| anonim_4396 a întrebat:

De ce este interzis s-s faci sex inainte de casatorie (stiu, am citit ca este păcat si sunt constient) dar daca partenerul foloseşte prezervativ teoretic nu ar exista un contact între cei doi deoarece īi desparte un strat de latex.
Doar scrieți opinia voastră daca sunteți de acord si fara cuvinte *&//:/$^$#/.
Eu am auzit asta pe strada.

Răspuns Câştigător
| ConstantinIordachescu a răspuns:

Porunca a saptea spune: Sa nu fii desfranat. Prin urmare relatiile sexuale inainte de casatorie sunt considerate desfranare iar din timpul casatoriei (cu alt partener decat sotia/sotul) sunt considerate adulter.

Actul sexual se mai numeste in termeni religiosi si impreunare. Cei doi prin actul sexual devin una. Impreunarea are loc cu sau fara prezervativ. Prin urmare tot act sexual este.

35 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

NU are relevanta ce spui tu acolo.
Sexul e sex cu sau fara prevervativ, care are rolul de protectie!
Sexul este interzis (in opinia bisericii,)pentru ca incalca porunca a VII,, SA NU FII DESFRANAT''

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Atunci de ce PAPII aveau o gramada de 'nepoti'? Biserica vrea sa incurajeze procreatia!
Altfel veti ajunge ca azi cand veti disparea ca natie! Scopurile sunt mult mai inalte deci!

| Oana92 a răspuns:

Am trait s-o aud si pe asta!

Sexul e sex indiferent ce sta intre voi, sa zic asa. Iar prezervativele au fost inventate pentru a oferi protectie, nu pentru a te scapa de pacate.

Biserica considera sexul ca fiind pacat, indiferent de natura lui. De fapt il considera pacat si dupa casatorie, daca nu este facut cu scopul reproducerii. Si e si mai pare pacat daca e facut protejat si e la fel de pacat ca barbatul sa ejacul*ze altundeva decat in femeie...

Tine de tine ce credinte urmezi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Trebuie sa astepti ca preotul sa va dea binecuvantarea Tu mire sa fii precum Avraam si tu mireasa precum Sara.
Ceea ce crestinii se fac ca nu vad este ca Avraam a fost primul proxenet documentat de Biblie casatorit cu propria sora si Sara prima prostit uata.
Avraam a devenit bogat de pe urma ei.A primit cadouri in sclavi sclave, aur argint etc de la faraon si de la Abimelec.
Sara a locuit o vreme la fiecare dintre ei.
Cel mai bine este sa-ti urmezi propria constiinta si sa-i lasi in pace pe popi cu prostiile lor.

| Amsm a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Esti varza, De unde stii atatea minunatii? Ai trait in vremea lor sa vezi cum s-a imbogatit Avram?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Amsm):

Am citit Biblia.
Ar fi bine sa o citesti si tu.

Gen 12:11;
13 Spune, rogu-te, că eşti sora mea, ca să-mi meargă bine din pricina ta şi sufletul meu să trăiască datorită ţie."
14 Când a ajuns Avram în Egipt, egiptenii au văzut* că nevasta lui era foarte frumoasă.
15 Slujbaşii cei mai de frunte ai lui Faraon au văzut-o şi ei şi au lăudat-o la Faraon, şi femeia a fost adusă în casa lui Faraon.
16 Pe Avram l-a primit bine din pricina ei şi Avram a căpătat oi, boi, măgari, robi şi roabe, măgăriţe şi cămile.

