| Inferno a întrebat:

De ce,Dumnezeu, dupa ce a creat o realitate cu niste legi ale ei, ar incepe sa le sfideze sistematic?

33 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Unele au fost spre vindecarea trupeasca, altele pentru ca oamenii sa il cunoasca.
Pe tine de ce te-ar vindeca parintii tai?

| Inferno explică (pentru costis):

"pentru ca oamenii sa il cunoasca."
Nu stiu cat de corect e, teologic vorbind,raspunsul tau.
Relatia Iisus-apostoli se baza in principal pe credinta. Nu era nevoie deci de minuni pentru asta.

"Unele au fost spre vindecarea trupeasca.'
Da,insa nu inteleg de ce a fost nevoie ca Dumnezeu sa incalce legile pentru asta. Daca dorea ca acei oameni sa se vindece atunci de ce nu a creat inca de la inceput legile de asa natura incat sa permita asta,fara a le mai incalca el dupa.

"Pe tine de ce te-ar vindeca parintii tai?"
Daca parintii mei ar fi Dumnezeu atunci nu m-ar mai vindeca, ci ar face legile in asa fel incat sa nu ma mai imbolnavesc.

Decat sa postulezi: "Toti acei oameni vor muri." si dupa sa apari iar si sa spui: "Pardon, toti acei oameni cu exceptia lui X.", este mult mai dumnezeiesc, ca sa spun asa, sa afirmi de la inceput: "Toti acei oameni, fara X, vor muri."

Prezenta acestor derogari sunt dovada ca legile universului NU sunt perfecte.

| Doub a răspuns:

De ce crezi ca le sfideaza sistematic?

| Inferno explică (pentru Doub):

Ma rog, poate adjectivul "sistematic" e nepotrivit, insa faptul ca le sfideaza e incontestabil, cel putin lecand de la premisa existentei minunilor.

| Doub a răspuns (pentru Inferno):

Ce legatura are existenta minunilor cu sfidarea? Te rog, fii putin mai explicit.

| Mayar a răspuns:

Un nou exemplu de, citez : "logica umana ineficienta" - daca tu cu lipsa cunostintelor tale ai ajuns la o asemenea idee, nu inseamna ca toti avem aceeasi mentalitate ca tine.
Dumnezeu nu sfideaza nimic, voi nu stiti in ce lume traiti.

| Inferno explică (pentru Mayar):

Cum ramane atunci cu minunile biblice, mersul pe apa, transformarea apei in vin, etc, etc?
Cu minunile ce facem?

| Mayar a răspuns (pentru Inferno):

Omul nu poate face minuni.

| Inferno explică (pentru Mayar):

Da,clar. Nu mai avem ce discuta.

| martzian a răspuns:

Da un exemplu, Inferno...

| Inferno explică (pentru martzian):

Toate minunile.

| Jardelin a răspuns (pentru Inferno):

Pai ma gindesc, referindu-ma la exemplul tau, ca Domnul Iisus a fost si Dumnezeu si om, iar ca Dumnezeu era deasupra legilor pamintesti create pentru oameni.

| Inferno explică (pentru Jardelin):

Adevarul evident ca, in ipoteza existentei, Dumnezeu ar fi deasupra legilor create de el nu reprezinta un argument pentru care acesta le-ar si incalca.

Tu mi-ai raspuns ca Dumnezeu poate sa incalce legile.
Ok, insa faptul ca poate nu e un motiv suficient de bun. Eu intreb de ce?
De ce le-ar incalca, daca sunt create tot de el? Doar pentru ca poate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Exemple sunt "minunile" crestine, ocultismul, etc, toate astea sfideaza legile naturi.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Am inteles la ce te referi. De ce nu ar avea Dumnezeu voie să iasă din limitările naturale? Și de ce consideri că legile sunt "sfidate" dacă El este deasupra acestor legi, nefiind o entitate pur naturala, fizică?

Dacă, pe altă parte, dacă dorești motivațiile ce ar putea sta în spatele fiecărei minuni, alege una și hai să vedem ce putem înțelege apropo de ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Da, multam dar am deja un psiholog

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este evidenta. Profesorul de limba romana iti mai lipseste... happy

| Inferno explică (pentru martzian):

Invierea lui Lazar.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Sunt cel putin doua motivatii in invierea lui Lazar, mai mult decat evidente in text: ca oamenii să ii dea slava lui Dumnezeu si ca ei sa creadă in El.

| Inferno explică (pentru martzian):

Deci motivul este "pentru a se face cunoscut".
Si presupun ca putem invoca acest motiv pentru absolut orice minune,inclusiv pentru asa zisele minuni "inexplicabile" din prezent, nu?
Deci cam asa functioneaza lucrurile.

Atunci o alta incalcare a legilor, diferita de minuni cuprinsa in geneza ar fi cea de mai jos. Cuvantul cheie este "intervine".

