| LoveToHate a întrebat:

De ce nu a scris Iisus biblia? De ce i-a lasat pe altii sa o scrie? Fiecare percepe diferit situatiile,de unde stiu eu ca Moise a spus tot adevarul, poate a omis ceva sau poate s-a inspirat.

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus nu a scris nici o carte dar bibliotecile sunt pline de carti despre El. Isus nu a infiintat nici o scoala si totusi nici o scoala nu are atatia elevi cati are Isus ca ucenici. Isus nu a condus vreo armata si, totusi, nici un conducator nu a avut vreodata mai multi voluntari care sa umble sub ordinele LUI. Isus nu a practicat psihiatria si totusi a vindecat mai multe inimi zdrobite decat toti doctorii. EL, ISUS, ramane pe culmea cea mai inalta a gloriei ceresti. Proclamat de Dumnezeu, recunoscut de ingeri, adorat de sfinti si temut de diavol ca Isus Hristos cel viu, El, Isus, intruparea Dumnezeului cel Atotputernic, este Mantuitorul intregii lumi.

| LoveToHate explică (pentru EmaS):

Oricat de ocupat ar fi fost Iisus, putea sa scrie cu mana lui macar 5 randuri.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveToHate explică (pentru the2k):

Stia sa scrie, din moment ce stia sa citeasca.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Vezi tu, El a venit ca sa implineasca Sfanta Scriptura, sa o traiasca si sa o propovaduiasca.Un simplu director din zilele noastre are o secretara care scrie totul. Duhul Sfant i-a insotit pe cei care au scris Sfanta Carte.

| morningstar a răspuns:

Pentru ca misiunea Sa personala nu a fost aceea de a scrie o Carte, ci de a aduce mantuirea pe Pamant. Daca asta i-ar fi fost misiunea, ar fi 'trimis o carte din Cer", daca pot spune astfel. Dar El a facut mult mai mult decat atat, a venit chiar El, ceea ce este mai mult de a lasa un Cuvant scris.
Poti sa stii ca este scris tot adevarul deoarece Biblia nu este doar 'o Carte scrisa de Moise', ci insuflata de Duhul Sfant, nu inventata sau doar povestita de oameni.

| nesuferit a răspuns:

Biblia e o clectie de legende, trist ca e ca unii oameni o considera divina

| Miauti a răspuns:

Pai daca tu scrii despre tine inseamna ca esti o persoana laudaroasa.
Daca alcine scrie despre tine atunci inseamna ca esti important.

In al doilea rand fie care autor biblic a scris ceea ce a vazut, auzit si a simtit. Desigur biblia nu spune tot adevarul. De exemplu exista cateva scrieri in care se spune ca nu ar mai trebui sa mai existe temple, deoarece D-Zeul este peste tot.
Altele nu au fost aprobate de biserica de atunci cand sa construit biblia Evangheliile care demonstrau incantati de vindecare sau de alta natura (ex: Cabala). Atentie sa nu uitam biblia este o carete care cuprinde mai multe carti (evanghelii)

| RaduMD a răspuns:

1. Isus nu ne-a lăsat un manual de religie, ci ne-a lăsat exemplul lui personal, ca să ne arate un lucru simplu: religia noastră nu e religia cărţii, ci religia vieţii.

2. Nici Moise nu susţine că ar fi spus tot adevărul. În mod sigur Isus nu ne-a spus tot adevărul, câtă vreme printre ultimele Sale cuvinte sunt "şi încă multe lucruri am a vă spune vouă". Dar ne-a spus exact atâta cât e necesar ca să ne mântuim. De fapt, asta e ceea ce ne interesează. Mai multe, are să ne spună la Judecata Universală, când "toate se vor da în vileag".

3. Nu avem motive să credem că s-a inspirat. Din cioban, Moise a ajuns direct profet. Nu prea le avea cu filosofia comparată. Când a auzit, pe munte, cam ce misiune îi dă Dumnezeu, s-a îngrozit. Dar asta e, cu Dumnezeu nu te pui...

| casablanca40 a răspuns:

Fiecare trateaza lucrurile subiectiv. Moise, sau autorii Bibliei nu s-au gandit si la lumea exterioara necunoscuta lor. Astfel, prin Biblie, ei au transmis pilde, legi, modele cu privire la societatea lor, dar le-au impus fortat comunitatilor exterioare lor prin forta.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Ai dreptate.Degeaba imi dau mie crestinii explicatii si argumente.Pana nu vad cu ochii mei nu cred.Au fost multi alti oameni pe vremea lui Isus care vindecau oamenii si vorbeau tot in numele lui Dumnezeu.Si Chriss Angel din zilele noastre are puteri iluzioniste la fel cum citesc si despre Isus dar totusi nu sa scris nici o biblie despre el!

| scumpikxa a răspuns:

Vechiul Testament a fost scris de oameni pentru ca e vorba de Dumnezeu Tatal. Noul Testament, presupun eu, a fost scris tot de oameni normali din doua motive: 1.Ca ceilalti oameni sa inteleaga mai bine. 2.Pentru ca Iisus era ocupat sa faca minuni, sa invie, sa se inalte la cer, sa fie rastignit me cruce, sa ne mantuiasca pe noi si probabil ca nu mai avea timp sa si scrie carti dupa toate astea.
Totusi, faptul ca biblia e PERCEPTIA oamenilor despre ce s-a intamplat de fapt ma face sa cred ca nu-i suta la suta exacta.
Dar astea sunt doar pareri. Fiecare poate crede ce vrea in masura in care vrea kiss

| Prototypul a răspuns:

Pentru ca o parte din biblie a fost scrisa inainte de a aparea el pe pamant adica Vechil Testament. Dupa ce a murit Iisus a fost scris Noul Testament in Memoria lui Iisus. El nu a scris carti el a raspandit credinta prin pilde (un fel de povesti) pe care le spunea oamenilor.

| roxanad a răspuns:

In marea sa intelepciune, Dumnezeu a ales ca Biblia sa fie scrisa de oameni. Astfel, ea nu ne transmite doar informatii, ci si emotii si sentimente ale unor oameni asa ca noi
(imperfecti). Daca ar fi scris-o Isus, probabil ca noi spuneam astazi ceva de genul: " Pai da, dar el a fost perfect. El putea sa indeplineasca toate lucrurile, dar noi...". Sau daca ar fi scris-o ingerii, ei nu putea sa transmita sentimente precum teama, tristetea sau descurajarea...