| VladimirConstantin a întrebat:

De ce prostanaca de Eva a mancat din acel mar? Mereu cand imi aduc aminte imi dau palme de nervi. Din cauza unei femei afurisite DUMNEZEU ne-o pedepsit pe toti. Si mai vor si drepturi egale nerusinatele. Ar trebui sa stea in banca lor dupa mine. Voi ce ziceti de asta?

33 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Adam era capul, era mai invarsta si cu mai multa experienta pentru ca a fost creat primul, daca el nu asculta de Eva si acum am fi trait vesnic.Nu numai Eva a gresit. Apoi, Dumnezeu nu face diferente intre femei si barbati, fiind creatia sa, el ii iubeste pe toti.Deci nici noi nu ar trebui sa fim partinitori. Fapte 10:34, 35

| AFR81 a răspuns:

Adevarul e ca sunt tare vinovate femeile din ziua de azi pentru ce a facut Eva... Nu tot o femeie, Maria, l-a nascut pe Iisus? Femeile sunt egale cu barbatii si gata. Termina cu misoginismele astea care nu au absolut nicio legatura cu credinta pe care incerci sa o promovezi.

| Mădă0611 a răspuns:

Tu ori esti troll, ori esti prost. thinking

| VladimirConstantin explică (pentru Mădă0611):

De ce jignesti femeie? Nu iti convine adevarul? Eva l-a ispitit pe barbat sa manance marul ala. Daca Adam nu se luat dupa ea nu eram azi aici asa ca TACI.
Zi de ce ma jignesti sau te raportez.

| Mădă0611 a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Daca Adam s-a luat dupa ea inseamna ca e la fel de prost ca ea. Troll sau prost?

| VladimirConstantin explică (pentru Mădă0611):

Adam s-a luat dupa Eva ca era femeia lui, da tantaloaica de Eva s-a luat dupa un sarpe retardat. Nu e tot aia. Nu mai schimba subiectul aiurea. Zi de ce jignesti? Te simti cu musca pe caciula sau ce?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Mădă0611):

E TROLL.Mada nu te mai obosi. Oricum aceasta intrebare va disparea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Cine se aseamana se aduna, deci Adam era prost, ba chiar mai prost, ca era mai mare decat ea.

| Dandanache a răspuns (pentru Mădă0611):

E troll, si la ce postari are, contul asta nu va mai fi mult timp pe TPU.

| VladimirConstantin explică (pentru Dandanache):

Si daca ma aduci la tacere ce ai facut cu asta ateule? Sacrificiul meu nu va fi in zadar. Vor veni alti crestini care imi vor lua locul si va vor face fata. Partea intunecata nu poate castiga.

| VladimirConstantin explică (pentru Fatamuntilor):

Adevarul tot o sa iasa la suprafata. Degeaba ma atacati.

Satan e un gunoi. Crezi ca mi-e teama sa il insult pentru ca imi stergi contul? Nu ma tem. Satana e un gunoi, nu ma voi supune lui NICIODATA. Stergeti-mi contul daca vrei. Nu am sa ma supun.
Satana este un gunoi, un gunoi, un GUNOIIII. Ma auzi? E un GUNOIIII.

| Dandanache a răspuns (pentru VladimirConstantin):

O sa iti faci imediat un alt cont. Nu am nimic cu trollingul, dar sa fie de calitate.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Dandanache):

Nici nu e nevoie....mai are cel putin inca un cont pe acest site.E TROOL, dar nu prost!

| Clorox a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Nu il jignii pe kundalini!

| Clorox a răspuns (pentru VladimirConstantin):

Daca satan este gunoi atunci de ce dumnezeul tau nu te-a ajutat?!
Mda ca este alt gunoi! Ce oameni!

| Divy a răspuns (pentru Mădă0611):

