| waXonwaXoff a întrebat:

De ce numarul 666 este atribuit satanei? de ce nu 2, ca are 2 coarne, sau alt nr.

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este semnul fiarei.Si orice va primi acest semn isi va vinde sufletul celui rau. Apocalipsa 14:,,„Dacă se închină cineva fiarei şi icoanei ei şi primeşte semnul ei pe frunte sau pe mână,
Apoc 13. 14-16;
va bea şi el din vinul mâniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mâniei Lui; şi va fi chinuit în foc şi în pucioasă, înaintea sfinţilor îngeri şi înaintea Mielului.
Şi fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Şi nici ziua, nici noaptea n-au odihnă cei ce se închină fiarei şi icoanei ei şi oricine primeşte semnul numelui ei! http://www.google.ro/......http?/

| MMihai a răspuns:

Nu există o logică deosebită!
Demețialisme bisericești!

| carpediem a răspuns:

In astrologia veche numarul este al Soarelui, el este aici asociat cu focul, iar emotiile sunt ca o flacara. Iti pot incalzi casa sau ti-o pot arde.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca numarul 6 in Biblie reprezinta imperfeciune si de trei ori 6 inseamna imperfectiune crasa.Si acesta e semnul fiarei.

| waXonwaXoff explică (pentru danay72):

Pai Dumnezeu a facut lumea in 6 zile...A 7a s-a odihnit

| danay72 a răspuns (pentru waXonwaXoff):

Nu l-a asta se refera pentru ca acolo scrie ca toate aceaste zile le-a facut bune, sau unele traduceri spun perfecte.Cifra sase in Biblie este folosita cu referire la dusmanii lui Dumnezeu.De exemplu, despre Goliat filistenul pe care David l-a omorat cu cateva pietricele cu ajutorul lui Dumnezeu, se spune ca avea 6 degete la maini si la picioare. 1Cronici20:6.Apoi regele Babilonului, nebucadnetar, a inaltai un chip urias inalt de 60 coti si lat de 6 coti, pentru ca oamenii sa se inchine lui si cand inchinatorii Dumnezeului Bibliei nu au facut acest lucru, au fost aruncati intr-un cuptor aprins. Daniel3:1-23.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Răspunsul are legătură cu semnificaţia simbolică a anumitor numere din Biblie.
De exemplu, numărul şapte este folosit deseori ca simbol a ceea ce este complet, sau perfect, în ochii lui Dumnezeu. De pildă, săptămâna de creaţie a lui Dumnezeu are şapte ‘zile’, sau perioade lungi, în care Dumnezeu îşi duce la îndeplinire în mod complet scopul său creator referitor la pământ (Geneza 1:3—2:3). „Cuvintele" lui Dumnezeu sunt ca argintul care a fost „curăţit de şapte ori", adică perfect rafinat (Psalmul 12:6; Proverbele 30:5, 6).
Şase este cu unul mai puţin decât şapte, de aceea asta ar reprezenta foarte bine ceva incomplet, imperfect în ochii lui Dumnezeu. Faptul că numărul 666 este format din trei de şase asta dovedeşte că imperfecţiunea este foarte accentuată, deoarece numărul trei are menirea de a accentua anumite lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa scrie in Papyrus, dar in latina sau ebraica, s-a tradus 616 ca fiind numarul Satanei.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Astea sunt legende! Existenta acestora depinde de cat de tare crezi in ele! Am participat la concursuri si teste numai cu numere ghinioniste si am avut cel mai mare noroc din colectiv. Daca crezi in aceste legende atunci tu prin propria ta gandire iti poti induce ghinionul.

| Bogdan_9316 a răspuns:

De 2000 de ani, 666 este simbolul Antihristului, cel care va veni să domnească peste lume înainte de Judecata de Apoi. Pentru mulţi, este un număr care aduce ghinion: chiar şi în Parlamentul European locul cu nr. 666 rămîne gol.

Numărul fatidic îşi are rădăcinile în Apocalipsă, ultimul şi cel mai ciudat capitol din Biblie: ‘Aici e Înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Şi numărul ei este: şase sute şase zeci şi şase.’ Dar nu acesta este numărul. În 2005, o nouă traducere a exemplarului celui mai vechi al Apocalipsei scoate la iveală faptul că este vorba despre cifra 616, nu de 666. Papirusul vechi de 1700 ani a fost recuperat dintr-o groapă de gunoi din Oxyrhynchus, un oraş din Egipt, şi descifrat de o echipă de specialişti în paleografie de la Universitatea din Birmingham, condusă de profesorul David Parker.

