| OferteBlackFridayCeasuriSmartWatch a întrebat:

De ce in secolul XXI inca mai exista oameni atat de prosti pe suparafata pamantului? Acum cand noi avem oameni de stiinta geniu contemporani cu noi, ca de exemplu Stephen Hawking.Care a sustinut pe tot parcursul vietii ca dumnezeu nu exista ca o entitate si nu ne poate influenta viata in nici un fel.Cand insusi Albert Einstein a spus ca dumnezeu nu exista ca o entitate.Sa nu mai aduc aminte de marele nostru poet Mihai Eminescu care critica dur existenta bisericii in Imparat si proletar.Cand toata informatia este la un click distanta noi inca avem prosti si creduli.De ce oare? De ce nu exista aceasta dorinta de evolutie si cunoastere in fiecare dintre noi? De ce sunt oameni care cred ca Adam a fost creat din pamant si Eva din coasta lui cand este clar si logic ca acest lucru nu se poate si este de domeniul fantasmului.De ce nu intelege lumea ca acum 2000 de ani populatia era extrem de proasta si inculta, existau foarte putini oameni inteligenti.De aici si aceasta manipulare masiva si brainwash care dureaza pana in zilele noastre.De ce nu vor oamenii sa inteleaga ca dumnezeu nu exista ca o entitate ci ca si constiinta fiecarui om.Ai constiinta ai dumnezeu.De ce nu inteleg oamenii ca nu trebuie sa pupi icoane, moaste, cruci, mana popii ca sa te insanatosesti ci trebuie sa iti doresti sa te insanatosesti si sa faci ceva in privinta asta.Imi doresc ca la aceasta intrebare sa imi raspunda oamenii inteligenti.Prostii si naivii ii ignor din start.

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"De ce in secolul XXI inca mai exista oameni atat de prosti pe suparafata pamantului?" Peste 95% din populatia globului crede in existenta unui Creator, "prosti rau astia". Peste doua miliarde (2.000.000.000) de crestini cred in Dumnezeu, cati PROSTI si CREDULI pe lumea asta.
Ai auzit vreodata ca marea majoritate din cei de la NASA (oamenii de stiinta, aia la care tot va referiti) aia de fac posibile zborurile in cosmos, sunt marea majoritate protestanti si neoprotestanti? Prosti rau neamule si aia, nu? Ai auzit ca in varful tehnologiei MEDICALE mondiale stau CRESTNII (catolici si adventisti)? Ce idioti, nu?
".De ce nu intelege lumea ca acum 2000 de ani populatia era extrem de proasta si inculta, existau foarte putini oameni inteligenti."
De ce unii handicapati de ACUM nu au aflat inca ca daca NU ERAU crestinii si acum se plimbau prin mocirle ca acum 2000 de ani si ca nu exista nici o evolutie, nici stiinta, nici tehnologie, nici nimic.
"Prostii si naivii ii ignor din start."
Interesant, cum poti sa te ignori de unul singur?

| OferteBlackFridayCeasuriSmartWatch explică (pentru danut):

Tocmai ca datorita crestinismului noi am stagnat din evolutie. Datorita crimelor facute in numele domnului.Sute si mii de oameni care au incercat din rasputeri sa explice ca pamantul este rotund, ca dumnezeu nu exista ca entitate au sfarsit omoriati si schingiuiti de catre leprele care si acum canta de prosti prin biserici.

| OferteBlackFridayCeasuriSmartWatch explică (pentru danut):

Exact despre oameni ca astia care vin cu niste statistici pe care nici ei nu le inteleg. Exact despre genul asta de prosti va vorbesc.Incuiati la minte care cred intr-un **** chiar daca el nu exista. Daca in biblie scria ca in jurul pamantului leviteaza un **** ei asta povesteau la nepoti.

| danut a răspuns (pentru OferteBlackFridayCeasuriSmartWatch):

"Tocmai ca datorita crestinismului noi am stagnat din evolutie. "
Mai citeste ce spun si altii.
"Sute si mii de oameni care au incercat din rasputeri sa explice ca pamantul este rotund'
Daca nu au citit Biblia spun niste nerozi.
"ca dumnezeu nu exista '
Poti tu demonstra asa ceva?
"sfarsit omoriati si schingiuiti de catre leprele care si acum canta de prosti prin biserici"
Care sunt aia, spune si tu cativa dintre ei?

| danut a răspuns (pentru OferteBlackFridayCeasuriSmartWatch):

"Exact despre oameni ca astia care vin cu niste statistici pe care nici ei nu le inteleg. "
Mai ai pana acolo, habar nu ai cum ai "aparut" si gata judeci OMENIREA.
"Incuiati la minte care cred intr-un ****"
Inca nu ai auzit de "drepturile omului"? Esti tare destept, neamule.

| Teffan a răspuns (pentru danut):

Si inca si mai multi incep sa se trezeasca la realitate si sa priveasca acest crestinism cu nepasare.