Mai clar de atat, ar fi trebuit sa foloseasca un limbaj obscen ca sa inteleaga si crestinul de rand.

| Amsm a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

In Biblia mea, la geneza 20:11 scrie asa: "Avraam a raspuns: Imi ziceam ca, fara indoiala, nu-i nicio frica de Dumnezeu in aceasta tara si ca au sa omoare din pricina nevestei mele."
Iar la mine nu scrie ca a primit bogatii din cauza Sarei.
oricum nu pot sa inteleg de ce ii spui proxenet.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Amsm):

Ai dreptate
am corectat.
12:11 era cand a inchiriat-o pe Sara faraonului si
cap 20 era cand a inchiriat-o lui Abimelec.
Si Abimelec i'a dat daruri.
20:14. Abimelec a luat oi si boi, robi si roabe si le-a dat lui Avraam; si i-a dat inapoi si pe Sara, nevasta sa.

Si faraonul:
12:16. Pe Avram l-a primit bine din pricina ei; si Avram a capatat oi, boi, magari, robi si roabe, magarite si camile.

Sara era meseriasa daca toti dadeau daruri asa multe.

| Amsm a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Eu nu intentionez sa ma cert, dar eu cred ca nu ai citit Biblia din moment ce ai ramas cu parerea asta.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Amsm):

Nu conteaza ce si cat citesti conteaza cat si ce intelegi.
Nu este doar impresia mea.
Am citit o carte a unui profesor de la Tel Aviv University.

Daca citesti doar Biblia si carti crestine este clar ca nu o sa fii in stare sa intelegi mai mult.

| victorasM a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Domnule dragă, îmi pare rău că afirm acestea, dar aţi înţeles total greşit ceea ce aţi citit şi nu mă îndoiesc că acest lucru s-a întâmplat cu toată lecturarea Sfintei Scripturi. Aţi omis câteva cuvinte din versete care au schimbat total sensul, adică cum aţi vrut dumneavostră să fie. Nu ştiu ce Biblie aţi lecturat, dar cu siguranţă nu cea după traducerea Septuagintei sau oricare alta ce păstrează forma originală. Să nu uităm de Apostolul Pavel care ne spune că sunt lucruri cu anevoie de înţeles, deci trebuie o aplecare mai specială asupra textului, iar după ceea ce aţi citat se vede că e o Biblie neoprotestantă. "şi vor veni mulţi în numele Meu care vă vor amăgi" zice Domnul. Vă doresc să cercetaţi mai mult aceste probleme şi credinţa ortodoxă, care e mama acestui popor, şi să nu fiţi unul dintre amăgiţi sau amăgitori.

| doctorandus a răspuns (pentru victorasM):

Pe vremea cand au fost scrise pildele cu Avraam si Sara, crestinismul ortodox nici macar nu exista. Asa ca nu vad de ce traducerea ortodoxa ar avea prioritate fata de textul masoretic si alte izvoare antice.

| victorasM a răspuns (pentru doctorandus):

Septuaginta a fost tradusă înainte de creştinismul ortodox.

| doctorandus a răspuns (pentru victorasM):

Adevarat, dar neesential: Septuaginta ramane o traducere a manuscriselor evreiesti. Deci manuscrisele respective au prioritate asupra traducerii.

| victorasM a răspuns (pentru doctorandus):

Şi presupun că susţineţi că sunteţi în posesia acelor manuscrise şi aveţi textul original. Ne-am abătut prea mult de la întrebarea pusă. Vream să scot în evidenţă că dacă tot cităm din Biblie trebuie să o facem cum trebuie şi corect, nu după bunul nostru plac.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru victorasM):

Iisus a fost un rabin al religiei mozaice, si nu a zis nimic rau despre religia sa si nici ca ar fi bine sa faca una noua.
Nu ma intereseaza religia inventata de Saul din Tars si de ucenicii acestuia.

| victorasM a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Scrie undeva că a fost rabin al religiei mozaice? Pe Cruce întremeiază o altă religie - a iubirii. Şi Saul acela a fost chemat tot de Iisus şi trimis în Arabia 3 ani să studieze învăţătura lăsată de Hristos. Mai bine încheiem discuţia, suntem un popor ortodox, care am fost invadat de tot felul de secte din occident. Distrugeţi prin lucrurile astea ceea ce au zidit adevăraţii români timp de două milenii.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru victorasM):