Vă rog să nu vă jigniți, amândoi sunt vinovați de fapta făcută.
VladimirConstantin tu te-ai preocupat de Scriptură, dacă da mai continuă și căiește-te de mândria ta căci Dumnezeu se aștepta la "Doamne greșit-am, iartă-mă" și erau iertați așa Dumnezeu ia trimis în lume să-și plângă păcatele.
Înainte de toate din asta tu ar trebui să înțelegi că nu trebuie să fi prilej de sminteală aproapelui tău!
Deci te rog atât pe tine cât și pe Mădă să vă spovediți și să vă rugați unul pentru altul.
Harul Domnului Iisus Hristos să fie cu voi!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Mădă0611):

E amandoua

| Mădă0611 a răspuns (pentru Divy):

Io nu l-am jignit, am intrebat, si aceleasi intrebari sunt si pentru tine. laughing

| Divy a răspuns (pentru Mădă0611):

Văd doar o întrebare, și de jignit ai jignit, doar pentru simplu fapt că un om (fie femeie/bărbat) greșește asta nu înseamnă că e prost, sper să realizezi ceea ce faci căci la un moment dat se va întoarce împotriva ta și scuze nu vei avea!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Divy):

Da, una, atat de tare ma intereseaza discutiile cu "sfintii" crestini ca nici nu mai verific felul in care am formulat vreo idee.
Penibil! Sa fii crestin din frica de pedeapsa. Fara acele amenintari at fi vai de voi.

| Divy a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu de asta mie frică, ci de faptul că-mi rănesc aproapele și de fapt pe mine însumi mă rănesc. În plus dacă ție îți convine ca alți să-și bată joc de tine cu sau fără motiv poți continua și tu cu asta că nu vă o diferență între tine și ei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Divy):

"căci la un moment dat se va întoarce împotriva ta și scuze nu vei avea!" frica de pedeapsa.

| Divy a răspuns (pentru Mădă0611):

Dacă mai cunoaște, ar fi mai bine, eu chiar îmi doresc să fiu pedepsit, uneori nu înțeleg de ce sunt cruțat, poate mă vei putea ajuta tu cu asta căci alți nu au considerat necesar.
Mă gândeam într-un timp cum ar fi să fi biciuit, privat de libertate într-un mediu ostil și scos doar pentru tortură și distacția celorlalți căci am dat de unele lucruri ce îmi par revoltătoare și cumplite ținând cont că unele dintre aceste manifestări se produceau asupra unor copii mai mici de 10 ani și aceia sunt fără de vină și dacă ar avea vină i-aș scuti de un asemenea chin, prefer să fiu eu în locul miilor de copii sacrificați în acest fel, dar tu fată în afara ta te mai gândești la altcineva; când unul dintre aceștia mici a cerut milă nu i s-a oferit căci fie îl omorau, fie îl închideau ca să se mai "distreze" pu'in cu el.
Tu însă ai da, căci văd că acum faci ceea ce faci pentru că vrei, eu nu ți-o cer să o faci din frică de pedeapsă ci din milă și iubire ca astfel să nu ne înrăim.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Divy):

Daca faci sau nu ceva, sa fie din logica, nu frica, asta e ideea. N-are rost sa te intreb unde era Yhwh al tau cand unui copil i se facea nu stiu ce. Du-te biciuieste-te si scrie pe net sa ne rugam pentru lume.

| Divy a răspuns (pentru Mădă0611):

Unde era? Nu știu, de văzut a văzut și aștepta a se opri din acest calvar, dar nu-ți fă griji de asta căci Dumnezeu are grijă, va primi fiecare după meritul său.
Căci precum un părinte îl pedepsește pe copilul său când lovește pe sora/fratele său, tot așa face și Dumnezeu stai liniștită. Cunosc povești și am văzut eu însămi cu proprii ochi.
Nu am să urmez îndemnul tău, căci nu are rost să mă biciuiesc în zadar eu ți-am spus asta cu alt scop, dar tu poate nu ai înțeles ceea ce încercam să-ți transmit! Ne, te include și pe tine dar să cer unui om un lucru care să-l facă doar de-a sila nu-i văd rostul și precum văd o oarecare indiferență din partea multora.
Oamenii se schimbă, pentru ei, pentru alții din iubire!

| Mayhem666 a răspuns:

