| syd2 a întrebat:

De ce d-zeu a permis holocaustul? hihi

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Matei 27, 25 Si tot norodul a raspuns:"Sangele LUI sa fie asupra noasta si asupra copiilor nostri."
Acesta este motivul HOLOCAUSTULUI. Asta si-au dorit, asta au avut si vor avea pana la sfarsitul omenirii.

| 13 a răspuns:

Pentru ca dumnezeu este o creatie a imaginatieica si restul zeilor. Cum Poseidon permite braconajul de delfini, balene si alte animale protejate si cum permite revarsarile de titei in ape, asa a permis si Dumnezeu holocaustul si tot ce se intampla acum. Sunt personaje fictive inventate de oamnei din lipsa unor raspunsuri concrerte ale unor intrebari existentiale.

| T0T a răspuns:

Dacă nu ar fi permis ceva ar însemna că suntem doar niște marionete.

| milan9 a răspuns:

Suma unor concsecinte a condus la acea drama. Dumnezeu nu a putut impiedica urmarile care decurg din LIBERTATEA pe care El a oferit-o oamenilor... sad sad
El este Cel Ratignit pe cruce de aceasta Libertate a celor pe care i-a creat... sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Pai stai asa ma, cu victimele cum ramane? Ei nu au avut libertate? Mai mult ca sigur grupul X nu a vrut sa moara. Avem Grupul X, cei care au murit si grupul Y, cei care au ucis.

Nu era libertatea grupului X mai importanta decat cea a grupului Y mai ales ca, in cazul gX, erau persoane care erau nevinovate? Nu e moartea unor nevinovati mai importanta decat libertatea unor criminali?

| sublime89 a răspuns:

Daca exista d-zeu, atunci el nu doar a permis holocaustul, ci chiar l-a provocat. Asta daca ar fi sa credem ca el e atotputernic si atotstiutor, deci nimic nu se intampla fara voia lui. Si mai mult, cei care au cauzat holocaustul erau crestini din intreaga Europa. Trecand peste faptul ca germanii erau crestini, ca Hitler era catolic, ca motto-ul armatei germane era "D-zeu e cu noi" etc, nu putem ignora nici aliatii nazistilor din cel de-al doilea razboi mondial. Aproape intreaga Europa centrala si de est a colaborat cu germanii in eliminarea evreilor. Vorbim de tari profund religioase, conduse de regimuri profund religioase. Evreii au fost masacrati cu ajutorul estonilor, letonilor, lituanienilor, polonezilor, slovacilor, ungurilor, ucrainienilor sau romanilor. La noi in tara, atat in regimul lui Antonescu, cat mai ales in Miscarea Legionara, credintele religioase crestine au jucat un rol semnificativ. De fapt, tot antisemitismul european care a durat sute de ani, isi are originile in crestinism. Crestinii nu i-au suportat niciodata pe evrei pentru faptul ca acestia aveau o religie diferita si nu-l acceptau pe Isus drept mesia. Holocaustul nu a fost altceva decat apogeul antisemitismului crestin din Europa. Dintr-o data, catolicii, protestantii si ortodocsii si-au dat seama ca au ceva in comun, si anume ura fata de evrei. Si nu orice fel de ura, ci una de moarte. Asta a fost comportamentul exemplar de care au dat dovada crestinii, iubindu-si aproapele atat de mult incat l-au tot trimis direct pe lumea cealalta. Si ei se mai trezesc acum sa dea lectii de comportament altora, sau sa spuna ca Hitler a fost ateu, desi toate dovezile ii contrazic. Holocaustul e poate cel mai clar exemplu din ultimele secole al efectului distrugator pe care religia il poate avea asupra societatii, si a felului cum crestinii reusesc sa isi spele imaginea in asa fel incat aproape nimeni sa nu-i mai invinuiasca pentru asemenea crime. Mai mult, reusesc chiar sa arunce toata vina pe atei. Traim intr-o lume care ezita inca foarte mult sa spuna lucrurilor pe nume cand vine vorba de religie. Ea e scutita de orice critica in continuare. Asta va trebui sa se schimbe, inclusiv la noi in Romania unde biserica profita de faptul ca nu e criticata aproape deloc pentru a continua sa stranga tot mai multe averi intr-o tara saraca.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Dumnezeul din ceruri, adica Domnul Nimeni de Niciunde Nu poate interzice Nimic pentru simplul motiv ca existenta sa nu exista

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Deoarece, omul s-a dezis de Dumnezeul care l-a creat, a ascultat de Satan, dusmanul lui Dumnezeu.Satan l-a indus in eroare spunand-ui ca Dumnezeu il priveaza de adevar, astfel omul indus in eroare si-a dorit sa fie independent, sa se conduca singur. Astfel omul a pierdut favoarea lui Dumnezeu, si a acceptat favoarea lui Satan. Iata rezultatul, si atunci si astazi, si in vechime omul care se dezice de Dumnezeu are numai de pierdut. Dumnezeu permite raul si suferinta din cauza neascultarii omului, si-a ingerilor rebeli. Omul si ingerii sunt pot vedea ce foloase le-au adus neascultarea si de ce au fost si sunt in stare sa faca oameni si ingerii rai. Cu siguranta Dumnezeu nu va permite sa se intample aceste lucruri rele si devastatoare la nesfarsit, raul va fi inlaturat, suferinta si necazul vor avea sfarsit. Ceea ce Dumnezeu a promis prin Cuvantul sau inspirat si scris Biblia se va implini cu siguranta. Dumnezeu nu minte. Daca doresti citeste in Biblia ta in 2Tesaloniceni 2:11; Psalmul 37:11; Apocalipsa 21:3, 4.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

