| unprietenaproape a întrebat:

De ce mananca oamenii oua din corpul gainilor? mai mult decat atat, daca se hranesc cu toate mizeriile pamantului, inculsiv rame si viermi? sunt curate?

32 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pentru stiinta unora si viermi si insectele fac parte din regnul animal.

| 愛日本 a răspuns:

Ouăle întregi sunt printre cele mai hrănitoare alimente de pe pământ
Ouăle îmbunătăţesc nivelul de colesterol şi nu cresc riscul bolilor cardiovasculare
Au multe vitamine
Ouăle sunt pline de colină, o substanţă nutritivă pentru creier
Ouăle conţin proteine de calitate cu un profil perfect al aminoacizilor
Ouăle protejează ochii
Ouăle la micul dejun ne pot ajuta să pierdem grăsimea din organism

| CinevaNou a răspuns:

Ai vrea sa manance oua din corpul cocosilor, sau ce? nu te obliga nimeni sa mananci rame si viermi daca nu-ti plac.
Laptele din corpul vacii iti place? sau inca bei lapte de om?

| Dorugar a răspuns:

1 De foame!
2 Da sunt curate pentru ca si ele sunt create de Dumnezeu si Dumnezeu nu creaza spurcaciuni

| unprietenaproape explică (pentru Dorugar):

Era vorba de hrana. nu tot ce zboara se mananca

| Dorugar a răspuns (pentru unprietenaproape):

1) Eu exact la hrana m-am referit.
2 Nimeni nu ti-a spus sa manaci avioane sau elicoptere ca si alea zboara, eu vorbeam despre creaturile lui Dumnezeu care nu sunt spurcataepentru ca Dumnezeu nu face spurcaciuni, ce sa fie spurcat la un ou sau la o pasare care face oua`?

| unprietenaproape explică (pentru Dorugar):

Exista doua tipuri de vietati pe care dumnezeu le a casificat ca fiind curate si necurate pentru om - asta am intrebat eu, pentru ca despre porc stiu ca a spus sa nu fie consumat

| anonim_4396 a răspuns (pentru unprietenaproape):

Da,dar odata cu moarte si invierea Domnului, Dumnezeu permite evreiilor sa manance carne de porc. Vezi Faptele Apostolitlor. Vezi acest film trateaza aceasta chestie interesanta:http://www.imdb.com/title/tt1212022/

| Dorugar a răspuns (pentru unprietenaproape):

De unde stii tu ca Dumnezeu a spus prostia asta?
Ai citit-o cumva in Biblia pe care crestinii au FURAT-o dev la religia mozaice tocmai din cauza ca Dumnezeu nu le-a dat lor nicio Biblie?
Pai ce incredere poti avea tu in vorbele unor mincinosi care spun ca textul FURAT de ei este "cuvantul lui Dumnezeu" si cukmea nesimtirii este ca nu o spun cei de la care au furat textul asa zis sfant ci o zic mincinosii care au furat acel text. Asta pentru ca evrei care au scris Biblia in multe sute si chiar mii de ani, nu spun ca toata Biblia lor este inspirata de Dumnezeu, dar crestinii care au furat acele texte o spun!
Asa ca poti consua si carne de porc si rame ca ion Mexic atata timp cat nutritionistii nu iti interzic ce sa mananci. Iar daca crezi ca carnea de püorc este spurcata, atunci te intreb din ce cauza nu este spurcata si minciuna dupa care te ghidezi? Sau spurcaciunile din cap iti sunt mai dragi decat spurcaciunile (ciorba de porc) din farfurie?

| unprietenaproape explică (pentru Dorugar):

Crestinii nu au furat ci preluat de la ei acele texte. chiar si islamul. nu este asa cum crezi tu, iisus ia invatat pe oameni sa il iubeasca cu toata fiinta lor pe dumnezeu. ia invatat sa fie buni, uniti. nu ia invatat nimic rau. chiar nu pot intelege cum ai ajuns tu la concluzia ca el este satana. nu le a spus oamenilor sa se roage lui ci tatalui lui.
Nu este o minciuna pentru ca sunt cuvintele Domnului adresate evreilor
Cred insa ca biserica s a folosit mult de asta pentru ai manipula pe oameni. nu fac altceva decat sa ia bani de la ei in numele religiei, chiar si de la cei mai amarati. ii sfideaza cu kg de aur pe care le poarta la gat si mercedesurile cumparate din banii saracilor de la sate pe care ii pretind cu nerusinare

| Dorugar a răspuns (pentru unprietenaproape):

