| LovBeDăDevol a întrebat:

De ce faci bine la oameni iar cand ai avea nevoie chiar tu de ajutor, toti iti intorc spatele sau te ignora?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iar cand ai avea nevoie chiar tu de ajutor, toti iti intorc spatele sau te ignora.
Chiar toți?
Ce înseamnă să faci binele?
Și Ceaușescu ne dorea binele.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Ca sa te invete viata ca nu trebuie sa faci bine pentru ca astepti ceva in schimb ci trebuie sa faci bine din iubire pentru oameni

| Werrich a răspuns:

Facerea de bine...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când faci ceva ce tu consideri bine, fa-l fara sa ai pretenții sa fii răsplătit. Iar când ajungi in situația sa ai nevoie de ajutor, e posibil să-l primești de la persoane la care nici nu te-ai gândit, dar e o răsplată pentru binele făcut. Așa lucrează Dumnezeu, cum nici nu te aștepți. Continua sa faci bine si nu "bine".

| SingleForOne a răspuns:

Pentru că sunt probleme în societate de care nu răspunde nimeni.

| Irinel15123532 a răspuns:

Intreaba-L pe Iisus.
Cand a vindecat 10 leprosi, doar unul s-a intors sa ii spuna ''Multumesc''.

Luca 17:11 '' În drum spre Ierusalim, El a trecut printre Samaria şi Galileea. 12 În timp ce intra într-un sat, L-au întâlnit zece leproşi[a]. Ei au stat la distanţă 13 şi şi-au ridicat glasul zicând:

– Stăpâne Isus, ai milă de noi!

14 Când i-a văzut, Isus le-a zis:

– Duceţi-vă şi arătaţi-vă preoţilor![b]

Şi, în timp ce se duceau, au fost curăţiţi. 15 Unul dintre ei, când a văzut că a fost vindecat, s-a întors slăvindu-L pe Dumnezeu cu glas tare. 16 El a căzut cu faţa la pământ la picioarele lui Isus şi I-a mulţumit. Era samaritean[c]. 17 Isus a zis: „Oare nu zece au fost curăţiţi?! Unde sunt ceilalţi nouă? 18 Nu s-a găsit decât străinul acesta să se întoarcă şi să dea slavă lui Dumnezeu?" 19 Apoi i-a zis: „Ridică-te şi du-te; credinţa ta te-a vindecat!"''

Unii din oamenii pe care i-a vindecat, i-a inviat, le-a redat vederea si vorbirea, in ziua judecatii Lui strigau ''Rastigneste-L, rastigneste-L''
Dar Iisus a strigat de pe cruce:
Luca 23:24 ''L-au răstignit acolo, pe El şi pe făcătorii de rele: unul la dreapta şi altul la stânga. 34 Isus zicea: „Tată, iartă-i, căci nu ştiu ce fac!" Ei şi-au împărţit hainele Lui între ei, trăgând la sorţi.''

Fa si tu la fel, si fa binele in continuare, chiar daca nimei nu iti spune macar un ''Mersi''. Iti spune Dumnezeu in locul lor.

Matei 25:35-40
Căci am fost flămând și Mi-aţi dat de mâncat; Mi-a fost sete și Mi-aţi dat de băut; am fost străin și M-aţi primit; am fost gol și M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav și aţi venit să Mă vedeţi; am fost în temniţă și aţi venit pe la Mine.’ Atunci, cei neprihăniţi Îi vor răspunde: ‘Doamne, când Te-am văzut noi flămând și Ţi-am dat să mănânci sau fiindu-Ţi sete și Ţi-am dat de ai băut? Când Te-am văzut noi străin și Te-am primit sau gol și Te-am îmbrăcat? Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniţă și am venit pe la Tine?’ Drept răspuns, Împăratul le va zice: ‘Adevărat vă spun că, ori de câte ori aţi făcut aceste lucruri unuia din acești foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut.’

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine face lui își face.winking

| NoisyLight a răspuns:

Doar binele făcut necondiționat și fără laudă de sine se va putea întoarce la tine. Restul este pură negustorie.