| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

De ce ortodocsii si catolicii incalca o porunca importanta
sa nu isi faca idoli si chipuri cioplite?
scrie clar: sa nu va faceti chipuri cioplite ceea ce e pe pamant in cer si in ape si voi ce faceti cu icoanele sfinti si moastele? nu vi se pare ca incalcati aceasta porunca cand va inchinati la moaste icoane si sfinti?
cum comentati?

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Icoane aveau și cele mai vechi comunități creștine.
Pe de alta pare, DOAR în Vechiul Testament a existat teama de idoli, de zeii falși care Îl înlocuiau în conștiința evreilor pe Dumnezeu. Astăzi însă, nu Îl înlocuiește nimeni pe Dumnezeu. thinking

În Vechiul Testament, evreii au primit poruncă DE LA DUMNEZEU să-și facă CHIPURI CIOPLITE (un fel de icoane) cu chipul serafimilor, și asta chiar deasupra locului prezenței Sale, deasupra locului către care evreii aveau să se închine!
Asta ce mai înseamnă? Că Biblia nu se interpretează în mod răuvoitor. sad

| Holiday a răspuns:

Business is business...da-le naiba de porunci ca pana la urma oricum sunt doar povesti...ce naiba e religia fara profit?! Nimic, doar asta ii e scopul, in rest sunt povesti pentru creduli.

| RainmakerX a răspuns:

Icoana nu este un idol...este oarecum un fel de punte ce il face pe credinciosul needucat sa inteleaga mai bine lucrurile.
Chiar daca te inchini la icoana, tot la acel Sfant iti este gandul...

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru RainmakerX):

Nu trebuie să te închini la sfinți ci numa Domnului să ne închinăm nu la sfinți și moaște

| oprescudorin11 a răspuns:

Problema este foarte veche. Biblia are o exprimare care se refera la oamenii credinciosi dar traducerile si alte interpretari au dus la excrocarea ad literam al expresiei.
Un credincios adevarat intelege ca se refera acea porunca la cu totul altceva. Si anume sa nu te crezi dumnezeu, sa nu fii incantat de vreun pamantean pe care-l admiri si ti-l faci idol, o femeie, un profesor un papitoi politic, care se preface ca-ti da la un moment dat ceea ce nu-ti este necesar.Nici sa credeti in imperii, nici in ape, caci astazi merg pe o albie si maine te omoara inundandu-te. Biblia a fost scrisa pentru oameni inteligenti.Si gata.
Sfintii nu suplinesc pe Dumnezeu, sunt doar pilde ca au suferit pentru a spune adevarul, nu au facut ceva impotriva Poruncilor, al moralei. Sfantul este pilda, Dumnezeu este finalitatea Credintei. Sfintii te invata sa urmezi Calea lui Dumnezu.
Chipurile cioplite si idolii nu se refera la ce te indruma sectele tale incercand sa te intoarca de la Credinta, sunt mijloace sa te determine sa-ti faci din acei nemernici idoli! Vezi ce usor te manipuleaza?

| Holiday a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Chipurile cioplite si idolii nu se refera la ce te indruma sectele tale incercand sa te intoarca de la Credinta, sunt mijloace sa te determine sa-ti faci din acei nemernici idoli! Vezi ce usor te manipuleaza?"

Rade ciob de oala sparta, cica aia sunt manipulati, ok, dar voi nu...aceleasi povesti fara noima va baga si ai vostri pe gat si le inghititi pe nemestecate...laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Deci e asa de simplu! A nu-ti face chip cioplit din ceea ce apare pe cer pamant si ape, care sunt schimbatoare toate, inseamna sa gandesti cu propria-ti minte tot, inclusiv pe Dumnezeu, dar daca El te-a sfatuit, acorda-i prezumtia de Cale, Adevar si Viata.Respecta-i sau nu poruncile, e libertatea ta, daca vrei experimente pe pielea ta.Totusi istoria a decis ca Dumnezeu are dreptate.Prin Sfanta Trinitate care nu are chip, doar prin cele 10 porunci care sunt de suprem BUN SIMT.Nici macar nu te-a incurcat sa-ti dea mai mult de 10 porunci ca sa- nu-te obosesti sa numeri si degetele de la picioare. Nici nu te obliga. Deci gandeste cu mintea ta! Asta inseamna.Lasa interpretarea sectelor si smecherilor.

| Mayar a răspuns:

Nu inteleg de ce intrebi ceva ce se face la scoala si la biserica? Oare findca cuiva i-a fost lene sa mearga sau sa fie atent? Ei bine, credinciosii nu se inchina la vopseaua si materialul icoanelor, ci la sfantul/divinitatea evocata/reprezentata. Asa si cu moastele - nu se inchina la oase, ci la sfantul reprezentat de oase.Mergi la scoala si fi atent la orele de religie si mai treci si pe la biserica. Asa te-as 'lauda' oleaca cu incultura si lenea ta! Dar ma abtin...cu greu, dar sa abtin...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.fiindca la noi catolici si ortodocsi se vorbeste despre credinta, iubire, adorare si cinstire.hotarate la sinoadele ecumenice care au avut loc de catre mari invatati si destepti,nu prosti ca tine si ca mine, fiecare in parte, sfinti, ingeri icoane, moaste au parte de ce s-a hotarat atunci.idolii si chipurile ciolplite sant alte chestii pe care le vei gasi dar unde te trimit eu, nu vei intra tu fiindca esti prea destept ca sa o faci si prea prost ca sa indraznesti.pacat de timpul pierdut. fiindca nu se mai intoarce.

| SuNaM a răspuns:

Icoanele nu sunt idoli deoarece idolul este produsul mintii umane. Icoanele nu sunt produsul mintii umane deoarece inchipuie pe Iisus Hristos, pe Sfinti sau anumite evenimente din viata Mantuitorului. Ortodoxi s-ar inchina la idoli daca am avea intr-o icoana reprezentata de exemplu o cina romantica si noi am venerao.Da atunci idoli, dar din moment ce noi ne inchinam la Iisus Hristos prin acea icoana unde ii este reprezentata fata, nu este idol.Doar gandeste-te daca Dumnezeu ne-a lasat sa stim cum arata Mantuitorul, noi il imaginam pe El mult mai usor si din moment ce multi afirma ca nu se pot ruga pentru ca trebuie sa se gandeasca si fizic la Mantuitor, asta este un mod foarte bun de a ajunge la cea mai intalta treapta a rugaciunii, rugaciunea inimii.Deci intr-o fraza, icaoanele nu sunt idoli deoarece nu sunt produsul mintii umane!

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Chip cioplit nu se referă la icoană căci icoana e chip pictat și nu chip cioplit oamenilor