| alexfab33 a întrebat:

De ce Isus nu s-a dat jos de pe cruce pentru ca oameni sa il creada?

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Scopul era ca sa moara pentru ca noi sa beneficiem în viitor de ceea ce au pierdut Adam și Eva, viata veșnică pe un pământ paradiziac. Iar în viitor Dumnezeu va realiza acest lucru, datorita jertfei fiului sau, Isus.

| WaterDrop a răspuns:

Pentru ca religia este un instrument de manipulare a maselor iar totul este o poveste.In povesti personajele pot face cam orice ii trece prin cap autorului.Autorul acestei povesti a hotarat ca el va ramane acolo sus.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pai in primul rand n-a fost vorba de o cruce ci de un stalp.
Crestinii au inflorit si ei calitatile eroului lor dar nici macar nu era al lor deoarece el insusi a declarat ca a venit doar pentru oile ratacite ale lui Israel.

| VelaJohnny a răspuns:

Ce ar fi realizat prin asta? Le-ar fi facut pe plac unor ipocriti. El trebuia sa moara, nu sa traiasca.

| Staind a răspuns:

Era masochist.
I-a placut pe cruce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Staind):

Iar tu esti viteaz pana cand moartea va fi la cu.ul tau. Cand iti vor tremura chilotii in c.r de groaza {si am vazut multi viteji din astia ] care fugeau de frica mortii uitandu-se in salon dupa ea, fiindca nu aveau unde sa fuga, facand pe ei, de-ti era mai mare mila si nu aveam cu ce sa-i ajutam, atunci vom mai vorbi, ori atunci asa sa-ti ajute cel pe care-l numesti masochist. Nu uita ca pe cruci au fost doi talhari. Unul a fost intelept, in ultima clipa.

| Staind a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt sigur ca ai dreptate legat de tremuratul chilotilor in fata mortii, dar nu-ti irosi vorbele pe mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca talharul l-a crezut si a dobandit raiul si fiindca avem un martor al invierii lui, pe Toma, care a pus mana pe ranile lui si a crezut ca el este. Plus ceilalti 10 apostoli care au crezut fara sa caute sa se convinga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca n-au crezut pana atunci (cand deja facuse atatea lucruri minunate, incat spune Sf. Ap. Ioan Teologul, nici toata cartile din lume nu le-ar putea cuprinde descrise in amanunt- Ioan 21, 25 ), atunci nici daca ar fi coborat de pe Sfanta Cruce prin care a mantuit neamul omenesc, fariseii, arhierei, paganii si necredinciosii si stramb-credinciosii de ieri si de azi tot nu ar fi crezut si tot nu ar crede.

Caci Dumnezeu a putut sa scoata pe demoni din oameni, dar necredinta la unii dintre ei - fiii diavolului- nu a putut-o scoate.

| 6684464 a răspuns:

Matei 27:50-54.
In plus, lucrarea a fost Ioan 3:13-16.

| Idris a răspuns:

Pentru ca Isus(Pacea fie asupra sa!) nu a fost niciodata pe cruce.

| sanboss a răspuns:

Pentru ca scopul Lui era moartea, de sa moara? pentru ca sa se produca INVIEREA, daca invierea nu ar fi avut loc, noi astazi nu am fi avut nici o speranta.

Isus spune: Eu sunt invierea si viata cine crede in mine chiar daca va muri va trai.

Si daca s-ar fi dat joc si nu ar fi inviat crestinismu nu ar mai fi avut sens, si Dumnezeu NU LUCREAZA FARA SENS...

paceee

| 熊Panda熊 a răspuns:

Misiunea lui Iisus a fost sa mantuiasca omenirea, nu a fost sa se mandreasca ca El e Dumnezeu. El trebuia sa moara si sa invie ca sa Inviem si noi.
Hristos nu a facut nicio minune ca sa se mandreasca sau sa o faca degeaba. De exemplu, atunci cand Satana il ispiteste sa se arunce de pe templu ca sa-L prinda ingerii, Iisus nu il asculta, fiindca nu facea minunile din mandrie, ci le facea din iubire. Iisus facea vindecari, invieri, chiar si minunile cu Sine insusi (ca ceilalti sa creada in El si sa se mantuiasca ) din iubire.
In plus, Dumnezeu vrea sa-i slujim din iubire, nu din obligatie, cum faceau grecii cu zeii lor. De aceea ne-a dat liberul arbitru. Daca Iisus s-ar fi dat jos de pe Cruce, oamenii i-ar fi slujit din frica sau cu egoism, ca sa le indeplineasca Iisus dorintele.
Cand Petru ii spune lui Iisus sa nu mearga la Ierusalim si sa se salveze, Iisus ii spune ca trebuie sa bea paharul (durerilor), sa-si duca planul mantuitor la bun sfarsit.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Isus a fost fiul lui Dumnezeu, nu Dumnezeu.

| alexfab33 explică (pentru 熊Panda熊):

Dar cand el facea minuni si vindecari erau mai multi martori asa ca el deja a dat dovada de a fi fiul lui Dumnezeu si la nimeni nu ii era frica de el. Putea sa faca asta inca o data salvandu-se de pe cruce

| LiveYourDream a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Potrivit Bibliei:

Ştim că Fiul lui Dumnezeu a venit şi ne-a dat pricepere să cunoaştem pe Cel ce este adevărat. Şi noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat şi viaţa veşnică. (1 Ioan 5:20)

