| aabaaab3278 a întrebat:

De ce ne-a creeat Dumnezeu?

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru ca a dorit ca oamenii sa traiasca fericiti in conditii paradiziace,dar ceea ce se intampla azi, nu e din cauza lui Dumnezeu, ci omul a vrut sa traiasca independent de Creator, ceea ce a dus la tot acest haos. Dumnezeu va interveni in scurt timp si va pune capat lucrurilor rele, aducand din nou paradisul pamantesc pierdut de primii oameni.isaia65:20-5

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Saracu de tine... sa fi facut de Dumnezeul din ceruri si sa fi uitat ca o fleasca de noroi aici pe pamant, zau ca este greu de suportat. Cum te impaci cu faptul ca nu ai nici mama si nici tata ca toti ceilalti oameni normali?
Nu cumva se revolta noroiul din tine pentru soarta ta nedreapta?

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Să trecem în revistă principalele evenimente din relatarea biblică despre crearea omului. Biblia spune referitor la Adam: „Iehova Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un suflet viu" (Geneza 2:7). Este această afirmaţie exactă din punct de vedere ştiinţific?
Potrivit cărţii Nanomedicine, de Robert A. Freitas jr., organismul uman este alcătuit din 41 de elemente chimice. Toate aceste elemente de bază — precum carbon, fier, oxigen — se găsesc în „ţărână". Într-adevăr, aşa cum citim în Geneza, omul este făcut „din ţărâna pământului".
Însă cum a fost posibil ca nişte componente lipsite de viaţă să fie puse laolaltă ca să formeze un om viu? Pentru a ne face o idee despre complexitatea acestui proiect, să ne gândim la una dintre cele mai sofisticate maşinării inventate vreodată: naveta spaţială realizată de NASA. Această minune tehnologică are 2, 5 milioane de componente! Echipelor de ingineri le-au trebuit ani de zile să o proiecteze şi să o asambleze. Cât despre organismul uman, acesta este alcătuit din 7 x 1027 atomi, 100 x 1012 celule, zeci de organe şi cel puţin nouă sisteme. Cum a apărut această „maşinărie" biologică cu o structură impresionantă, uimitor de complexă? Din pură întâmplare sau graţie unui proiect inteligent?
Mai mult, ce anume dă viaţă omului? De unde provine scânteia vieţii? Savanţii mărturisesc că nu au răspuns la această întrebare. În fond, nici nu au căzut de acord asupra unei definiţii a vieţii. Pentru cei ce acceptă ideea existenţei unui Creator, concluzia e evidentă: Sursa vieţii este Dumnezeu.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Evident ca NU este corecta din pn dev stiintific! Unde ai fazut tu alt om facut din tarana in afara de tine!
2 Potrivit lu cine vrei tu omul NU este facut din tarana ci din elementele tabelului lui Mendeleev care este valabil oriunde in Univers. Asa ca afirmatia ta cu "tarana" este de cea mai crasa prostie, pentru ca de fapt tot Universul la fel ca si planeta Terr este facuta din PRAF de STELE format din acele elemente din tabelul mai sus pomenit. Asa ca "dumnezeul" tau este mai prost ca noaptea pentru ca nu-i stia ca planeta Terra a aparut cu cca 4, 5 miliarde de ani in urma in timp ce Univetsul cu cca 13 miliarde de ani in urma deci se poate spune ca tot ce exista in Univers este bazat pe acele elemente si ca planeta Terra ca si omul care a evoluat sunt facute din PRAF de STELE si nu din tarana! Ce da viata Omului? ENERGIA da viata omului, viata inseamna o ardere energetica pe plan superior, si poate savantii in marturiile lui Iehova care nu stiu nici macar ca Biblia lor a fost FURATA de la Iehova, acesti "savanti in credinta" nu au cum sa stie care este "definitia vietii" pentru ca stiinta lor se bazeaza pe credinta a proasta. Asa ca sursa vietii NU este Dumnezeu ci ENERGIA si acea energie uriasa care va deveni viata prin evolutie a aparut la explozia primordiala, asa ca tot ce atingi tu si crezi ca este atom de carbon sau de fier este de fapt o forma de energie.
Si care este SURSA lui Dumnezeu? Nu cumva ignoranta?