Adevarul este ca dintre acesti 95% "crestini", 94% sunt doar de fatada.
Si foarte bine ca sunt doar de fatada.

Crestini fanatici precum esti tu,care intoxica globul pamantesc cum au facut-o predecesorii tai in istorie, vor disparea in cel mai scurt timp, si, in timp, Europa se va reintoarce la propria ei cultura si traditie pe care acesti crestini au ingropat-o.

Daca " NU ERAU" crestinii, nu ar fi pierit atatia europeni in razboaiele voastre alimentate de ura unul fata de altul.Caci nici macar "intru Hristos", nu sunteti uniti!
Rusine sa-ti fie pentru ce afirmi.
Crestinismul a STAGNAT progresul stiintific,filozofic,cultural,de cand a ajuns la putere,si pana la "Renastere", curentul care a luat cu asalt Europa crestinata in evul mediu,si datorita caruia am avut o RENASTERE a stiintei,matematicii,filozofiei,artei.
Se cheama RENASTERE pentru ca s-au RENASCUT valorile din era pre-crestina,adica valori pagane sanatoase mintal si spiritual,care au adus progres si o prosperitate in europa dominata de aceasta ciuma bubonica a crestinismului.
Odata cu renasterea,a reaparut arta VIE si plina de sentiment si frumusete a paganismului, care incepea sa inlocuiasca arta moarta si morbida a crestinismului medieval.
A reaparut stiinta, pe care crestinii au ingropat-o de vie, a reaparut matematica, medicina.Toate aceste discipline au pornit cu grecii in perioada hellenismului,in perioada de aur a Europei,si da,dupa cum se poate observa,ORIGINILE stiintei moderne au fost pagane, deoarece au fost formulate in europa pre crestina, cu un spirit PAGAN, adica un spirit CURIOS, insetat de cunoastere.

Paganismul este in perfecta concordanta cu stiinta, crestinismul nu este.Se cunostea inca de pe vremea sumerienilor ca pamantul este rotund, si nu PLAT cum au propagat o mie de ani crestinii in scopul de inselaciune.Ba mai mult, se cunoastea chiar si sistemul solar!

Protestantismul tau a omorat zeci de milioane de europeni in razboiul de 30 de ani si a ras 30% din Germania.

Spui de altii ca sunt prosti,cand tu,pe langa ca esti cel mai mare ignorant fanatic, esti si agresiv.

Privit exemplu de crestin!
Il faci de rusine pe Hristos!
Acest Hristos care indeamna la iubire si atitudine stoica, nu la agresivitate!
Ce loc ai tu in rai?
Uite cum te amagesc, cum vorbeste satan-ul tau prin mine!

Acest Hristos in numele caruia s-au infaptuit cele mai odioase crime din istoria omenirii!

Nu?
Asa este, atitudinea ta razboinica este de inteles acum.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru Teffan):

Se vede cat de (cu blandete spus) ignorant esti, Renasterea fara Protestantism nu ar fi avut loc nici pesta 500 de ani dar ca sa afli asta trebuie sa citesti (in zilele astea) multe CARTI. Inainte se invata (pe vremea comunistilor) la ora de istorie in scoala generala. In rest nu cred ca (scos in evidenta de cele scrise de tine) poti emite vreo idee coerenta, Spui numai aiureli, Hristos a fost TOTAL impotriva TRADITIEI, citeste Biblia pseudo crestinule.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pica, nu pica, sigur pica dar si pentru tine va "pica" insa nu la ce te astepti.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iar se vede ca nu ai inteles nimic din Biblie, a fost ars fiindca UNUL care se vrea dumnezeu pe pamant, adica PAPA a vrut sa conduca el omenirea si uite ca si acum spune ca el este Seful iar in foarte scurta vreme multi dintre voi, chair si ateistii il veti pupa cu totii in mare alai si stand la coada in. partea din spate. Asta este semul SFARSITULUI, daca nu ai aflat.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In idei, da.

| Teffan a răspuns (pentru danut):

Delirezi si ai probleme.
Nu stiu despre ce Renastere vorbesti tu, pentru ca eu nu vorbesc despre renasterea ta mizerabila de idei evreiesti pe care le regasim in protestantism.

Vorbesc despre miscarea culturala, numita THE RENAISSANCE, adica RENASTEREA care a inceput in FLORENTA in secolul 14!

Reforma ta protestanta a avut loc abia 2 secole mai tarziu, prin 1517.

