| Mădă0611 a întrebat:

De ce oare o fi ales dumnezeu sa curete lumea cu apa si abia la sfarsit sa foloseasca foc? Apa nu omoara mai nimic in comparatie cu focul, in lipsa solutiilor de curatat, face mai mult rau decat bine, de exemplu am vazut la tv ca daca ai animale bolnave si mor, esti obligat sa le arzi, nu sa le arunci in vreun rau/lac, ca astfel contaminezi acea apa. N-o fi vrut sa dispara raul ca s-ar fi plictisit apoi? Sau de ce a lasat familia lui Noe daca oamenii aveau deja pacatul in gene asa cum n-a crutat copiii nevinovati din motivul asta? Putea foarte simplu sa-i omoare si pe ei si sa faca altii, puri.

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In Biblie Dumnezeu nu a vrut sa dezinfecteze lumea cu ajutorl apei, ci doar sa comita un genocid, iar pentru asta si apa e buna.

| Mădă0611 explică:

Crestinii ii stiu gandurile, citesc printre randuri, asa ca speram sa ma lamureasca ei.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Tu te auzi vorbind? sau tii sa ajungi ca aia care aduc o arma la scoala si trag in lume?

| Mădă0611 explică (pentru AlexanderAdrian):

Daca nu pricepi, stai de-o parte.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca nu pricepi ironia stai tu deoparte. Si apropo de stat deoparte, vad ca deja stai deoparte rau de ortografia limbii romane. In acest caz deoparte chiar e un singur cuvant.

http://dexonline.ro/definitie/deoparte

| Mădă0611 explică (pentru AlexanderAdrian):

Eu nu ti-am zis sa stai "izolat", ci doar de o parte, pana prinzi ideea. Cu chestia asta m-ai foarte lamurit, acum pot spune stai deoparte. smug

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Mădă0611):

Sunt de o parte daca te referi de partea ateismului. In rest cuvantul deoparte in expresia stai deoparte se scrie doar asa cum ti-am spus. Poti face nazuri, poti sa te dai rotunda, dar intreaba un profesor sau un lingvist si mai vorbim dupa. Lasa firifomfleurile ca te invat de bine sa nu mai rada si altii cand scrii incorect atentie nu gramatical ci ortografic.

| Mădă0611 explică (pentru AlexanderAdrian):

Mno bine, am inteles, stai de-o parte.

| CinevaNou a răspuns:

Poate voia sa incerce chestii noi:>
Normal ca nu voia ca raul sa dispara, nu mai avea cum sa-l sacrifice pe isus dupa aia. Iar familia lui noe a castigat la loteria divina.
ps: http://9gag.com/gag/aVQMxny

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SAU, o varianta mult mai buna, putea sa-i faca de la inceput pe primii 2 oameni ca pe isus. Si el avea liberul arbitru si a ales sa nu se lase ispitit. Daca-i facea pe primii 2 ca pe isus, cand sarpele VORBITOR a zis "taci si-nghite", cei 2 raspundeau cu "Wax off" sau "DOAMNEEEE (pacanele doamneee), hai ca ceva nu-i bine, sarpele vorbeste".

Acum sa bagam si niste conspiratii ca sa fie mai interesant.

Putea sa-i faca DAR nu a vrut. Toata treaba cu pacatul e doar o tentativa a acelui zeu de a-si ascunde incompetenta. A vazut ca a facut greseli cand a inceput sa creeze si a cautat o scuza. Ba mai mult de atat, acel zeu fiind si atotstiutor, a stiut ca oamenii nu o sa puna botul la absurditatile din biblie motiv pentru care a cautat iar un motiv pentru a se scoate din incurcatura amestecand limbile oamenilor. De ce a facut asta? Pai e simplu... ca oamenii din prezent sa o arda gen "traducerile ie naspa" sau "cei de atunci n-aveau cuvinte pentru X si Y".

Ah da, era sa uit... misterioase sunt caile domnului.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Nu e buna varianta :))) https://www.youtube.com/watch?v=A_a6RjR_AHY Eat the f***ing fruit.

Răspuns utilizator avertizat