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Eu am venit cu argumente.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Da dar argumentele tale erau schioape pentru ca aveau la baza o CREDINTA fantezista si nu dovezi stiintifice, daca spuneai ca omul la fel ca si Universul e facut din praf de stele si nu din tarana, mai intelegeam metafora, dar tu ai ramas la nivelul celor din epoca primitiva care nu aveau cum sa stie asta

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Daca elementele pamantului iti par credinta fantezista, nu am ce sa spun.Ca sa nu mai vorbesc despre idei mentionate de NASA, nu Biblie.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Elementele pamantului sunt aceleasi cu elementele Universului, sau nu cumva crezi ca Dumnezeu a creat pamantul din nimic! Scuze in ceea ce spui tu nu am gasit absolut nicio o ideea mentionata de NASA, dar din Biblia furata, cate vrei

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Inseamna ca nu citesti ceea ce iti scriu.

| sublime89 a răspuns:

Ca sa intrebi "de ce ne-ar creat d-zeu?", trebuie sa treci mai intai prin alte intrebari, cum ar fi: "Exista d-zeu?", "A fost nevoie sa ne creeze cineva?", sau "Cum ne-a creat d-zeu?". Daca nu pui aceste intrebari inainte, risti sa cazi in eroarea de a presupune, fara sa ai nicio dovada, ca d-zeu ne-ar fi creat, si ca a facut-o dintr-un anumit motiv.

Si eu as putea intreba ceva de genul: "De ce ne-a creat unicornul roz?" Cred ca si tu mi-ai cere niste explicatii in legatura cu concluziile pe care le-am tras inainte de a pune o asemenea intrebare.

| Dorugar a răspuns:

Pe tine te-a creat Dumnezeu?
Eu stiu ca orice om normal este creat de parintii sai si nu de Dumnezeu!
Sau tu numesti ca Dumnezeu uniunea dintre tatal tau si mama ta, adica Familia ta?
Daca crezi asta este frumos, esti si politicos, si inseamna ca esti si destept, ceea ce nu s-ar putea spune daca crezi ca te-a creat Dumnezeu din noroi!

| Drolja a răspuns (pentru Dorugar):

Habar n-ai ce vorbeşti. Cum să te creeze din noroi? Şi pe beduinii din zonele deşertice cum i-a creat, dar pe eschimoşii de la mama-gheţii?! Că dacă erai din noroi, numai temperat-continentalii şi derivatele lor existau, iar în Africa erau importaţi de prin UK.

| Dorugar a răspuns:

Mai degraba cred eu ca tu nu stii sa citesti, sau nu te duce mintea sa intelegi ce am scris! Eu sunt ateu si nu credincios, si numai credinciosii au impresia ca sunt creati de Dumnezeu din acelasi material din care se face oala de noapte sau scoica de la WC (adica din lut)
Asa ca daca vrei sa combati pe cineva in mod neaparat, combate-i pe crestinii care cred ca i-a creat Dumnezeu din noroi!

| Drolja a răspuns (pentru Dorugar):

Noroiul e noroi. Ori înveţi să te exprimi, ori nu ai pretenţii să-ţi citească interlocutorul gândurile. Hai, pa!

| Drolja a răspuns (pentru Drolja):

Ca să nu mai fie nevoie să intervin mai târziu, noroiul nu e totuna cu huma şi suflarea la care face referire creaţionismul. Dacă tot ai chef să te lauzi cu ateismul tău, măcar stăpâneşte şi tu termenii şi premisele existente.

| Dorugar a răspuns:

Pai unde zice in Biblie ca Dumnezeu l-a facut pe om din "huma"?
Eu stiu ca l-a facut din LUT, asa ca cine nu stapaneste termenii pentru ca lutul trebuie sa-l umezesti cu apa adica sa devina noroi ca sa-l poti modela, daca nici atata nu stii, mai bine stai cuminte in banca ta si nu te autoblama! Si cu atat mai putin nu te da chetz de duba ca esti inca micuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu avea de cine sa isi bata si el joc

| Drolja a răspuns:

Strategia. Ai jucat vreodată The Sims?

| Innsbruck a răspuns:

Degeaba

| godless1859 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creeat dupa chipul si asemanarea sa..deci din punctul meu de vedere suntem semizei ....cat despre intrebarea ta as-i dori sa-ti spun ca Dumnezeu ne-a creeat ca sa traim fericiti cu el in paradis.dar se pare ca Dumnezeu nu si-a putut calca pe demnitate si ne-a trimis pe pamant sa ne imultim si sa crestem.

| Mayre a răspuns:

Nu am fost creati de o creatura SF din noroi, am evoluat de-a lungul timpului happy. Nu inteleg cum puteti crede asa ceva.