Vezi ca habar nu ai de propria ta confesiune?
Nici nu stii cand a avut loc.

Ma faci pseudo-crestin?
Bai nene, ar trebui sa imi mai citesti de 50 de ori comentariul ca sa-ti intre in cap ca sunt anti-crestinismul tau de 2 lei.
Anti-catolicism,anti-protestantisn,anti-ortodoxism.(asta ca sa-ti fie mai usor de inteles)

Nu-mi citesti cu atentie ce ti-am spus,deci imi pierd timpul cu tine.
Esti ignorant, necultivat, agresiv, imprastii
minciuni peste tot pe unde te duci, pe deasupra esti si comunist.
Altfel nu ai avea nostalgia de pe vremurile cand "vezi domne copiii invatau"
Un om care a trait in comunism viseaza doar ce i-a oferit partidul.

Ultimii oameni sunteti.
Cu Hristosul vostru cu tot.

Abia astept sa va evaporati cand o sa va treaca vremea, intr-un final.

| danut a răspuns (pentru Teffan):

"Nu stiu despre ce Renastere vorbesti tu, pentru ca eu nu vorbesc despre renasterea ta mizerabila de idei evreiesti pe care le regasim in protestantism. Ultimii oameni sunteti. Cu Hristosul vostru cu tot.
Abia astept sa va evaporati cand o sa va treaca vremea, intr-un final."
Dumnezeu sa aiba mila de tine si toti cei ca tine.
"Bai nene, ar trebui sa imi mai citesti de 50 de ori comentariul ca sa-ti intre in cap ca sunt anti-crestin"
Dumnezeu sa aiba FOARTE multa mila de tine si toti cei ca tine.
"Esti ignorant, necultivat, agresiv, imprastii minciuni peste tot pe unde te duci, pe deasupra esti si comunist."
Poate nu ti-ai citit mesajul sau nu intelegi ce scrii dar cred ca nici ceva istorie contemporana nu sti.
"Dumnezeu sa aiba ENORM de multa mila de tine si toti cei care gandesc ca tine, de toti neonazistii, neofascistii si neolegionarii.

| OferteBlackFridayCeasuriSmartWatch explică (pentru danut):

Ai nevoie de un psihiatru prietene, suferi de comportament obsesiv-compulsiv.

| danut a răspuns (pentru OferteBlackFridayCeasuriSmartWatch):

Uite un "specialist", ti-ai "citit" nickname-ul? Sigur este a unui "analist" in domeniu. Ce sa mai spunem de "intrebarea" ta, fara cuvinte. P.S. Nu mai cauta cuvinte pe net pe care nu le intelegi ca nu da bine.

| RAY a răspuns:

Nu am nimic împotriva credinciosului, care recunoaște deschis că baza credinței sale este una pur emoțională. Poate îl face să se simtă bine, să treacă mai ușor peste greutăți.
Poate are rădăcini care trebuie căutate la nivelul familiei și societății.
Nu doresc să insist acum asupra acestor aspecte – despre motivele pentru care mulți au ajuns să creadă basme și pentru care unii dintre ei sunt greu de clintit de pe poziție.

Dar...atitudinea mea, este cu totul alta atunci când acel individ pretinde că ar exista argumente de ordin rațional în favoarea divinității.și mai ales atunci când ajunge într-un stadiu de demență religioasă suficient de avansat încât să nege ramuri întregi ale științei moderne, din simplul motiv că nu se potrivesc cu o anumită interpretare a unei anumite cărțulii primitive.

| RAY a răspuns:

Acum 5 ore | milan9 a răspuns:
"Dumnezeu este un adevar universal." - Albert Einstein
"Dumnezeu nu joaca zaruri cu Universul." - Albert Einstein
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim." - Albert Einstein
"Atunci cand solutia este simpla, Dumnezeu iti raspunde." - Albert Einstein
"Vreau sa cunosc gandurile lui Dumnezeu, restul sunt detalii." - Albert Einstein
"Dumnezeu este subtil, dar nu rau intentionat." - Albert Einstein

einstein era un panteist, pentru voi cuvantul dumnezeu =iisus, serios? alah =iisus sau brahma, el fiind evreu nu credea in iisus, dar a si spus ca crede in dumnezeul lui spinoza

| RAY a răspuns:

Acum 5 ore | milan9 a răspuns:
Eminescu a fost profund crestin si mai avea si vreo doua surori prin manastire... happy

Stephen Hawking? O persoana santajabila care putea "afirma" ori chestie era dorita de altii care nu aveau autoritatea lui...