Da draga, ai dreptate, doar ca a prelua un text inspirat de Dumnezeu unei alte religii si a prezenta acel text ca fiind al religiei tale, ba chiar a-l interpreta in mod mincinos...musai ca trebuie sa fie Lucrarea Diavolului si nu a lui Dumnezeu
Asa ca avelo grija ca "dumnezeul" tau are coada si coarne.
De ce cred ca Dumnezeul crestinilor este Satana?
Simplu, ca asa scrie in Biblie si asa a demonstrat-o si realitatea istorica.
Daca vrei dovezi... cere si ti se vor da!
In rest iti dau totala dreptate

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ai gresit categoria. Mergi te rog la gastronomie. Dar totusi sa iti raspund :
"De ce mananca oamenii oua din corpul gainilor? "
Deoarece in corpul gainilor se formeaza oul!
" mai mult decat atat, daca se hranesc cu toate mizeriile pamantului"
Gainile din ferme au alta dieta, cele din ograda taranului se comporta absolut normal consumand viermi.
PS : Eu m-as ingrijora daca as vedea gainii mancand pietre, cauciuc, lemne. happy.
"sunt curate?"
Da sunt. Cunosc persoane ce nu au murit in urma consumului de oua, chiar si eu sunt ok.

Intrebarea aceasta imi aminteste de clasa a-I-a.

| unprietenaproape explică (pentru BogdantheDreamer):

Nu am pus intrebarea la o categorie gresita din moment ce am intrebat daca sunt curate

| relian a răspuns (pentru unprietenaproape):

Normal cas curate, ca doar nu maninci gaini sau oua pline de praf sau noroi.Indiferent cum ar fi le speli.Si legumele le speli, ca doar nu maninci nisip etc.Religios vorbind evreii aia naveau nici de unele sa manince si stii cum e cind vezi la altii dar tu nu poti. Spui cas acrii,ca nu-s buni strugurii, asa si ei cu carnea de porc, nu isi permiteau, li se lungeau urechile de foame si aveau doar capre, atit isi permiteau.Chestia este ca ei nu ca nu ar fi putut minca ci nusi permiteau din alta cauza si anume de lepra,adica de putori ce erau,lenesi.un porc daca vrei sal ai trebuie sal cresti,sai dai de mincare etc, intr-un cuvint sa muncesti.Ei acesti evrei se pare ca munca era ceva strain de ei, ca urmare mincau ce culegeau, adica capre, care le lasau asa singure mergeau mincau ce gaseau si aia era.Si uite asa au scos chestia asta ca porcul este murdar ca nu cumva careva sa-i puna la munca. Tare nu?

| RespiraSiInspira a răspuns:

Ramele de fapt sunt printre cele mai curate animale laughing si daca stai sa o iei asa, porcul este cel mai scarbos animal din meniul nostru, totusi il mancam(cu zambetul pe buze)

| unprietenaproape explică (pentru RespiraSiInspira):

Ramele sunt scarboase. daca ar fi asa de ce nu le mancam? prajite cu garnitura de cartofi. si app nu sunt animale

| RespiraSiInspira a răspuns (pentru unprietenaproape):

Stiintific nu, dar am facut cea mai simpla catalogare.Plante in mod sigur nu sunt laughing tocmai ai zis de ce nu le mancam, sunt scarboase.Iar oamenii isi aleg mancarea in functie de gust, nu de nutrienti.Dar sunt popoare specializate in preparearea insectelor tongue

| RespiraSiInspira a răspuns (pentru RespiraSiInspira):

Si am dat doar un exemplu, pentru ca insectele sunt mult mai populare decat viermii.Acum sigur o sa sari cum ca ramele nu sunt insecte laughing

| unprietenaproape explică (pentru RespiraSiInspira):

Nu stiu nici eu ce sunt. taratoare?
dar animale si insecte sigur nu

| RespiraSiInspira a răspuns (pentru unprietenaproape):

Viermi (inelati daca imi aduc aminte bine)

| Holiday a răspuns (pentru RespiraSiInspira):

"...si daca stai sa o iei asa, porcul este cel mai scarbos animal din meniul nostru..."