Eu zic, ca mai bine ai inceta cu prostia, pana nu o sa vada vreo fata ce idiotenii scrii, si o sa se intalmeasca cu tine pe strada si te ia la bataie cu gasca ei. Mai bine ai s-a tu in banca ta, si ti-ai folosi creierul macar pentru o data in viata ta, si ai vedea ca ai trait toata viata in minciuna, nu exista Dumnezeu, Satana, rai, iad, ingeri, demoni, Adam, Eva, sarpe vorbitor, mar otravit cu cunostinte, si toate prostiile si mai bine ai reveni cu picioarele pe Pamant, si sa incerci sa traiesti in viata reala, nu in povesti cu zane.

| MistretulPufos a răspuns:

Lasa povestile de adormit copiii

| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu cred ca daca Eva nu ar fi muscat din mar noi nu am fi existat. Dumnezeu stie ce face si face totul pe dreptate.

| VladimirConstantin explică:

Iisus Hristoase nu lasa ateii cei rai sa ma aduca la tacere. Protejaza aceasta intrebare prin putere dumnezeiasca si fa-o sa dainuie in vecii vecilor amin.
Pedepseste DOAMNE pe cei ce ma raporteaza fara motiv. satan nu poate sa invinga.

| cuntchaser a răspuns:

Nu mai invinovati un personaj dintr-o poveste. In acelasi timp, ce probleme ai cu sexul feminin?

| VladimirConstantin explică (pentru cuntchaser):

Ei las ca si satan o vrut sa fie egalul lui DUMNEZEU si ai vazut ce a patit. L-a sutuit de nu s-a vazut. Mars in pl mea i-a zis. Asa si cu femeile. Nu o sa fiti niciodata egalele BARBATULUI. Niciodata.

| Ganditorull1999psalmi a răspuns:

Dragul meu prieten, conceptia ta despre Dumnezeu este foarte denaturata, Domnul nostru Iisus Hristos a murit pe cruce acum 2000 de ani pentru mine si tine si prin moartea sa eu nu mai sunt raspunzator de pacatele mele pentru ca el a fost jertfa de ispasire pentru toate pacatele mele si ale tale, cand pacatuim trebuie sa suportam consecintele pacatului comis dar doar pe pamant, cei necredinciosi nu suporta consecintele pentru ca ei vor muri in iazul de foc, cei credinciosi nu ajung acolo, pentru ca ne iubeste, el ne cunostea mai dinainte de a ne naste, el stie totul despre tine, chiar si numarul firelor din cap, El stie cand te ridici si cand stai jos. El te priveste chiar in acest moment, Domnul ne-a lasat Biblia ca si carte de instructiuni, citeste noul testament si vei afla, daca nu doresti sa citesti Biblia, este alegerea ta, nu prin fapte esti mantuit si nu prin fapte ajungi in rai ci doar daca accepti pe Iisus ca mantuitor personal spunand urmatoarea rugaciune cu credinta '' Il accept pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal si ca Domn al vietii mele si cred in inima mea ca El a platit pretul pentru toate pacatele mele trecute, prezente sau viitoare, si prin urmare imi predau viata Lui'' daca nu doresti sa citesti Biblia si sa vii la Dumnezeu, imi pare rau pentru tine, dar in clipa asta stii adevarul Bibliei si esti raspunzator inaintea lui Dumnezeu. De aceea te indemn citeste Noul testament. Iti voi da un link in care poti afla totul, daca vrei https://www.youtube.com/......tps?/watch satan este cel care ispiteste, dar nu numai eva si adam au pacatuit, ci si tu ai pacatuit asa cum si eu si absolut toata lumea, dar Slava Domnului Iisus Hristos ca el a luat asupra sa toate pacatele mele si ale tale, citeste noul testament si uita-te pe canalul pe care ti l-am dat, te indemn frate, pana nu este prea tarziu

| VladimirConstantin explică (pentru Ganditorull1999psalmi):

Cum o sa pacatuiesc frate si eu? De 35 de ani ma rog cate 6 ore pe zi. Am donat totate avutiile si tot ce aveam. Si parintele me-a zis ca sunt ca si mantuit. Nu mai acuza asa aiurea daca nu stii cu cine vorbesti,