Mama lui l-a chemat Yĕhošūa si acesta este numele lui, nicidecum Iisus.
Scrie in Biblie ca s-a nascut evreu, ca avea ucenici si ca era chemat rabi(Ρaββί) de 12 ori, Rabbuni "Ρaββουνί de 2 ori "Maestru" (διδάσκaλος, didàskalos, de 42 ori sau Ἐπιστάτης, Epistàtes, de 7 ori.
Radacina rab de la rabin vine de la expert in cartile sacre.
Nu el a intemeiat o alta religie ci Saul dupa ce a avut niste vedenii din cauza dezhidratarii.

| VelaJohnny a răspuns:

Biblia condamna fornicatia. Ea este folosirea organelor genitale in alte scopuri decat cele nobile (adica sexul normal intre un cuplu casatorit, cu sau fara binecuvantarea de la biserica). Daca ai folosit organul genital cu alt scop decat cel din paranteza, ai facut un pacat.

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Te inseli, cand englezii au tradus porneia (a face sex pe bani) prin fornication, fornication avea doar sensul de a face sex pe bani, deci traducerea era corecta. Abia in secolele urmatoare cuvantul fornication a capatat sensuri pe care nu le avea in momentul efectuarii traducerii.

In felul asta nu mai e nevoie ca necredinciosii sa-si bata joc de Biblie, ca va bateti singuri joc de ea si puneti in gura ei toate aberatiile si frustrarile voastre.

Uite aici o traducere academica in limba romana: http://www.biblegateway.com/passage/?search=1+cor+6%3A9-10&version=NTLR

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

Ar trebui sa iti revizuiesti limbajul prietene happy si documenteaza-te mai bine ce inseamna termenul fornicatie. Se aplica si la relatiile sexuale preconjugale.winking Intr-adevar, nu pun la indolaia faptul ca se refera la prostitutie, dar are mai multe sensuri, nu se limiteaza doar la asta.

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Iata cum stau lucrurile: in engleza elisabetana, traducerea KJV nu era absexuala. Nici versetul in koine nu este absexual (fata de heterosexuali).

Voi vreti sa pociti Biblia bagand in ea propria voastra absexualitate.

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

Deci sa inteleg ca Dumnezeu este de acord cu relatiile sexuale in afara casatoriei dupa tine?

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu stiu ce gandeste Dumnezeu, dar stiu ca nu exista in Biblie niciun verset care sa le condamne in mod explicit. Nu exista niciun verset care sa afirme ca un barbat trebuie sa ramana virgin pana la casatorie.

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

Mdap, te las in pace prietene. O seara buna! happy

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru doctorandus):

Conteaza faptele.
Lot s-a culcat cu propriile fete dupa ce a baut vin.
Era si betiv si incestuos.

Avraam isi inchiria nevasta pe cadouri.

Evreii care au tradus cel mai bine VT sunt de acord cu ce s-a intamplat.
Crestinii sunt mai pudici si incearca sa ascunda rahatul precum pisica.
Multe pasaje au disparut din Biblie iar altele au fost modificate din aceasta cauza.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru doctorandus):

Am incurcat destinatarul.
Dar cred ca v-ati dat seama.
Scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sexul cu prezervativ nici nu ar trebui sa fie considerat sex, asta zic. Care e diferenta dintre a face sex cu un penis intr-un prezervativ sau cu un castravete intr-un prezervativ? Niciuna. Prezervativele ar trebui interzise. Si prostii castrati. Am uitat despre ce era vorba in text...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As zice ca am fost violat de un prezervativ manipulat de catre un boschetar!