Si cand te gandesti ca gainile zgarma si ciuculesc din rahatul porcului, parca afirmatia ta nu mai e chiar corecta. happy

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Daca se analizeaza sistenul digestiv si functionarea acestuia dintre ce doua animale gaina e supercurata fata de porc. Nicidata carnea gainii nu va mirosi cum miroase carnea de porc, a rahat (c-c-t).

| unprietenaproape explică (pentru Holiday):

Dar tu nu mananci oua? nici prajituri care au ca ingredient principal ouale?
si de ce le a mai lasat dumnezeu daca nu sunt bune? sa spunem ca, pentru a se inmulti. din ele iasa pui dupa ce le cloceste o luna. dar daca nici ele nu sunt curate, nici carnea lor nu e buna
porcul e vedeta pentru ca oamenii nu isi pot permite sa cumpere carne de vita,
mielul miroase si are un gust urat, celelalte nu sunt bune,
pestele are gust de mare si nici asta nu e prea favorit
ce sa manance oamenii atunci? nu pot trai fara proteine

| drutzix a răspuns (pentru unprietenaproape):

Ramele sunt animale! Pe pamant avem doua regnuri Animale si Plante, iar ramele fac parte din regnul animal. Inainte sa judeci pe cineva eu zic sa stai linistita si sa inveti ce e un animal.
Cand vad oameni ca tine imi vine sa plang pentru rasa umana.

| unprietenaproape explică (pentru drutzix):

Bine ma, desteptule
eu nu i pot spune ramei ca e un animal

| drutzix a răspuns (pentru unprietenaproape):

Nici eu nu iti pot spune tie om, asta inseamna ca nu est om?

| KodrutZ a răspuns (pentru unprietenaproape):

Corect, rima e o planta. Se stie.

| unprietenaproape explică (pentru KodrutZ):

Planta evident ca nu e, dar nici animal nu o pot considera

| relian a răspuns (pentru danut):

A uite prietenul meu unde era. Iara de porc, tot de porc vorbesti frate? Sa te intreb ceva.Gura ta a ce miroase sa nu zic pute? Si nu ai explicat chestia aia cu grasimea ce spuneai.Am vazut dai lectii pe aici, deci daca un porc maninca grasime de ce spuneai tu de ciiine (accidental) noi cind vom taia acel porc vom gasi grasimea de ciine in interiorul porcului.Asta e cea mai tare faza ce am auzit-o in viata mea pe bune.Sau cum ai spus tu grasimea de ciine mincata de porc nu este asimilata ci pur si simplu se amesteca cu grasimea porcului, gasim asa prin grasimea de porc bucati din grasimea de ciine mincata.Am ras de m-am prapadit la cunostintele tale de biologie, fiziologie etc.Esti cel mai tare sincer.Ia sa iti mirosi gura sa vezi a ce miroase.

| danut a răspuns (pentru relian):

Poti rade cat vrei, ceea ce am spus este real si fi sigur ca nu am descoperit eu apa cu zahar ci sunt studii facute in zeci de ani si u in Romania ci in America iar a ce miroase gura mea e problema mea dar fi sigur ca nu a carne de porc, oricum daca esti mancator de porc nu vei simti mirosul de rahat din carne. Sotia mea, mare mancatoare de porc, dupa o perioada de neconsumare mai lunga ( un an) a renuntat sa mai consume din cauza mirosului specific.

| mihaelaerica89 a răspuns:

Pai, daca asa a facut Dumnezeu, ca multe lucruri, care mancam sa provina, din interiorul unui animal. Insa, cred ca acest lucru nu-l face mai rau, sau mai necurate. In plus daca ne gandim asa, tot Dumnezeu a creat tot ce-i pe pamant, ca omul sa-l munceasca, si sa-l biruiasca, asa ca n-are cum sa fie raii aceste lucruri.