Dacă noul număr este corect, acest lucru nu-i va face fericiţi pe cei care au cheltuit o mică avere încercînd să-l evite pe celălalt. În 2003, autostrada 666 din Statele Unite – cunoscută sub numele de ‘Autostrada Fiarei’ – a fost rebotezată autostrada 491. Ministerul Transporturilor din Moscova se va bucura şi mai puţin. În 1999, au ales un alt număr pentru autobuzul de rău augur 666. El a devenit 616. Controversele au apărut încă din secolul al II-lea d.Hr. O versiune a Bibliei, în care se spunea că numărul fiarei este 616, a fost aspru criticată de Sf. Iraneus din Lyon (circa 130-200), care a declarat-o ‘eronată şi falsă’. Prietenul lui Karl Marx, Friedrich Engels, a analizat Biblia în cartea sa Despre religie (1883). Şi el a ajuns la concluzia că numărul este 616, nu 666.
Apocalipsa a fost primul capitol scris din Noul Testament şi este plină de enigmele legate de numerele pe care le menţionează. Fiecărei litere din cele 22 aparţinînd alfabetului ebraic îi corespunde o cifră, aşadar fiecare număr poate fi citit ca un cuvînt. Parker şi Engels susţin că Apocalipsa este o scriere politică, îndreptată împotriva romanilor, pe care autorii au codat-o, ascunzîndu-i cu abilitate mesajul printre numere şi cifre. Numărul fiarei (indiferent care este acesta) se referă fie la Caligula, fie la Nero, principalii prigonitori ai primilor creştini, nu la un ‘bau-bau’ imaginar.

Teama de numărul 666 se numeşte Hexakosioihexekontahexaphobia. Teama de numărul 616 (sînt convins că abia acum aţi auzit de ea) se numeşte Hexakosioidekahexaphobia. Apropo, adunînd numerele de pe roata ruletei se obţine 666

| mixxjim a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Foarte tare ce spui tu acolo! stai sa vezi daca maine iese socoteala ca de fapt era vorba de 9, nu de 6 rolling on the floor mai stii cat tam-tam s-a facut cu 666 legat de pasapoartele si buletinele biometrice? ai o sursa de unde ai luat informatiile de sus? mersi anticipat!

| ItsMaxi a răspuns:

:s....conteaza?

| NinaaAlee a răspuns:

Considerând ca fiara este papalitatea, numărul 666 este numărul sistemului catolic, găsim ca pe coroana papala este scris un nume: "VICARIVS FILII DEI". ( semnul fiarei sau numărul numelui ei )
V__I____C__A___R__I__V__S
5 + 1 + 100 + 0 + 0 + 1 + 5 + 0 = 112

F__I___L__I__I
0 + 1 + 50 +1+1 = 53

D____E__I
500 + 0 + 1 = 501

112 + 53 + 501 = 666

Sunt sigura ca o sa te întrebi ce cauta numerele alea acolo, ei bine alfabetele antice asociau ficărei litere un număr, deci probabil ca acelor litere le erau atribuite numerele respective ( adică cele din calcul ), astfel numărul 666 este nr. Diavolului.

A doua explicație ar fi :
Se spune ca demult un balaur (satana) a inventat un număr pentru ca oameni sa poată face comerț sub controlul lui! Aceștia aveau pe mana semnul 666! Fiind dat de satana a fost numit semnul satanei... și steaua am înțeles ca e legata de acest lucru prin faptul ca a fost inventata pe timpul când satanismul era o religie ...de către cineva care era satanist.
Alte semne masonice ar fi : steaua lui David este semn satanist pe lângă svastica nazista, pentagrama, semnul păcii, ochiul providenței [piramida masonica], semnul pe care si rockeri îl fac adică acesta : \m/ ( îl faci pe mess și o sa iți dai seama de ce semn zic ) - reprezinta coarnele lui satan...

Nu prea știu ce sa zic sunt multe povesti, și parca totul e un mister continuu.

Oricum, sper ca te-am ajutat! happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru NinaaAlee):

Sora mea, tu ori fumezi iarba de rupi si dupa vii pe TPU ori ai IQ-ul mai mic decat numarul de la pantof.De prima explicatie nici nu ma leg, poti interpreta si ca pe chilotii mei scrie 666 daca atribui fiecarei litere cate un numar.Vai de capul celui care crede in chestii de astea.La a 2-a explicatie am ramas masca, cum ma sa crezi ca un balaur a inventat un numar?straight faceCum ma? Ce fumezi?"pe vremea cand satanismul era o religie"? Acum ce e mai dobitoaco? Steaua lui David e simbolul altei religii, intereseaza-te a cui, nu a satanismului...Cine te-a prostit asa tare? Svastica nazista vine din India, este un semn al pacii, semnul pacii e un semn al pacii pur si simplu.Semnul care rockerii il fac, aici meriti o palma, a fost inventat de bunica lui Dio (intereseaza-te de cine a fost el, poate iti mai creste IQ-ul, glumesc) ca sa alunge spiritele rele.Vai de capul tau bai.

| emotiva a răspuns:

Deoarece scrie in Biblie ca la sfarsitul lumii cand va fi rapirea, satana va pune oamenilor care accepta codul lui 666 pentru a le da voie sa manance si sa bea.Pentru mai multe detalii citeste Apocalipsa. Sper ca ai inteles

| MariaAndreutza11 a răspuns:

Pentru ca in Biblie scrie ca acel numar il va avea bestia in frunte cand va veni apocalipsa.

| Pelelunga_Angel_1995 a răspuns:

Mai e si faptul ca in 1666 Londra a ars si cam asa se zice ca e numar satanic. (1.666). Si faptul ca flacarile reprezinta iadul. Opinia mea, nu ma asaltati cu alte comentarii.