E clar viol! Si eu, daca iti infig un pian in fund, tot viol e. Chiar daca tie iti va placea si pianul va canta la fel de bine, dupa ce va fi recuperat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate prezervativele si anticonceptionalele nu vor putea opri, profetia cavalerului templier; jean de vezelay care a spus asa; Văd şi ştiu. Ochii mei citesc în adâncurile cerului întâmplările viitoare şi eu trec dintr-un singur pas pragul Timpului. O mână mă conduce spre ceea ce voi nici nu vedeţi şi nici nu ştiti. Peste o mie de ani femeile se vor culca cu femeile şi bărbaţii cu bărbaţii, bătrînii se vor culca cu copilele şi aceste cumplite fărădelegi se vor petrece în văzul întregii lumi şi vor fi considerate de toţi ca lucruri fireşti. Toate aceste spurcăciuni vor fi întărite prin legi.

Dar din pricina acestei destrăbălări și a acestui marasm sângele va deveni impur, răul se va intinde dintr-un pat în alt pat precum focul de la o casă la altă casă, boli cumplite şi molime înfricoşătoare se vor abate peste locuitori, trupurile vor putrezi de vii adunând în ele toate bolile pământului, feţele se vor acoperi de răni şi bube cu puroi, membrele se vor descărna şi dragostea trupească va fi o primejdie de moarte pentru oricine. (sida –n.n.)

Peste o mie de ani peste tot se vor răspândi ca o apă revărsată ereziile. Ura cea mai crâncenă va domni între popoare. deci vezi tu? tot ce e legat de sex, se va imprastia dintr-un pat in alt pat. punct.

| 6684464 a răspuns:

"dar daca partenerul foloseşte prezervativ teoretic nu ar exista un contact între cei doi deoarece īi desparte un strat de latex" atunci de ce ai face sex?
De ce crezi ca este atat de bine sa faci sex?
A concepe un copil este usor si placut, dar a-l face este mai greu(asta a fost blestemul).
Normal ca nu scrie in Biblie ca este pacat sa folosesti un prezervativ cand faci sex(pentru ca nu existau), nici de "sex" nu scrie, dar scrie despre "lichide in plus" si desfranare.

| Eduard196 a răspuns:

Pai... Am fost odata cu un prieten in oras si am trecut prin parcul unde mergea cu fosta prietena si se sarutau. Si mi-a zis ca ar mai vrea sa fie cu ea pe acolo si sa o sarute.(i se facuse pofta) laughing baiatul asta a spus asta in conditiile in care avea o alta prietena. Tot asa sta si cu casatoria. daca ai facut cu altcineva inainte, cand te vei casatori o sa te gandesti la cealalta si la cum faceai cu ea iar asta e mare pacat. Scrie in biblie ca daca te-ai culcat cu o fata trebuie sa o iei de sotie desi ideal e sa te culci cu ea dupa nunta ca sa nu se intample sa te desparti de ea si sa se intample ce am spus mai suswinking

| Amsm a răspuns:

In momentul cand faci sex cu cineva si sunteti virgini amandoi inseamna ca te-ai facut una cu acea persoana (de sex opus bineinteles). in momentul in care tu te culci cu cineva si esti virgin iar cealalta persoana nu, tu i-ai dat ei jumatatea ta dar ea, jumatatea ei a dat-o altcuiva (si cu a ta s-a sters la fund, sa zicem pe sleau). Mi-a zis un baiat o data ca baietii isi doresc o fata frumoasa, inteligenta si neatinsa de nimeni dar ei sa se fi spurcat cu inca vreo 10 inainte, pentru ca asa sunt baietii "posesivi". Cum va simtiti cand va luati una inceputa.hm? Cand stii ca a mai tras si altu de ea inainte.

| Amsm a răspuns:

Probabil ti-ai dat seama de ce e pacat sa faci sex inainte de casatorie. In cadrul casniciei nu isi baga nimeni nasu ce faceti voi acolo, cand faceti pe dinafara stie tot satu si mai se pun si poze pe internet sa afle toata lumea, da ce numa voi sa stiti ce fain o fost? Las' sa mai vada si altu care poate mi-o sufla in cateva zile. (ironizez ca sa vezi cum se vede treaba asta de catre cei din jur)