| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce i-a pedepsit Dumnezeu pe Adam si Eva? Ca doar nu stiau ce fac.Erau ca doi copii nou-nascuti.Cum sa pedepsesti un copil nou-nascut? Daca il pedepsesti, esti dus cu capul, oare asa era si Dumnezeu?

39 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu ce inteleg din religie e ca dumnezeu conduce cu tiranie. Exista o pedeapsa pentru orice nu faci cum zice el.

| StrongHeart a răspuns (pentru suntserios):

Diavolul se ocupa cu asta si face o treaba buna in a ne pacali in fiecare zi.Tot diavolul si ceilalti ingeri cazuti se ocupa cu pedepsele.
Dumnezeu a lasat lucrurile intr-un fel.Cine traieste viata ascultand de legile Lui, nu e pedepsit de nimeni, cine face ce-l taie capu' e ca si cum ar fi slujitorul diavolului, chiar daca nu o stie.
Si da, Dumnezeu ingaduie suferinta pentru. ca altfel omul nu ar invata niciodata din greseli.Ti-o spune un nebun care a fost vizitat de fortele intunericului prin intermediul viselor si a halucinatiilor, nu mai sunt niste povesti asa amuzante cand ajungi sa le traiesti.De ce sa treaca toti prin asta? Mai bine luam in serios viata si apreciem ce ni s-a dat, nu e Dumnezeu de vina pentru ca noi ne afundam in abisul mintii.Am putea sa ne folosim mintile sa ne elevam, sa construim societati in care toti sa prospere, nu sa construim bombe chimice si arme nucleare sau alte chestii bolnave.
E clar ce se intampla, depinde cu ce ochi privesti.
Nu cred in rau etern sau bine etern, astea sunt minciuni ale diavolului, Dumnezeu nu vrea sa ne arda vesnic sau ce prostii ni s-au spus cand eram mici de preoti.Cred in revelatie, dar si educatie.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

"Cum sa pedepsesti un copil nou-nascut?" - numa' unu' dus cu capu' face așa ceva!

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Stiau ce fac.Li s-a poruncit in mod clar sa nu guste din fruct,Adam a ascultat,Eva nu,sedusa de diavol,apoi ea l-a corupt si pe Adam.
Apoi daca nu ii pedepsea ar fi gustat si din pomul vietii si ar fi fost nemuritori, deci probabil ar fi suferit vesnic si nu s-ar mai fi intamplat lucrurile dupa planul lui Dumnezeu.
Tot planul Lui este ca omul sa ajunga exact ca Dumnezeu, nu sa sufere, nu sa arda vesnic, astea sunt minciuni din vechiul testament.Omul si-a ales suferinta cand a ascultat de diavol si de atunci se nasc oamenii si mor.Atunci cand mori te intorci la Dumnezeu, in nefiinta, nu la focul cel vesnic, ala este sortit ingerilor cazuti, care au cazut din mandrie.SI tot din mandrie noi oamenii nu suntem fericiti si nu credem, credem ca stim noi mai bine decat Dumnezeu, cel care ne-a creat, de aia ii negam existenta.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Tot ce ai e o poveste pe care n-o poti dovedi. Sezi bland: teologii doxati au ajuns de mult la concluzia ca povestea lor nu se poate dovedi. D-aia se numeste "credinta" si nu "stiinta".

| StrongHeart a răspuns (pentru doctorandus):

Tu nu crezi in Dumnezeu, viata de apoi etc? Suntem doar o adunatura de atomi in Univers fara scop?
Da-mi voie sa te intreb ceva.Cum stabilesti daca ceva e moral sau imoral? Dupa ce te ghidezi?

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Probabil dupa niste legi si principii etice. Adica nu toată lumea are nevoie sa ii zica cineva ce e bun si ve e rau. Unii pot gandi singurei

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dany,nu erau constienti de bine sau de rau, dar erau constienti ca nu au voie sa se atinga de acel pom.Eu cred ca a fost un test de ascultare pe care in mod evident l-am picat.Omul nu a ascultat de Dumnezeu, a ascultat de diavol si inca o face si in ziua de azi, de fapt toti o facem, un singur om a reusit sa fie complet liber in fata diavolului si acela a fost Dumnezeu de fapt in trup de om, evident, l-am ucis.Sacrificiul Lui a fost ca noi sa aflam adevarul, de ce e nevoie sa faca Dumnezeu ca noi sa credem in El?
Minuni? S-au intamplat si se intampla in fiecare zi, depinde cu ce ochi vezi.Culmea,El tot ne iubeste, chiar si cand ii facem rau si ne razvratim impotriva Lui.
Impotriva diavolului nu se razvrateste nimeni? Aa, am uitat, cel mai mare truc a fost sa ne convinga ca nu exista.Stim toate lucrurile astea,dar alegem sa credem ce vrem.
Nu spun nimanui ce sa creada,dar eu zic ca daca nu il cunosti pe Dumnezeu, mai devreme sau mai tarziu suferi pentru ca nu ai cum sa le faci pe toate singur.
Nimeni nu se naste sfant, e un proces de invatare, de evolutie, daca vrei.Dar atata timp cat nu renuntam la mandria ca le stim pe toate si stim mai bine decat natura, o sa pierdem.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De unde stii ca nu erau? Asa spun toate scripturile.De ce nu crezi daca toata lumea zice ca asa a fost? Sunt toti prosti si nebuni, asta crezi? Toata existenta umanitatii de pana acum se rezuma la "povestea" asta si tot ce va fi de acum, la fel.
Si de unde pana unde Adam si Eva erau copii?