La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu. (Ioan 1:1)

Isus este Dumnezeu! Prin ceea ce-ai scris se subintelege ca negi divinitatea lui Isus.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru alexfab33):

Nu cred ca nu le-ar fi fost frica de El dupa ce l-au scuipat, batut, pironit si luat in batjocura. Nu s-a dat jos de pe cruce pentru ca nu acela era scopul pentru care a fost trimis pe pamant. Cand Petru ii taie urechea soldatului din Ghetsimani, Iisus ii spune sa puna sabia la loc, caci El de va voi va putea trimite armate de ingeri sa-l salveze, dar asa nu se vor implini Scripturile, adica nu-si va indeplini scopul pe care-L avea, de a face mantuirea prin moartea si Invierea Sa.
Si ce ironie : Iisus toata viata a facut minuni si a fost solicitat sa faca minuni, si fariseii ii mai cer inca o minune ca sa vada daca e Dumnezeu... Oricum, fariseii STIAU ca Iisus a Inviat, precum El a spus, dar au vrut sa ascunda asta de popor, si i-au mituit pe soldatii paznici de la mormant ca sa taca si sa nu spuna nimic nici macar lui Pilat, ca sa fie slaviti ei, nu Dumnezeu.
Israelul a vazut atatea minuni, si de atatea ori s-a lepadat... n-as crede ca o minune in plus, dupa ATATEA minuni, i-ar fi trezit de tot. Cum spune Hristos : "nici mortii de ar invia, voi nu ati crede ".
O oarecare frica ii cuprindea pe oameni cand facea minuni, de multe ori se zice : "frica mare ii cuprindea pe toti ", dar Iisus le zicea des : "Nu te teme; Crede si vino,...".
Si inca ceva : dragostea nu se poate vedea mai bine decat in jertfa. Pai daca Iisus s-ar fi dat jos de pe cruce :"Hai sa ma arat ca sunt Dumnezeu si ce puternic sunt Eu." Nu ar fi avut niciun sens, daca ar fi vrut sa se arate cat e de tare i-ar fi distrus pe toti sau i-ar fi hipnotizat sau nu stiu ce ar fi facut. Dar El nu asta a voit. El pe cruce, a strigat : "Doamne, iarta-i ca nu stiu ce fac! ". Prin jertfa S-a aratat exemplu de iubire desavarsita. Asa exemplu pana la sange i-au urmat martirii, nu degeaba se zice ca sangele martirilor e samanta crestinismului.
Asta e un subiect foooarte amplu si profund si trebuie foarte bine cercetat, documentat, trait din suflet...

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Dumnezeu este treimic, adica unul in fiinta si intreit in persoane. Fiinta reprezinta "specia" din care face parte un "reprezentant": animal, planta, om, inger, etc. Persoana sau ipostasul reprezinta un singur reprezentant al "speciei" : Ana, Gheorghe, Arh. Mihail, un cal, o gaina, etc.
In natura creata, o persoana are o singura natura (fiinta) : Ana are natura umana, Arh. Mihail are natura ingereasca, calul are natura animala, etc.
In creeatie nu poate o persoana sa aiba doua naturi : Ana nu poate si si om si inger, gaina nu poate fi si animal si om, etc.
La fel, si persoana nu poate fi prezenta decat una intr-o creeatura : Ana nu poate fi si Gheorghe, gaina nu poate fi si cal, etc.
Dar la Dumnezeu e altceva. Dumnezeu nu e creeat. Noi nu-l putem intelege cu mintea noastra limitata pe Dumnezeu Nelimitat. Nu vom putea intelege taina Sfintei Treimi, doar stim ca exista si 2-3 lucruri despre ea. Nu am intelege mai mult.
Nu vom putea intelege cum trei persoane au o singura fiinta sau cum Hristos a fost si om si Dumnezeu, avand 2 naturi. Mai ales daca spunem asta dupa 1800-2000 de ani dupa Inaltarea Sa.
Fiul nu a fost Tatal, nici Sf. Duh nu a fost nici Fiul nici Tatal, dar Ei au Fiinta Dumnezeiasca. O taina mare este faptul ca Tatal naste (nu cum nastem noi, bineinteles) pe Fiul si purcede pe Sf. Duh, si cu toate acestea, nu exista timp in care Tatal sa nu fi existat fara Fiul sau Duhul Sfnat. E mult de povestit.

Si in Sf. Scriptura exista versete care spun ca Hristos e Dumnezeu :
Toma exclama pe la Ev. Ioan 20-21 : "Domnul meu si Dumnezeul meu!"
Evanghelia lui Ioan incepe asa : "La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvatul era Dumnezeu"
Sau Isaia zice : "Il vor numi pe El Sfesnic Luminat, [...] Dumnezeu cel tare " sau " Ii vor pune numele lui Emanuel (care ze talmaceste Dumnezeu este cu noi )"

| danut a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Isus ESTE Dumnezeu, Dumnezeu este format din Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant. Aceasta este credinta intregi comunitati crestine de pe intregul mapamond. Cei care nu spun asa sunt ANATEMA si nu sunt crestini.

| Kandia15 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Frumoase randuri happy. nu mai are rost sa ii raspund la intrebare, tu ai surprins ceea ce eu voiam sa spun

| doctorandus a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Dap, si sa vrei sa ajungi in rai nu-i egoism deloc?