| Effy35 a întrebat:

De ce poligamia nu este considerată un păcat de către religia musulmană?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Nici conform Bibliei nu este pacat. Monogamia a fost impusa de paganism, nu de Biblie.

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca Mohamed aves 10 neveste era culmea savle ceara celorlalti sa aiba doar una.

| Holiday a răspuns:

Ti se pare ca Biblia ar interzice poligamia?! Nu o interzice. Multi preferati ai spiridusului crestin aveau mai multe sotii. Poligamia a fost interzisa in baza unor legi laice, nu mistice crestine.

| EestiSodalane a răspuns:

Din simplul motiv că Mohamed a avut mai multe sotii