Dumnezeu intervine si creaza Pamantul, apoi intervine si creaza stelele, apoi intervine si face luna, apoi iar intervine si face viata.
De ce?
Din moment ce el putea crea realitatea cu legile ei de asa maniera incat sa permita aparitia acestor lucruri, de ce a ales varianta mai dificila?

Ceea ce spun eu aici este ca avem doua variante principale in care Dumnezeu putea crea lumea:

1. In care Dumnezeu creaza niste legi perfecte,iar legile permit aparitia a tot. (Pamant,Soare, Luna, viata, etc)

2. In care Dumnezeu creaza o serie de legi,insa imperfecte, alegand sa intervina El pentru a crea restul (Pamant,Soare, Luna, viata, etc)

Mie personal imi pare mult mai logica varianta 1. Dumnezeu creaza totul indirect, prin intermediul unor legi perfecte ce permit aparitia NATURALA a lucrurilor respective.

De ce prefera Dumnezeu sa intervina in mod repetat in creatie, cand putea face totul de la inceput, totul compact.

| Inferno explică (pentru martzian):

Asa cum Dumnezeu a creat Pamantul INDIRECT, apeland la gravitatie (o lege a realitatii), tot asa ar fi putut crea si viata, tot INDIRECT, apeland la alte legi ale realitatii.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, discutia pe Geneza este mai mult decat inutila. De ce? Pentru ca nu avem nici un motiv pentru a asuma ca Dumnezeu este limitat la lumea fizica. Vorbim nu de legi fizice, ci de o realitate transcendentala. Daca Dumnezeu a creat lumea fizica, El este deasupra legilor ei. Tot El le-a impus.

Ai cerut motivul pentru minune. Ti l-am dat. Daca ma intrebi de ce ne-a creat, asta iti va raspunde El insusi. Eu mi-am explicat asta intr-un singur fel: datorita naturii Sale, pentru a iubi.

Apropo de creatia graduala, totul are un scop in sine. Asa a aparut timpul si asa am invatat cu totii sa punem o zi din sapte pentru odihna.

PS: Daca vorbim de o persoana atotputernica, este inutila si absurda incercarea de a clasifica metodele folosite in dificile si mai putin dificile. Si ceea ce a facut nu pare deloc dificil pentru Sine.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Observ o imbunatatire a discursului. Deja afirmi ca Dumnezeu a creat pamantul. happy

Totusi, ca sa fim corecti, Dumnezeu nu a creat pamantul "indirect", apeland la o lege a gravitatiei. El a facut lumea fizica in modul cel mai direct, impunand legile fizice care sa o guverneze. Cuvantul folosit este בָּרָא (bara) si se traduce prin "a crea intr-un mod calificat". Mai are si sensul de a taia (lemnul) a selecta, a alege, a decide.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Pentru ca poate tongue

| Jardelin a răspuns:

Da un exemplu de lege creată de Dumnezeu si apoi sfidata de El. Sa avem si noi de unde porni discuția.

| Inferno explică (pentru Jardelin):

Flotabilitatea corpurilor.
Iisus avea o densitatea si o greutate ce l-ar fi facut, dupa legile acestei lumi, sa se scufunde, nu sa pluteasca pe apa.

Gravitatia.
Iisus a sfidat gravitatia atunci cand si-a luat zborul si simultan intreaga fizica.
Realitatea ne spune ca singurul mod in care iisus putea sa zboare este fie sa fi avut masa zero, fie sa existe o alta forta mai puternica de semn opus.

In principal toate minunile sunt virtualmente sfidari ale acestei realitati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ipoteza bizara, Isus isi putea controla masa corporalalaughing

| dragos38 a răspuns:

Daca exista vreo divinitate care a creat acesata realitate cu legile ei, nu le sfideaza ci le lasa sa decurga de la sine, fara a mai intervenii.

| Deliiiia a răspuns:

Tu ne ceri sa-ti explicam tie propria ta opinie sau cum? Prin modul in care ai formulat intrebarea respingi din start pareri care nu corespund convingerilor tale si doar doresti sa-ti explicam punctul de vedere.

| DeusCorrupti a răspuns:

Presupun că acesta este modul lui de a ne arăta superioritatea lui.

| dogee92 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care si politistul poate trece pe rosu. Simplu, nu? happy

| SorinSonOfSolen a răspuns:

O mai bună întrebare ar fi de ce, dumnezeu, după ce a creat o relaitate cu nişte legi nu le-ar explica primilor oameni?
Ne-ar fi fost mult mai uşor şi n-am mai fi creat 10000000 de zei şi superstiţii penibile, probabil nu am mai fi creat niciun zeu.
Acum are totul sens, nu ne-a explicat să avem şansa să-l inventăm.