Nu stiu unde vrei sa ajungi... Oricum intre credinta si stiinta nu exista contradictii reale

stiinta se baseaza pe dovezi, religia pe basme

| milan9 a răspuns:

"Dumnezeu este un adevar universal." - Albert Einstein
"Dumnezeu nu joaca zaruri cu Universul." - Albert Einstein
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim." - Albert Einstein
"Atunci cand solutia este simpla, Dumnezeu iti raspunde." - Albert Einstein
"Vreau sa cunosc gandurile lui Dumnezeu, restul sunt detalii." - Albert Einstein
"Dumnezeu este subtil, dar nu rau intentionat." - Albert Einstein

| milan9 a răspuns:

Eminescu a fost profund crestin si mai avea si vreo doua surori prin manastire... happy

Stephen Hawking? O persoana santajabila care putea "afirma" ori chestie era dorita de altii care nu aveau autoritatea lui...

Nu stiu unde vrei sa ajungi... Oricum intre credinta si stiinta nu exista contradictii reale.

| mentholinks a răspuns:

Nu stiu. Intreaba-ti parintii.

| AC4S4 a răspuns:

Și cu ce te deranjează pe tine că unii cred în ceva? Poți să fii expert în matematică, tehnologie, medicină și totuși să crezi în Isus Hristos. Problema nu e că oamenii cred în ceva, ci că oamenii sunt leneși, răi, necunoscători, indiferent de religie.
Inteligența nu se măsoară în funcție de religie.

De ce nu vrem să renunțăm la credință chiar dacă marii oameni de știință spun că nu există Dumnezeu? Cred că se aplică perfect un citat de-al lui Dostoievski, care spune că dacă s-ar demonstra cu argumente solide că adevărul este altul, eu tot cu Hristos rămân. Asta este credința, nu doar la ușor, ci și la greu.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"Cred că se aplică perfect un citat de-al lui Dostoievski, care spune că dacă s-ar demonstra cu argumente solide că adevărul este altul, eu tot cu Hristos rămân. Asta este credința, nu doar la ușor, ci și la greu."

Adica credinta sfideaza logica si implicit ratiunea. Hai ca incet, incet ajungi si tu la concluzia ca e o boala psihica.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

De ce nu vrem să renunțăm la credință chiar dacă marii oameni de știință spun că nu există Dumnezeu?

te rog sa faci diferenta intre omul de stiinta =care nu afirma asta in loborator vs omul care se exprima liber

stiinta nu afirma asa ceva,nici ca exista, nici ca nu exista, pshiologia, nerostiinta pot da un raspuns de ce omul crede in Dumnezu, vezi gandirea magica e gratis cartea pe scribd https://de.scribd.com/......inatia-pdf
sau istoria religilor https://de.scribd.com/......iilor-Copy

| Steregoi a răspuns:

Sunt o persoana inteligenta. happy

Hawking a murit, nu mai e si nu mai traieste nicaieri. happy

Omul are nevoie de speranta de viata vesnica. Omul vrea sa fie vesnic tanar si viata lui sa nu se termine niciodata. Numai Dumnezeu poate satisface o astfel de speranta si dorinta. happy

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Hawking a murit, nu mai e si nu mai traieste nicaieri.

Deci niciun crestin sau ateu nu o sa mai existe dupa moarte?

| Nilsson a răspuns:

Si eu ma intreb ce ii face pe unii sa creada ca printr-o simpla negare a existentei lui Dumnezeu ei ar parea mai destepti cand de fapt nu sunt.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă, ai mare dreptate! Si eu eram la fel! Dupa care iarăși am început sa cred in Dumnezeu ca entitate. Pana când am intrat in gânduri, si am luat totul logic! Adică ceea ce spui tu este un mare adevăr! Toți acum nu fac una nu fac alta ca e păcat rolling on the floor Nu manca pe saturate, nu rade cu pofta, am mai auzit de la o profă de religie rolling on the floor Trebuie sa fi virgina pana in noaptea nuntii etc. Am încercat sa citesc Biblia. Frate, eu o carte mai nasoala nu am deschis! Sincer! Nu înțeleg ce buba ar trebui sa înțeleg dupa ce o citesc? Doamna mea de fizica a vorbit odată o ora întreaga cu noi despre asta. A zis exact ce ai zis tu! Eu vă dau dreptate!

| OferteBlackFridayCeasuriSmartWatch explică:

Pentru asa zisii inteligenti care pot sa jur ca vor veni sa spuna ca Stephen Hawking E MORT.Da stiu asta, dar tot a fost contemporan cu noi.

| OferteBlackFridayCeasuriSmartWatch explică:

Eu tot incerc sa inteleg cum poti sa crezi un preot care nu face nimic altceva decat sa cante ca prostul toata ziua si sa nu crezi un om de stiinta cu zeci de mii de ore de cercetare stiintifica.Care toata viata si-o dedica doar cercetarii.Cum cum cum?