De ce trebuia sa adaugi dupa intrebare si hihi? Esti bine, iei in deradere totul?

| syd2 explică (pentru PorumbRodica1965):

Va rog, un oarecare D-zeu atot iubitor si accentuez "milostiv" NU avea dreptul sa-i lase sa sufere pe acei oameni deoarece, D-zeu este ca un tata, si-ar lasa el oare copiii sa arda de vii, nu, de aceea nu cred in existenta lui deocamdata, prea marita doamna Rodica.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru syd2):

Preabine,scumpete, nu crezi, nu te obliga nimeni. Si eu as putea sa spun despre mine ca nu am,, creier", pentru ca nu-l vad, nu-l simt, dar totusi imi este de un real folos chiar daca nu pot sa-i cunosc toate partile, fara el nu as fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu le ingaduie toate fiindca are rabdare cu cei care trebuie sa se mantuiasca.iar rabdarea lui e foarte mare.insa,nu trebuie sa ne facem probleme, vii ori morti, fiindca are el grija de noi.

| Scarbo a răspuns:

In biblie scrie ca evreii erau poporul ales, probabil ca pentru asta.

| Voidwithin a răspuns:

Poate era curios sa vada cum reactioneaza omuletii aia mici cand sunt gazati la dusuri sau poate nu-l intereseaza.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

"Daca dumnezeu exista va trebui sa imi implore iertarea" text scrijelit pe peretii unui lagar https://www.facebook.com/......519997486/

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Dumnezeu daca exista. ori nu ii pasa. ori dormea. ori ii chiar placea.

| syd2 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

atunci de ce m-ai avem nevoie de un asa d-zeu?

| Scarbo a răspuns (pentru syd2):

Sa nu ardem de vii in iad?!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru syd2):

*mai
Pai normal ca nu avem nevoie. japonezii au moralitate si fara sa aiba un dumnezeu.

| Roam a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

De ce crezi ca dumnezeu poate dormii, respectiv simte sentimentul de placere si compasiune? Ne-a lasat libertate deplina. Nu cred ca ti-ar placea ca cineva sa-ti ingradeasca anumite drepturi. In legatura cu textul scrijelit, probabil e adevarat sau e doar o poveste, nu stiu, dar sunt sigur ca un om chinuit, care nu a mai mancat de zile intregi si este in ultimul stadiu de delir isi pierde usor increderea in divinitate. Cum ar fi lumea daca dumnezeu ar fi dat tuturor mancare, apa, adapost si tot ce este necesar vietii? Poate ca atunci nu mai exista rautate... poate nu mai ravneam la bunul altuia pentru ca toti aveam tot ce ne trebuie. Cine stie... eu nu.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Roam):

Referitor la placere:"dupa chipul si asemanarea sa". multi oameni ajung sa creada in dumnezeu cand pierd lucruri in viata. si din disperare recurg si la metoda asta de a crede. "libertate deplina"? insasi crestinii considera ca tot ce li se intampla e dat de dumnezeu "m-a pedepsit dumnezeu" "dumnezeu e cu mine". "Cine stie" cand vei vedea www.bibliapentrusceptici.ro vei sti.

| Roam a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Si conteaza ce cred crestinii? Ma doare-n... de ei si de prostiile pe care le cred. Din cauza lor am avut momente cand am pus la indoiala notiunea de dumnezeu. Biblia si religia sunt create de oameni, nu de dumnezeu. Pune la indoiala religia nu pe dumnezeu. Notiunea de dumnezeu nu poate fi discutata, nu are rost si este pierdere de vreme. Nimeni nu stie ce este cu adevarat. Deci, biblia NU este scrisa de dumnezeu, NU te someza nimeni sa implinesti acele porunci. Nu-l mai asocia pe dumnezeu cu biblia si cu biserica pentru ca automat crezi in ce ti-au spus crestinii si anume ca biblia e a lui dumnezeu. Pe scurt. am o intrebare: De ce ii crezi cand iti spun ca biblia e a lui dumnezeu, dar nu ii crezi cand spun orice altceva?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Roam):

Ai inteles complet gresit. sunt ateu si nu consider ca biblia e scrisa de dumnezeu. atat timp cat nu sunt dovezi ca nu exista dumnezeu e normal sa cred ca nu exista. vezi link-ul dat de mine mai sus.

| LostInPark a răspuns:

Din dragoste...citeste biblia, bre.

| Daviddd a răspuns:

Pentru ca iubire. PS: Incearca ateism, are mai mult sens