| anonim_4396 a întrebat:

De ce majoritatea crestinilor sunt atat de indoctrinati? De exemplu mama mea refuza sa mai vorbeasca cu mine pe motiv ca nu am aceleasi ideologii cu ale ei, care nici macar nu sunt ateiste (ale mele). Nu mai am cuvinte, adica cum poate un crestin, un CRESTIN mai, care teoretic isi iubeste semenii si ar trebui sa fie bun si intelegator, sa fie in stare de asa ceva? Cum poti sa crezi ca principiile tale sunt singurele valabile si singurele care iti aduc pacea, linistea, iar daca te abati de la ele vei fi pedepsit?

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Majoritatea pe naiba. Majoritatea sunt pur si simplu ignoranti si se declara crestini ca asa e "bine." Legat de maica-ta, nu iti pot spune decat un banc. "a muslim, a jew, a christian and an atheist walk into a coffee shop...
and they talk, laugh, drink coffee and become good friends. thats what happens when you're not an asshole."
Legat de raspunsul la intrebarea ta, poti sa crezi asa ceva cand orizontul tau se reduce la un punct si nu stii decat "punctul de vedere" si nimic mai mult.

NOname
| NOname a răspuns:

Condoleanţele mele.
Sunt cazurile alea extreme, când raţiunea nu mai funcţionează deloc (unul dintre efectele secundare ale îndoctrinării religioase).

| danay72 a răspuns:

Ea crede ca dacă se comporta asa, tu vei tine cont de ce îți spune ea.Dar Biblia spune clar ca Dumnezeu nu vrea ca oamenii sa fie obligați în al sluji, nici lui nu ii place un asemenea comportament. Îmi pare rău pentru tine, dar privește la faptul ca ea are intenție bună, asa îți va fi mai ușor sa înțelegi atitudinea, chiar dacă e greșită.

| ania a răspuns:

Toți suntem exclusiviști în ce privește convingerile noastre. Și cei care cred că fiecare trebuie să aleagă pentru el ce îi aduce pacea și liniștea e tot exclusivist pentru că consideră că sunt greșiți cei care cred că doar o credință e adevărată și restul sunt eronate.Mi se pare trist că nu mai vrea să vorbească cu tine, cred că o să-i treacă pentru că te iubește. Nu mi se pare cinstit nici s-o consideri obligată față de tine să-și schimbe convingerile, fiecare alege ce vrea. Dacă există un Creator al existenței, EL este acela care face regulile în unuversul pe care l-a creat, indiferent de părerile și convingerile noastre.

| WaterDrop a răspuns:

Poti fi crestin bine mersi si sa ai o vedere ingusta asupra vietii.Sunt acele persoane care ori este ca ei, ori deloc.Radicali.

| Deaad a răspuns:

Sunt multi oameni indoctrinati si in alte subiecte.Genul ala de oameni care nu vor sa constientizeze faptul ca oamenii mai au pareri diferite si ca nu e nevoie sa ii tina pe toti in lanturi.

Majoritatea crestinilor nu sunt indoctrinati, crede-ma.Si-au pierdut, majoritatea din ei acea "credinta" de care se mandresc.Au mai ramas doar unii fanatici cum e mama ta.

| NGheorghe a răspuns:

"De ce majoritatea crestinilor sunt atat de indoctrinati? "- in comparatie cu alte religii acea indoctrinare este foarte mica: crestinul este prezent la niste ceremonii, respecta unele sarbatori care tin mai mult sau mai putin de traditie, sau care sunt mai mult sau mai putin inventate. Sa iei o bomba pe tine, pe motiv ca in rai vei face mult sex - indica ceva mai multa indoctrinare.
"mama mea refuza sa mai vorbeasca cu mine pe motiv" ca nu are argumente ...este sau a fost ignoranta si acum, probabil, isi doreste sa fie adevarate minciunile pe care le-a crezut si din cauza carora a facut multe greseli... si aici, se pare ca, tu nu ai cunostintele necesare, si traiesti cu impresia ca alte religii te ajuta, adevarul este ca ni religiile ci organizatiile religioase iti fac mai mult rau dacat bine din simplu motiv ca sunt organizate ierarhic, daca o sa iti dai seama de asta prea tarziu, dupa ce vei face multe greseli atunci te vei comporta la fel ca mama ta. :)
"Cum poti sa crezi ca principiile tale sunt singurele valabile si singurele care iti aduc pacea, linistea," pai dovedeste tu contrariul si am sa te cred pe tine, pana atunci insa, iti las un raspuns mai vechi de al meu si astept argumente:

