| Apetrei_Bogdan_1995 a întrebat:

De ce majoritatea este inca religioasa? Ce va determina sa abandonati motivul ca sa credeti in niste traditi in totalitate nefondate. Obisnuiam sa cred ca orice persoana logica ar alege motivul dar se pare ca ma insel.

31 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cei care cred in traditii, nu cunosc faptul ca Biblia nu cere acest lucru si nu au nici o legatura cu respectarea cerintelor biblice.

| Apetrei_Bogdan_1995 explică (pentru danay72):

Pardon! Eu am ceva numit constinta.Sunt ateist si sunt multi ca mine dar nu avem nici o legatura cu asta.Ce zici de teroristi care in numele religiei lor se sinucid.Eu po gandi pentru mine si sa fac ce este mai bine pentru mine si cei ce ma inconjoara.Atunci cand crezi in o Divinitate deja ai abandonat logica prin simplul fapt ca susti ceva nefondat.

| danay72 a răspuns (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Ai zis bine, se sinucid in numele religiei.Sunt fanatici si fac ce cred ei, nu ce zice Biblia si Dumnezeu.Adevarul biblic este usor de aflat si e logic, dar nu se poate gasi, decat in Biblie, nu in traditile si obiceiurile spuse in numele religiei.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Eu nu cred in ceea ce nu vad, dar aceasta cheste ar putea duce la concluzia ca, de ce cred in aer? il mirosim, dar nu se vede. eu, de exemplu, nu cred in SFINTI. pentru mine nu exista. inca nu am primit nici o dovada ca ar exista ceva. teoria ca noi oamenii ne tragem din maimute este FALSA. de ce? deoarece daca ne-am trage din maimute, atunci de ce nu s-au transformat si celelalte maimute in oameni si au ramas cu par si fara multe cunostinte precum omul? de undeva am iesit si noi. in biblie nu au pus evanghelia lui Iuda. de ce? deoarece ascunde mai multe secrete pe care multi oameni nu le stiu. multi oameni au murit din cauza credintei, si inca mor si astazi. multi spun ca li s-a aratat Dumnezeu. eu nu cred in spusele oamenilor pana nu mi se arata si mie ca chiar exista. nu spun ca nu cred in Dumnezeu, CRED, dar nu stiu de ce cred in Dumnezeu. m-am gandit de multe ori de ce cred si inca nu am gasit raspunsul. faza cu pacate... orice ai face = faci pacate. respect multe porunci, dar nu pe toate. ca mai vorbesc urat... te mai scapa.ca nu sunt perfect credincioasa( sa fac tot ca la carte, cum se spune ca n-ai voie sa razi mult, sa te gandesti ca vai Doamne ce bine arata nu stiu care, si ca te enervezi ca arati mai urat decat alte persoane care ajung sa-si bata joc de tine ca esti urata) asa cum sunt maicutele sau calugarii si preotii, se mai intampla. nu exista om fara de pacate, asa ca orice om greseste. unii care sunt cu capul pe umeri(vorba vine) nu se sinucid sau omoara pe altii pentru religia lor deoarece si celelalte persoane din jurul nostru sunt oameni si, si ei au suflet. nu gresesc cu nimic. atunci, de ce sa-i omoram. GRESIM si facem multe PACATE. omul este liber sa creada in ce vrea nu in ce vor altii, iar daca tu nu crezi nu te omoara nimeni. esti liber sa faci ce frei fara a face rau altor persoane.

| Zenicide a răspuns (pentru AgentBomboana007):

"teoria ca noi oamenii ne tragem din maimute este FALSA. de ce? deoarece daca ne-am trage din maimute, atunci de ce nu s-au transformat si celelalte maimute in oameni si au ramas cu par si fara multe cunostinte precum omul? "
- Pentru ca nu asa functioneaza teoria evolutiei. Nici nu stii despre ce vorbesti.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru Zenicide):

Ba stiu. daca vrei, du-te si contrazice cu domnul de religie. daca ai tu un raspuns mai bun, atunci o sa mai vorbim.

| Zenicide a răspuns (pentru AgentBomboana007):

Draga, teoria evolutiei nu zice nicaieri ca noi ne tragem din maimute, daca profesorul tau de religie a zis asa ceva e prost. Oricum religia nu e o materie reala dupa parerea mea.
Pe scurt: Omul si maimuta au avut candva un stramos comun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu si mai ales, nu cred ca fara religie oamenii ar ajunge sa faca sex pe strada, sa omoare sau alte chestii.Asta tine de ratiunea si moralitatea oamenilor.Nu trebuie sa existe niste reguli scrise in biblie ca sa stii ca nu e bine sa omori un om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E aiurea sa zici ca nu crez in dzeu. de fapt crezi dar nu vrei, ceva de genu. poti zice ca nu crezi in nici un zeu, ala e ateu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand spun dumnezeu ma refer de fapt la oricare alt zeu (nu cred in niciun fel de religie) si imi sustin in continuare parerea.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu= Domnul Zeu. mai presus decat ceilalti zei

| AgentBomboana007 a răspuns:

Pt ca fara credinta, in momendul acesta, ai ajunge sa faci sex pe strada si sa omori oameni sau alte chestii. Nu ma refer neaparat la tine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AgentBomboana007):

Cred ca te referi la credinta in zei, eu n-am asa ceva si nu fac sex pe strada, nici nu omor oameni sau alte chestii, si stii de ce? Pentru ca necrezand nici in diavol, n-am pe cine sa dau vina pentru actiunile mele, asa ca sunt foarte atenta la ce fac, nimic nu trebuie sa imi strice pacea interioara pe care am gasit-o renuntand la acea credinta despre care vorbesti, dar tu ai vreo 12 ani si nu sti de'astea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AgentBomboana007):

Ce gandire inteligenta ai.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am 17. gandirea mea este mult mai dezvoltata decat a altor persoane, dar n-am de ce sa ma dau mare. ( mandria = un pacat ) ma grabeam sa merg la scoala asa ca nu am inceput sa descriu in detalii tot. citeste mai joc cateva lucruri despre care am scris.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce este inteligenta? am dat un raspuns aiurea. nici nu am stat sa gandesc daca este bun sau nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AgentBomboana007):

Tu nu iti poti da seama cand o persoana e sarcastica sau nu? "gandirea mea este mult mai dezvoltata decat a altor persoane" laughing, mintete in continuare.

| Apetrei_Bogdan_1995 explică (pentru AgentBomboana007):

Daca esti asa inteligent de ce refuzi sa accepti ca posibilitatea existentei lui Dumnezeu e infima.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am de ce. chiar daca stau la internat, gandesc mai bine decat persoanele din jurul meu.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Pentru ca sunt pusa la mijloc. viata mi-a fost salvata de mi de ori, datorita rugaciunilor mamei, deoarece nu aveam cu ce platii la doctor pentru a ma trata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AgentBomboana007):

"gandesc mai bine decat persoanele din jurul meu." daca tu crezi ca niste vorbe aruncate in vant aiurea ( rugaciunile mamei tale) te-au ajutat cu ceva, nu esti mai inteligenta ca altul, stai tu linistita.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Doar pentru ca voi nu credeti asta nu inseamna ca eu nu cred cat de putin. am spus ca nu cred in sfinti, totusi daca mama spune ca Sf Gherghe l-a salvat pe fratele meu de la o pareza pe toata partea stanga a corpului si de la multe altele. a fost singurul copil din cei 6 de la spitalul din Bucuresti care si-a revenit cat de cat. ce au facut doctorii? l-au pus in bratele mamei si i-au spus ca nu se mai poate face nimic, iar acum merge si se bucura cat de cat de viata. chiar daca mama spune ca l-a salvat un Sfant pentru mine nu exista. nu cred in sfinti si minunile lor, dar in Dumnezeu CRED. putin imi pasa daca voi credeti. omul este liber sa creada ce vrea!

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar pentru ca tu esti SATANA / DRACU in persoana asta nu inseamna ca nu sunt desteapta. prost inseamna ca nu sti absolut nimic. daca crezi intr-o divinitate nu esti prost. inseamna ca esti mai presus decat toti dracii de pe Pamant care comenteaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AgentBomboana007):

laughing, uite pe cine mi-am pierdut eu timpul. pentru ca nu cred in mos craciunul tau asta inseamna ca sunt cu satana, se vede ca da inteligenta pe afara la tine. ce oameni prosti pe lumea asta, vai de noi.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo... imi dau seama cand o persoana este sarcastica. nu sunt asa credula.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca te descrii bine! mai spune! oricum domnul destept in ghilimele. Mos Craciun nu este Dumnezeu! nu stiu care este mai prost dintre noi doi. poti sa-ti pierzi timpul in continuare...

| Apetrei_Bogdan_1995 explică (pentru AgentBomboana007):

O persoana inteligenta cauta motive pentru a crede ceva.Tu vi pe internet cu minuni si magi.Eu vin cu intrebarea asta dupa ce am citit o carte intitulata "The God Delusion" care m-a pus pe ganduri.Calmeazate si uitete la asta :https://www.youtube.com/watch?v=9FiHRVb_uE0
O ora din viata ca sa inveti cate ceva nu e asa mult.

| martzian a răspuns (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Bogdane, imi spui si mie de unde ai cumparat cartea? Si cand ai citit-o?

| Apetrei_Bogdan_1995 explică (pentru martzian):

Din o librarie din zona cu multe carti interesant.O gasesti pe internet usor oricum.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Nu oblig pe nimeni sa creada cat timp eu nu cred in totalitate. am spus mereu ca sunt la mijloc. oricum. mss pentru cartea data de tine. o sa ma uit. n-am nimic cu nimeni. dupa parerea mea, religia a fost creata pentru ca lumea sa nu faca atatea rele.

| martzian a răspuns (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

"Din o librarie din zona cu multe carti interesant." - Din Romania sau din afara? happy

Prietene, minti de ingheata apele!