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Faptul ca au ales sa manance dovedeste ca erau destul de constienti de realitatea in care traiau, ceea ce inseamna ca au ales sa faca ce vor, adica sa manance cele mai "apetisante" mancaruri.
Iisus insusi a spus "Voi sunteti Dumnezei", dar depinde de legea fiecaruia sa considere aceste cuvinte in sens bun sau in sens rau.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca citești mai atent de la început, când i-a făcut, vezi că scrie "după chipul nostru, și asemănarea noastră.", au fost creați cu inteligență și bunătatea lor, iar acestea fiind nivelul de maturitate pe care fiecare persoană trebuie să atingă la un moment dat in viață. Aceștia, prin urmare, devin părinți, si aceste lucruri trebuie să-i învețe pe cei mici, -fiind vorba despre responsabilitate. Altfel, există corupție în conștiința persoanei respective.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Pune foarte multe intrebari,inseamna ca in adancul lui, dincolo de intrebarile tampite, vrea sa afle adevarul, sa creada, dar mandria il tine in loc.Pacat,mandria i-a facut chiar si pe ingeri sa cada.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scopul meu nu e sa convertesc pe nimeni,fiecare crede si are libertatea sa creada ce vrea,nu prea dezbat religie si politica,in general pentru. ca urasc conflictul,eu ti-am adus argumentele mele,daca nu esti de acord cu ele,esti liber sa crezi orice altceva,dar ai pus multe intrebari la categ. religie in ultima perioada si intrebarea asta m-a pus pe ganduri pentru. ca e prea multa confuzie si oamenii nu inteleg mesajul scripturilor,inclusiv extremistii religiosi,de aia avem razboaie,nu e bine, nici asa, nici asa, calea de mijloc e intodeauna solutia si eu respect orice om indiferent de ce crede, desi stiu in sinea mea ca acel om, daca il neaga pe Dumnezeu isi face singur rau.

| SingleForOne a răspuns:

Daca stii putina engleza, poti sa te uiti pe Youtube pe canalul "Bible project". Acolo explica in detaliu si-n mare perspectiva despre toata povestea din biblie, fiecare carte in parte. In special "Torah series", de la Geneza pana la Deuteronom, ca parte introductiva, dar de asemenea celelalte carti sau teme sunt mai mult sau mai putin echivalent de importante ca Torah. Conform Bibliei, Dumnezeu a rabdat si incercat mii de ani de zile pentru a reface mediul de viata si conectiunea dintre om-dumnezeu-divinitate-natura-animal ca si cum era inainte de a manca marul respectiv, prin mai multe metode, ultima fiind aparitia lui Iisus. Iisus, Dumnezeu, si alti ingeri, fiind de fapt reprezentare a divinitatii si vietii ca si cum era la inceput, pe timpul lui Adam, si incercarea lor de a restaura acea conectiune fara a mai cauza alte tragedii "naturale" la nivel global. Pana la urma vei intelege de ce i-a pedepsit, si de ce cei divini sunt nervosi "pe buna dreptate" pe oameni, iar lucrurile nu s-au schimbat prea mult in zilele noastre fata de acei oameni, acele vremuri.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poti sa citesti si-n romana, tot acelasi lucru este. Doar ca, nu am vazut sau auzit de altcineva care sa explice atat de usor pentru intelesul tuturor.

| Onisim10 a răspuns:

Dumnezeu le-a zis:Sa nu mâncați din acest pom, dar ei s-au lăsat amăgiți de Șarpe(aici mă refer doar la Eva), iar Eva a dat și lui Adam, asta înseamnă neascultare, deci, Dumnezeu a avut cum sa îi pedepsească.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am mai zis odata. Daca ai viziona Bible Project pe Youtube, ai intelege mai altfel. De asemenea ai intelege mai altfel daca ai si citi.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este atotstiutor. Recomandarea este daca iti este lene sa citesti biblia cap-coada, si sa o intelegi. big grin

| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

El a vrut sa aiba pe cineva cu gandire proprie, si sa inteleaga prin gandire proprie de ce el este Dumnezeu, si de ce multe alte lucruri. Nu a dorit sa aiba sclavi sau slujitori, ceea ce omenirea a facut din cei superiori si cei inferiori.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu neaparat, vei observa ca multe idei se repeta, prin urmare vei intelege mai usor pe parcursul lecturii. De asemenea poti verifica pe internet anumite idei sau pasaje daca nu le intelegi. Pentru incepatori si "de joaca", si scurt si la obiect, Bible Project poate fi cea mai buna optiune; daca vrei sa intelegi mai serios, apuca-te de citit, invatat, folosesti internetul la ceva folositor, si stai pe langa un preot sau un staret! big grin

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa fiu sincer, n-am ajuns pana la David si Goliat, deci nu am ceva concret de spus. big grin