Bineanteles ca doar maxim una dintre religii poate fii cea corecta, deoarece fiecare are o explicatie diferita a ceea ce se va intampla dupa moarte. Ori te duci in neant (Nirvana- un fel de "stare de bucurie") cum zic budistii; ori in palate cu virgine, cum zic musulmanii; ori in Rai cu toti cei corecti, versiunea crestina. Am enumerat posibilitatea pozitiva... cea negativa difera si ea, dar nu stiu daca are importanta. Oricum parte asta nici nu difera mult... este o despartire de Creator. :)
"Crestinii sustin ca religia lor e cea mai aproape de adevar."- si mie chiar mi se pare corect! Adica pentru mine, chiar nu vad ce sens are viata unui sclav sau a unei slugi, sau a oricarei persoane fortate sau comandate.
"Ceilalti sunt pierduti, saracii." Dar pierdutii astia se distreaza foarte fain:
-Buda a plecat de acasa pentru a obtine iluminarea, exact dupa ce i s-a nascut o fica. Sex si atat! Si dupa ce a devenit iluminat s-a dus sa se grijeasca de altii... si chiar a reusit sa ii convinga sa faca la fel. Ficele budistilor sunt foarte credincioase: ele cred ca s-au nascut din flori de nuferi. (si la noi se mai spune prostii de astea, doar ca nu chiar din "nufar", ca nu cresc nuferi la noi.)
-hinduistii se distreaza foarte fain: la casatorii ei isi insoara fii cu pistolul la cap (pe vremuri se folosea sabia). Majoritatea mirilor cedeaza si jura credinta pe viata, uneia pe care nu a vazut-o niciodata, nici macar nu stie cum o cheama. :) Au existat si cazuri mai sangeroase... fapt ce a constituit "o lectie" pentru restul de neansurati. De altfel si intemeietorul acestei religii a patit la fel, eroul Arjuna din Mahabharata, care a venit acasa cu logodnica sa sa o prezinte parintilor, iar mama lui vazandu-l de departe si crezand ca se intoarce de la vanatoare a zis: "Sa profite toti de ea!" Si ghici? Toti fratii lui i-au "calarit" logodnica! Si nu avea inca 2 frati ci inca 5! Sa nu ma intrebi cine a fost tatal copiilor ei, ca nu stiu. Cine poate stii? Si mama lui desi a descoperit, intr-un minut, ca a facut o greseala, nu a mai corectat nimic deoarece: "Vorba mamei este sfanta... pentru orice hindus! "
- islamistii fac la fel, dar nu cu baietii ci cu fetele, care sunt da-te dupa cine are mai multi bani. Cine este mai sarac este indoctrinat sa se detoneze in public ca sa produca cat mai multi morti din alte religii... ca vor primi in Rai multe virgine.
- si zen-istii au gheise, niste prostituate de lux crescute sa rezolve probleme de tot felul care le primesc.

(copiat de aici http://www.tpu.ro/go-to-answer/13084094/ )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu nu o poti intelege, apăi noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai vezi si singur; respecta-ti parintii si iubeste-i ca sa-ti fie tie bine si multi ani sa traiesti pe pamant.Fiindca daca nu-ti iubesti parintii si fratii pe care-i vezi,cum o sa-l poti iubi pe Dumnezeu pe care nu-l vezi? Daca ei te-au crescut cu ajutorul Domnului, fiindca s-au unit in biserica in fata Domnului, si Dumnezeu i-a binecuvantat cu un copil, tu nu ca nu-i asculti pe ei, dar tu il renegi si pe cel care e temelia vietii lor a casniciei, familiei si armoniei lor. Deci vezi tu? Care parinte ii cere copilul paine si el ii va da o piatra? Ori ii va cere o jucarie si el ii va da o vipera? Deci daca voi care sunteti rai stiti sa dati copiilor vostri lucruri bune, cu atat mai mult Dumnezeu din ceruri care este bun, va va da voua.Vei putea trai si fara Dumnezeu.Dar nu vei avea pace in suflet niciodata, si dupa cum vezi, nu parintii tai au stricat armonia, fiindca ei au fost mereu crestini.Ci tu ai stricat-o fiindca ai devenit destept, inteligent, dar neintelept si vei plati intr-un fel sau altul.Viata lunga.

| Idris a răspuns:

Cumva mama ta este martor al lui Iehova? Stiam ca martorii lui Iehova au aceste practici de a se indeparta de familie, de prieteni daca acestia au alte convingeri decat ale lor.

| 0Alexander0 a răspuns:

Gandeste-te ca parintii tai asa au crescut in mediul ala, deci ei, oarecum, au creierul programat deja, greu il mai poti inversa. Stiu cum e, mi se intampla si mie.

Incearca sa zici ca ei, sa te certi pe team asta cu un om programat deja, este ca si cum ai certa un caine ca a facut mizerie, desi in cazul asta mai da roade.

| Cliar a răspuns:

Just don't be mad. Mama ta probabil a copilarit pe timpul comunismului, unde erai constrans sa iti pastrezi ideile pentru tine sau sa le spui cu mari riscuri, astfel ea crescand intr-un anumit mod. Acum cu tot ce poti sa o ajuti este sa ii promovezi ideea de gandire libera ( out of the box ), mai pe romaneste sa nu o lasi "sa inghita orice ****". happy