplinesti ( unii o fac pentru ca, desi simt ceva ce ii impinge sa nu o faca isi zic " Asa vrea Dumnezeu" ).
Sper ca ai inteles ceva.
Idee e ca, daca LEGEA sau RELIGIA e impotriva oamenilor ( nu conteaza de care ) trebuie schimbata. ( nu ma refer ca daca sunt criminali in libertate sa zici " eh, lasa-i, oricum se reincarneaza la loc cei omorati".
Intelegi tu.

Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare adept al unei religii crede ca religia sa este cea adevarata si-l priveste pe cel de alta religie "cu ochi reci" sau intr-un mod mai negativist ca sa zic asa pentru ca-l considera diferit si probabil inferior din cauza religiei diferite.
Este gresit sa spui de atei ca-i judeca pe ceilalti ca sunt de alta credinta pentru ca ei insisi (ateii) n-au nicio credinta.
Foarte multi crestini (ca sa nu spun majoritatea) sunt foarte aroganti din punct de vedere al religiei si daca incerci sa le explici ca este ceva gresit la religia lor o sa inceapa sa te jigneasca, am avut un caz de genul, asta se intampla de obicei persoanelor indoctrinate rau de tot pentru ca ele au cea mai multa incredere in religia pe care o urmeaza doar pentru ca s-au nascut cu ea, nu pentru ca asta au ales.

| Niklauss a răspuns:

Pentru ca asa sunt oamenii in general, tot ceea ce stim noi sa facem e sa judecam.

Dar mai este totusi o explicatie, încearcă sa ii aducă la propria lor mentalitate, sa ii convertească sa la ortodoxism, catolicism sau sa ii facă sa creadă ca nu exista un Dumnezeu si sa fie un ateu.

Dupa cum spuneam noi stim doar sa judecam si judecam pe altii doar pentru ca nu ne plac actiunile lor, felul cum arata, sau ca fac lucruri pe care noi nu le putem face sau nu ne plac.

Sper ca te-am ajutat. funda?