| NameoftheCentury a întrebat:

De ce este Dumnezeu atotputernic?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este cea mai capabila persoana din univers, de-a face orce actiune, capacitatile sal sunt nelimitate,, El este sursa vietii, a energiei, a intelepciunii, aputerii, a dreptatii, a iubirii... Tot ceea ce promite,, El face sa devina " prin sine si pentru sine. Creaturile sale au capacitati limitate. (De exemplu sickimagineaza-ti cum sufla vantul, - omul, vede vantul?, il simte si vede actiunea. Dar poate omul opri vantul,? Sau poate omul sa impiedice stralucirea si caldura Soarelui? Desigur sunt nenumarate exemple in care se vede capacitatea limitata a omului si capacitatea nelimitata a lui Dumnezeu. Dar totusi sa stii ca potrivit Bibliei, Dumnezeu, nu poate,, sa minta" - ceea ce promite si face. Este important sa stim ce scop are Dumnezeu cu omul si cu pamantul.Si cum putem face parte si noi din realizarea scopului Sau.

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Dumnezeu e definit ca fiind atotputernic, intrebarea e deci un non-sens.

| Narcis2007 a răspuns:

Pentru ca asa scrie in biblie...

| DarkAndDreary a răspuns:

Dumnezeu exista?

| Delmoniko a răspuns:

Ca asa vrea el? E ca Greuceanu happy

| Sl1pKnoT a răspuns:

Asa vrea imaginatia crestina.