| frimiturel a întrebat:

De ce lumea se pocaieste abia la batranete? (nu ma refer la secta aceea).
Adica toata viata pacatuiesc si traiesc savarsind tot felul de pacate si la sfarsit isi cer scuze si ajung in rai?

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pe la varsta aia incep sa apara bolile psihice.

| danay72 a răspuns:

Nu e suficient sa iti ceri scuze, ci trebuie sa demonstrezi ca nu mai practici un lucru si iti pare rau cu adevărat. Dumnezeu nu se lasa inselat de o cainta de moment.El isi da seama cand cineva e sincer si cand nu, pentru ca cunoaște inima.

| milan9 a răspuns:

In primul rand se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ!

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca religia crestina le permite. Ea ne spune clar ca putem duce o viata plina de pacate, inclusiv crime, cu conditia ca-n ultima clipa a vietii noastre sa ne intoarcem sincer la D-zeu. Atunci locul nostru in rai va fi asigurat. Deci intr-un final nu mai e nicio diferenta intre un om care si-a trait intreaga viata facand doar bine, si unul care si-a petrecut 99.9% din timp facand rau. Asta e dreptatea asigurata de divinitatea crestina.

| oprescudorin11 a răspuns:

Simplu! In tinerete (in general) creierul este ghidat de hormonii procreatiei-natural! Acesti hormoni sunt ca si drogurile, insa fara ei specia nu ar subzista! Pe de alta parte, Biblia a fost propusa pentru domolirea si creierea unor reguli civilizate pentru cei ce au acces la educatie.
La batranete, hormonii se diminueaza, pana la disparitie. Atunci, iesit din 'sevraj', poti masura adevarata dimensiune a lucrurilor!
Credinta, importanta in existenta oricarui om, este mai usor de obtinut la batranete, statistic, din cauze pur fiziologice!
A-ti cere scuze, este primul pas spre Credinta, desigur excluzand repetativitatea pacatului.
Inteleg insa o nuanta usor ironica si necredincioasa, la adresa acesei cutume, dogme religioase, probabil ca esti destul de tanar si cauti supterfugii.

| Lawliet14 a răspuns:

Pentru ca tot amana.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Au mai mult timp liber.
Dar stai linistit, raiul crestinilor este doar o inventie frumoasa.

| VelaJohnny a răspuns:

E un stil, si mie mi-a zis un barbat ca abia la batranete sa studiez Biblia, cat is tanar sa fac toti dracii si toate prostiile. Multi asculta, si cred ca Dumnezeu ii iarta pentru faptul ca se boteaza. Adevarul e ca multi is pe interes, ca sa nu mearga in "iad", se "pocaiesc", crezand ca botezul e biletul de intrare in "rai", si automat daca te-ai botezat, esti salvat. Asta e, la batranete, dupa ce au trait viata in tot felul de depravari, de frica "iadului" se boteaza. Nu scrie nicaieri ca daca esti botezat automat intri in "rai". Chiar si cei nebotezati au parte de aprobarea lui Dumnezeu si de inviere. Ce, pruncii merg in iad? Ce pacate au? Cei avortati in iad? Multi sustin ca daca nu apartii de religia lor, automat mergi in „rad". Zicea un fost preot ortodox care a devenit pastor ca regreta ca a botezat atatia prunci in ortodoxie, zicand ca direct in „iad" i-a trimis. La cati membrii is, cate zeciuieli se strang...cati bani pot fi incasati si cat de bine se vede investitia banilor in folosul enoriasilor?

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Multi sustin ca daca nu apartii de religia lor, automat mergi in „iad".*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E dificil sa postesti si sa fii bun intr-un loc de munca aglomerat, ori intr-un mediu de barbati de pilda, unde se vorbeste, po.o, se injura, nu se tine post, se fac glume porcoase, se cearta, se barfesc si alte chestii malitioase. Deci dupa ce omul iese la pensie si se linisteste acasa, mai vin si alte slabiciuni, te lasa sexul, nu mai poti consuma alcool, nu mai ai chef de petreceri si zgomot, cauti liniste de abia atunci ai timp sa te gandesti ca poti fi omul care ai vrut dintotdeauna sa fii, adica sa te ocupi si de trup dar mai ales de suflet. Si apoi ai alte cunostinte, alta cultura, gandesti matur, devii mai intelept si te pocaiesti, din principiu, bunavointa si convingere. Uite de pilda inaintea ta e unul de 14 ani, care zice ca e ATEU. Probabil habar nu are ce inseamna de vreme ce se declara ateu dar intreaba despre religia crestina. Ateu am fost eu, la varsta lui fiindca era timpul cuceririlor stiintifice, a cuceririi spatiului, se vorbea despre razboiul stelelor ...programul de inarmare a spatiului si cursa inarmarilor nucleare. Stii cat s-a mintit atunci, si ca iti dai seama de minciunile astea? Le intalnesti sub aceeasi forma dupa 20-25 de ani si vezi ca nu e decat manipulare si prostie si te intrebi, pe ce se bazeaza de fapt viata ta, si incepi sa cauti, sa te informezi si sa te convingi. De abia atunci incepi sa crezi in Dumnezeu sa-l cauti si sa-l intuiesti ca adevar adevarat.

| 6684464 a răspuns:

Ioan 3:16 si vezi si pilda lucratorilor viei din Matei 20:1-16.

| DarkAndDreary a răspuns:

Păi, cam așa funcționează treaba.

| justadream94 a răspuns:

Cat esti tanar crezi ca mai e mult pana mori si iti bati joc de tineretea ta.

Cand te apropii de moarte te cuprinde frica si te intrebi ce va fi peste 1-2 ani.

Practic oamenii sunt cam profitori.

| 熊Panda熊 a răspuns:

*Apropo, sa te pocaiesti nu inseamna doar sa zici cu nepasare: "I"m sorry, God. Forget me".
Cand te pocaiesti, trebuie sa dobandesti smerenia, constiinta ca ai nevoie de Dumnezeu, dar din suflet, nu doar cu gura.
Talharul de pe cruce nu a zis : Amu", iarta-ma, ci si-a constientizat gravitatea faptelor si a cerut ajutorul lui Dumnezeu. Si daca s-a smerit, Dumnezeu l-a primit chiar si in al 11-lea ceas.
Zicea parintele Ioachim Parr ca pocainta este schimbarea sensului vietii, ca si cum daca pana acum mergeai spre vest, spre pacat, acum te intorci spre est, spre virtute.
In fine, pana dobandim smerenia ne rugam cum putem, cum zice parintele Cleopa : "Roaga-te cum poti pana inveti sa te rogi cum trebuie".